RSS-матеріал

Користувацький вхід


Підписатись на E-mail:

Функції мови і мовлення

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли.


4

Тема уроку: Функції мови і мовлення. Роль мови у формуванні і самовираженні особистості
Мета уроку: збагатити знання учнів щодо ролі мови в житті суспільства; через систему завдань і запитань активізувати пізнавальну діяльність учнів; виховувати критичне мислення; сприяти формуванню інтересу до мови
Тип уроку: систематизація знань
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
ІІІ. Мотивація навчальних знань учнів
ІV. Вивчення нової теми
1. Слово вчителя.
Мова і мовлення належать до унікальних явищ життя і виконують у суспільстві різноманітні функції.
Найважливіша з них – функція спілкування (комунікативна). Завдяки мові люди спілкуються між собою, публічно висловлюють свою волю, бажання, прагнення й перестороги. Ще видатний французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері писав. Що найбільша у світі розкіш-це розкіш людського спілкування.
Крім того, мова є важливим засобом пізнання навколишнього світу, адже в ній нагромаджено досвід попередніх поколінь, який закодовано у слові. У кожній мові таким чином фіксується неповторна картина світу, багата інформація, яка потім засвоюється людиною.
Мова є носієм культури. Через мову відбувається засвоєння людиною культури свого та інших народів. Разом з мовою ми сприймаємо пісні, казки, жарти, звичаї й традиції народу.
Якщо в побутовому мовленні мова виконує переважно функцію спілкування, то в художньому вона є засобом образо творення, виконує естетичну функцію, тобто є джерелом естетичної насолоди від сприйняття художнього образу. Мова допомагає сприймати й розуміти світ крізь призму прекрасного. Отже, вона є першоелементом культури й лежить в основі розвитку різних видів мистецтва, які мають естетичне значення в суспільстві.
Експресивна функція мови полягає в тому, що завдяки слову кожен з нас розкриває для інших людей свій неповторний внутрішній світ, світ своєрідних думок і почуттів. «Заговори, щоб я тебе побачив», - казали античні мудреці.
2. Робота з роздатковим матеріалом
Прочитати подані висловлювання. Два висловлювання (на вибір) записати в зошит.
3. Слово вчителя.
Збагачуючись знаннями, відображеними в мові, людина формує себе як особистість. А під час повсякденного спілкування ми реалізовуємо себе, виявляючи своє ставлення до навколишнього світу. Насамперед мова сприяє національному само ототожненню. Так, українці Росії. Канади, Америки та інших країн, де є українська діаспора. Виражають належність до українства українською мовою.
Особливо зростає роль мови в наш час, коли на неї покладається важливе завдання прилучення якнайбільшої кількості наших співгромадян до виявлених у слові національної духовності, моралі й культури.
V. Д/З. О.М. Біляєв Українська мова. Впр. 208 ст. 99

Автор: 

Гошовська Г.М. - викладач української мови , ВПУ-34 м. Стрия


Українська банерна мережа

Голосування

Чи відчуваєте Ви професійне (емоційне) вигорання у вашій роботі вчителя?:

Останні коментарі