RSS-матеріал


Підписатись на E-mail:

Користувацький вхід

Людина для професії чи професія для людини?

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


4

Тема. Людина для професії чи професія для людини?

Мета: привернути увагу підлітків до питання вибору професії та її значення, звернути увагу на фактори, що обумовлюють вибір людиною тієї або іншої спеціальності, поговорити про помилки, які допускаються при обранні професії, наголосити на важливості прийняття правильного вибору фаху для подальшого щасливого життя.

Унаочнення: презентація «Людина для професії чи професія для людини?», саморобні плакати-вислови:
«Щоб реалізувати свої мрії в реальний успіх, Ви повинні працювати. Працювати багато, наполегливо, постійно – це шлях до вдосконалення і максимальному результату».
Джон Паттерсон
«Якщо Ви по-справжньому вірите в те, що робите, не дозволяйте ніяким обставинам стримувати Вас. Кращі в світі досягнення стали можливими не «ЗАВДЯКИ», а «ВСУПЕРЕЧ». Головне – робити свою справу».
Дейл Карнегі
«Якщо хочеш досягнути успіху, навчися переносити і невдачу»
Макс Гитомер
«У кожного з нас є заповітна мрія. Щоб вона стала реальністю, потрібен план, процес, персонал, наполегливість, терпіння і бажання».
Джеффрі Гітомер
«Успіх до мене прийшов тому, що я вічний «студент».
Джеффрі Гітомер

Хід виховного заходу

Класний керівник.
Життя постійно ставить нас перед вибором. У дитинстві з багатьох іграшок вибираємо найулюбленішу, в школі віддаємо перевагу найцікавішим, на наш погляд, предметам… Обираємо товаришів, друзів, коханих. І в основі вибору кожного з нас свої критерії, своє уявлення про добро і зло, честь і безчестя, правду і кривду.
У кожної людини є свобода вибору. Вибір існує щоденно, щохвилини. Різний за своєю серйозністю. Неоднаковий за своїми наслідками.
Зробити крок чи не робити? Промовчати чи відповісти? Стерпіти чи не стерпіти? Подолати чи відступити? Так чи ні? Куди піти вчитися? Як жити? Що робити?
Одним із найважливіших кроків у житті є вибір професії. Адже займатися тим, що тебе цікавить, приносить радість, - одна з умов відчуття життєвої повноцінності.
Прагнення «знайти себе», стати «самим собою», індивідуальністю – неодмінна ознака юності. Ще Л.Толстой зауважив: «Призначення людини – це прагнення до досконалості». Своє майбутнє ми визначаємо задовго до останнього шкільного дзвінка. Обираючи професію, стараємося зважити всі «за» і «проти» того чи іншого заняття, що приваблює, «приміряти його на себе». Вибір професії – чи не найголовніший чинник того, як складеться твоє подальше життя та як ти в ньому будеш себе почувати. Адже всім хочеться не лише заробляти гроші, але й реалізувати свій потенціал та отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності.
Слід розрізняти близькі за значенням і вживанням слова «професія» і «спеціальність». Професія – рід занять, означена форма трудової діяльності. Спеціальність – окрема галузь науки, техніки, виробництва, в якій людина працює. Люди однієї професії можуть мати різні спеціальності. Наприклад, вона лікар за професією, хірург за спеціальністю, він за професією будівельник, а за спеціальністю може бути бетонником, арматурником, зварювальником, кранівником тощо.
Мрія й реальність – як їх поєднати? Як не помилитись у виборі своєї дороги, щоб бути щасливим у праці? Ці проблеми ми з вами маємо розв’язувати сьогодні на класній годині. Спробуємо вирішити, що ж має обиратися: людина для професії чи професія для людини?
Презентація слайдів 1- 2.
Класний керівник.
Щоб обрати свій фах, необхідно враховувати ряд факторів - власні побажання, психологічні особливості та можливості, не слід забувати й про потреби ринку праці. Існує формула вибору професії, яка в загальному вигляді показує, як прийняти оптимальне рішення.
Презентація слайду 3.
Обговорення.
Класний керівник.
Що обумовлює вибір людиною тієї або іншої професії? На практиці виявляється, що нахили враховуються в останню чергу, а от думка батьків впливає в першу чергу. Чи варто слухати батьків при виборі професії?
1) Варто. Але це має бути професія, яка цікава саме цій людині. Проте молодь, як правило, опиняється перед вибором професії в той час, коли ще не здатна повністю оцінити власні нахили. Тому правильніше буде їй допомогти.
2) Деякі батьки намагаються перенести на дітей свої спрямування чи нереалізовані амбіції. На мою думку, це неправильно. Адже якщо батькові не вдалося закінчити музичну школу, це не значить, що його син повинен проти власної волі стати музикантом.
Існує 8 факторів вибору професії (за Е.А. Климовим).

