Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Фізичне виховання дітей у сім’ї.

1

Фізичне виховання дітей у сім’ї.

Успішне фізичне виховання шестирічних першокласників можливе лише при умові об’єднання сил школи та сім’ї.
Школа повинна забезпечити педагогічне керівництво фізичним вихованням дітей в сім’ї, впливаючи і на дітей і на їх батьків. Вчителі та медичні працівники зобов’язані провести роз’яснювальну роботу з батьками з таких питань, як організація правильного режиму дня першокласника; проведення заходів з фізичного виховання учнів; формування у дітей правильної постави; дотримання санітарно-гігієнічних умов у сім’ї; загартовування дитячого організму. Безпосередньо учням потрібно, з однієї сторони, дати доступні знання, а з іншої, - привити відповідні їх віку вміння та навички , необхідні для виконання вимог шкільної програми з фізичного виховання. Щоб дії школи та сім’ї у фізичному вихованні учнів були погоджені, потрібно систематично обговорювати це питання на батьківських зборах, причому на таких, яким передують уроки фізкультури.
Якщо першою частиною батьківських зборів буде урок фізкультури, на якому діти у присутності своїх батьків виконають запропоновані вправи ранкової гімнастики, пограють у рухливі ігри, які вимагають прояву швидкості, спритності, кмітливості, то батькам видніше буде, в чому їх недоробки. Вже саме те, що батьки можуть бачити і самі об’єктивно оцінювати фізичний розвиток та рухові можливості своїх дітей відносно інших, позитивно впливає на їх відношення до занять фізичною культурою. А в другій частині зборів вчитель повинен постаратися проаналізувати фізичну підготовленість кожної дитини і дати поради батькам, як правильно скласти режим дня учня, сформувати правильну поставу, розвивати рухові можливості. Лікар, який також повинен бути присутнім на подібних зборах, проінформує батьків про дані лікарського обстеження їх дітей, відповість на зацікавлені питання про організацію раціонального харчування, загартовування організму, попередження захворювань.
Завдяки таким зборам батьки мимоволі приходять до думки, що в оздоровленні і загартовуванні їх дітей, формуванні постави, розвитку рухових і вихованні морально-вольових якостей у процесі занять фізичною культурою школа і сім’я мають приблизно однакові можливості. Більш того, щоб сформувати у дітей звичку правильно проводити дозвілля і прививати їм гігієнічні навички сім’я має ще більше можливостей, ніж школа. Саме ось ці умовні розподілення обов’язків, до яких підштовхують подібні збори, говорить про те, що ні школа без сім’ї, ні сім’я без школи не можуть успішно вирішувати задачі фізичного виховання учнів. До того ж воістину масовий розвиток фізичної культури серед учнів можливий лише там, де батьки є активними учасниками роботи з фізичного виховання дітей. Режим дня. Раціональний режим повсякденного життя дитини дома і в школі – одна із самих необхідних умов його правильного фізичного розвитку та укріплення здоров’я. Шестирічні діти, особливо фізично ослаблені, важко переносять період адаптації до шкільного навчання.
Вчитель повинен пильно вивчати умови життя дітей, щоб своєчасно проводити відповідну роботу і з ними, і з їх батьками. Після бесід з дітьми та їх батьками компетентний вчитель завжди знайде, що і кому рекомендувати, а також дати необхідну допомогу.
Режим дня шестирічного першокласника повинен включати в себе сон, раціональне харчування, учбовий процес, працю, заходи з фізичного виховання і виконання гігієнічних вимог. Я вважаю, що правильна схема режиму дня шестирічного першокласника представлена у підручнику Фізіологічно-гігієнічні поради в організації навчання дітей шестирічного віку// Поч. шк. -1986. - № 7. –С. 56-58, автори:О. А. Лосєва, Т. М. Паранічєва. В цій схемі час розподілений таким чином:

Підйом, ранкова гімнастика, ранковий туалет -7.00-7.30
Сніданок -7.30-7.50
Дорога у школу(прогулянка) -7.50-8.15
Учбовий процес -8.15-13.00
Дорога зі школи(прогулянка) -13.00-13.25
Обід -13.00-14.00
Денний сон -14.00-16.00
Підвечірок -16.00-16.30
Прогулянка -16.30-18.30
Вечеря -18.30-19.00
Вільний час -19.00-20.00
Підготовка до сну(чистка одягу та взуття, вечірній туалет,
підготовка ліжка) -20.00-20.30
Нічний сон -20.30-7.00

