Підписатись на E-mail:

RSS-матеріал

Користувацький вхід

Рід іменників. Конспект уроку для 3 класу

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


0

Українська мова

3 клас

Тема : рід іменників

Мета : ознайомити учнів з поняттям « рід іменників», навчити розрізняти і групувати іменники за родами;

розвивати усне мовлення учнів, спостережливість, увагу, інтерес до вивчення мови;

виховувати почуття поваги до роду, родини; любові до рідного слова і Батьківщини.

Хід уроку

І Організаційний момент

  • Сьогодні ми з вами попрацюємо на уроці української мови. Допомагати нам будуть герої, яких дуже люблять мої діти : Мова і Суржик.

( зображення на моніторі)

  • Що таке мова ви знаєте, а що таке суржик?

( нечиста мова, вживання в мовленні слів іншомовного походження)

  • Мову і Суржика розділяє правильно сказане слово.
  • Наш Суржик теж вживає русизми. Отож, коли ви будете чути мовні помилки Суржика, або навіть мене, ви обов’язково повинні їх виправляти.

ІІ Оголошення теми і мети уроку

  • Яку частину мови ви почали вивчали?    
  • Ми продовжимо опрацьовувати цю тему, але сьогодні ви дізнаєтесь про іменник дещо нове.
  • У кожного з нас є своя родина, і іменник теж має свій рід. І точно так, як ми маємо знати історію свого роду, так же ми маємо обов’язково навчитися визначати рід іменника. А це, в свою чергу, допоможе вам вивчати грамматику і стати грамотними людьми.
  • Отож, я вас запрошую в подорож країною « Іменника»

ІІІ Вивчення нового матеріалу

  • В країну « Іменника» шлях пролягає,

І що там чекає – ніхто з вас не знає!

В країні цій свої секрети:

Іменники називають …  предмети – (відповідають учні)

Опрацювання таблиці «Іменник 3 клас»

  1. Питання іменників
  2. Назви істот, неістот
  3. Власні та загальні назви
  • Провідників в дорогу потрібно взяти,

Щоб перешкоди легко нам здолати.

Серед вас, без застороги,

Візьму діток для допомоги.

Ти будеш Суржик, а ти – Мова. (беру дітей з класу)

Ось така моя умова.

Ці іменники відповідають на питання  … ( хто?)

Не заперечує ніхто?

Але придивімось! Між ними різниця –

Ти, хлопче, в штанях, а ти – в спідниці.

Ось Суржик, він – хлопчик.

Скажу, що « він мій» -

Цей іменник чоловічого роду.

А Мова тягне на бік свій :

« Дівочому роду нема переводу!»

Жіночий рід – « вона моя».

Така моя історія!

Між Мовою й Суржиком слово є,

Скажу відразу – « воно моє»!

Середній рід вступає в стрій.

Вона моя, воно моє, він мій –

Такий в іменника устій!

  • Чи зрозуміли ви, якого роду бувають іменники?
  • Які слова допомагають визначити рід іменників?

( Демонстрація на таблиці «Рід іменників»)

  • Молодці. Загляньмо в наступний будиночок і ще раз послухаємо правило.

ІV Первинне закріплення матеріалу

  1. Визначення роду іменників за малюнками
  • Давайте проведемо дослідження і визначимо рід іменників, використовуючи допоміжні слова.

( в будиночку зображення Піннокіо, краба, Червоної Шапочки, Баби Яги, сонечка)

  1. Фізкультхвилинка
  • Наше дослідження пройшло успішно. Пропоную відпочити. В цьому будинку живе рухлива хвилинка, але вона теж на визначення роду іменників. Будьте пильні.

( На моніторі з’являються зображення. Якщо це іменник жіночого роду – встають дівчатка, якщо чоловічого – хлопчики, а якщо середнього – усі діти піднімають руки.)

  1. Вибіркове списування
  • Молодці, грати ви любите. Тепер Мова пропонує більш складне завдання.
  • В наступному будинку живуть слова. Команда Мови ( І варіант) повинна виписати іменники жіночого роду, а команда Суржика ( ІІ варіант) – чоловічого.

( В ході уроку перевіряю роботи, герої за правильні роботи роздають малюнки : Мова – зображення Мовки, Суржик – зображення Суржика)

  • Назвіть іменники жіночого роду. ( Україна, верба, калина)
  • Об’єднайте ці слова в прислів’я.
  • Назвіть іменники чоловічого роду. ( Батько, дідусь, син)
  • Чи знаєте ви прислів’я, в якому вжито ці слова?
  • Я хочу вам сказати ще одне. Яка хата – такий тин, який батько – такий син.
  • Пам’ятайте! Ви – відображення ваших батьків. За вашими вчинками роблять висновки про ваших родину.
  • Які слова залишилися на моніторі? ( Дитя, навчання, дозвілля)
  • Якого роду ці іменники? Можливо хтось може об’єднати і ці слова?
  • В «Конвенції ООН про права дитини» сказано, що дитина має право на навчання та дозвілля.

а) словникова робота

Конвенція – один з видів міжнародного договору, встановлює взаємні права і обов’язки держав.

Дозвілля – вільний час.

V Підсумок уроку

  • Молодці. Але Суржик хоче переконатися, що ви усі зрозуміли тему і дає кожному з вас індивідуальне завдання.

( учні виконують тести, за які теж отримують зображення персонажів)

  • Щоб завершити нашу роботу на хорошій ноті, пропоную проспівати пісню.

В країну «Іменника» екскурс здійснили,

Знаннями новими себе збагатили!

Тепер чітко знаєм іменника рід.

І будем писати усе ми як слід!

Автор: 

Бондарчук Євгенія Василівна, учитель початкових класів Ірпінської спеціалізованої загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів №12 з вивченням іноземних мов ( школа лінгвістики)

Голосування

Чи відчуваєте Ви професійне (емоційне) вигорання у вашій роботі вчителя?:

Останні коментарі