RSS-матеріал

Користувацький вхід


Підписатись на E-mail:

Україна - наш спільний дім

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли.


0

«Україна – наш спільний дім»

Мета: формування громадянина, патріота України; виховувати в учнів повагу до
Конституції України, державних символів, свідоме ставлення до обов'язків
людини і громадянина, пізнати себе, свій народ, землю, бажання своєю працею
розбудовувати державу; примножувати її багатства.

Тип уроку: урок-бесіда.

Обладнання: тексти Конвенції про права дитини і Конституції України; плакати (стенди)
з державною та народною символікою України; цитати з творів Т.Шевченка,
Л.Костенко; карта України;

Хід уроку

Вчитель.
Діти тема нашого першого уроку «Україна – наш спільний дім». Ми живемо на чудовій мальовничій землі, на Україні. Тут народилися і жили наші прадіди, тут живуть наші батьки, тут корінь українського народу, що сягає сивої давнини.
Тема нашого уроку відповідно до святкової атмосфери Дня знань має урочисту, дзвінку горду назву: "Україна-наш дім"". Вслухаємося в кожне слово. Який зміст вони несуть? "

А тепер пригадаймо, яке свято ми відзначали 24 серпня? (Відповіді учнів). Так, це свято нашої незалежності, волі, свободи. То ж і урок наш стосується цієї визначної події. А тепер скажіть мені, що таке ДІМ? (Відповіді учнів). Звичайно, це приміщення, в якому проживають люди, це ще може бути приміщення для розміщення різних установ, офісів. А як ви розумієте слово СПІЛЬНИЙ? (Відповіді учнів). Так, спільний — це такий, який належить багатьом, усім, стосується всіх. А тепер погляньмо на малюнки. (Вчитель вивішує малюнки звичайної хати, багатоповерхового будинку, будинку державної установи). Ось, (показує хату) ДІМ однієї родини, де спільно проживають батьки, діти, дідусь і бабуся та інші члени, ведуть своє спільне господарство. А тепер подивіться на цей малюнок — це багатоквартирне житло, СПІЛЬНИЙ ДІМ, де проживає багато родин, вони живуть хоч кожен у своїй квартирі, але у спільному домі і також мають спільне господарство: газ, воду, освітлення, опалення, двір і т.д. А в цьому домі розміщені державні установи (малюнок). Це дім банку. І ось погляньте на карту України — це карта нашої Батьківщини. Це герб нашої держави, це наш жовто-синій прапор. В кожному її куточку живуть родини, батьки і діти, бабусі і дідусі у своїх власних будинках або в багатоповерхівках, в селі чи в місті, але всі ми живемо в одній державі — в Україні, яка і є для всіх нас спільним домом. Отже, спільний дім — це про людей, які проживають в одній державі, мають спільну територію, господарство. Україна — це спільний дім для народу України.

А ми з вами на початку казали, що наш урок присвячений дню Незалежності. А що таке НЕЗАЛЕЖНІСТЬ? (Відповіді учнів). Незалежний — це той, який не залежить від інших, ні від кого, самостійний, вільний. А вільний — означає ніким не гноблений, не поневолений, незалежний, самостійний. Двадцять років тому народ України здобув свою волю і незалежність, про яку мріяв і за яку самовіддано боровся, та став самостійно управляти своєю державою, своїм господарством. В історії українського народу були такі часи, коли Україна була під владою інших держав і не могла самостійно і вільно розвиватися, тобто була поневолена, залежна від інших, які нав’язували свою волю, свою культуру, погляди на життя. А сьогодні ми — вільні і незалежні, відроджуємо свою мову, історію, культуру, традиції і звичаї, притаманні українцям з споконвіків. Ми живемо на своїй рідній землі, яка зветься Україна, а ми — українці.
Але чи всі, хто проживає в Україні, можуть назвати себе її громадянами? Звернімося до звичайної довідки і з'ясуємо, що громадянство є найпоширенішою формою відносин між особою і державою.

Громадянин — це людина, яка має права, встановлені державою і виконує обов'язки перед державою.

Основний зміст громадянства полягає в тому, що воно особі дає Батьківщину, а та, відповідно, цю особу юридичне захищає. Тому поняття громадянства тісно пов'язане з поняттям "Батьківщина", "рідна земля".

Народившись, людина стає громадянином.
Кожен з вас має свідоцтво про народження. Подивіться: і в ньому, і в паспорті, який ви отримаєте в 16 років, написано: "Громадянин України".

"Україна". Саме так називається країна, в якій ми народились і живемо. А що ви знаєте про Україну?

Діти.
1-й учень. Україна — одна з найбільших Європейських держав. Й площа — 604 тис. кв. км.;

2-й учень. Чисельність населення України становить 50 млн. чол.;

3-й учень. На території України проживає понад 110 національностей;

4-й учень. Столиця України — м. Київ. (Дається можливість дітям висловлюватись).

Вчитель. Хто з вас може відповісти на запитання: Що означає слово "Україна"? Коли воно з'явилося вперше? Що вам відомо про історію України?

Учень. Слово "Україна" вперше зустрічається у Київському літописі 1187 р., коли помер переяславський князь Володимир Глібович "Плакали по нем переяславці, о нем же Україна много постонала".

Вчитель. Поясніть походження назви "Україна".
Учень. Тоді це назва не могла означити "окраїна", як намагається довести деякі російські історики. У XII ст. Російської імперії ще не було, а тому її окраїною Україна бути не могла. Українські історики переконливо довели, опираючись на багатий документальний матеріал, що назва "Україна" походить від слова "край", "країна".

