Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Урок математики в 1 класі: Повторення вивченого по темі:«Натуральні числа 1-10. Число 0. Геометричні фігури.»

0

Урок математики в 1 класі: Тема. Повторення вивченого по темі:«Натуральні числа 1-10. Число 0. Геометричні фігури.»

Мета:
а) діяльнісна: Закріпити нумерацію чисел в межах 10; вміння учнів додавати і віднімати в межах 10; на основі пошукової роботи учнів здійснити обмін інформацією про число і цифру 7, закріплювати навички порівняння чисел; вправляти у засвоєнні складу чисел; формувати уміння складати та розв’язувати прості задачі; розвивати обчислювальні вміння, логічне мислення,кмітливість, пам’ять та увагу; уміння працювати в групах та в парах; виховувати любов до книги, зокрема до жанру казки; колективізм, почуття взаємодопомоги.
б) навчальна: вчити записувати каліграфічно число 7;
в) знання: знати склад чисел ;
г) уміння: уміти схематично і знаково записувати числа у межах 10; порівнювати групи предметів за кількістю; записувати результати; порівнювати за допомогою знаків « ? », « ? », « = ».

Тип уроку: урок-казка, узагальнюючий.

Обладнання: Презентація до уроку,віяло цифр, малюнки, роздатковий матеріал.

Хід уроку
І. Організаційний момент
Вчитель.
– Любі діти, до нас у клас завітали гості щирі!
Привітайте ж бо у добрий час
Гостей усмішкою й миром!
Діти:
- Добрий день! (СЛАЙД 1)
Ми Вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро Вас
І запрошуєм ласкаво
На урок у 1 клас!

— А тепер всі тихенько сіли. Сьогодні до нас прийшло багато гостей, які хочуть поди¬витися, як ви за цей час подорослішали, чого навчилися, що вже вмієте робити. І ми із задоволенням це продемонструємо нашим гостям як учні 1 класу можуть працювати. А тому:

Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно підіймати,
Чітко, влад відповідати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.

Вчитель.
Для початку запитаю:
Чи усе приготували?
Діти:
Книжка, зошит і пенал
Вже чекають нових справ.
Вчитель.
Можем ми почать урок?
Діти:
Все готове!
Вчитель.
Ну, вперед!

Лист летить, кружляє,
Лине у блакить.
Осінь він чекає,
З нею відлетить.
Тільки це не літнє сонце,
В ньому вже тепла нема.
І настирливо в віконце
Стукотить до нас зима.

- Сьогодні, 25 листопада, середа. Ще трохи часу залишилося до початку зими. Тому ви ще маєте можливість помилуватися красою Осені – чарівниці. Адже це казкова пора – багата на чарівні перетворення. А що ви можете сказати про осінь, яка вона?
І урок наш сьогодні також буде незвичайним…

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

— Сьогодні ми з вами повторимо все, що ми знаємо про числа в межах 10, пригадаємо з якими геометричними фігурами ознайомилися. У нас з вами незвичний урок математики, а урок-казка. А які казки ви знаєте?
(СЛАЙД2)
А ось до якої казки ми потрапимо ви дізнаєтесь відгадавши загадку.

На городі виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати.
А цю казку, діти, ви
Встигли відгадати?
(Ріпка) (СЛАЙД 3 )

- Молодці, відгадали.
Казку «Ріпка» знають навіть малюки, а от казку на новий лад не всі чули. А що ж це за така рослина ріпка?
Редька з’явилась на селянських городах України ще в ХVІ столітті і була повсякденною їжею селян. Там навіть пісеньку про неї співали: «Редька з квасом,редька з маслом, редька просто, редька так». А от назва ріпки – таємнича, це слово блукає з мови в мову, а звідкіля взялося невідомо.

- Назвіть скільки всього казкових персонажів у цій казці? (7)
- Як називають тварин, які живуть поруч з людиною? (домашні)
- А яка ще є група тварин? (дикі)

Тож сідайте зручніше і слухайте.

