Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Твір-опис природи на основі особистих вражень і за картиною

0

Тема:Твір-опис природи на основі особистих вражень і за картиною.

Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів про опис, його будову; формувати вміння і навички правильно користуватися дібраним матеріалом; розвивати мислення, мовлення, естетичний смак;
виховувати любов до природи, до мистецтва.
Тип уроку: розвиток зв?язного мовлення
Обладнання: роздатковий матеріал, репродукції пейзажу, комп’ютерна презентація.
Хід уроку:
І. Організаційна частина.
У нас гості. Привітаємось
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Створення психологічного настрою: охарактеризуйте свій настрій прикметником
Ми працюватимемо в групах 3 групах.Зверніть увагу на місце біля дошки, на якому бере початок річки Знання. Яка ще спить під міцною кригою. Ми пробудимо її, плідною роботою. Кожна група буде продовжувати річку Знання своїми правильними відповідями, тому вам необхідно обрати «подовжувачів» кожної групи, т. т. тих учнів, які будуть закріплювати на поданих малюнках смужки-річечки. Та група, у якої річка виявиться найдовшої, буде переможницею та отримає високий бал за підготовку до написання твору.
Правила роботи в групах:
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Вашим домашнім завданням було: записати загадки, прислів я, прикмети або віршики про зиму, знайти в них прикметники, визначити розряди.
Так що таке прикметник?

Які це якісні? Присвійні? Відносні прикметники?

Якісні позначають ознаку предмета, яка може бути виражена більшою чи меншою мірою
Відносні позначають ознаку предмета стосовно інших предметів. Присвійні, що виражають належність предмета певній істоті
Ми повинні використати прикметники на уроці.
Які асоціації викликає у вас ця пора року?
Асоціація – поняття, що виникає при згадуванні іншого поняття.
Зима –
Сьогодні ми на уроці будемо говорити про мистецтво, про красу мистецтва, про витвір мистецтва, про вплив його на думки і почуття людей.
- Як ви гадаєте, хто причетний до мистецтва?
(Художники, письменники, композитори, скульптори).
-Сьогодні на уроці ми теж спробуємо стати митцями, побачити прекрасне в буденних, на перший погляд, речах.
ІV. Оголошення теми та мети уроку
Мета сьогоднішнього уроку – учитися будувати власне висловлювання про зиму, добираючи образні слова для характеристики тих чи інших предметів та явищ та підготуватись таким чином до написання твору-опису природи за власним спостереженням.
Що нам для цього потрібно?
-Щоб стати великим майстром слова, щоб вдало описати красу зимової природи, треба ретельно підготуватися і пригадати теоретичний матеріал.
V Актуалізація опорних знань учнів
1. Які існують стилі мовлення?
2. Які існують типи мовлення? (розповідь, опис, роздум)
3. Що можна описати? (портрет, інтер'єр, пейзаж)
4. Щозначить описати? (скласти твір-опис)
5. З яких частин складається твір-опис? (Твір складається з трьох частин - це вступ, головна частина, висновок.)
Текст-опис – це висловлювання, в якому йдеться про ознаки, властивості предмета чи явища.
6. Що ми називаємо пейзажем?
7. Для чого пейзаж у творі? ( 1 –де відбуваються події, 2 – передати душевний стан героя)
8. Яка різниця між пейзажем, створеним художником і пейзажем, створеним письменником?
Отже, теоретично ми підготувалися!
Відправдяємось у гості до майстра слова, а саме до Івана Нечуй - Левицького. Він створював неперевершені словесні описи природи. У нас є чому у нього повчитися. Наприклад, в одному із своїх творів він описав зимову річку Рось.
ТЕКСТ № 1 Лінгвістичне дослідження.
По обидва боки Росі долини були засипані свіжим білим снігом, неначе лебединим пухом. Небо вкрите білим прозорим туманом, крізь який лився срібний світ вечірнього сонця. Молоде гілля грабів спускалось до самого долу на м’який пухкий сніг. Дрібний іній обсипав гілки тонким пухом та дрібними алмазами. Іній блищав, світився, переливався білим світлом.
Ліс стояв, неначе молода під вінцем, в дорогому білому уборі. І все те диво світилось наскрізь, блищало, сипало іскрами, діамантами, переливалось то різким, то матовим світом. Ні одна картина природи влітку не може прирівнятись до тієї пишної фантастичної картини чарівної зими. То був тихий, мрійний сон заснулої зими. ( Іван Нечуй-Левицький)
І ГРУПА ІІ ГРУПА ІІІ ГРУПА
Епітети Порівняння Метафори
Свіжим білим снігом Долини засипані снігом, неначе лебединим пухом. Долини засипані лебединим пухом Ліс стояв, неначе молода під вінцем Небо вкрите туманом білим прозорим туманом срібний світ сонця лився срібний світ вечірнього сонця, гілля грабів спускалось молоде гілля іній обсипав гілки м’який пухкий сніг ліс стояв дрібний іній диво світилось, сипало іскрами тонким пухом дрібними алмазами білим світлом

