RSS-матеріал


Підписатись на E-mail:

Користувацький вхід

Уроки для стійкого розвитку

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


1

Уроки для стійкого розвитку

Посібник з курсу за вибором
для учнів 8-го класу загальноосвітніх шкіл

Київ
2007

Уроки для стійкого розвитку: навчальний посібник для учнів 8-го класу загальноосвітніх шкіл. – Київ, 2006.

Автори-укладачі:
Пометун О.І., Панченков А.О., Пилипчатіна Л.М., Сєрова Г.В., Сущенко І.М.

Під час підготовки посібника були використані матеріали:
Дюкова В.В. – вчителя-методиста СЕПШ ХГУ «Народна українська академія» . Харків.
Кукси Л.Г. – зав. метод.кабінет. Бердичівського РВО Житомирської області
Безверхої Л.М. – вчителя Черкаської спеціалізованої школи №28
Міщенко Ю.В. – вчителя Черкаської спеціалізованої школи №28
Цовта-Титар О. – вчителя Стрілківської спеціалізованої школи-інтернату

Шановний друже!

Запрошуємо Тебе до подорожі, що допоможе краще використовувати ресурси нашої улюбленої країни. Завданням нового предмету, що Ти починаєш вивчати, є дослідити Твій власний спосіб життя, оцінити його та змінити так, щоб він більше відповідав потребам стійкого розвитку людства.
СТІЙКИМ Є ТАКИЙ РОЗВИТОК ЛЮДСТВА, ЯКИЙ ЗАДОВОЛЬНЯЄ ЙОГО ПОТРЕБИ СЬОГОДНІ, АЛЕ НЕ СТАВИТЬ ПІД ЗАГРОЗУ ЗДАТНІСТЬ МАЙБУТНІХ ПОКОЛІНЬ ЗАДОВОЛЬНИТИ ЇХНІ ВЛАСНІ ПОТРЕБИ. Для кожного мешканця Землі стійкий розвиток - це необхідність використовувати різноманітні ресурси у такій кількості, щоб бути впевненим, що їх буде достатньо для всіх і сьогодні, і завтра.
Рухатись разом з усім людством у цьому напрямі тобі допоможе ця книга і підтримка Твого вчителя та однокласників.
Сподіваємось, що Твоя подорож під час вивчення цього предмету буде несподіваною та захоплюючою. Впевнені у Твоїй рішучості здолати перешкоди, які зустрінуться на цьому шляху.

Бажаємо успіхів і натхнення!

ТЕМА 1. МИ І НАШЕ МАЙБУТНЄ

ЩО ТАКЕ ЕКОЛОГІЧНИЙ СЛІД
Запрошуємо зробити
Прочитайте текст і, працюючи індивідуально, поставте 1-2 питання до кожного абзацу. Об’єднайтеся в пари та спробуйте дати відповіді на ці питання. Обговоріть результати роботи у загальному колі.

Наша планета велика, але через постійне зростання чисельності населення та його потреб можливості Землі стають все більш обмеженими. Вичерпуються ресурси, завдяки яким може існувати людство. Уявіть собі, що всі мешканці планети – рослини, тварини, люди – живуть в одній банці. У цій же банці доводиться брати все необхідне для життя і в ній же лишати все, що утворюється протягом життя. До того ж кількість мешканців у ній невпинно зростає. Як зробити так, щоб усі були ситі й не потонули у відходах?

Фахівці стверджують...
Згідно з прогнозами, населення Землі може подвоїтись протягом наступного півстоліття.
ООН попереджує, що у 2025 році 2,7 мільярдам людей буде загрожувати значна нестача питної води. Менше ніж через 25 років приблизно 5 млрд. людей житимуть у регіонах, де буде бракувати питної води.
Зі 100 кілограмів побутових відходів утворюється 15 кг ґрунту. Чи задумувались ви, куди ж зникають решта 85 кг?

Протягом життя людина має їсти, пити, вдягатися й мати житло. Щоб забезпечити ці потреби, необхідні вода, енергія, будівельні матеріали, тканини, продукти харчування тощо. Частина цього видобувається, а частину треба виробляти. Для цього потрібна певна територія, яку використовує, з якої живиться кожна людина. Таку територію науковці назвали екологічним слідом. Такий слід мають і держави. Він тим більший, чим вищий індустріальний і технологічний розвиток держави. Підраховано, що для нормального існування людини в умовах сучасної цивілізації їй потрібно 2,2 га площі Землі.

Фахівці стверджують...
Кожен мешканець африканської країни Еритрея використовує для особистого споживання природні багатства, котрі, образно кажучи, розміщуються на 0,25 га земної поверхні, індус – 1 га, фін – 8,45 га, американець – 12,25 га.