Учень. Україно, земля рідна,
Земля сонячна і хлібна.
Ти навік у нас одна.
Ти, як мати, найрідніша.
Ти з дитинства наймиліша.
Ти і взимку найтепліша.
Наша отча сторона.

Учень. Під рідним небом жайворон співа —
Я рад би знати тих пісень слова
Я слухав, чув: співала та пташина
Одне святеє слово: Україна.

Учень. На ріднім полі шепчуть колоски —
Я рад би знати тихі їх думки.
Я слухав, чув, як кожна колосина
Шептала тихе слово: Україна.
.Учень.
У ріднім краю зелен гай шумить —
Я знати рад, про що він мріє - спить.
Я слухав, чув, як кожна деревина
Шуміла ніжне слово: Україна.

Учень.
О, Боже, дай повік любити край,
Де квітка, пташка і зелений гай,
Де кожна вірна тій землі дитина
Живе єдиним словом: Україна.

Звучить пісня Т.Петриченка "Україна" (або пісня "Українець я маленький").

Вчитель. Хіба можна не любити нашу Батьківщину, нашу неньку-Україну? Т. Шевченко писав у листі до чернігівського губернатора Гесе: "Мені здається, що якби моя Батьківщина була найбіднішою на землі, то й тоді вона здавалася б кращою за Швейцарію і всі Італії. Ті, які бачили хоч раз нашу країну, кажуть, що бажали б жити і померти на її пречудових полях, що ж нам говорити, її дітям. Треба любити і пишатися своєю прекрасною матір'ю".

Вчитель. Справжня любов до Батьківщини - це не лише знання її географії, історії, мистецтва, вікових традицій, звичаїв народу і, безумовно, мови, а й їх збереження і розвиток.

Учень. На світі стільки різних мов,
Як квітів у гаю,
А рідна мова - то любов,
Отож:, люби свою!
Люби Ті, бо твій народ
За неї зводить бій
Крізь барикади перешкод -
За свій державний стрій.
І ти, мій друже, поможи,
Учися і читай -
І всім знайомим розкажи
Про наш чудовий край.
Якщо забув, то знов навчись
Прекрасних рідних слів,
Щоб відродились, як колись,
І Київ наш, і Львів.

Вчитель, Правда, гарні слова!? Цей вірш "Рідна мова" належить українській поетесі Галині Черінь. Вона, живучи довгі роки далеко від рідної землі - України, зуміла зберегти як найвищу цінність - любов до рідного слова, до чудової української пісні, що чарує світ. Звучить пісня про Україну.

Бесіда. Що ви знаєте про державні символи України?

Розкажіть про державний прапор України.

Хто є автором слів і музики державного Гімну України?

А чи знаєте ви, що Уряд затвердив великий Герб України? Опишіть його,

Вчитель. Думаю, що і у вашому житті наступить той момент, коли ви задасте собі запитання; "Чи потрібен я Україні таким, яким є сьогодні? Що я можу зробити, щоб більше знати, уміти?" Адже майбутнє України — це духовно багата, фізично здорова, освічена молодь.

Подискутуємо на цю тему:

1. Що потрібно для того, щоб людина відчула себе громадянином?

2. Як я можу реалізувати себе як громадянин?

3. Якою є моя участь у житті класу, школи?
Вчитель. Для того, щоб стати справжніми громадянами своєї держави, ми повинні добре знати свої права і обов'язки. У яких документах визначені ваші права і обов'язки? '

Так, це Загальна Декларація прав людини, Конвенція про права дитини, Конституція України (робота з плакатом "Обов'язки громадян України").

Вчитель. Своїм умінням гарно вчитися, досконало володіти об-раною професією, творчою працею ми доведемо, що, незважаючи на всі ці негаразди сьогодення, ми любимо свою Батьківщину, рідний край. Мені б дуже хотілося, щоб кожен з вас з гордістю, усвідомлено міг сказати: "Я — громадянин України".

Вчитель. Кожен з нас щось своє, особисте вкладає в поняття "Батьківщина", "батьківщина", "рідний край". Ліна Костенко, відома українська поетеса, усвідомлює це так:

Є щось святе в словах: мій рідний край.
Для мене — це матусі пісня ніжна,
1 рідний сад, від квіту білосніжний,
І той калиновий у тихім лузі гай.
Для мене - це твої стежки й мої,
В містах і селах стоптані любовно,
І пісень людські прозорі ручаї.
Усе, що серцю рідно невимовне.
Його історія... в ній стільки гіркоти.
І тим рідніш мені ти, краю рідний,
Що вже поламані мости,
І день встає, як райдуга погідна.
Коротка розповідь про шлях
України до незалежності!

Висновок. Народна мудрість говорить: "Краще запалити одну свічку, ніж ганьбити пітьму". І якщо ці свічки запалахкотять у кожного з нас у серці, то Україна, громадянами якої ми є, дійсно стане вільною і незалежною, могутньою державою, і в ній, як і в наших душах, запалає вогонь відродження.

Наша славна Україна,
Наше щастя і наш рай!
Чи на світі є країна
Ще миліша за наш край?
І в щасливі, й злі години
Ми для неї живемо.
На Вкраїні й для Вкраїни
Будем жити й помремо.

Лунає мелодія "Пісні про Україну " на слова Дмитра Павличка, музика Олександра Білаша.

Автор: 

Матійків Марина Георгіївна, вчитель української мови та літератури


Українська банерна мережа

Голосування

Чи відчуваєте Ви професійне (емоційне) вигорання у вашій роботі вчителя?:

Останні коментарі