Одного дня дід проснувся, взяв лопату і пішов на город. (СЛАЙД 4) Іде та й думає: «Ось посаджу ріпку, вона виросте. Покличу бабу, потім внучку, Жучку, Мурку, мишку Сіроманку. Вирвемо ріпку, тут і казочці кінець.»
Дід скопав город. Посадив ріпку.
І заліз на город до діда кріт. (СЛАЙД 5 ) Сподобалось йому як старенький скопав огород і ріпка смачненька. Але ж дідові таке не подобається. Вирішив він зловити крота і прогнати до лісу. Кріт запропонував дідові виконати завдання і тоді він піде до лісу.
— Діти, допоможемо дідові виконати завдання крота?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Каліграфічна хвилинка.
Кожна людина починає день із чистої водички. І ми почнемо із джерельця чистоти – хвилинки каліграфії. Помічником нам стане цифра 7. (СЛАЙД 6 )

А).Вправа «Гронування»
- Отже , презентація числа 7. Що ви знаєте про це число?
(- Це число одноцифрове;
- Є сусідом числа 6і 8;
- Воно попереднє до числа 8;
- Воно наступне після числа 6;
- Воно складається із 7 одиниць;
- Позначається цифрою7;
- Воно більше за числа 1,2,3,4,5,6.
- Менше ніж 8,9,10;
- Число 7 утворилось додаванням одиниці до 6 )
Б). Інформація про цифру 7.
– Де ми зустрічаємо цифру 7?
Таємниче число сім! Як його тільки не вважають: і священним, і божественним, і магічним, і щасливим. Воно зустрічається і в міфології, і в народній мудрості, і в художній літературі: (7 кольорів у веселці, «Білосніжка і 7 гномиків», «Вовк і 7 козенят», 7 днів у тижні, 7 «я» утворюють слово «сім’я», українська народна казка «7 дочок», 7 нот на нотному стані, квіточка-семипелюсточка, є 7 смертних гріхів, Рим побудований на 7 горбах. У Біблії число 7 зустрічається 180 разів …) . Як число дня народження, 7 символізує секрет, тобто те, що «заховане за 7 замками», а також знання, які ми так прагнемо одержати сьогодні на уроці.
Пригадайте ще прислів’я, у яких міститься слово «сім».
Семеро одного не ждуть.
Сім п’ятниць на тиждень.
Працювати до 7 поту.
У семи няньок дитя недоглянуте.
Таємниця за сімома печатями.
7 разів відміряй , один раз відріж.
На сьомому небі від щастя.
Краще сім разів покритися потом, ніж один – інеєм.
Семи смертям не бувати, а однієї не минути.
Сім бід, а відповідь – одна.

У світі цікавого. (слайд 7).
- А чи відомо вам, що в сонечка 7 чорних крапок на червоних крильцях? Цікаво, що народжуються ці жучки без крапок. Новонароджене сонечко сидить нерухомо на місці. Поступово одна за іншою починають з’являться чорні крапки.
Якщо такого жучка змусити рухатися він поповзе. І крапок у нього на спині буде всього стільки, скільки встигло з’явитися до того, як жучок почав повзати. Тому ми можемо зустріти сонечко з 3; 4; 5 крапками.

