Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Відкритий урок з музичного мистецтва за темою "Діалог музики та живопису"5 клас

0

Урок № 31.
Тема. Діалог музики та живопису.

Мета уроку:
Навчальна мета:
• розкрити перед учнями зв’язок музичного та візуального мистецтв;
• розвивати вміння зіставляти схожі та відмінні за змістовою основою образи;
• вчити розрізняти елементи музичної мови, використані для створення образу моря.
Виховна мета:

• виховувати естетичний смак учнів;
• формувати культуру художнього сприйняття, тобто здатність до його переживання і розуміння.

Тип уроку:

• інтегрований (музика, образотворче мистецтво, історія, зарубіжна література) урок засвоєння нових знань .

Обладнання: програвач DVD- дисків, презентація про імпресіонізм в живопису, музичні додатки «Емоційні характеристики музики», картки, портрет К. Дебюссі.

Орієнтовний план уроку
1.Організаційний момент.
2. Актуалізація знань.

Хід уроку.

Вступ.

Імпресіонізм.
(Слайд № 1)
Музика та живопис – це ті жанри мистецтва, за допомогою яких людина може передавати свої відчуття та враження. Художників і музикантів, що розкривають тільки своє безпосереднє сприйняття миттєвого враження, називають імпресіоністами, а їхнє мистецтво – імпресіонізмом.
Імпресіонізм – це мистецтво миттєвого враження. Щоб зрозуміти зміст картини імпресіоніста, важливо збагнути не тільки те, що зобразив художник,а й як він це зробив.

(Розповідь про виставку в Парижі 1874 р.)

Слово імпресіонізм міцно закріпилося у сфері мистецтва. «Виставкою імпресіоністів» вперше критично назвав твори кількох молодих французьких художників журналіст Луї Леруа в 1874 році. Ця виставка відбулася в Парижі. Картини художників були своєрідними і несхожими на будь-які живописні стилі та манери, що існували до того часу: від світлих, неймовірно прозорих тонів, що надавали зображенню відчуття простору і подиху повітря, до різких, контрастних співставлень кольорів. Невловимий перехід від світла до тіні. На полотнах помітні мазки пензля художника.
(Слайди №№ 3, 4, 5)

(Розповідь про картину К. Моне „Враження. Схід сонця”)

(Слайд № 2)

Одна з картин – етюд Клода Моне – мала назву «Враження. Схід сонця». На полотні художник зобразив своє миттєве враження, яке він пережив, коли дивився на небо під час сходу сонця.

На перший погляд недбалий, малюнок створює враження хаотичної «мазанини» чи безладу, але тільки така палітра кольорів і невиразність контурів, пом'якшених ранковим туманом, загострює і робить тоншим бачення досвітньої краси.
Активне «додумування» та «домальовування» картини в уяві глядача допомагає точніше зрозуміти зображене.

(Розповідь про імпресіонізм у музиці композитора К. Дебюссі)

У музиці імпресіонізм виявлявся у пошуках нових мелодичних, тембрових і гармонічних поєднань. Серед перших імпресіоністів-композиторів називають Клода Дебюссі. (портрет композитора).
Клод Дебюссі — французький композитор, який жив на межі XIX-XX ст. Як і більшість видатних композиторів, він захоплювався музикою з дитинства. Перші найяскравіші музичні враження залишилися в нього від відвідування оперного театру в Парижі.
Після закінчення Паризької консерваторії Клод Дебюссі подорожував як виконавець-піаніст по Росії та Італії. Народна та професійна музика цих країн викликала глибокий інтерес у композитора.
Твори Клода Дебюссі вирізняються яскравими життєвими образами, в яких простежуються переважно пейзажні та ліричні мотиви. Більшість його творів є програмними. Його музику вважали дивною та незрозумілою.

Сьогодні ми прослухаємо симфонічну сюїту «Море», а саме – першу частину «На морі від зорі до полудня». Її автором є Клод Дебюссі.
Сюїта – це інструментальний твір, що складається з кількох контрастних частин (частіше танцювального типу), об'єднаних спільнимзадумом.

