Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Конспект уроку з української мови в 5 класі та презентація на тему "Речення з однорідними членами (без сполучників та зі сполучниками а, але, і ). Кома між однорідними членами речення"

1

Конспект уроку з української мови в 5 класі та презентація на тему "Речення з однорідними членами (без сполучників та зі сполучниками а, але, і ). Кома між однорідними членами речення"
Тема: Речення з однорідними членами (без сполучників та зі сполучниками а, але, і ). Кома між однорідними членами речення
Мета: навчити учнів розрізняти однорідні члени речення (головні й другорядні); виділяти їх у зв’язному висловлюванні; моделювати схеми речень з однорідними членами; формувати загальнопізнавальні вміння визначати вид однорідних членів речення, аналізувати зв’язок між ними (сполучниковий чи безсполучниковий); правильно інтонувати речення з однорідними членами; розставляти розділові знаки між однорідними членами, з’єднаними сполучниками а, але, і; розвивати творчі вміння реконструювання двох простих речень на одне з однорідними членами речення; виховувати любов до природи, формувати почуття прекрасного
Правопис: кома між однорідними членами речення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Психологічна настанова й внутрішня мотивація щодо вивчення теми «Речення з однорідними членами». Ознайомлення учнів із ходом навчальної діяльності.
Учитель. Діти, незабаром закінчиться І навчальний семестр, і почнуться зимові канікули, на які ви з таким нетерпінням чекаєте. Зрозуміло, що в останні дні навчання вам дуже важко сприймати новий матеріал, бо всі ваші думки спрямовані на зустріч свята Нового року, приємне проведення вихідних . Безперечно, яка може бути зима без снігу? Ми всі з нетерпінням чекали на нього, щоб погратися в сніжки, покататися на санчатах та ковзанах, зліпити сніговика. І от нарешті він випав і подарував нам таку можливість. Безперечно, набагато цікавіше було б не сидіти на уроках, а майнути кудись на прогулянку. Скажімо, до лісу. Сьогодні я вам пропоную поєднати приємне з корисним і прямо під час уроку вирушити в подорож до зимового лісу.

ІІІ. Робота над засвоєнням нового матеріалу.
1. Оголошення епіграфа уроку.
Сном блакитним заснули поля,
І долини, і гори, й діброви.
Одягла білу шубу земля,
Білу шубу зимову (В. Сосюра).
Ось так сприймав зимову пору відомий український поет В. Сосюра, творчість якого ми з вами будемо вивчати на уроках літератури.
2. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.
Тема нашого сьогоднішнього уроку: «Речення з однорідними членами. Кома між однорідними членами речення». Давайте запишемо її в зошити.
-Що ми з вами повинні будемо знати, вивчивши тему?
-Що вміти?
Учні повинні знати:
-які члени речення називаються однорідними;
-які розділові знаки ставляться між ними;
-яку інтонацію має речення з однорідними членами.
Учні повинні вміти:
-знаходити однорідні члени в реченнях;
-визначати вид однорідних членів речення;
-аналізувати зв’язок між ними,
-правильно розставляти знаки в реченнях з однорідними членами речення;
-дотримуватись правильної інтонації в таких реченнях.
3. Учитель. Уявіть собі, що ми з вами потрапили до зимового лісу. Давайте подивимось, як уявляв собі в цю пору ліс відомий педагог В. Сухомлинський і спробуємо визначити стиль і тему тексту.
Тихо в лісі взимку
І тихо, і спокійно зимового дня в лісі. Стоять стрункі, високі, нерухомі дерева в снігових шатах. Чути, як дятел стукає по стовбуру дуба. Це він шукає жучків і комах під корою. Ось щось зашепотіло. Пробіг зайчик, сів під дубом, оглянувся, але не заспокоївся. Десь на ставку тріснула крига. Щось задзвеніло, заспівали синички й горобці. Впала сніжинка на кущ шипшини (За В. Сухомлинським).
4. Словникова робота. Які слова здалися вам незрозумілими?
Шати – 1. Багате, розкішне вбрання. 2. Те, що прикрашає, огортає (про листя, сніг тощо).
-Так до якого стилю належить цей текст? Доведіть свою думку.
(Метою є створити образ предмета, викликати в нас певні почуття, в тексті багато художніх засобів.)
-А яка тема тексту? (Зима в лісі.)
5.Робота з текстом.
- Поставте запитання до виділених слів.
-До якого слова в реченні вони відносяться?
-Якими членами речення виступають?
-Чи залежать один від одного?
-Як зв’язані між собою ?