Гарно і акуратно запишемо цифру 7. Згадаємо, як потрібно писати цю цифру поглянувши на екран. (СЛАЙД 8)
Розгляд зразка. Пояснення написання цифри 7.
— Цифра 7 складається з трьох елементів: хвилястої горизонтальної лінії, довгої прямої похилої лінії та короткої горизонтальної лінії. Починаємо писати трохи нижче середини верхньої лінії клітинки хвилясту горизонтальну лінію ( )праворуч до верхньої правої вершини кута квадрата. Потім, не відриваючи руки, ведемо вниз довгу пряму похилу лінію до середини нижньої лінії клітинки. Відірвавши руку, посередині другого елемента проводимо горизонтальну лінію,що перетинає його.
Обміняйтесь зошитами і визначте «королеву» і «попелюшку».
2.Повторення складу числа 7.
Кріт програв змагання і відправився в ліс. А дід знову посіяв ріпку. (СЛАЙД 9)
Іде кріт лісом, побачив ворон і думає: «Який поганий день! Які нещасні голодні ворони.» Він і питає:
- Ви хочете їсти?
- Кар! – ворони йому.
- Ну, летіть до діда на город!
Прилетіли і все з’їли.
- Треба ставити опудало!- подумав дід.
Ворони летіли і зірвали з дерева листочок та просять нас пригадати склад числа 7. (СЛАЙД 10)

7 це 6 і … (1)
7 це 4 і … (3)
7 це 2 і … (5)
7 це 5 і … (2)
7 це 3 і … (4)
7 це 1 і … (6)

3. Математичний диктант. Повторення числового ряду в межах 10. Попереднє, наступне числа, сусіди.
(СЛАЙД 11) Поставив дід опудало і знову посіяв ріпку. А кріт іде лісом, зустрів зайців і каже: (СЛАЙД 12)
- В діда багато ще чого смачненького на городі є.
Прибігли зайці і погризли ріпку. Щоб прогнати зайців треба виконати завдання.

- Зараз на екрані будуть з’являтися числа, а ви їх повинні впізнати і голосно назвати. (10)
(СЛАЙД 13)
- Яке число заховала ріпка?(5,8,2)
(СЛАЙД 14,15,16)
Завдання 1 Математична гра « Покажи скільки» (слайд 17)
На набірному полотні розміщені силуетні картинки: грибочків – 7, їжачків – 5, яблук – 6, машин – 4. Діти показують на числових віялах скільки є тих чи інших предметів на полотні із промовлянням вголос.
Завдання 2
- Назвіть числовий ряд, який ми з вами вже вивчили:
від 1 до 10, від 10 до 1, від 3 до 8, від 7 до 2. (СЛАЙД 18 )
- Назвіть пропущені числа (3,6; 5,7,9; 8,6,5,3;)
(СЛАЙД 19, 20,21)
- Назвіть сусідів числа 5(4 і 6)
сусідів числа 9 (8і10)
(СЛАЙД 22,23)

Прийшов дід, подивився що наробили зайці} та й каже: «Треба тин городити.»
Поїхав у ліс, а там на нього напали вовки. (СЛАЙД 24)
-У-у-у! (СЛАЙД 25)
Ледве втік, та про те набрав хмизу і зробив тин. Поки дід відпочиває ми проведемо фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка (СЛАЙД 26)
Дід пішов на огород
І посадив ріпку
Рости, ріпко, проростай
Сили набирайся.
Дід пішов ріпку рвать
Та не тут то було.
- Пішли, бабцю, удвох
Разом вирвем ріпку.
Тягнуть, тягнуть, тягнуть –
Витягти не можуть.
Звали внучку, звали Жучку,
Звали кішку, звали мишку –
Витягнули ріпку.
Пам’ятайте, друзі, всі
В дружбі наша сила,
Якщо разом ми візьмемось –
То всі справи доведемо. 2рази

Дід усе ріпку доглядає: землю підпушує, бур'яни зриває, шкідників збирає. (СЛАЙД 27)

А на городі в землі жили миші-полівки. От і скаржаться вони:
- Знову цей дід щось гребеться. То дах зруйнує то меблі нам поперевертає. Немає життя з ним. Як сиром йому тут помазано.
(СЛАЙД 28)

Приходи дід одного разу, а ріпка зів’яла. Каже дід:
- Ех, забув полити.
Треба хмарку попросити , щоб полила. Допоможемо дідові полити ріпку.