(Слухання. „Гра хвиль” із сюїти „Море” К. Дебюссі).

Аналіз.
А ЗАРАЗ ДАВАЙТЕ ПРОАНАЛІЗУЄМО ЦЕЙ МУЗИЧНИЙ ТВІР. У ЦЬОМУ НАМ ДОПОМОЖЕ СЛОВНИК ЕМОЦІЙНО-ОБРАЗНИХ ВИЗНАЧЕНЬ МУЗИКИ. СЛОВНИК ВКЛЮЧАЄ ЕПІТЕТИ, ЗА ДОПОМОГОЮ ЯКИХ МОЖНА ПЕРЕДАТИ ВРАЖЕННЯ ВІД МУЗИКИ. (ДІТИ АНАЛІЗУЮТЬ МУЗИЧНИЙ ТВІР.)

-Які музичні засоби виразності використав композитор у сюїті, щоб передати стан моря?
-Чи допомогла музика пережити більш глибоке враження від картини?
Родинне мальовничому імпресіонізму різноманіттям найтонших нюансів переданих почуттів і настрої вишуканістю манери їхніх вражень у французькій поезії кінця 19 століття народжується плин символізму. Його яскравими представниками стають: Ш. Бодлер, П. Верлен, С. Малларме, А. Рембо. Сонет Ш. Бодлера “Відповідність” є євангелієм нової поетики: «Природа – якийсь храм, де від живих колон обривки неясних фраз виходять часом,
Як у хащі символів, ми бродимо в цьому храмі, И поглядом родинним дивиться на смертних він».

4. Виконання пісні «Український віночок».
Повернімося до України. Рідний пейзаж постає перед нами з пісні талановитого автора Л. Стельмащук «Український віночок».
(Виконання).

5 .Підсумки
Сьогодні ми дізналися, що імпресіонізм – це мистецтво миттєвого враження, а щоб зрозуміти зміст картини імпресіоніста, важливо збагнути не тільки те, що зобразив художник, а й як він це зробив. Також ми розглянули етюд Клода Моне „Враження. Схід сонця”, прослухали першу частину сюїти Клода Дебюссі „Гра хвиль”, познайомилися з поняттям «музикальний живопис».
ДОБРЕ, УСІ МОЛОДЦІ. А ДОМА ВІДЧУЙТЕ СЕБЕ СПРАВЖНІМИ ХУДОЖНИКАМИ ТА НАМАЛЮЙТЕ ЗА ДОПОМОГОЮ ФАРБ ТІ ЗОРОВІ ОБРАЗИ, ЯКІ ВИКЛИКАЛА У ВАШІЙ УЯВІ МУЗИКА. Я ХОЧУ НАГОЛОСИТИ, ЩО КАРТИНА НЕ ЗАВЖДИ ІЛЮСТРУЄ МУЗИКУ, ВОНА ВЛАСНИМИ ЗОБРАЖАЛЬНИМИ ЗАСОБАМИ ПЕРЕДАЄ ЗАДУМ ХУДОЖНИКА, У ДАНОМУ ВИПАДКУ ВАС. СКАЖІТЬ, БУДЬ ЛАСКА, ЯКІ ФАРБИ ВИ ПЛАНУЄТЕ ВИКОРИСТОВУВАТИ? (ВИСЛОВЛЮВАННЯ ДІТЕЙ.)

На відміну від ряду більше пізніх напрямків (экпрессіонізм, конструктивізм, урбанізм і ін.) мистецтво імпресіоністів передає радісне відчуття життя. Більшість художніх і музичних імпресіоністичних добутків нібито заново відкривають перед слухачами прекрасний поетичний мир природи, намальований тонкими чарівними фарбами.

ДЯКУЮ ВАМ ЗА УРОК! МЕНІ БУЛО ПРИЄМНО СПІЛКУВАТИСЯ З ВАМИ.

Автор: 

Ігнатьєва Наталія Анатоліївна, вчитель музичного мистецтва, гімназія Ленінського району, м. Дніпропетровськ

Отримати сертифікат

Користувацький вхід