Запрошуємо зробити
Подумай, яким ти уявляєш майбутнє планети. Намалюй це майбутнє і, якщо бажаєш, розкажи про нього однокласникам.

ЧОМУ ТВОЯ УЧАСТЬ Є ВАЖЛИВОЮ ДЛЯ ПЛАНЕТИ

Запрошуємо зробити
Прочитай текст і, працюючи індивідуально, склади три речення, що пояснюють, чому Твоя участь є важливою для планети. Обговори результати роботи з однокласниками у загальному колі.

У 1992 році Організація Об’єднаних націй зібрала конференцію, на якій 25000 людей  представників усіх народів світу розробили план відновлення навколишнього середовища нашої планети. Цей план отримав назву “Завдання на ХХІ століття”. У ньому говориться: “Головною причиною безперервного і безупинного погіршення стану навколишнього середовища є неврівноважений спосіб споживання та виробництва, особливо в промислово розвинених країнах”. Цей документ закликає людей з розвинених країн перейти до більш стабільного способу життя. Україна та 30 інших країн, у яких мешкає 20% населення світу, використовують 80 % ресурсів планети і витрачають 75% з них марно через недбалість і несвідоме ставлення. Оскільки значна частина цих ресурсів споживається людьми в процесі домашнього господарювання, то спосіб життя, обраний кожним з нас має величезне значення. Перехід кожної людини до способу життя більш дружнього для навколишнього середовища дасть великий поштовх для розв’язання екологічних проблем.
Сотні тисяч людей в різних країнах вже живуть по-іншому, прагнучи стійкого розвитку людства. Запрошуємо Тебе приєднатися до цього руху.
Отримуй задоволення від своїх дій та досягнень!

ЯК БУДЕМО ПРАЦЮВАТИ

1. Використовуючи цей підручник, Ти навчишся тому, що треба робити, щоб змінити свій стиль життя щодо сміття, води, енергії, рослин, покупок, стосунків з іншими, здорового способу життя.
2. Кожна тема підручника починається з короткого огляду проблем, які нас хвилюють в цій галузі. Далі містяться практичні поради щодо самостійного вирішення визначених проблем. Ти можеш слідувати їм або діяти самостійно. Пам’ятай, що головне  це Твої власні вчинки.
3. Кожен працюватиме в малих групах - екокомандах. Між уроками ми запрошуємо Тебе ставати дослідником, з’ясовуючи, що Ти можеш зробити для стійкого розвитку своєї родини і людства в цілому.
4. Під час вивчення кожної теми екокоманда обиратиме лідера теми, який знаходить для своєї команди більше інформації з теми та організує її роботу. У тебе завжди є шанс стати таким лідером. Пам’ятайте, бути лідером теми - це цікаво!
5. На уроці лідер теми організує зустріч команди, під час якої Ти зможеш розповісти про свої досягнення і проблеми, порівняти свої дії з іншими, запланувати подальшу роботу. Лідер також надасть Тобі необхідну інформацію щодо теми і подальших дій. У підручнику також вміщено інформацію з кожної теми, яку Ти можеш використовувати будь-коли.
6. Перед кожною зустріччю команди на уроці, прочитай у підручнику про всі дії, які передбачає тема і подумай, що зможеш зробити Ти і Твоя команда, щоб їх виконати. Потім в плані Дій команди введіть день, коли планується це зробити. Обговорюй свої плани з батьками, а також з іншими родичами, для того, щоб залучити їх до співпраці та отримати нові ідеї.
7. Все, що Ти робитимеш дуже цінно.

Запрошуємо зробити
Участь в уроках для стійкого розвитку потребуватиме від тебе деяких змін у поведінці та способі життя. Це може стосуватись і членів Твоєї родини. Давай повідомимо їх про це.
Разом з однокласниками складіть Лист для батьків, де повідомте, що розпочали таку роботу.

Пропонуємо зробити вдома
Перепиши текст Листа для батьків на окремий аркуш і передай його батькам.

ТЕМА 2. СТАРТОВА ЗУСТРІЧ

ЯК СТВОРИТИ КОМАНДУ І ПРАЦЮВАТИ В НІЙ
Запрошуємо зробити
Об’єднайтеся в екокоманди з 5-6 осіб за допомогою жеребкування. Познайомтеся між собою за допомогою гри „Приховані скарби”.
З’ясуйте в команді, чи є у вас людина, яка:
1) є середньою дитиною в родині
2) має цікаве хобі
3) знає гарний жарт (і попросіть її розповісти його!)
4) лівша
5 говорить більш, ніж двома мовами
6) нещодавно навчилась чогось нового, цікавого
7) вміє працювати в Інтернеті.
Подумайте разом, чим ще може пишатись ваша команда.
Складіть список скарбів вашої команди.
Хай кожна команда придумає собі назву і обговорить, під яким девізом ви б хотіли працювати.
Тепер ви готові для представлення своєї команди класу. Запрошуємо вас зробити це.