(СЛАЙД 29)
Розправилась ріпка. Став дід її рвати. Тягне руками, впирається ногами, а вирвати не може.
- Треба помічника, - каже дід.
Почуло це Мишеня і вирішило привести на допомогу Ведмедя. З Ведмедем що завгодно можна витягти. Але щоб він прийшов треба виконати завдання: порівняти числа. Але спочатку згадайте:

- Яке число з вивченого нами числового ряду найбільше? (10 позначає найбільшу кількість преметів,стоїть останнім у числовому ряді)
- Чому? Яке воно? Яке число найменше?

Ріпка приготувала спеціальні листочки із завданнями у вас на парті. Порівняйте числа. (СЛАЙД 30,31)
Порівняння (самостійно) Перевірка! Похвала!
Став Ведмідь тягти. (СЛАЙД 32)
З одного боку зайде, з іншого. Та всім відомо який Ведмідь клишоногий. От і витоптав усю ріпку.
Знову посіяв дід ріпку. Поки вона росте давайте пригадаємо:
Завдання 3
Склад чисел 7,9,5,8,6 (СЛАЙД 33-42)
2 і 5 – це 7
6 і 3 – це 9
3 і 2 – це 5
4 і 4 – це 8
5 і 1 – це 6
Фіззарядка для очей (СЛАЙД 43 -44)
А зараз за порядком
Фіззарядка для оченяток.

Виросла ріпка швидко. Кличуть дід з мишенятком бабу, а вона каже:
(СЛАЙД 45)
- Напечу пиріжків, тоді допоможу. Але мені треба води,дров і борошна.
Поїхав дід у ліс – привіз дров. У млин одвіз зерно і намолов борошна. Мишенятко води принесло. Стала баба пекти пироги, а начинки нема. Допоможемо нашаткувати бабусі капусти.
КВАСИМО КАПУСТУ
Руками імітуємо відповідні рухи:
- Ми капусту шаткували!
(двічі) – прямими, напруженими долонями імітуємо рухи сокири: уверх-униз.
- Солі в неї ми поклали!
(двічі) – пальці зібрані “щіпкою”, “солимо капусту”.
- Ми капусту м’яли, дерли!
(двічі) – енергійно стискаємо пальці в кулачки, то одночасно на двох руках, то по черзі.
- Смачну моркву туди терли!
(двічі) – пальці однієї руки зжаті в кулак і здійснюють ритмічні рухи уверх-униз по долоні другої руки. Після цього міняємо руки.

Завдання 4
Подивіться на запис і спробуйте здогадатися про що зараз піде мова?
(СЛАЙД 46)
(Треба скласти і розв’язати задачу.)
ЗАДАЧА
- Спекла баба 6 пиріжків з капустою і 4 з сиром. Скільки всього пиріжків спекла баба?
(СЛАЙД 47)
- З яких частин складається задача? (Умова, запитання, розв’язання і відповідь)
- Пригадайте умову задачі?
- Пригадайте запитання задачі?
- Якою дією знайдемо результат? (запис розв’язку 6+4=10(п.))
- Яка відповідь задачі?(10 пиріжків)

(СЛАЙД 48)
Пішов дід до внучки щоб помогла ріпку рвати. А вона просить діда допомогти розв’язати складну задачу.
(СЛАЙД 49)

На яблуні виросло 5 яблук, а на ялинці – лише 3. Скільки всього яблук виросло на деревах?
Уважно роздивіться, порахуйте і скажіть:
- Скільки всього яблук?
3 + 5 = 8( яблук)

Це дуже легко. Як ні? Не 7? Чому? А! На ялинці яблука не ростуть… От так розумники!