Презентація слайду 4.
Обговорення.
Класний керівник.
Уважається, що кожна людина має здатності до певної діяльності. Тому було б логічним припустити, що саме вони і визначають вибір майбутньої професії. Але не все так просто. Можливо, не буде перебільшенням сказати, що:
- Ніхто в світі не знає всі свої здібності.
- Не всі уміють застосувати навіть ті здібності, які мають і про які знають.
Для прийняття зваженого рішення слід зробити кілька кроків, а потім важливо визначити:
 у якому навчальному закладі ти зможеш отримати необхідну освіту;
 як розвивати в собі професійно важливі якості;
 як можна отримати практичний досвід роботи з даної спеціальності;
 як підвищити свою конкурентноздатність на ринку праці.
Презентація слайду 5.
Обговорення.
Класний керівник.
Здається, при виборі професії ми робимо все як слід: радимося з батьками, вчителями, знайомими, сперечаємося з друзями, вивчаємо довідники, намагаємося все рахувати, дізнатися якомога більше про майбутню спеціальність... Але звідки тоді беруться молоді люди, для яких обрана професія стає тимчасовою? Вони йдуть хибним шляхом, допускають помилки? «Не вважай невдачею те, що можна виправити», - зауважував Катон.
Попередні покоління жили під лозунгом «Освіта – на все життя», багато дітей наслідувало своїх батьків, створюючи цілі династії, і гордилися цим. Уважалося великою заслугою пропрацювати все життя на одному комбінаті чи заводі. Сьогодні багато чого змінилося. Часто успіх мають ті, хто живе під лозунгом «Освіта через усе життя», постійно підвищуючи фаховий рівень, вивчає новинки в своїй професії, освоює суміжні спеціальності. Навіть якщо ви обрали спочатку «не ту» професію, це не привід впадати у відчай. Наприклад, якщо ви закінчили музичне училище, а згодом вирішили стати психотерапевтом, ваша перша спеціальність дасть можливість найкращим чином використовувати музику в психотерапії. Блискуче знання літератури дозволить вам працювати у сфері мистецтва, писати критичні статті, сценарії. Повірте народній мудрості «Знання за спиною не носити», вони згодяться у найнесподіванішій ситуації.
Презентація слайду 6.
Коментар.
1. Ставлення до вибору професії як до незмінної.
Не бійтеся того, що вибір професії зараз, в 9-11 класі, фатально визначить всю Вашу долю. Зміна вибору, освоєння нової спеціальності зробить Вас цінним фахівцем, необхідним у міждисциплінарних галузях діяльності. Перша професія, навіть якщо Ви потім передумаєте й знайдете щось більш привабливе, знадобиться в несподіваних ситуаціях. Наприклад, перша освіта мистецтвознавця допоможе юристові за другою освітою розібратися в складних питаннях успадкування антикварних цінностей...
2. Існуючі думки про престижність професії.
Відносно професії забобони проявляються в тім, що деякі важливі для суспільства професії, заняття вважаються ницими, непристойними (наприклад: сміттяр). Економіст або психолог нітрохи некорисніший для суспільства, ніж хімік або слюсар. На престижність професії слід звертати увагу, але після врахування Ваших інтересів і здібностей. Інакше будете володарем (якщо будете) "модної", але не тієї спеціальності, що приносить задоволення.
3. Вибір професії під впливом товаришів (за компанію, щоб не відстати).
Професію ми вибираємо за своїм "смаком" й "розміром" так само, як одяг і взуття. Почуття групи, орієнтація на однолітків - дуже позитивні особливості для твого віку. Але краще оглядайся на інших, порівнюючи себе із друзями, а не сліпо повторюючи їх. Це допоможе зрозуміти, що якщо Вася йде на пожежника (він - ризикова людина), тобі ця професія може не сподобатися (бо ти дуже обережний і розважливий).
4. Перенесення ставлення до людини-представника тієї або іншої професії на саму професію.
