RSS-матеріал

Користувацький вхід


Підписатись на E-mail:

Різновиди писанки, символіка кольорів та орнаментів.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


1

Урок №2
Тема Народне декоративно-ужиткове мистецтво – вияв творчості українців. Різновиди писанки, символіка кольорів та орнаментів.
Мета: ознайомити учнів з різновидами писанки, символікою кольорів та орнаментів; розвивати навички активно-пізнавального, дієвотворчого засвоєння матеріалу шляхом ознайомлення із традиціями найближчого оточення, асоціативного мислення й слововживання; наочними засобами дати можливість учням засвоїти розмаїття форм, барв, нюансів мистецтва писанкарства; виховувати національну самосвідомість, повагу до народних традицій рідного краю.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання : ілюстративний матеріал, учительська та учнівські презентації (слайди).
Технічне оснащення: комп’ютер, мультимедійні засоби.
Хід уроку
І. З’ясування емоційної готовності учнів до уроку
Технологія «Обмін побажаннями».
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок
1. Бліцтурнір (Орієнтовні питання):
- Що таке писанка? (Яйця, розписані спеціальним інструментом (писачком), а потім пофарбовані).
- Хто займався писанкарством? (Переважно жінки).
- На пам’ять про яке диво в Україні пишуть писанки? (Про воскресіння Христа).
- Саме до якого дня фарбують крашанки та розписують писанки? (До Великодня)
- В що вірили наші предки і кому дарували писанки? (Наші предки вірили, що писанка має магічну силу, і тому дарували їх одне одному на свята).
- Яке яйце вважається оберегом? (Розфарбоване).
- Які кольори зустрічаються на писанках? (Червоний, жовтий, зелений, блакитний , чорний).
ІІІ. Мотивування навчальної діяльності. Оголошення теми, мети, завдань уроку
1. Слово учителя.
Дійсно, колір милує народне світосприйняття. У писанці він є найвищою нотою її поетичності, краси та сили. Кольори поєднані не просто, а з магічним змістом. Кожна фарба в писанці має своє життя і символіку, й окреслення радості. Бо не було ще в Україні писанки, яка б звеличувала сум печаль, гіркоту. Писанка - це своєрідна книжка, але прочитати її може не кожен, а лише той, хто знає її символіку кольорів та орнаментів, вміє розрізняти види писанок. Отже, діти, ми з вами ознайомимось з різновидами писанки, символікою кольорів та орнаментів, щоб вміти читати писанку.

ІV. Сприйняття й усвідомлення навчального матеріалу
1. Вступне слово учителя.
Колір виступає носієм інформації пізнавального й емоційно-виражального порядку, де закономірності колірної гармонії кольорів в поєднанні з орнаментальними елементами утворюють цілісну колірну систему Символіка кольору на українських писанках — це неповторне своєрідне поєднання барв, характерних для кожного регіону України. Символіка кольорів має велике значення при написанні писанки.
Презентація «Різновиди писанок та символіка кольорів». (Див. дод.1).
Учитель: Розмальоване яєчко було тим амулетом, за допомогою якого особа хотіла привернути до себе (чи до когось) добрі сили і відвернути злі. Саме тому на писанках зображали змістовні древні символи і магічні знаки. Ці символи утвердились і передавались від покоління до покоління. Оздоблення писанок орнаментами, які мають певне значення, стало традицією нашого народу. У наш час мистецтво писанкарства відроджується, тому ми повинні зберегти традиції, відроджувати та передавати наступному поколінню. Писанки розмальовували не простими візерунками, у кожен символ наші предки вкладали певний зміст. Оздоблюються писанки геометричним, рослинним, пейзажним орнаментами, християнськими символами. Символічних малюнків у писанці понад сто, найпопулярніші такі:

2. Творча лабораторія.
Пошукова група демонструє слайди за допомогою комп’ютера про символіку писанки, супроводжуючи показ розповідями.
Презентація «Символіка писанки» (Див. дод.2).