Запрошуємо зробити
Запишіть інформацію про свою команду у зошити за зразком:
Моя екокоманда.
Назва нашої екокоманди:
Девіз нашої екокоманди:
Члени екокоманди:
Адреса:
Телефон:
ЯКИМ Є ТВІЙ СПОСІБ ЖИТТЯ СЬОГОДНІ
Запрошуємо зробити
Прочитай текст. Працюючи в парах, поясніть одне одному що саме ви будете робити зараз.

Починаючи роботу, бажано дізнатись про свої повсякденні звички. Це буде визначення вихідного пункту, з якого починається Твоя подорож.
Вивчення власних звичок відбуватиметься через спеціальне опитування, що називається аудит (перевірка). Заповнення аудиту - це не змагання. У цьому процесі немає «правильних» чи «неправильних» відповідей – тільки чесні і нечесні. Єдина людина, яку Ти можеш обдурити – це Ти сам! Твої відповіді збережуться доти, поки вони знову не знадобляться Тобі.
Другий раз після опрацювання тем курсу Ти знов звернешся до цих питань. Заповнення форми другий раз допоможе Тобі визначити, які зміни відбулися у твоїх звичках. Ми легко забуваємо зміни, після того як ми їх зробили, й іноді ми забуваємо похвалити себе за те гарне, що ми робимо. Це буде шанс для Тебе і Твоєї команди трохи попишатися собою.
А раптом Ти не помітиш ніяких змін? Ніколи не пізно почати! Використовуй цей шанс і заплануй, що Ти зробиш наступного тижня чи місяця.
Ніколи не критикуй нікого зі своєї команди за «невеликі» зміни. Ти можеш запитати, чи необхідна товаришам допомога. При цьому пам’ятай, ми усі живемо в різних умовах і можливо іншим щось змінити набагато складніше, ніж тобі. Це знову таки не змагання, внесок кожного дуже важливий, незалежно від того наскільки він великий.

Запрошуємо дослідити
Отже, почнемо. Працюючи індивідуально, відповідай на питання чесно, але не витрачай багато часу на обмірковування. Якщо тобі не зрозуміле запитання - запитай учителя.

Наш домашній центр переробки відходів
- Я знаю, які відходи можуть бути перероблені в моєму районі ні / так
- Ми сортуємо сміття для переробки 1 2 3 4 5
Вторинне використання паперу
- Я збираю використаний папір і так я його можу використати
ще один раз з іншої сторони 1 2 3 4 5
Компостування
- Я знаю, що таке компост ні / так
- Я знаю правила компостування ні / так
- Ми компостуємо наші органічні відходи ні / так
Сумки для покупок
- Я ношу із собою сумку для покупок 1 2 3 4 5
Ремонт
- Ми переглядаємо вдома речі, які потребують ремонту ні / так
- У мене є план щодо того, як їх полагодити та використати ще раз ні / так
Довготривале використання
- Я використовую кілька разів пакети, пляшки для
зберігання та переносу чогось ні / так
Кожна дія на користь громаді важлива
- Ми запланували акцію з очищення території від сміття ні / так
- Ми прибрали певну територію від сміття ні / так
- Ми плануємо постійне прибирання сміття в майбутньому ні / так
Коли я не в приміщенні
- Я вимикаю світло, коли в кімнаті нікого немає 1 2 3 4 5
- Я вимикаю прилади, що не використовуються 1 2 3 4 5
Яскрава ідея
- Я знаю, які звичайні лампочки будинку можна замінити
на такі, котрі споживають менше енергії ні / так
- Я знаю, які магазини продають економічні лампочки, і скільки вони коштують ні / так
- У нас будинку є план щодо заміни лампочок на більш економічні ні / так
Наші колеса
- Я використовую велосипед чи ходжу пішки, коли це можливо 1 2 3 4 5
Мої способи пересування
- Я знаю, наскільки різний транспорт забруднює повітря ні / так
- Я роблю все можливе, щоб використовувати транспорт, який
найменше забруднює повітря 1 2 3 4 5
Перевірка води
- Я перевірив(а) усі крани, що підтікають ні / так
- У мене є план для того, щоб відремонтувати усі протікання ні / так
А між іншим, закручуємо крани
- Я уникаю того, щоб залишати кран відкритим,
коли умиваюся і чищу зуби 1 2 3 4 5
- Коли мию посуд, я швидко полощу його 1 2 3 4 5
А я вже чистий (а)?
- Коли я приймаю душ, я в середньому використовую
А Більш ніж 200 літрів у тиждень
Б 100-200 літрів у тиждень
В Не більш, ніж 100 літрів у тиждень
Подружися з планетою
- Я піклуюся вдома як мінімум про одну рослину ні / так
Посадка рослин
- Я знаю про місцеві заходи щодо посадки дерев ні / так
- Я посадив(а) як мінімум одне дерево ні / так
- Я піклуюся про одне нове дерево в нашому районі ні / так
Думаємо, перш ніж купити
- Я зупиняюся і добре обмірковую, перед тим як купити що-небудь 1 2 3 4 5
- Я шукаю продукти з екологічними знаками 1 2 3 4 5
З днем народження!
- Я переглядаю мій «список бажань» на день народження і новий рік для того,
щоб зменшити кількість речей, які треба буде викинути ні / так
- Я думаю про навколишнє середовище, коли шукаю подарунки для друзів 1 2 3 4 5
Більше зелені і менше червоного
Я їм як вегетаріанець:
A Ніколи, чи майже ніколи
B Іноді
C Як мінімум раз у тиждень
D Частіше чим раз у тиждень
E Щораз чи майже завжди
Відпустка з планетою
- Ми обговорювали “природні” канікули з родиною ні / так
- У нас є список «природних» місць і заходів, які ми можемо там провести
під час наступної відпустки ні / так
Відпочинок
- Я знаю гарні місця біля будинку, де можна поспілкуватися з природою ні / так
- Я гуляю на природі
A Іноді
B Раз на місяць
C Частіше чим раз на місяць
Стосунки з оточуючими людьми
- Я маю багато друзів ні / так
- Я намагаюсь підтримувати гарні стосунки з усіма людьми, що мене
оточують ні / так