Треба враховувати насамперед особливості даного виду діяльності, а не вибирати професію тільки тому, що тобі подобається або не подобається людина, що займається даним видом діяльності. Особливо небезпечне зачарування викладачем (якщо тебе захоплює щиросердність фізика - це не означає, що тобі подобається фізика сама по собі, поза "комплектом"). Крім того, часто юнаки роблять помилку, намагаючись копіювати професію кумира - спортсмена, політика, журналіста, артиста. Люди публічних професій часто по-різному ведуть себе на роботі і вдома.
5. Захоплення тільки зовнішньою або якою-небудь частковою стороною професії.
За легкістю, з якою актор створює на сцені образ, стоїть напружена, буденна праця. А журналісти не завжди виступають у телепередачах - частіше вони перелопачують масу інформації, архівів, розмовляють із десятками людей - перш, ніж підготують 10-хвилинне повідомлення, яке, до того ж, озвучить інший (диктор на телебаченні).
6. Ототожнення шкільного навчального предмета із професією або погане розрізнення цих понять.
Є такий предмет, як іноземна мова, а професій, де потрібні здібності до мови, багато - перекладач, екскурсовод, телефоніст міжнародного зв'язку тощо. Тому при виборі професії треба враховувати, які реальні заняття й професії за цим предметом стоять. Варто проаналізувати газети з вакансіями на біржі праці (там вказується, яка освіта потрібна для конкретної вакансії). Наприклад, людина з лінгвістичною освітою ("українська мова й література", "іноземна мова" у школі) може працювати й викладачем, і перекладачем, і редактором, і серетарем-референтом. А ще май на увазі: професій більше, ніж шкільних предметів. Можна стати юристом, маркетологом, апаратником. Професії, звичайно, можуть бути асоційовані з декількома шкільними предметами (відповідають вступним іспитам у ВНЗ при вступі на цю спеціальність). Скажімо, майбутньому економістові в школі може знадобатися одночасно й математика, і географія.
7. Застарілі уявлення про характер праці в сфері матеріального виробництва.
В усі професії, і насамперед у робітничі, впроваджується складна й цікава техніка, підвищується культура праці. А комп'ютер впроваджується абсолютно в усі сфери діяльності - аж до тваринництва.
8. Невміння / небажання розбиратися у своїх особистісних якостях (нахилах, здібностях).
Розібратися в собі тобі допоможуть профконсультанти, батьки, вчителі, психолог, товариші. Корисними можуть виявитися психологічні тести, а також статті й публікації на тему популярної психології. Однак май на увазі, що серед них багато непрофесійних, так що стався критично як до результатів тестів, так і до того, що пишуть у психологічних книжках. Завдання популярних тестів - активізація діяльності по самопізнанню (самоспостереженню, самоаналізу), а не видача тобі готової відповіді на питання про те, ким бути або наклеювання ярлика про те, який ти.
9. Незнання / недооцінка своїх фізичних особливостей, недоліків, істотних при виборі професії.
Існують професії, які можуть бути тобі протипоказані, тому що вони можуть погіршити твій стан здоров'я. Таких професій небагато й до них належать, в основному, ті, у яких потрібне тривале напруження тих або інших фізіологічних систем. Комп'ютерники дуже напружують очі, а льотчики – серце, водолази - легені...
10. Незнання основних дій, операцій та їхнього порядку при розв'язку, обмірковуванні завдання при виборі професії .
Коли ти розв’язуєш завдання з математики, то виконуєш певні дії в певній послідовності. Було б розумно підійти також і до вибору професії. Не сприймай жодні інструкції буквально, краще навіть, якщо ти творчо підійдеш до справи й розробиш для себе свій власний план - список необхідних для вибору професії дій. Сюди можуть бути включені: аналіз пропозицій на ринку освіти, аналіз попиту на ринку праці, об'єктивна оцінка своїх здібностей, нахилів, знань (за допомогою тестів або ще якось) тощо.