Текст №2
Завдання: прочитайте, дайте відповіді на питання.
По обидва боки Росі долини були засипані снігом. Небо вкрите туманом, крізь який лився світ вечірнього сонця. Гілля грабів спускалось до самого долу на сніг. Дрібний іній обсипав гілки. Іній блищав, світився. Ліс стояв. І все те диво світилось наскрізь, блищало, переливалось то різким, то матовим світом. Ні одна картина природи влітку не може прирівнятись до тієї фантастичної картини зими. То був сон зими.
- Чи можна обійтися в тексті без засобів образності? Що текст втрачає?
- Який текст вам більше сподобався?
Отже, без художніх засобів образності неможливо передати красу навколишнього світу.

Я пропоную вам трохи відпочити, відчути та побачити красу
зимової природи

Італійський композитор Антоніо Вівальді (1678-1741) у своєму циклі «Пори року» (концерт для скрипки) так зобразив зиму (учні слухають уривок).
Чи не змінилися ваші асоціації з зимою після прослуховування такої музики? (учні відповідають)
Бачите, як мистецтво здатне впливати на наші емоції та почуття. Митці можуть показати світові, насамперед, що життя прекрасне, що вже саме по собі воно є найбільшим і найвеличнішим з усіх мислимих благ.
Висловіть, будь ласка, загальне враження від побаченого, свої емоції.
Метод «Асоціативний кущ»:
Погляньте на картинувизначаємо складові картини зимового дня, образи.: небо, сонце, дерева, сніг, ріка, повітря

І ГРУПА ІІ ГРУПА ІІІ ГРУПА
Доберіть означення до слів
Сонце Вітер Хмари
Доберіть метафори до слів
Сніжинки Дерева Мороз

Доберіть порівняння до слів
Небо Ріка Сніг

- Як ви гадаєте, чи готові ви вже після проведеної роботи скласти власний твір?
Завдання: прослухати і записати якого кольору буває сніг.
Прослуховування оповіданняПослухайте оповідання М. Гай «Який буває сніг?»
А що потрібно ще, щоб твір був логічним, послідовним (ПЛАН)
Відкрийте підручник на стор. 212 План твору
Знову за групами. Подумайте і опишіть картину Олени Олексієнко «Різдвяний ранок»
І група 1 п.
ІІ група 2 -3
ІІІ група 5- 6
8. Складання усних творів

Підведення підсумків, оцінювання.
Отож, разом ми стали митцями, побачивши прекрасне , описавши його за допомогою художніх засобів мовлення, використали прикметники.
Як говорить народне прислів’я: «Де гурт — там і сила». «Берись дружно, не буде сутужно»
Тож, вийшовши на вулицю, погляньте на зимову красу, вдихніть свіже повітря – це надасть вам сили. Свої описи природи ви запишете у зошит. Природа подякує вам увагу.
Тож подивімося навколо,
Яка краса чарує нас
Не забувай про це ніколи,
Бо дуже швидко плине час.

Що найціннішим було для вас на цьому уроці?
Чи зможете ви вдома написати твір-опис природи?

VІ Домашнє завдання: скласти твір-опис природи.

Автор: 

Третяк Лідія Олександрівна, учитель української мови та літератури, Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №70

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...