(СЛАЙД 50)
Пішов дід кликати Жучку. Мишенятко теж за дідом побігло. Гукали,гукали та нарешті догукалися.
- Не можу без тебе, Жучко! Допоможи.
А Жучка просить зірвати яблучка з яблуньки, бо заважають їй відпочивати в холодочку.
(На дереві яблучка з віршованими задачами)

(СЛАЙД 51)
Мерзнуть двоє цуценят,
Змерзли лапки, аж тремтять.
Як же нам їх відігріти?
Скільки чобітків купити?(4+4=8)

(СЛАЙД 52)
Три руді лисиці
Грали на травиці.
З них одна сховалась —
Скільки ж їх зосталось?(3-1=2)

(СЛАЙД 53)
Он грибочки у гайочку
Купками стоять.
Два грибочки, три грибочки…
Разом буде?.. (2+3=5)

(СЛАЙД 54)
Півень наш злетів на тин,
А на тині ще один.
Скільки ж півників усіх?
Полічи швиденько їх. (1+1=2)

(СЛАЙД 55)
Ох, було ж у нас мороки:
Посварились дві сороки.
На їх шум ще дві примчало,
Скільки разом всіх їх стало?(2+2=4)

7.Робота в групах. Геометричний матеріал.
Пішли вони кликати кішку. А вона спить і ніби й не чує. (СЛАЙД 56)
Щоб її розбудити попрацюємо у групах. Пригадайте правило роботи в групі.

Ти у групі чемним будь
І про друзів не забудь
Ближньому допоможи
Та рішення підкажи.

Спеціальне завдання від Ріпки.
- Які геометричні фігури ви знаєте? (трикутник, чотирикутник, відрізок,промінь, пряма, круг, ламана, крива)
Ви зараз групою подумайте та полічіть геометричні фігури, які ви бачите на малюнку. Працювати дружно, тихенько і швиденько. (СЛАЙД 57)
-
- За допомогою яких геометричних фігур кицька Мурка зобразила себе?
Називаємо разом зі мною. Яких фігур однакова кількість? Яких більше?

Перевірка.
Круг – 3
Овал – 2
Трикутник – 7
Прямі лінії – 6
Чотирикутник - 1

Молодці! Ви дуже уважні. Вправно навчилися відрізняти і розпізнавати фігури.
8.Парна робота.
Образилось Мишеня, що кішка не хотіла працювати. Заховалось у нірку. Зрозумів дід, що не може витягти ріпку без Сіроманки. Прийшов дід до городніх миш, а ті кажуть, що пустять мишеня тільки тоді коли зіграємо з ними у мишбол. (СЛАЙД 58)

Часу даром не втрачайте, героям допомагайте.
- Зараз разом з товаришем по парті вам треба виконати спеціальне завдання від ріпки.
Гра "Котик й мишки".
Котик ганявся за мишками.
Сірі мишки злякались
і у приклади заховались.
На дошці — малюнок кота, а також записано приклади:
5*2=7 7*2=5 6*2=8 4*2=2
Замість зірочок — силуетні картинки мишенят.
Відгадайте, які знаки закрили мишки.

ІV. Підсумок уроку.
Дуже просив дід мишеня, щоб прийшло на допомогу. І воно прийшло.

Ось робота закипіла,
Разом всі взялись за діло.
Дід та Бабка,
Внучка й Жучка,
Кішка й мишка встали в ряд.
Один за одного вхопились,
Піднатужились і все,
Ріпка із землі повзе. (СЛАЙД 59)

В казці діти побували,
Дуже гарно працювали.
А тепер скажіть, будь ласка,
- Чи сподобалася казка?
- Що запам’яталось?
- Яке завдання видалось найскладнішим?
- Чи правду в народі кажуть, що де дружніші, там сильніші?
- Чого навчає казка?
Казка вчить, як на світі жить. Читайте і слухайте казки. Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас, сіють доброту і мудрість, навчають, як треба поправді житии.

Час швиденько летить
І перерва вже за мить.
Хочу вам сказать в кінці
Ви сьогодні молодці! (СЛАЙД 60)
(СЛАЙД 61)

Автор: 

Гриб Олена Володимирівна, вчитель початкових класів Зіньківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів №3

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...