RSS-матеріал

Користувацький вхід


Підписатись на E-mail:

Організація та обладнання робочого місця в столярній майстерні

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


1

Тема: Організація та обладнання робочого місця в столярній майстерні

Мета:
Навчальна: формування знань про будову верстаків, їх призначення, конструктивних особливостей комбінованих верстатів, організацію робочого місця, правила внутрішнього розпорядку, безпеки праці в шкільній майстерні, основних видів деревини.
Виховна: охайність, культуру праці, любов до знань.
Розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес, просторове, технічне та економічне мислення.
Дидактичні засоби: плакати, стенди, зразки порід деревини, фотографії виробів з деревини.
Обладнання: верстак, лещата.
Трудові дії, прийоми та операції:
Тип уроку: засіоєння нових знань.

План.
1. Організаційна частина; 4 хв.
2. Актуалізація знань учнів; 5 хв.
3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності учнів; 5 хв.
4. Викладення нового матеріалу; 20 хв.
5. Закріплення нового матеріалу; 5 хв.
6. Вступний інструктаж; 5 хв.
7. Самостійна практична діяльність учнів та поточний інструктаж; 25 хв.
8. Заключний інструктаж; 5 хв.
9. Підведення підсумків уроку; 3 хв.
10. Завдання для виконання вдома; 2 хв.
11. Прибирання робочих місць. 5 хв.

1. Організаційна частина.
Привітання з класом. Концентрація уваги учнів та перевірка їх наявності. Організація та перевірка готовності учнів до роботи, наявності спецодягу, створення позитивної емоційної атмосфери, призначення чергових, перевірка присутності учнів. Закріплення за кожним учнем робочого місця.

2. Актуалізація знань учнів.
Методи: фронтальна бесіда, прийоми демонстрації.
Форми організації навчальної діяльності: фронтальна, індивідуальна.

На попередніх уроках ми розглядали види, властивості дроту, з яких матеріалів його виготовляють, розглянули тему конструювання виробів з дроту, виготовили рисувалку з дроту. Отже на попередніх уроках ми мали справу з металевими матеріалами, а саме з дротом, тонким листовим матеріалом. Але в побуті ми часто використовуємо неметалеві матеріали. Особливе місце займає серед усіх матеріалів – деревина. Тому сьогодні ми переходимо до вивчення курсу нових тем, пов’язаних з деревиною.

3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності учнів.
Перейдемо до вивчення нової теми. Відкриваємо свої робочі зошити, записуємо число, місяць, класна робота і тему уроку (записана на дошці).
Тема уроку: Організація та обладнання робочого місця в столярній майстерні.
Мета: сьогодні на уроці ми розглянемо новий матеріал, засвоїмо необхідні знання, які вам знадобляться в майбутньому при обробці деревини, і організації своєї діяльності в столярній майстерні.
Вам сьогодні необхідно уважно мене слухати, записувати в свої зошити те, що я вам скажу, активно працювати на уроці.

4. Викладення нового матеріалу.
Методи: пояснення з елементами бесіди, спостереження.
Основні поняття:
Ви прийшли вперший раз до цієї майстерні, ви зустріли нові для вас інструменти, обладнання. Ви повинні розуміти, що майстерня для обробки металу відрізняється від майстерні по обробці деревини. Тому, перше з чого ми розпочнемо, так це з техніки безпеки в майстерні для обробки деревини, бо для успішного виконання трудових завдань у майстернях треба додержуватись правил безпечної роботи.
1. Правильно надівати спецодяг.
2. Перевіряти стан робочого місця, наявність і справність інструменту.
3. Не класти на робоче місце непотрібний інструмент і матеріали.
4. Обережно і дбайливо поводитись з інструментом й матеріалами, використовувати їх тільки за призначенням.
5. Не крктити без потреби ручки й важелі верстатів, не вмикати без дозволу вчителя електричні прилади та устаткування.
6. Не розмовляти під час роботи, не заважати працювати іншим.
7. Не залишати робоче місце без дозволу вчителя. 8. Прибирати робоче місце щіткою (не можна здмухувати ошурки або змітати їх руками).

Все, що я вам зараз сказав відноситься до правил безпечної роботи. А чого ж ви повинні дотримуватись під час виконання практичних робіт.
1. Прибрати до початку роботи все зайве, перевірити стійкість верстата, міцність кріплення лещат, справність інструментів.
2. Додержування технологічной дисципліни й порядку виконання завдань. При цьму оберігати обладнання і інструменти від пошкоджень, строго додержуватись правил безпечної роботи.
3. Здати вчителю на перевірку готові вироби, прибрати робоче місце.

Тепер перейдемо до організації вашого робочого місця. Організувати робоче місце – означає створити технічні умови для успішної праці. До технічних умов належать: чистота й порядок на робочому місці, правильне розташування верстатів, зручне розміщення інструменту і заготовок у робочій зоні. Робоча зона – це простір, у межах якого при зручному положенні частин тіла (корпуса, рук, ніг, голови) можна дістати потрібний інструмент або матеріал. Робочу зону називають ще максимальною зоною досяжності на робочому місці. Максимальну зону досяжності в горизонтальній площині враховують під час роботи в сидячому положенні, а в вертикальному – під час роботи стоячи.

