Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Греко-перські війни (500-449 рр. до н. е.)

0

6 клас
Тема: Греко-перські війни.
(500-449 рр. до н. е.)
Мета:
-сформувати уявлення про греко-перські війни, визначити причини та наслідки війн;
-розвивати вміння працювати в групах, складати текстові таблиці;
-формувати негативне ставлення до будь-яких проявів насильства;
-на прикладі героїзму греків виховувати почуття любові, мужності , патріотизму, захисту своєї Батьківщини.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та вмінь.

Обладнання: атлас, контурні карти, плакати з зображенням грецьких та перських воїнів, роздаткові картки (3 варіанти).

Основні поняття: марафонський біг, стратеги, гопліти, фаланга, трієра, контрибуція , Перший афінський морський союз.

Хід уроку
І. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Запитання на повторення
1. Де розташована Персія?
2. У роки царювання якого правителя Перська держава досягла свого розквіту?
3. Чому перси прагнули до нових завоювань ?
4. Що таке загарбницькі війни? Чим, в основному, закінчуються загарбницькі війни для країн-загарбників?
5.Покажіть на карті, яку територію займала Персія на початку V ст. до н. е.
III. Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми з вами розглянемо тему „Греко-перські війни”.
Спробуйте визначити завдання нашого уроку.
Визначити, що стало причиною греко-перських війн.
Визначити, яку стратегію та тактику обрали воюючі сторони.
Розглянути та проаналізувати головні події греко-перських війн.
Визначити наслідки війн для Стародавньої Греції .
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Причини греко-перських війн.
Підкоривши береги Геллеспонту, область Фракію, Візантій і Халцедон, перси порушили торгівельні зв’язки Греції (знайти ці території на карті). Крім того, виникла загроза захоплення всієї Греції. Протистояння Греції та Персії ставало неминучим.
Приводом до початку війна стала підтримка материковою Грецією повстання грецьких міст-колоній на Іонійському узбережжі півострова Мала Азія проти перського панування. Довідавшись про підтримку, Дарій увів війська до Греції під приводом помсти. Так почалися війни, що тривали близько 50 років.
Серед головних причин греко-перських воєн слід виділити такі :
1)Захоплення персами земель Малої Азії, порушені торговельні зв’язки Греції.
2)Бажання персів захопити усю Грецію.
3)Контроль торгівельних шляхів Середземномор'я.
4)Потреба перської знаті у нових землях та багатствах.
Привід до війни: допомога Афін повсталими містами в області Іонія в Малої Азії проти персів (Мілет 500-496 р. до н.е. повстання).
2. Основні події греко-перських війн.
Учитель.
- У великі і малі міста Греції прибули перські посли.
Вони нахабно заявили:
«Наш повелитель, цар царів Дарій, владика всіх людей від сходу до заходу, вимагає від вас землі і води»
У більшості грецьких полісах вирішили так:
«Ми вважаємо, безнадійно чинити опір, адже Дарій підкорив до нас всю Малу Азію, Єгипет. У нього сильна армія, перед якою відкриваються будь-які ворота фортеці ».
Інакше думали жителі Спарти і Афін, дізнавшись, що багато поліси здалися:
Афіняни: «Ми Афіняни не потерпимо, щоб наша земля дісталася персам. А коли до нас прибудуть посли, ми їх уб'ємо і скинемо зі скелі ».
Спартанці: «Ми послів персів кинемо в колодязь зі словами: там, на дні ви знайдете достатньо і води і землі».
Так почалися війни.
Словникова робота.
Робота в парах. Заповнення таблиці.
Кожна пара отримує завдання(3 варіанти) : таблицю, яку необхідно заповнити, опрацював відповідний текст підручника про битву.
Представники пари виступають із повідомленнями (під час виступу можна користуватися записами). У разі потреби члени інших пар можуть доповнювати виступ з даної теми або відповідати на запитання класу.
Працюючи в парі, визначити, хто буде відповідати на поставлені питання. Бажано відповідати по черзі, можна доповнювати відповідь товариша. Головне - чітко і послідовно давати відповіді на поставлені питання.
Таблиця «Греко-перські війни»
1 варіант

