RSS-матеріал


Підписатись на E-mail:

Користувацький вхід

Інтегровані уроки читання у 2 класі. Урок 2

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


0

Урок № 2
Тема: Такий древній і сучасний Київ

Зінтегровані предмети:
Читання (Н.Забіла «Древній Київ»).
Я і Україна («Київ – столиця України»).
Образотворче мистецтво («Чарівні куполи соборів»).
Мета:
• дати уявлення про столицю нашої країни – Київ, ознайомити з історією виникнення міста;
• розвивати навички виразного читання, працювати над введенням нових слів у мовлення учнів;
• виховувати інтерес до історії рідного краю, бажання її вивчати.
Обладнання: фотоілюстрації Києва, малюнок старовинного Києва, книга «Повість минулих літ», портрет Нестора

Перебіг уроку
І. Організація класу.
Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам починати.
Кличе в подорож дзвінок.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні у нас буде незвичайний урок. Ми помандруємо в одне старовинне місто України. А в яке, дізнаєтесь, коли ми до нього доберемось.
Тож гаразд, часу не гаєм
І в мандрівку вирушаєм.
- Щоб сісти у транспорт, відгадайте його назву.
Полотно, а не доріжка,
Кінь біжить-багатоніжка (Поїзд).
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Бесіда
- Як називається наша країна? Якої ми національності?
- Що таке Батьківщина?
- Назвіть слова, близькі за значенням до слова Батьківщина (Вітчизна, Україна, держава, країна).
2. Декламування вірша А.Костецького «Батьківщина».
ІV. Розчитування.
1. Читання складів з таблиці.
- Тепер пересядемо на літак. Спочатку піднімаємось у небо, потім спускаємось на аеродром

А О У И І Е
СТР ВН

ЗВ ПР

ДР СЛ

ПТ ЧК

- Перед нами найбільша річка України. Яку назву вона має? (Дніпро).
- Перепливемо її на пароплаві.
чай ну рід кра

Вив ми ле ного ю

V. Основна частина.
1. Підготовча робота.
- Нарешті ми в Києві. (Вивішую на дошку плакат з текстом вірша М.Рильського).
Я стільки чув похвальних слів про Київ,
Такі захоплені чув голоси.
І це – не чемності самої вияв,
А лиш визнання справжньої краси.
- Багато легенд написано про заснування Києва. Першим описав історію Києва чернець Нестор у літописі, який називається «Повість минулих літ».
2. Декламування віршів учнями.
Берегами річки Рось до річки Почайни
Простяглася Полянська земля,
За Ірпенем починалась Древлянська земля,
А за Дніпром на Десні – Сіверянська.
Жили тут різні племена – поляни, древляни, сіверяни.
І були серед полян три брати:
Одному ім’я Кий, другому – Щек, а третьому – Хорив,
А сестра в них була – Либідь.
Кий
Що на першій горі, на стрімкій,
Де дзвеніли тополі сріблисті,
Жив полянин на ім’я Кий
У затишнім зеленім обійсті.
Він тримав перевіз на ріці
І ладді конопатив не даром,
Звідусіль чужеземці купці
До полян прибували з товаром.

Щек
Що на другій горі між смерек,
Де волхви зупинялися віщі,
Жив рудий, наче полум’я, Щек –
Мав щоднини мистецьку затію…
Візьме глини та виліпить глек –
Куплять глек у саму Візантію!

Хорив
Що на третій горі, де обрив
Оширя валуни крем’янисті,
Жив русявий і ніжний Хорив
У затишнім зеленім обійсті.
Тільки візьме він срібла шматок,
Радість іскрою блисне у зорі.
Аж співає його молоток
Та мережить полянські узори.