Сон, за висловлюванням І.П.Павлова, звільнює нервову систему від перевтоми і перенапруження, відновлює працездатність, нервових клітин головного мозку і готує нервову систему до майбутньої роботи.
Хронічні недосипання дитини негативно впливають на загальний стан, що призводить до перевтоми, нервозності, знижує опір організму до захворювань, затримує фізичний розвиток.
Для учнів шестирічного віку нічний сон повинен бути 10 годин, і обов’язковий денний сон - 2 години у першому півріччі навчального року і 1 година 30 хвилин – у другому. Щоб сон у дітей був повноцінним, їх потрібно привчати лягати спати і прокидатися в один і той час.
Повноцінному сну сприяють комфортні умови (тиша, чисте повітря, зручна поза в ліжку).
Раціональне харчування – ще одна важлива умова для нормального розвитку дитини, як і сон.
Неправильне харчування дітей позначається на їх загальному розвитку, нерідко є основною причиною різних захворювань, що у свою чергу негативно впливає на апетит, погіршує засвоюваність їжі.
Найчастіше порушення в режимі харчування першокласників – недоїдання зранку.
Учням шестирічного віку рекомендоване п’ятиразове харчування – сніданок, другий сніданок, обід, підвечірок, вечеря. Фрукти повинні подаватися до столу тільки як третя страва.
Їжа повинна вміщувати необхідну кількість білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мінеральних речовин.
Найбільше організм дитини потребує білків:вони є основним матеріалом для росту тканей. Повноцінні білки є у продуктах тваринного походження:м’яс, рибі,яйцях, молочних продуктах.
Вуглеводи і жири – основні постачальники енергії в організм.
Необхідними компонентами повноцінного харчування є вітаміни. Недостатня їх кількість в продуктах харчування ослаблює організм і приводить до різних захворювань.
Мінеральні речовини (кальцій, калій, фосфор, залізо та інші елементи) необхідні для нормального обміну речовин в організмі, для росту кісток, для функції кровообігу. Цих речовин багато в овочах, фруктах, ягодах, молочних продуктах.
Навчання. Для нормального фізичного розвитку дітей, забезпечення високої успішності у навчанні велике значення має виконання гігієнічних вимог до організації учбового процесу. Найважливіші з них – достатня площа, правильне освітлення та відповідне забарвлення учбових приміщень, відповідність парт зросту учнів, умови що виключають зайвий шум. Сидячи за партою, діти не повинні сутулитися, нахиляти низько голову, нахиляти тулуб в бік.
Фізична праця першокласника як обов’язковий компонент режиму його дня повинен передбачати, з однієї сторони відпочинок(активний), а з іншої – формування необхідних вмінь і навичок, виховання любові до праці. В основному це праця по самообслуговуванню, прибирання приміщення, чистка одягу та взуття, догляд за квітами, допомога на кухні і т.д.
При оптимально фізичному навантаженні правильно організована праця приносить дітям, моральне задоволення, а значить, і досягає виховної цілі.
Виконання гігієнічних вимог у сім’ї – питання також дуже важливе. Перш за все дитині потрібно дати зрозуміти, що свіже повітря, чистота і порядок у квартирі мають виключно важливе значення для здоров’я всіх членів сім’ї, а тому і він зобов’язаний приймати активну участь у прибиранні приміщення, підтримувати в ньому чистоту і порядок. А також його необхідно привчити завжди тримати своє тіло у чистоті, правильно вмиватися, чистити зуби, своєчасно приймати душ, зрізати нігті і т.д. Особливо важливо дати дітям усвідомлену звичку старанно мити руки з милом перед кожним прийомом їжі.
Заняття фізичними вправами за місцем проживання повинні бути направлені на забезпечення оптимальної рухливої активності дітей. Проводяться вони у формі ранкової гігієнічної гімнастики, прогулянок, вправ та ігор на свіжому повітрі.
Ранкова гімнастика – одна із самих дієвих форм фізичного виховання учнів. Якщо дитина починає свій день з ранкової гімнастики, - це буде сприяти і вихованню організованості, дисципліні, пунктуальності, з’явиться інтерес і звичка до занять фізичними вправами у повсякденному житті.
Якщо є можливість, ранкову гімнастику краще проводити на свіжому повітрі – в саду, у дворі, на балконі. Найбільш відповідний одяг в теплу погоду – труси або труси і майка, а в прохолодну погоду – тренувальний костюм.