Марафонська битва

Рік битви

Сили греків

Грецький стратег

Сили персів

Перський цар

Втрати греків

Втрати персів

Результат битви

2 варіант

Битва при Фермопілах
Рік битви

Сили греків

Грецький стратег

Сили персів

Перський цар

Втрати греків

Втрати персів

Результат битви

3 варіант

Саламінська битва

Рік битви

Сили греків

Грецький стратег

Сили персів

Перський цар

Втрати греків

Втрати персів

Результат битви

Перевірка роботи учнів. Виступи учнів. Записи в зошити дат і подій.
Питання :
1.Яке значення мала Марафонська битва для всієї Греції?
2.У битві при Фермопілах перемогли перси. Чому слава дісталася не їм, а грекам?
3.Завдяки чому греки перемогли у Саламінській битві?
Робота з джерелами.
Учитель.
-Прослухайте уривки з поезії В. Малишка, та розкажіть, яка історична
інформація повідомляється в ціх віршах.

1.…З персами – цар Ксеркс, а з греками – цар Леонід.

Через Північну Грецію персами відбувся похід.

Билися на Фермопільському проході,

Двоє славних і великих воєвод.

Та з’явився зрадник у синів Еллади.

Перейшов до персів – Батьківщину зрадив.

Перси вдарили кинджалом греків у спину

Й так греки почали програвати цю війну.

Греки почали втікати – себе рятувати,

Залишили трьохсот спартанців – Елладу захищати.

Так брати на своїй землі тілом полягли,

Але за свободу Греції серце віддали.

2…Фемістокл, еллінів великий захисник,

Почав робити флот, щоб грецький рід не зник,

Адже скоро, рік ще й не минув

Флот, із сотень двох, у Фемістокла був.

Незвичайні нові кораблі у нього – трієри звуться.

Тяжко воювати при них персам, бояться армії позбуться.

І ось дві армії – грецьких і перських кораблів-

Вистроєні вони десятками рядів.

Нерівні числа – триста сімдесят й сімсот…

Та Фемістокл – один з кращих давньогрецьких воєвод.

Біля Саламіна персам биться він пропонував,

Бо добре тії небезпечні води знав.

Спарта не вірила, що Фемістокл переможе,

Сказали, щоб повертався він до них. Але, як гоже,

Він наполягав биться на протоці Саламін.

Перси погодились, і бились Ксеркс і він.

Не знали перси, що там багато є підводного каміння.

Їм керуватись біля таких перешкод не вистачало вміння,

І їхні кораблі неповороткі були,

Тому їхні кораблі тонули й тонули.

Гострими носами греки таранили хвацько,

Греки переважали. Та зненацька,

Перси втікати почали.

Так греки над персами перемогу здобули.

3. Підсумки та наслідки греко-перських війн.
Учитель.
У 449 р. до н.е. був укладений мирний договір – “Калієв мир“.
За його умовами перському флоту заборонялося плавати у Егейському морі та біля Іонійського узбережжя. Егейське море стало вільним для грецької торгівлі, що сприяло налагоджуванню торгових шляхів до Понту Евксинського та
колоній на його північних берегах. Перський цар визнавав незалежність усіх грецьких міст Малої Азії. Афіни вийшли з війни найсильнішою морською
державою Греції.Утворюється Афінський союз (на чолі з Афінами). Склалися умови для економічного піднесення, культурного й політичного розквіту Еллади, який розпочався в середині V ст. до н. е.
V. Узагальнення вивченого матеріалу.
Метод “Мікрофон”
- Як ви думаєте, чому Давня Греція, невелика за розмірами країна, розділена на десятки держав, зуміла дати опір могутній Персії? (Греки відчули себе єдиним народом, пізнали силу своєї єдності , любов греків до свободи тощо)
Геродот: «Любов греків до свободи вирізняє їх серед усіх інших народів землі й робить з них не підданих азіатських чи єгипетських володарів, а вільних громадян».
Бесіда
- Що таке єдність?
- Чи можна провести паралелі між історією давньої Греції та сьогоднішнім днем України?
-Чому можна навчитися у давніх греків?
VI. Підсумки уроку. Рефлексія.
VII. Інструктаж з домашнього завдання.
Опрацювати параграф 33, відповісти на домашні питання .

Автор: 

невідомий

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...