Методика «Диференціально-діагностичний запитальник» (ДДЗ)
З 20 пар запропонованих видів діяльності необхідно вибрати лише один вид і у відповідній клітинці листа відповідей поставити знак «+» .
Інструкція: «Припустимо, що після відповідного навчання Ви зможете виконувати будь-яку роботу. Але якби Вам прийшлось вибирати тільки з двох можливостей, чому б Ви віддали перевагу?»
ТЕКСТ ЗАПИТАЛЬНИКА
1а. Доглядати за тваринами ЧИ 1б. Обслуговувати машини, прибори (слідкувати, регулювати)
2а. Допомагати хворим ЧИ 2б. Складати таблиці, схеми, програми для комп’ютерів
3а. Слідкувати за якістю книжкових ілюстрацій, плакатів, художніх листівок
ЧИ 3б. Слідкувати за станом, розвитком рослин
4а. Опрацьовувати матеріали (дерево, тканину, метал тощо) ЧИ 4б. Доводити товари до споживача, рекламувати, продавати
5а. Обговорювати науково-популярні книги, статті ЧИ 5б. Обговорювати художні книги (концерти, вистави тощо)
6а. Ростити молодняк (тварин будь-якої породи) ЧИ 6б.Тренувати товаришів (або молодших) у виконанні якихось дій (трудових, навчальних, спортивних)
7а. Копіювати малюнки, зображення (чи настроювати музичні інструменти) ЧИ 7б. Керувати якимось вантажним (підйомним чи транспортним) засобом – підйомним краном, трактором, тепловозом тощо
8а. Повідомляти, пояснювати людям необхідні їм відомості (у довідкових бюро, на екскурсії тощо) ЧИ 8б. Оформлювати виставки, вітрини (чи брати участь у підготовці п’єс, концертів)
9а. Ремонтувати речі, вироби (одяг, техніку), житло ЧИ 9б. Шукати й виправляти помилки в текстах, таблицях, малюнках
10а. Лікувати тварин 10б. Виконувати розрахунки, вирахування
11а. Виводити нові сорти рослин ЧИ 11б. Конструювати, проектувати нові види промислових виробів (продукти харчування, одяг, машини тощо)
12а. Розбирати суперечки, сварки між людьми, переконувати, пояснювати, карати, заохочувати ЧИ 12б. Розбиратися в кресленнях, схемах, таблицях (перевіряти, уточнювати, приводити до порядку)
13а. Спостерігати, вивчати роботу гуртків художньої самодіяльності ЧИ 13б. Спостерігати, вивчати життя мікробів
14а. Обслуговувати, налагоджувати медичні прибори, апарати ЧИ 14б. Надавати людям медичну допомогу при пораненнях, забиттях, опіках тощо
15а. Художньо описувати, зображувати події (ті, що спостерігаєш і ті, що вигадуєш) ЧИ 15б. Складати точні описи-звіти про події, явища, об’єкти, що спостерігаєш, вимірюєш
16а. Робити лабораторні аналізи в лікарні ЧИ 16б. Приймати, оглядати хворих, спілкуватися з ними, призначати лікування
17а. Фарбувати чи розмальовувати стіни приміщень, вироби 17б. Виконувати монтаж чи збір машин, приборів
18а. Організовувати культпоходи однолітків чи молодших в театри, музеї, туристичні походи тощо ЧИ 18б. Грати на сцені, брати участь в концертах
19а.Виготовляти за кресленнями деталі, вироби (машини, одяг), будувати споруди ЧИ 19б. Займатися кресленням, копіювати креслення, мапи
20а. Вести боротьбу з хворобами рос-лин, зі шкідниками лісів, садів ЧИ 20б. Працювати на клавішних машинах (комп’ютері, друкарській машинці, телетайпі тощо)