V. Удосконалення загально пізнавальних і творчих знань з теми
1. Укладання міні словничка «Різновиди писанок».

Писанки – яйця, розписані спеціальним інструментом (писачком), а потім пофарбовані.
Крапанки – яйця, на які воском наносять крапочки і занурюють у барвник.
Шкрябанки, дряпанки - яйця фарбують у якийсь темний колір, а потім кінчиком голки вишкрябують орнаменти.
Мальованки – яйце, розмальоване пензликом. У роботу йдуть гуаш, акварельні й навіть олійні фарби.
Бісерки – це яйця вкриті візерунком із бісеру.
Крупчанки - створені шляхом обклеювання яйця різними, часом фарбованими, крупами.
Мотанки – створені з видутого яйця за допомогою клею та барвистої нитки чи стрічки.
Крашанки – яйця, пофарбовані в один колір різними природними барвниками.

2. Лінгвістично-інтелектуальна гра «Перевертні».
Правила гри: Учні поділяються на команди між рядами. На дошці написані слова «перевертні», необхідно якнайшвидше відновити слова, правильно розташувавши літери.
Писанка Насипка
Крашанка Ракшакан
Крапанка Панкрака
Дряпанка Падрянка
Мальованка Вальоманка
Лінивка Нивкалі
Наклеянка Канаякле
Бісерка Серкабі

3. Ігрова хвилинка. Гра "Доміно".
Учитель: Ми з вами ознайомилися з символами писанки. Давайте зараз закріпимо знання про ці символи-обереги, які люди зображали, прикрашаючи писанки, за допомогою гри "Доміно".(Вчитель показує малюнки писанок з символами, а учні називають їх. Зразки прикріплюються на дошку). (Див. дод.3)

4. Вікторина.
1. Чим відрізняється писанка від звичайного яйця? (Тим, що писанка розмальована).
2. Чим розписують писанки? (Писачком).
3. Які орнаменти-символи наносять на писанку? (Безкінечник, сонце, зигзиг, зірка).
4. Чим відрізняються між собою: писанка, крашанка, дряпанка, крапанка?
5. Чи можна читати писанки? (Так, знаючи символіку кольорів та орнаментів).
6. Назвіть сучасні види писанок. (Мотанки, лінивки, вишиванки, наклеянки).
7. Коли не можна писати писанку і чому? (Коли ти з кимось посварився чи був у гніві, адже писанка – символ життя, добра і сонця).
8. Коли яйце перестає бути простим? (Коли на яйце нанесли орнамент).
9. Як довго можна зберігати писанку? (Якщо середину сирого яйця видути, писанку можна зберігати дуже довгий час).
10. Які природні фарби для писанкарства ви знаєте? (Помаранчева - з лушпиння цибулі, червона – з бурякового соку).
11. В Канаді писанці поставлений пам'ятник. Хто знає назву міста, де стоїть цей пам'ятник? (Місто Вегревіль поблизу Єдмонтона).
12. Чи можна товкти ногами рештки пофарбованого яйця? (Ні, бо за це Бог наказує хворобою).
13. Куди дівають шкаралупу? (Викидають на текучу воду або дають курям, чи сиплять під дерева в садку).
• Переможців вікторини нагороджують писанками.
5. Кросворд.

VІ. Рефлексія
Бесіда.
1. Я дізнався…
2. Я навчився…
3. Мені допомогли…

VІІ. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку
• Що означають кольори на писанці?
• Які символи-обереги писанки ви запам’ятали?
• Яка відмінність між крашанкою та писанкою?
• Які асоціації викликає у вас слово «писанка»? (Великдень, сонце, квітень, крашанка, дряпанка, паска, воскресіння Ісуса Христа, «Христос воскрес! - Воістину воскрес!», радість).
• Що сподобалось на занятті?
• Що нового цей урок вніс у ваше уявлення про писанку?
• Що для себе ви взяли з цього уроку?
• Визначення емоційного стану учнів.
Учитель: Я сподіваюсь, що всім було цікаво сьогодні на уроці. Ми насправді з вами переконалися, що писанка – це неповторне багатство. Його треба берегти, як безцінний скарб! Нам слід пишатися ним перед усім світом.

VІІІ. Домашнє завдання
Вивчити різновиди писанок, символіку кольорів та орнаментів.

Автор: 

Голуб Софія Миколаївна
учитель української мови та літератури
Павлоградської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №6

Джерело: 

О. Воропай "Звичаї нашого народу"

Голосування

Чи відчуваєте Ви професійне (емоційне) вигорання у вашій роботі вчителя?:

Останні коментарі