RSS-матеріал

Користувацький вхід


Підписатись на E-mail:

Адаптація дітей до дитячого садочку

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали



СОЦІАЛЬНА АДАПТАЦІЯ ДОШКІЛЬНИКА
Перша фаза становлення особистості дошкільника (адаптація) передбачає засвоєння ним норм тієї соціальної спільності, до якої він належить, і оволодіння відповідними формами і засобами діяльності. Дошкільник, потрапляючи до нової соціальної спільності (дитячого садочка), не може реалізувати свою потребу виявити себе,як особистість раніше, ніж він засвоїть групові норми поведінки й оволодіє тими засобами діяльності, якими оперують інші члени групи. У дитини виникає об”єктивна необхідність „бути такою, як усі”. Це досягається за рахунок втрати певних індивідуальних рис.
Друга фаза (індивідуалізація) виникає з протиріччя між досягнутим рівнем адаптації дитини—тим, що вона стала „такою, як усі” в групі, та її незадоволеною потребою в максимальній індивідуалізації. Дошкільник починає шукати способи для вияву власної індивідуалізації., для її трансляції в групі однолітків.
Третя фаза є процесом інтеграції дитини в групі (інтеграція): вона зберігає ті індивідуальні риси, які відповідають необхідності й потребам групового розвитку, а також власній потребі здійснити значущий внесок у життя групи. Група певною мірою змінює властивості. Група певною мірою змінює властиві їй загальні норми, переймаючи в дошкільника ті риси, які визначаються нею значущими для її розвитку. Так відбувається взаємна трансформація особистості і групи.
Кожна з трех фаз виступає як момент становлення особистості в її найважливих проявах і якостях.
Якщо дошкільникові не вдається подолати труднощі адаптації, то внього можуть сформуватись такі якості, як конформність, безініціативність, невпевненість у собі, боязкість, що призводять до особистісної деформації.
Якщо дитина подолала фазу адаптації і на другій фазі починає демонструвати групі однолітків індивідуальні властивості, які вона відкидає, оскільки ці відмінності не відповідають її потребам, це може призвести до розвитку в дошкільника агресивності, підозрілості, неадекватно завишеної самооцінки.
Якщо дитина успішно подолала фазу інтеграції, то в неї формується колективіське самовизначення, тобто дитина почуває себе комфортно у колективі, воно знайшла свою нішу і має всі умови для реалізації своїх індивідуальних можливостей.

Голосування

Чи відчуваєте Ви професійне (емоційне) вигорання у вашій роботі вчителя?:

Останні коментарі