ЛИСТ ВІДПОВІДЕЙ
Людина – природа Людина – техніка
Людина –людина
Людина – знакова система Людина – ху-дожній образ
1а 1б 2а 2б 3а
3б 4а 4б 5а 5б
6а 6б 7а
7б 8а 8б
9а 9б
10а 10б
11а 11б 12а 12б 13а
13б 14а 14б 15а 15б
16а 16б 17а
17б 18а 18б
19а 19б
20а 20б
Лист відповідей зроблений так, щоб можна було підрахувати кількість знаків «+» у кожному з 5-ти стовпців. Кожний із 5-ти стовпців відповідає певному типу професій. Людині, що проходить тестування, рекомендується вибрати той тип професії, який отримав максимальну кількість знаків «+».
Презентація слайду 7.
Обговорення результатів тестів.
Презентація слайду 8.
Класний керівник.
Що таке мотивація, яку роль вона відіграє в пошуку роботи? Це питання важливе, адже мотивація спонукає нас до дії. Якщо ти добре знаєш, для чого тобі нова робота, то маєш чітку мету і зможеш ефективно справитися з пошуком. Якщо ти не хочеш помилитися у виборі своєї професії, постарайся спершу визначити мотивацію, тобто, те, що спонукає тебе до дії. А зробити це не так просто, як може здаватися. Людина навіть перед собою не завжди буває щирою, приховує дійсні мотиви вчинків.
Цей список ознак «ідеальної» роботи ти повинен переписати для себе наново, розставивши важливі особисто для тебе чинники в порядку убування їх значущості. Це дозволить намітити пріоритети і відкинути менш значущі мотиви.
Презентація слайдів 9-11
Обговорення.
Класний керівник.
Праця завжди була основою людського життя. Ми добре знаємо, що від природи всі люди наділені приблизно однаковими трудовими даними, але в житті одні люди вміють працювати краще, інші – гірше, одні здатні виконувати тільки найпростішу роботу, інші – більш складну, і відповідно ціннішу. Ці різні трудові якості не даються людині від природи, вони виховуються в ній протягом життя, а особливо в молодості. «Є люди, які пливуть за течією, є люди, які пливуть проти течії, а є такі, що пливуть, куди хочуть», - переконував К.Прудков.
Народна мудрість говорить: щасливий той, хто радісно йде на роботу і з радістю повертається додому. Але, щоб іти радісно на роботу, треба отримувати від неї задоволення. «Є в світі істина проста: жити в роботі й досягати мрію», - говорив П.Тичина. Хочу побажати вам знайти свій шлях у житті, зробити правильний вибір, здійснити всі задумані проекти.
Тим же, хто орієнтується в основному на престиж професії, не зайве нагадати, що більшість наших громадян мають не престижні, але не менш корисні, необхідні й цікаві професії.

ЛІТЕРАТУРА
1. Глушко Ольга. Шаг к самоопределению // Работа и учена. – 2006. – №43 (480)
2. Кухленко Н.А. Чи знаєш ти свої здібності? // Позакласний час. – 2009. – №1-2.
3. Лучшие психологические тесты/Пер. с англ. Е.А.Дружининой. – Харьков, 1994.
4. «Успехи и поражения». – 2009. – №18.
5. http://www.4uth.gov.ua/trade/test/choict_trade.htm

Автор: 

Титенко Олена Миколаївна, вчитель російської мови та світової літератури Червонозаводської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1

Голосування

Чи відчуваєте Ви професійне (емоційне) вигорання у вашій роботі вчителя?:

Останні коментарі