RSS-матеріал

Користувацький вхід


Підписатись на E-mail:

Василь Симоненко. «Цар Плаксій і Лоскотон»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


0
5 КЛАС
УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА
ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО. "ЦАР ПЛАКСІЙ І ЛОСКОТОН"

Мета: ознайомити п'ятикласників з цікавими сторінками життя митця, його твором «Цар Плаксій і Лоскотон»; розвивати вміння виразно читати казку; виховувати почуття добро¬ти, гуманізму, милосердя, взаємоповаги.

ХІД УРОКУ
І. Оголошення теми і мети уроку

1. Мотивація навчальної діяльності. Вступне слово вчителя.
Сьогодні ми знову поринемо у світ казкових подій, який вирує, мов нестримні журавлі, що несуть любов і надію із далеких країн на рідну землю. Таким птахом був талановитий український письменник Ва¬силь Симоненко, який залишив нам незабутній спадок: казки для дітей, поезії для юнацтва.

2. Рольова гра. Інсценізація спогадів Олеся Симоненка.
Автор. Пам'ятаю, якось прийшов він додому веселий і збуджений. Я ж, навпаки, був насуплений, набурмосений.
Батько. Чого сидиш сумний та невеселий, як сотник Забрьоха?
С и н. Накинувсь він на мене і став лоскотати.
Батько. Ану, козарлюго, вище голову!
Син. Тату, напиши мені казочку. Всім щось пишеш, а мені?
Батько. Обов'язково напишу! — і знову лоскотав мене.
Син. А про що?
Батько. Про себе. Тільки буду я там, як добрий дядько Лоскотон. Хочеш?
Син. Еге ж...
Автор. Потім він не спав цілу ніч. А наступного дня під вечір вже декламував мені казку про дивного і доброго Лоскотона, про царя Плаксія і його мерзенного Макаку-Забіяку.
Учитель. Додому вам було завдання прочитати казку «Цар Плаксій та Лоскотон» В. Симоненка. Про що вона. (Учні відповідають).

3. Робота в групах.
Учні досліджують текст (діляться на V груп).

І група — «Цар Плаксій»
Запитання І групі:
1) Де знаходилася краса-країна Сльозилий, хто був її царем?
2) Зачитайте опис царя Плаксія і його сімейства.
3) Чим займалася сім'я Плаксія?
4) Зачитайте, який наказ видав цар.
5) Як карали за сміх царські посіпаки жителів країни?
6) Чому цар любив дитячий плач?
Доки інші групи з'ясовують питання, перша група малює сімейство царя Плаксія.

ІІ група — «Дядько Лоскотон»
Запитання II групі:
1) Хто ж іше проживав у диво-царстві?
2) «Усне малювання»: яким ви уявляєте дядька Лоскотона? (Опишіть)
3) Зачитайте опис Лоскотона.
4) Чому охоронці злих законів полювали за дядьком Лоскотоном?
5) Та чи боявся їх Лоскотон?

ІІІ група — «Арешт Лоскотона»
Запитання III групі:
1) Що звелів зробити слугам цар Плаксій?
2) Яка буде за це нагорода?
3) Чого боявся Плаксій?
4) Де переховувався Лоскотон?
5) Чому не могли знайти Лоскотона посіпаки?
6) Чому саме капітан Макака спіймав дядька Лоскотона?
7) Зачитайте сцену арешту Лоскотона.
8) Намалюйте, будь-ласка, карикатуру на капітана Макаку.

ІVгрупа — «Весілля в палаці»
Запитання IV групі:
1) Допоки Лоскотон сидів за ґратами, що робилося в палаці?
2) Якими ви уявляєте справжніх наречених, і як зображає їх Василь Симоненко?
3) У чому полягає місія придворного поета? Чому він був товстий?
4) Зачитати, як вихвалявся цар Плаксій? На вашу думку, які б із відомих вам музичних інструментів звучали на весіллі Макаки і Нудоти?
У група — «Звільнення Лоскотона» і «Продовження весілля»

Запитання V групі:
1) Хто прийшов на допомогу Лоскотону в темницю?
2) Куди вирішила йти «здружена сім'я»?
3) Яким чином виявляли радість у палаці Плаксія?
4) Зачитайте, як здолав Лоскотон Плаксія.
5) Як уплинув сміх на рідних і придворних царя?
6) Чому, на вашу думку, переміг Лоскотон?
7) Хорове читання маршруту в країну Лоскотона.

4. Підсумкова бесіда.
1) Чи сподобався вам цей твір і чим?
2) Чого навчає нас ця казка?
3) Назвіть казкові елементи твору.
4) Чи потрапляли ви в країну Плаксія і Лоскотона? Де було вам краще і чому?
5) Як, на вашу думку, казка — це вигадка чи дійсність? Чи траплялися у вашому житті казкові елементи?
А в зошити занотуємо тему казки й основну її думку

5. Заключне слово вчителя.
Цей твір вчить мудрості й розсудливості, сміливості й власного сві¬тосприймання. Нехитрий сюжет казки обростає веселими Подробицями, дотепними зворотами, випромінює життєрадісне світобачення.

II. Оголошення балів успішності

III. Домашнє завдання
1.Виписати з літературознавчого словника пояснення термінів віршовона мова, рима, строфа (для юних літературознавців). 2. З'ясувати значення власних імен, топонімів у творі.

Автор: 

Підготувала Абросімова І. О., учитель української мови та літератури, ЗОШ № 35 м. Краматорська

Голосування

Чи відчуваєте Ви професійне (емоційне) вигорання у вашій роботі вчителя?:

Останні коментарі