Розміщувати всі інструменти і предмети на обочому місці треба зручно, це дає змогу економити час. Оскільки практичні завдання бувають різними, то організація робочого місця повинна відповідати особливостям цих завдань. Чим простіша операція і менше потрібно інструментів для її виконання, тим розміщення їх буде простішим. Заготовки та інструменти на робочому місці розміщують у зоні простягнутої руки. Інструменти постійного користування, що застосовуються в роботі частіше, розміщують ближче до себе. Робочі верстаки повинні відповідати вашому росту, щоб ви могли вільно сидати і вставати, зручно виконувати трудові дії. Якщо висота не відповідає вашому росту, то ставляють підставки під ноги або змінюють висоту верстата. Сторярний верстат відповідає зростові учня, якщо, стоячи біля нього, ви можете вільно покласти на робочу частину верстака свої долоні.

Тепер перейдемо до розгляду будови верстатів. Ми розглянемо будову столярного верстату і комбінованого, знайдемо відмінності між ними.

Столярний верстат призначений для обробки деревини. Існують різні констукції верстатів. Найпростіший верстат складається з підверстаччя і кришки. Підверстаччя – дві стійки, зв’язані між собою двома повздовжніми брусами.

Кришка верстату виготовляється з деревини твердих порід. Кришка складається з дошки, обв’язаной брусами, переднього зажимного гвинта і задньої зажимної коробки. В кришці верстату роблять гнізда, в них вставляють клини.

Відкидна дошка призначена для виконання на ній записів, ескізів.
Висувну полускамійку використовують для сидіння.

Тепер розглянемо будову універсального верстату. Він призначений для виконання но ньому столярних, слюсарних, електромонтажних, графічних робіт та ін. Він складається з основи, підстолля, столешні.

Основа складається з двох чугунних стійок, в них розміщені направляючі підстілля: за допомогою пружин, розміщених в направляючих, підстілля вільно переміщується в стійках основи.

Підстілля представляє собою дві чугунні опори, з’єднаних повздовжніми зв’язками і стяжками, і направляючі. На одній з опор закріплена направляюча переднього рухомого столярного упора, столярні лещата.

Столешня прикріплена до опор і повздовжнім зв’язям підстілья. На столешню встановлюють слюсарні лещата.
Питання для учнів: яка відмінність між комбінованим і столярним верстатами.

Зараз ми познайомимося з породами деревини, які використовуються в промисловості та господарстві.

Усі деревинні породи поділяються на хвойні (ялина, сосна, модрина, кедр, ялиця) і листяні (дуб, береза, бук, граб, осика, липа). Кожна з порід деревини має свої властивості, саме цьому кожна з них використовуються і різних сферах людської діяльності пов’язаної з використанням деревини.

5. Закріплення нового матеріалу.
Питання до учнів:
1. Яких правил безпечної роботи і техніки безпеки треба додержуватись при роботі в столярній майстерні.
2. Правила організації свого робочого місця.
3. Відмінність в будові і призначенні столярного і універсального верстатів.
4. Які існують породи деревини.

6. Практична робота учнів.
Форма роботи: фронтальна.
Зміст практичної роботи полягає в тому, що вчителем показуються зразки різних порід деревини. За основними фізико-механічними показниками визначаються породи деревини, що записується у зошити учнів.

Питання для учнів на перевірку рівня знань про деревину:
1. Які породи деревини відносяться до листяних.
2. З якого дерева зроблені столярні верстати, на яких ви сидите.
3. Дерево в період цвітіння пускає пух (тополя).
4. Які породи деревини нашої місцевості найтвердіші (дуб).
5. Яка деревина найлегша в світі (бальза).
6. Яка порода деревини має красний колір (красне дерево).
7. З яких порід деревини краще виготовляти держаки топорів (яблуня, вишня).
8. З якої породи деревини краще виготовляти столярні інструменти, щоб вони були міцними (дуб)
9. На якій деревині нашої місцевості найлегше вирізати різьбу (липа).
10. З якої деревини найкраще виготовляти корпуси музичних інструментів (ялина).
11. Яка деревина не боїться вологи (вільха).
12. Яка особлива відмінність липи від інших порід деревини (м’якість).
13. Яка особлива відмінність дуба від інших порід деревини (твердість).
14. Яка особлива відмінність сосни від інших порід деревини (смолянистість).
15. Яка особлива відмінність бамбука від інших порід деревини (гнучкість).
Примітка: запитання до учнів проводяться у вигляді вікторини. За кожну правильну відповідь учню дається біленький паперовий квадратик. Першим трьом учням, які мають найбільше квадратиків ставляться оцінки.

7. Заключний інструктаж.
1. Підведення підсумків лабораторно-практичної роботи;
2. Повідомлення роботи кожного учня;
3. Аналіз найхарактерніших помилок і недоліків в роботі учнів.

8. Підведення підсумків уроку.
Таким чином сьогодні на уроці ми ознайомились з правилами техніки безпеки, організацією свого робочого місця, будовою верстатів, видами деревини. Розповісти про роботу учнів на уроці, їх поведінку.

9. Завдання для виконання вдома.
На наступний урок обов’язково мати спец одяг. Я вас буду опитувати по матеріалу який ми сьогодні розглядали. Розглянути в підручнику § 18, прочитати сторінки в підручнику 4-10.

10. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні; закінчення уроку.
Кожен з учнів прибирає сміття зі свого робочого місця, знімає свій спецодяг, складає речі. Вчитель відпускає учнів на перерву.

Автор: 

невідомий

Голосування

Чи відчуваєте Ви професійне (емоційне) вигорання у вашій роботі вчителя?:

Популярні матеріали

За сьогодні:

Останні коментарі