Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Іван Франко „Захар Беркут”. Урок 4

0

Українська література. 7 клас
Про далекі минулі часи
Іван Франко „Захар Беркут”
Урок 4

Тема: Проблема вибору людини у вирішальній ситуації. Характеристика образів Захара Беркута, Тугара Вовка.

Мета: охарактеризувати образ Захара Беркута і Тугара Вовка, добираючи відповідні цитати, фактичний матеріал з твору; розвивати в учнів навички характеристики літературного героя, вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження, творчо мислити, робити відповідні висновки; формувати кругозір, світогляд, активну життєву позицію; виховувати почуття обов’язку, відданості своєму народові, справі; любов до вітчизни, рідного народу; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок.

Обладнання: портрет І.Франка, окреме видання повісті "Захар Беркут", світлини карпатських пейзажів, карта України, малюнки учнів.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів у формі літературного диктанту за повістю І.Франка «Захар Беркут».

Завдання. Дати відповідь: кому з героїв твору належать нижченаведені слова.

1. «Невже ж між твоїм боярським, а моїм мужицьким родом така велика пропасть, що її любов не могла перегатити? Та й чим же ж ти так вищий від мене?» [с.36] (Максим).

2. «Хоч я лише вовк, дрібна звірюка, то все ще дам раду тухольському медведеві!» [с.17] (Тугар Вовк).

3. «Мудрі права наші походять не від твого князя, а від дідів і батьків наших. Мудрих судіїв княжих ми не видали досі і жили тихо, в згоді й ладі, судячись самі громадським розумом» [с.53] (Захар Беркут).

4. «Ні, ні … не буде того. Я не піду дальше! Я не стану зрадницею свого краю! Я покину батька, коли не зможу відвести його від того проклятого наміру» [с.75] (Мирослава).

5. «Дивні ж у вас порядки! … Князь бунтує проти своїх слуг, слуги проти князя, князь і слуги проти народу, а народ проти усякої власті! Дивні порядки!» [с. 78] (Пета).

6. «Хоч і в путах, я все буду вольний чоловік. У мене пута на руках, а в тебе на душі!» [с.97] (Максим).

7. «Раз умирати кождому, але славно вмирати – се не кождому лучається. Не сумувати мені за ним, але радуватись його долею» [с. 99 – 100] (Захар Беркут).

8. «Дурний хлопче, … таким, як ти, треба жити, а не про смерть думати. Життя – дорога річ, і за ніякі скарби його не купиш» [с. 113] (Тугар Вовк).

9. «Я не стою о життя! Хто хоч хвилю зазнав неволі, той зазнав гіршого ніж смерть» [с. 115] (Максим).

10. «Обов’язок наш витривати на своїм становищі до остатньої хвилини, - і так ми зробимо … Або ми всі погинемо, або ви всі – іншого вибору нема» [с. 126] (Захар Беркут).

11. « І що мене найдужче лютить, так се те, що погинемо без бою, без слави, мов коти, кинені в ставок!» [с.146] (Бурунда).

12. «Доки будете жити в громадськім порядку, дружно держатися купи, незламно всі за одного, а один за всіх, доти ніяка ворожа сила не побідить вас» [с.153 – 154] (Захар Беркут).

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

ІV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Вступне слово вчителя.

2. Бесіда за змістом прочитаного уривку.

Орієнтовні питання для бесіди.

? Коли ви вперше, читаючи твір, дізналися про Захара Беркута? Що вам відомо про його походження, заняття?
? Як змальовує письменник зовнішність Захара Беркута?
? Чому Захар Беркут мав авторитет серед тухольців?
? Яке значення ще для молодого Захара Беркута мало його перебування у старця Акинтія? Що нового дізнався він під час чотирилітньої подорожі?
? До якої справи Захар Беркут мав хист? Чим займався на схилі літ?
? У чому вбачав тухольський ватажок смисл свого життя? Які слова були провідною золотою ниткою в житті тухольського старця?
? Які плоди своєї довголітньої діяльності мав Захар Беркут?
? Що було одним із головних старань Захара Беркута?
? Яким було ставлення тухольського ватажка до сусідніх громад?
? Прихильником якої віри був Захар Беркут? Які сили природи допомагають йому прийняти правильне рішення і подолати ворога? До кого звернені його молитви?
? Як Захар Беркут ставиться до зрадництва Тугара Вовка?
? Чому Захар Беркут не погодився на пропозицію Тугара Вовка обміняти полоненого Максима на вихід татар з кітловини? Що в цей період відчував старий Беркут? Чи можна його засуджувати за таке ставлення до сина?
? Якими були останні слова Захара Беркута? Що він пророкував для майбутніх поколінь? Який заповіт залишив нащадкам?
? У чому сила тухольського ватажка?
? Чому смерть Захара Беркута ні в кого не викликала сліз?

3. Висновок.
Інтерактивна технологія «Мозковий штурм» . У формі тез або цитат сформулювати життєві і громадянські позиції Захара Беркута. ( Учні записали на форматі А3 одну із позицій і вивішують на дошці ).

4.Характеристика образу Тугара Вовка

Орієнтовні питання для бесіди.

? За яких умов боярин Тугар Вовк потрапив на Тухольщину?
? Які стосунки склалися у боярина з громадою?
? Коли вперше і за яких умов Тугар Вовк зрадив русичів? Чому його зневажали при дворі князя Данила?
? Чому батько і дочка не розуміли один одного?
? Чому так поспішав боярин до ворожого табору? Як до нього поставилися вороги?
? Чому Бурунда назвав Тугара Вовка «подвійним зрадником»?
? У чому суперечливість образу Тугара Вовк
? Який же вибір робить боярин Тугар Вовк у вирішальній ситуації?

V. Підсумок уроку.
VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності.
VІІ. Домашнє завдання.
Усім учням
Заповнити таблиці: «Проблема вибору людини у вирішальній ситуації» (Додаток 4.1; 4.2)

І група
1. Виписати 10 діалектизмів, дібрати до них відповідники в сучасній мові.
2. Розкрийте значення образу-символу. Ланцюг.

ІІ група
1. Виписати 10 архаїзмів, дібрати до них відповідники в сучасній мові.
2. Розкрийте значення образу-символу. Сторож.

ІІІ група
1. Виписати 10 історизмів, з’ясувати їх лексичне значення.
2. Розкрийте значення образу-символу. Копне знамено.

Підготувала
учитель української мови та літератури
Вугледарської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3
Сорока Галина Петрівна

У приєднаному файлі додатки 4.1; 4.2.

Урок дійсно заслуговує на високу оцінку, та ще й з такими додатками цікавими. Цього року не маю сьомих класів, проте забрала собі на майбутнє. Дякую за труд.

Люблю цікаві нові розробки уроків. Ваш урок дуже сподобався. Спасибі


загрузка...