Основні правила виконання ранкової гімнастики:
1. Використовувати для занять одяг, сприяючий загартовуванню організму і зручний для виконання вправ (труси, майка, тренувальний костюм).
2. Забезпечення санітарно – гігієнічних умов на місцях занять.
3. Дотримуватись правильної постави при виконанні вправ.
4. Правильне і злагоджене дихання з рухами.
5. Поступове збільшення інтенсивності виконання вправ на початку занять і зниження її в кінці заняття.
6. Дотримуватись правил загартовування під час виконання ранкової гімнастики(повітряні ванни та після її закінчення(водні процедури).
Для того, щоб діти кожного дня виконували ранкову гімнастику, необхідна продумана система стимулювання, допомоги, контролю зі сторони школи та сім’ї. Одним із дієвих прийомів, стимулюючих виконання ранкової гімнастики є домашнє завдання, що передбачає виконання комплексу вправ ранкової гімнастики за допомогою батьків.
Приблизний комплекс вправ ранкової гімнастики:
• Ходьба на місці високо піднімаючи коліна 25-30 с.
• В. П.: стоячи, ноги на ширині плечей. Підняти руки в сторони (вдих), опустити вниз (видих) і поплескати прямими руками по стегнах. Темп повільний. Повторити 4-6 разів.
• В. П.: стоячи, п'яти разом, носки нарізно, руки опущені. 1-2 — підняти зігнуту в коліні ногу й ляснути у долоні під коліном. 3-4 — те ж іншою ногою. Дихання вільне, темп середній. Повторити 4-5 разів.
• В. П.: стоячи, ноги на ширині плечей. 1 — руки, злегка зігнуті в ліктях, підняти вперед, на рівень плечей, пальці стиснути в кулаки (вдих). 2 — нахилити тулуб уперед, не опускаючи голови, зігнути коліна й опустити руки вниз і назад (видих). 3-4 — випрямитися. Повторити 5-7 разів.
• В. П.: стоячи, ноги разом, руки зігнуті на рівні грудей. Поперемінно відводити убік то одну, то іншу руку, ніби прошиваючи тканину голкою з ниткою. Дихання вільне. Повторити 5-6 разів.
• В. П.: стоячи, ноги на ширині плечей. Ліву руку покласти на праве плече, праву закласти за спину. Повертати тулуб ліворуч і праворуч, змінюючи положення рук (вільно «перекидаючи» їх). Дихання вільне. Повторити 6-7 разів.
• В. П.: стоячи, ноги разом, руки на поясі. 1—2 — підняти ліву ногу, зігнуту в коліні, витягнути її вперед і опустити, пряму, на місце. 3—4 — те саме правою ногою. Темп повільний. Повторити 4-5 разів.
• В. П.: стоячи, ноги разом, гімнастичну палку тримати в обох руках перед собою. Підняти палку вгору, піднятися на носки (вдих), палку опустити назад на лопатки (видих). Темп повільний. Повторити 5—6 разів.
• В. П.: стоячи, ноги на ширині плечей, палку тримати в зігнутих руках за плечима. Нахили тулуба в сторони. Темп повільний. Під час нахилу — видих. Виконати 3-4 нахили в кожну сторону.
Прогулянки та рухливі ігри на свіжому повітрі, які проводяться за місцем проживання у будні, повинні бути не менше 3.5 – 4 годин, а у вихідні і в період канікул – значно більше часу. Перебування дітей на свіжому повітрі у поєднанні з руховою активністю сприяє загартовуванню організму, підвищенню опірності захворюванням, покращує апетит, позитивно впливає на діяльність нервової системи, розумову працездатність, сон.
Загартовування організму дитини – систематичне використання спеціальних заходів і процедур, які розвивають готовність організму пристосовуватися до умов навколишнього середовища і підвищують опірність простудним захворюванням. Засобами загартовування є сонце, повітря, вода.
При загартовуванні потрібно отримуватись таких правил:
1. Сформувати бажання укріплювати свій організм і тим самим забезпечити психологічний настрій, сприяючий успіху.
2. Забезпечувати систематичність процедур. Загартовування, розпочате у дитинстві, повинно продовжуватися все життя.
3. Поступово збільшувати час впливу повітря, води, сонця, поступово знижувати температуру води, поступово збільшувати поверхню тіла, на яке діють засоби загартовування.
4. Враховувати індивідуальні особливості та здійснювати контроль за реакцією організму на процедури.
5. Зміщувати вплив різних засобів загартовування:сонця, повітря, води і рухової активності.
6. Організовувати все так, щоб дитина була задоволена від самого процесу загартовування.
7. Враховувати кліматичні умови даного регіону.

