RSS-матеріал


Підписатись на E-mail:

Користувацький вхід

Іван Франко „Захар Беркут”. Урок 3

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли.


0

Українська література. 7 клас
Про далекі минулі часи
Іван Франко „Захар Беркут”
Урок 3

Тема. Патріотичний мотив твору, його зв’язок із розгортанням сюжету. Характеристика образів Максима і Мирослави.

Мета: розкрити патріотичний мотив твору, його зв’язок із розгортанням сюжету; охарактеризувати образи Максима і Мирослави, визначити їхні моральні якості, ставлення до рідного краю; розвивати вміння характеризувати та порівнювати риси літературних героїв, творче мислення, інтелектуальну активність, пам’ять, увагу, спостережливість, уміння аналізувати, співставляти, робити висновки; формувати кругозір школярів, активну життєву позицію; виховувати кращі людські риси на прикладі образів Максима і Мирослави; почуття патріотизму і гордості за землю, на якій народилися тухольці, любов до рідного краю, повагу до його історичного минулого, почуття національної гордості.

Обладнання: портрет І.Франка, окреме видання повісті "Захар Беркут", світлини карпатських пейзажів, карта України, малюнки учнів до образів Максима, Мирослави.

Тип уроку: комбінований.

Форми і методи: евристична бесіда, робота в малих групах, інтерактивні технології «Рольова гра», «Мікрофон», «Коло Вена».

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда за питаннями.
 Дайте визначення поняттю «герой художнього твору». Як розподіляються герої в повісті?
 Які герої твору реальні, а які вигадані?
 Якому герою повісті ви симпатизуєте? Чому?
 Що таке патріотизм? Яку людину можна вважати справжнім патріотом?

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Героями моїх творів майже ніколи не бувають люди темні і безпомічні, а коли ті твори будять симпатію до них у читачів, то певно не за їх терпіння, а за їх життєву енергію, розум і чуття, яке вони проявляють у життєвій боротьбі
Іван Франко.

ІV. Сприймання й засвоєння учнями нового матеріалу.
1. Новий матеріал опрацьовується через перевірку домашнього завдання випереджувального характеру. Кожна група розповідає, аналізує за поданим планом образи Максима і Мирослави, наводить приклади цитат. Учитель коректує, доповнює відповіді учнів.

Орієнтовні питання для груп з метою корекції розповіді.
І група

 Хто такий Максим? Коли вперше ви зустрічаєтесь з ним у творі?
 Як тухольці ставилися до Максима?
 Де познайомилися Максим і Мирослава?
 Яким чином Максим опинився у ворожому таборі?
 Чи можна молодого Беркута вважати зрадником?
 Чи буде Максим продовжувати справу батька?
 Якими рисами характеру наділив І.Франко свого героя? Які з них ви хотіли б мати? Чому?

ІІ група

 Хто виховував дочку боярина? Як це вплинуло на її характер, поведінку?
 Як Мирослава поводила себе під час полювання? Через що дочка не розуміла свого батька? Як вона сприймала його зраду?
 Чому Мирослава відстоювала інтереси тухольців?
 Як Захар Беркут ставився до Мирослави?

2. Рольова гра «Перевтілення».
Докладний переказ уривків від імені Максима і Мирослави про їхнє перебування у ворожому стані (мета завдання: передати внутрішній стан героїв, їхні думки і переживання, розпач, біль, страждання).
Бесіда за питаннями.
 Що найбільше гнітило героїв у ворожому таборі?
 Як кожен з персонажів намагається боротися з ворогом?
 Які риси характеру виявляють Максим і Мирослава, перебуваючи у полоні?

3. Інтерактивна технологія «Мікрофон».
Учні стисло висловлюють власні думки, відповідаючи на питання.
 Який ідеал втілив І.Франко в образі Максима?
 Чому, за твердженням літературознавців, образ Мирослави трагічний?

4. Висновок.
Колективне складання порівняльної характеристики Максима і Мирослави.
Інтерактивна технологія «Коло Вена» (Додаток 3.1)

V. Підсумок уроку

VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності.

VІІ. Домашнє завдання.
1. Уважно прочитати уривок з ІІІ розділу повісті від слів: « Захар Беркут – се був сивий, як голуб …» до слів « … була живою ниткою, що в’язала докупи дітей одного народу, розбитих між двома державами» [с. 39 – 43].
2. У формі тез або цитат сформулювати громадянські й життєві позиції Захара Беркута (Додаток 3.2). Одну з них написати на форматі А4.

Підготувала
учитель української мови та літератури
Вугледарської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3
Сорока Галина Петрівна

У приєднаному файлі додатки 3.1, 3.2.


Українська банерна мережа

Голосування

Чи відчуваєте Ви професійне (емоційне) вигорання у вашій роботі вчителя?:

Останні коментарі