RSS-матеріал


Підписатись на E-mail:

Користувацький вхід

Правила спілкування. Тренінг для учнів 11 класу

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


2
Тренінг для учнів 11 класу

Тренінг  «Правила спілкування»

Мета: учити дітей навичок спілкування, закріплювати ці навички в ігровій формі; познайомити дітей з формами спілкування; формувати культуру спілкування, сприяти об'єднанню дитячого колективу.

  1. ВСТУПНА ЧАСТИНА.
  1. ПРИВІТАННЯ.  (СЛАЙД 1)

Вправа «Привіт, я радий тебе бачити...»

Учні зверталися по черзі один до одного, закінчуючи вислів «Привіт, я радий тебе бачити». Потрібно було сказати щось гарне, приємне, але обов'язково щиро, відверто.


  1. ЗНАЙОМСТВО.

Ви багато років навчаєтесь в одному класі, гарно знаєте один одного. Але все ж таки ми з вами будемо знайомитися. Зараз я пропоную вам вправу «Що про мене розкаже моє взуття…» (слайд 2)

(виступ дітей)

  1. ПОВТОРЕННЯ ПРАВИЛ РОБОТИ В ГРУПІ. (слайд 3)
  2. ВСТУП.  (слайд 4)

Сьогодні ми з вами поговоримо про спілкування і його значення.  В ході заняття у вас буде можливість з’ясувати, що таке спілкування, від чого воно залежить і що потрібно робити для того, щоб спілкування було успішним.

  1. ОЧІКУВАННЯ.

Вправа "Чарівний стілець". Мета - дати можливість учасникам висловити свої бажання, і при цьому відчути, що інші уважно слухають ці бажання, сприймають їх.  (слайд 5)

Учитель. Діти, пам’ятаєте, коли ви були ще в 5 класі, ми познайомились з чарівним стільцем. Ось сьогодні він знову з’явився у  нашому класі.  Кожний з вас, по черзі, має, сидячи на ньому, розповісти групі про свої очікування від тренінгу та про бажання, які виникають із цього приводу.

(діти розказують про свої очікування від заняття)

П. ОСНОВНА ЧАСТИНА.

1. Мозковий штурм.

Що таке спілкування?

(Спілкування — це взаємодія людей, обмін інформацією, емоціями, відчуттями.)

  1. Вправа «Закінчити фразу». Треба по черзі передавати м’яч і закінчити речення «Спілкуючись, я пам’ятаю…» (слайд 6)
  • З допомогою чого ми спілкуємося?
  • Чи однаково ви спілкуєтеся з батьками, друзями, вчителями?
  • Від чого залежить ваша поведінка під час спілкування з різними людьми?
  • Як ви вважаєте, з якою людиною цікавіше спілкуватися: з емоційною чи нудною?
  1. Робота в групах. Вправа. «Будуємо дім спілкування.» (Слайд 7)

Побудувати будинок із якостей, важливих для спілкування.


Учитель. Для того щоб бути цікавим співрозмовником, самому краще розуміти людей, з якими спілкуєшся, потрібно вчитися правильно, красиво спілкуватися. Культура спілкування — дуже важлива частина загальної культури людини. Спілкуючись, людина використовує мову слів і мову жестів і міміки.

  1. Робота в групах.

"Моє послання у світ". Мета – надати можливість учасникам потренуватися у чіткому викладанні своїх думок, доброзичливому сприйнятті думок інших. Сформулюйте та запишіть коротке повідомлення, гасло, з яким ви хотіли б звернутися до людей (ваше послання в світ). (слайд 8)

Учитель. Елементи незгоди, тобто конфлікти в житті бувають у всіх. Жодного разу не висловити своєї образи, не вилаятись — практично неможливо. Але і в такому стані слід пам'ятати про гідність і недоторканість особистості, а отже, про заборону на лайку. Слід пам'ятати, що в житті трапляються ситуації, коли чиїсь погляди, думки, життєві позиції не збігаються.  Давайте звернемо свої погляди на екран «Конфлікт»… Як його уникнути?  (слайд 9)

  • Що тоді слід робити?

Тоді слід спробувати поставити себе на місце іншого, не забувати про гумор і жарт, але не насміхатись, не зловживати іронією (Ф. Ніцше порівнював іронічну людину з собакою, яка кусає і одночасно махає хвостом), тобто поводитись, як культурна людина.

  • А як бути, якщо співрозмовник агресивний?
  1. Робота в парах. Вправа «Спілкування з агресивним співрозмовником» Один — агресивний співрозмовник, який висуває претензії, звинувачує свого партнера, ображає: «Ти завжди запізнюєшся. Ніколи на тебе не можна покластися. Незібраний, телепень». Другий має розмовляти з ним так, щоб не перейти межі дозволеного і нейтралізувати агресивного співрозмовника. Йому забороняється пояснювати, виправдовуватись або також звинувачувати. Завдання другого учня — відповісти так, щоб з'ясувати причину агресивної позиції іншої людини. (слайд  10)
  2. Вправа «Контраст» (засіб емоційної саморегуляції)

Учитель. Сядьте зручно, стисніть праву руку в кулак (максимально сильно). Тримайте мінно стиснуту руку близько 12 секунд. Розслабтеся та із заплющеними очима прислухайтесь до відчуття знятого напруження (це може бути тепло, жар, пульсація, набухання тощо). Те ж повторіть лівою рукою, потім чергуйте напруження і розслаблення двома руками одночасно. (Руки мають тремтіти від напруження. Пауза — 10 секунд.)

  1. Вправа «Хороше і погане спілкування». (слайд 11) Учасникам пропонується виконати в парах такі вправи. Обидва учні говорять одночасно від ЗО секунд до 1 хвилини (теми: «Улюблена телепередача», «А чи знаєш ти, що...» тощо). Обговорення Що ви відчували?


  • Чи не здавалося вам, що більше нічого сказати?
  •  Як ви себе почували, коли вас ігнорували?


  1. Робота в групі. Вправа «Що сказати?» (слайд 12) Групи отримують опис ситуації. Їм необхідно запропонувати свій варіант висловлювання щодо запропонованої проблеми.

Ситуація 1. Однокласник несподівано підходить до тебе на перерві і висловлює своє негативне враження про твій твір, який було зачитано на попередньому уроці.

Ситуація 2. Друг просить у тебе поради, але вже втретє переказує тобі пригоду, яка з ним сталася, не даючи змоги тобі  говорити.

Ситуація 3. Вчитель обурено висловлює тобі зауваження з приводу прогулювання його уроку.

Ситуація 4. Мама свариться за твоє пізнє повернення додому.

Учитель. Чи легко вам було сформулювати висловлювання і чому?

Чим була корисною для вас ця вправа?

Ш. ПІДСУМОК ТЕМИ. (слайд 13)

- Що нового, важливого ви дізналися сьогодні?

- Які висновки зробили для себе?

Учитель. А зараз давайте з вами станемо в коло, спробуємо поплигати на одній нозі зі словами «Все у нас буде добре».

Вправа «Східний вірш»


Техніка проведення:

Правила «східного віршування

Іменник (головне слово)

Прикметник, прикметник

Дієслово, дієслово, дієслово

Вислів, що виражає відношення

Іменник


Автор: 

?

Голосування

Чи відчуваєте Ви професійне (емоційне) вигорання у вашій роботі вчителя?:

Останні коментарі