Учитель. Ви вже, звичайно, здогадалися, що виділені слова – це однорідні члени речення. Давайте спробуємо визначити, які ж члени речення називаються однорідними.
(Відповідають на одне й те ж питання, відносяться до одного слова в реченні). А тепер звіримо свої висновки з теоретичним матеріалом підручника.
6. Робота з підручником. Опрацювання правил на стор. 88-90 .
-Що ще ви дізналися про однорідні члени речення?
7.Робота біля дошки.
Подивіться, на своєму шляху ми зустріли пташок, які залишилися зимувати на батьківщині. Ці птахи не зовсім звичайні: на своїх крилах вони принесли нам завдання. Хто бажає з ними попрацювати?
Завдання. Списати речення, розставити необхідні за змістом сполучники. Поставити розділові знаки. Пояснити, перед якими сполучниками ставиться кома, а перед якими-ні.
Зима
Зима-…сувора … прекрасна пора року. Український народ склав багато пісень про снігову завірюху … срібну заметіль! Багато віршів … казок присвячено білосніжній красуні. Зима – не тільки прекрасна пора року… й період зміцнення здоров’я. Мороз щипає за щічки… не злякає школярів. Раді повертаються вони додому. … задоволення отримали, … здоров’я зміцнили.
Довідка: та, і, а, але; і..і.
8.Гра «Мовний аукціон»
Я думаю, що ви вже встигли втомитися від нашої прогулянки по зимовому лісу. Давайте трохи відпочинемо - проведемо «Мовний аукціон».
-Хто знає, що означає слово аукціон?
Аукціон – продаж товарів, майна з публічного торгу покупцеві, який запропонував найвищу ціну.
На аукціон виставляються слова: зима, сніг, мороз, сніжинка. (Кожне слово написане на сніжинці, яка вручається тому, хто виграв.)
Купує слово той, хто останнім назве до нього прикметник.
(Зима-сніжна, холодна, довгождана; сніг-білий, блискучий, холодний; мороз-тріскучий, міцний, колючий; сніжинка-чудова, красива, біла).
9. Робота в групах.
Прямуємо далі. Мабуть, вам набридло рухатися поодинці. Звичайно ж, веселіше простувати гуртом. Давайте попрацюємо в групах.
-А хто ж це загубив на снігу рукавичку? Та вона незвичайна, у ній є якісь завдання. Давайте подивимося на них.
Кожна група отримує по картці, на кожній із яких – речення. Записати їх, утворивши із двох одне речення з другорядними членами, уникаючи повторів однакових слів, використовуючи потрібні за змістом сполучники.
Зробити синтаксичний розбір речень.
1. Прекрасна зимова пора надійшла швидко. Прекрасна зимова пора надійшла непомітно (І група).
2. Одного разу ми прокинулися в незвичайному світі. Одного разу ми прокинулися в чарівному світі (ІІ група).
3. Зима приносить не тільки холод. Зима приносить радість численних розваг (ІІІ група).
Прочитати утворені речення, дотримуючись правильної інтонації.
10. Творча робота.
Я побачила, що ви діти творчі, талановиті. Давайте спробуємо ще розвинути свої таланти і складемо сенкан про зиму. Хто забув, як вони складаються, може підглянути в пам’ятку.
( Під час створення сенкану звучить музика П. І. Чайковського «Пори року»; демонструються ілюстрації зимових пейзажів.)
11. Робота з епіграфом уроку.
-А тепер давайте повернемось до епіграфа нашого уроку і спробуємо визначити в ньому однорідні члени речення.

ІY. Підсумки уроку.
Давайте подивимося на завдання, які ми ставили на початку уроку, і підсумуємо, що ми з вами тепер знаємо й уміємо.

«Мозковий штурм».
- Які члени речення називаються однорідними?
- Які члени речення можуть бути однорідними?
- Які розділові знаки ставляться між однорідними членами?
- Як ще можуть пов’язуватись однорідні члени в реченні?
-
Учитель. Я сподіваюся, що вам сподобалась наша зимова прогулянка, під час якої ми здобули важливі знання про однорідні члени речення.
Y. Домашнє завдання. Вивчити правила на ст. 88-90.
А. Вправа 161.
Б. Виписати з художньої літератури 6-7 речень на зимову тематику, в яких були б присутні однорідні члени речення. Підкреслити в них члени речення.
* Створити текст на тему «Моя зимова мрія», використовуючи однорідні члени речення, виділити граматичні основи.

Автор: 

Биковська Тетяна Григорівна, учитель української мови та літератури Охтирської загальноосвітньої школи I-III ступенів №1 Охтирської міської ради Сумської області

Отримати сертифікат

Користувацький вхід