Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


УОСОБЛЕННЯ. ВОЛОДИМИР СОСЮРА «СПОКОЄМ ПОВИТІ...»

0

Урок 57. УОСОБЛЕННЯ. ВОЛОДИМИР СОСЮРА
«СПОКОЄМ ПОВИТІ...»
Мета: розкрити учням красу і своєрідність поезії В. Сосюри; навчати розуміти поетичну мову, уявляти описані картини, порівнювати поетичні твори різних авторів; розви¬вати здатність бачити те коло життєвих явищ, які стали об'єктом зображень; ви¬ховувати любов до поезії.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Гра «Пройди лабіринт — прочитай слова».

— У яку пору доби ви все це можете побачити?
— Використовуючи усі ці слова, складіть одне речення.
2. Логічна вправа «Утвори зі слів прислів’я».
Кому, тому, місяць, і, зорі, світить, усміхаються.
(Кому місяць світить, тому і зорі усміхаються.)
1. Гра «Устав букви, утвори слова»
— Замість крапок уставте букви таким чином, щоб вони були кінцівкою всіх слів.

2. Гра «Завдання від білочки»
— Білочка просить вас повернути на місце слова, які розігнав зимовий вітер.
- Де ти, білочко,_____ ?
Що ти, білочко,_____ ?
- У зеленому ________ ,
у дуплі, у соснячку.
Я гризу
і гриби, і ____.
- А в морози люті, злі
ти не мерзнеш _____?
- Мене добре зігріва
моя шубка _______,
і тому зимові дні
мені зовсім ._____
(Живеш, гризеш, ліску, горішки, шишки, у дуплі, хутрова, не страшні)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Вернісаж»
Учні презентують свої малюнки, зачитують рядки вірша, які вони про¬ілюстрували.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ і МЕТИ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми будемо читати і про місяць, і про зорі, дізнаємося які художні засоби допомагають поетам відтворювати свої почуття, а також читатимемо вірш Володимира Сосюри «Спокоєм повиті».
I. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
— Володимир Миколайович Сосюра народився на станції Дебальцеве (нині Донецька обл.) 6 січня 1898 р. Дитячі роки поета минали в с. Третя Рота (нині м. Верхнє), у старій хворостянці над берегом Дінця. Про цей край Со¬сюра пізніше образно розповів у автобіографічному романі «Третя Рота». Оди¬надцяти років хлопець пішов працювати до бондарного цеху содового заводу, потім телефоністом, чорноробом, не цурався випадкових заробітків. Почат¬кову освіту здобував під опікою батька, кресляра за фахом, який працював і вчителем, і писарем, і адвокатом, і шахтарем. Любов до рідного донецького краю стала провідним мотивом його поетичної творчості.
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання вірша Володимира Сосюри «Спокоєм повиті...» (с. 102-103)
1. Читання вірша вчителем.
— Яку пору доби описав поет?
— Чому ви так думаєте?
2. Словникова робота.
Сплять повиті
заглядає блакиті
шепоче розкрите
— Доберіть антонім до слова шепоче.
— Пошепки скажіть своєму сусідові по парті вислів «мені подобається сидіти з тобою».
— Прочитайте слова у стовпчиках «луною» (за вчителем).
— Прочитайте слова у стовпчиках пошепки.
3. Самостійне читання вірша (пошепки).
— Загляньте у вікно. Уявіть, що зараз вечір. Прочитайте вірш пошепки.
— Яким тоном — голосним чи тихим — треба читати цей вірш? Чому?
4. Вправляння у читанні вірша.
а) читання «ланцюжком» по 1 строфі;
б) читання у парі (із сусідом по парті).
5. Ознайомлення з поняттям «уособлення».
1) Слово вчителя.
— Прочитайте слова у лівому стовпчику.
— Назвіть слова, за допомогою яких поет олюднює явища та предмети у вірші. Запишіть ці слова у правому стовпчику.
Вечір — … (засвітив)
Ниви — … (сплять)
Вітер — … (шепоче)
Вода — … (спить)
Місяць — … (заглядає)
— Такий прийом, коли поет олюднює природу, називають уособленням.
1) Робота в парах.
Учні в парах читають одне одному вірш.
- Чи сподобався вам вірш? До якого жанру він належить?
2) Робота в групі.
— Порівняйте прочитані вірші про вечір Павла Тичини та Володимира Сосюри.
— Простежте, якими словами його описують різні автори. Доповніть подані речення.
За Павлом Тичиною За Володимиром Сосюрою
... підійшов вечір, Вечір ,
... зорі. Місяць... у...
3. Опрацювання тексту «Вечоріло» за Михайлом Коцюбинським (с. 103)
Виразне читання тексту вчителем
Звучить тиха лірична музика.
— Які картини ви уявляли, слухаючи текст?
— Знайдіть у тексті порівняння. Чому автор порівнює мошок із сіткою?
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
• Сьогодні на уроці я вчився...
• Я дізнався...
• Найбільше мене вразило...
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Намалювати ілюстрацію до вірша «Спокоєм повиті...» за Володимиром Со¬сюрою та тексту «Вечоріло» за Михайлом Коцюбинським.

Автор: 

Марикіна Ніна Степанівна

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...