Либідь
Над струмком, що петляв до Дніпра,
Між зеленого буйного дива
Оселилася Либідь - сестра
Трьох братів – Кия, Щека й Хорива.
В літню пору, було, до темна
Конопельки, льонок вона брала.
На сорочки братам полотна
По сувою на кожного пряла

3. Розповідь учителя.
- Якось, стоячи над уривистою кручею, Кий зі своїми супутниками побачив прекрасно-дивну країну, помережану ріками, вкриту зеленими лісами й травами, країну, котру можна вимріяти лише в казці. Його дуже вражала тутешня природа. Які могутні дуби, які стрункі сосни! Для дичини ж тут привілля-роздолля. Яка чудова природа! І вирішив князь Кий з братами Щеком і Хоривом тут оселитися.
Легенда розповідає: «І приснився Кию сон: став сапет перед його постіллю, підняв руку і говорить:
- Кию, великий князю! На цих горах побудуєш місто та осядеш зі своїм родом назавжди. Тут прославиться твій рід і держава його. Як довго твої нащадки у згоді і єдності житимуть і труд цінуватимуть, на горах цих сяятиме благодать Божа!»
- Важко сказати, де закінчується легенда і починається дійсність. Але до наших днів збереглися назви і гір, і річки. А засновникам Києва в центрі міста стоїть пам’ятник.
VІ. Фізкультхвилинка.
Ми мандруєм, ми мандруєм,
Україною крокуєм.
Ось побачили Карпати:
Як вершину нам дістати?
Заглянемо в озерця –
Не торкнутися нам дна!
Так ми довго-довго йшли,
Поки в Київ не прийшли.
4. Опрацювання оповідання Н.Забіли «Древній Київ».
- Легенду переписала поетеса і письменниця Наталя Забіла і назвала її «Древній Київ»
1) словникова робота:
Легенда – це народне оповідання про якісь події з елементами казковості, фантастики.
Князь – князів – князював
рід – народ – родинами
Кий - Київ – київський
Щек – Щекавиця
Хорив – Хоривиця
- Чим цікаві ці слова? Чому деякі з них написані з великої літери?
2) Читання оповідання вчителем.
3) Аналіз змісту твору.
- Як називався давній народ, який оселився над Дніпром?
- Як жили поляни? Прочитайте.
- Де жили три брати і їх сестра?
- Де поселився Щек? Прочитайте, як називалась друга гора.
- Де поселився Хорив?
- Доведіть, що Кий був славним князем.
- Прочитайте рядки, в яких говориться про те, що Кий любив своє місто.
VІІ. Малювання графічними матеріалами композиції «Чарівні купола соборів».
1. Бесіда
- Давайте на малюнку стародавнього Києва розглянемо споруди. Як вони називаються? (Собори)
- Зверніть увагу на куполи (бані) соборів. Головна особливість куполів – створення внутрішнього простору споруди. За формою одні схожі на цибулини, інші – на пірамідки. Придивіться до них та порівняйте між собою: одні витягнуті вгору і здаються стрункішими; другі – ширші; треті – ще ширші і здаються міцнішими; четверті – майже круглі і навіть приплюснуті.
- І ще зауважте: баня ніколи не буває одна. Зверху може мати меншу маківку, увінчану хрестом.

2. Поетапне виконання композиції слідом за вчителем. (У кожного на парті аркуш альбомного паперу із ескізом споруд, які не мають куполів).
- Намалюйте чудові куполи-бані кольоровими олівцями або фломастерами.

3. Перегляд і демонстрація дитячих малюнків.
VIIІ.Підсумок
- Наша подорож підійшла до кінця. Чи сподобалась вона вам?
- Хто були засновниками Києва? А хто автор «Повісті минулих літ?»
- Дома вам треба намалювати засновників Києва – трьох братів і четверту сестрицю – Либідь.

Автор: 

Ткачова Тетяна Анатоліївна
вчитель початкових класів
Вугледарської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3

Голосування

Чи відчуваєте Ви професійне (емоційне) вигорання у вашій роботі вчителя?:

Останні коментарі