Повітряні ванни - найбільш простий та доступний прийом загартовування.
Застосування повітряних ванн потребує дотримання визначених правил:приймати їх рекомендовано не пізніше ніж за годину до їжі і не раніше ніж через 1.5 години після неї; поєднують з руховою активністю(ходьбою, рухливими іграми і т. д. ); вибирати для цього захищене від сильного вітру місце; забезпечувати контроль за самопочуттям дитини .
В теплу погоду повітряні ванни приймають на відкритому повітрі у тіні. Бажано виконувати повітряні ванни з ранковою гімнастикою. Починають при температурі +20…+22 °С. Тривалість ванн на початку не повинна перевищувати 15 хв., а потім її поступово збільшують до 1 години. В залежності від температури повітря ванни бувають теплі(від +20 до +30°С), прохолодні(від +15 до +20°С) і холодні(від +6 до -14°С).
Водні процедури. Загартовувати дитину водою слід обережно і послідовно, бо теплопровідність її у 30 разів більша, ніж повітря. Водні процедури окрім загартовування, позитивно впливають на обмін речовин, діяльність нервової системи, на функцію шкіри. Загартовування носоглотки передбачає полоскання горла спочатку прохолодною водою,а потім і холодною водою, обтирання шиї.
Обливання ніг водою починають при температурі 27-28°С. Потім, через кожні 10 днів, температуру знижують на 1-2°С і доводять до рівня не нижче 10°С. Лити воду починають на нижню частину голені і на стопи. Тривалість однієї процедури обливання 25-30 секунд. Її краще робити увечері , не пізніше ніж за годину до сну. Після процедури ноги насухо витирають.
Контрастні ванни для ніг – це одне з найефективніших загартовувань. В одне відро наливають гарячу воду(38-40°С), в інше – холодну(30-32°С). Спочатку ноги опускають в гарячу воду на 1.5 – 2 хвилини, потім в холодну на 5-10 секунд. Так роблять 4-5 разів. Через кожні 10 днів температуру холодної води знижують на 1-2° і доводять до 12-15°С. Температура гарячої води залишається незмінною. Не змінюється також і тривалість занурення в неї ніг. А тривалість занурення ніг у холодну воду поступово збільшують до 20 секунд. Цю процедуру виконують незадовго до сну.
Ходьба босоніж – найбільш простий та ефективний засіб загартовування. Корисно ходити по росі, після дощу, по воді. До того ж, ходьба босоніж, а саме по піску, по опалому листі, сприяє попередженню плоскостопості, укріплюючи м’язи, які підтримують подовжній і поперековий звід стопи.
Обтирання роблять махровим рушником, змоченим у воді; спочатку – руки, потім поступово ноги, груди, живіт, спину. Ці частини тіла обтирають окремо, після чого ретельно витирають. Направлення рухів – знизу до верху. Починаючи обтирання молодших учнів влітку, використовують воду температурою 26-28°С, взимку – при 30-32°С, доводячи відповідно до 16-18°С і 20-22°С. Обтирання виконують після виконання загально розвивальних вправ.
Обливання тулуба можна проводити під душем або з лійки чи відра. Голову обливати не рекомендовано. Для молодших учнів починають з температури 28°С – влітку, зимою – не нижче 30°С і доводять відповідно до 18 і 20°С.
Купання на відкритих водоймах проводять у спеціально відведених місцях. Це одна з найбільш приємних і ефективних водних процедур. До того ж тут дається можливість батькам навчити свою дитину плавати. При купанні, на організм дитини одночасно діють сонце, повітря і вода.
Дітям слід пояснити правила поведінки біля та на воді. Заходити у воду можна не раніше ніж через годину після їжі. Необхідно попереджувати переохолодження організму.
Сонячні ванни. Помірні дози сонячних променів покращують обмін речовин, позитивно впливають на склад крові, покращують діяльність органів виділення, вбивають хвороботворні мікроби на шкірі, підвищують її захисні функції.
Сонце особливо корисне дітям, так як попереджає захворювання рахітом. Під впливом ультрафіолетових променів у підшкірній клітковині утворюється вітамін D(проти рахіту), а також активізуються інші вітаміни, наприклад A, C, E.
Водночас довге перебування під сонячними променями призводить до загальної слабкості, погіршенню уваги та пам’яті, зниженню апетиту, неспокійному сну. Зустрічається також головна біль, блювота, втрата свідомості, опіки шкіри.
Сонячні ванни не рекомендують зразу після прийняття їжі, а також при різних захворюваннях.
Проводячи бесіди, збори з батьками, вчителю слід звернути їх увагу на те, що у залученні дітей до щоденних занять фізичними вправами, до регулярного виконання процедур з гартування, найважливіше значення має особистий приклад старших у сім’ї. Отже, фізичний розвиток дитини, його здоров’я залежить в першу чергу від них самих та їх способу життя.

Автор: 

Музика Олександр Вікторович, вчитель фізичного виховання,школа-інтернат №9 для дітей зі зниженим слухом м.Києва

Отримати сертифікат

Користувацький вхід