Обговоріть результати заповнення аудиту у своїй команді. Краще працювати таким чином.
Оберіть члена команди, який зараз проведе обговорення (він має по черзі надати слово кожному і кожній).
Розкажіть одне одному, які запитання були для вас найбільш складними, несподіваними чи цікавими. Поясніть, чому.
При обговоренні ми пропонуємо дотримуватись таких правил:
1. Починайте висловлюватися спочатку за бажанням, а потім по черзі.
2. Дотримуйтесь правил активного слухання, головне - не перебивайте одне одного.
3. Обговорюйте ідеї, а не особи учнів, які висловили цю ідею.
4. Утримуйтесь від оцінок та образ учасників групи.
5. Намагайтеся у групі прийти до спільної думки, хоча в деяких випадках в групі може бути особлива думка і вона має право на існування.

Запрошуємо зробити
Цікавим способом проведення зустрічей команди є синергетичний метод. Для його використання потрібно діяти за пам’яткою.

ЯК ПРОВЕСТИ ЗУСТРІЧ ЗА СИНЕРГЕТИЧНИМ МЕТОДОМ
Синергетичний метод дозволяє найбільш ефективно організувати групову роботу, коли треба представити команді власний досвід або організувати обговорення якоїсь проблеми, питання, намітити шляхи її розв’язання.
Він складається з трьох етапів, які треба послідовно відтворювати.

Етап перший. Складання порядку денного зустрічі.
На цьому етапі один з членів групи – ведучий – нагадує членам групи, яке саме питання вони будуть обговорювати протягом відведеного часу. Він пропонує всім членам групи подумати, що з цього питання він чи вона хотіли б обговорити сьогодні і скільки часу приблизно потрібно кожному(кожній) з них. Потім він бере маркер і записує всі пропозиції членів групи на великому аркуші паперу. Запис виглядає таким чином:
Порядок денний
Ім’я питання час
Ім’я питання час
Ім’я питання час
Ім’я питання час
...
Далі ведучий робить запис:
Додатковий час ... хв.
Цей час призначено для передачі слова від одного члена групи до іншого під час обговорення, а також збільшення часу, якщо він комусь потрібен.
Етап другий. Переговори членів групи щодо порядку денного.
Ведучий підраховує кількість часу, що необхідний членам групи за їх пропозиціями. Якщо члени групи попросили більше часу, ніж відведено на цю зустріч, члени групи починають переговори. Хтось з них має погодитись на необхідне скорочення часу. Переговори проводяться до того моменту, поки час не буде узгоджено з урахуванням часу, що витрачається на перший і другий етапи. Ведучий має відобразити ці зміни на папері.
Етап третій. Проведення обговорення питань
Ведучий запитує: „Яке з питань група хоче обговорити зараз?” і надає слово тому, хто його запропонував.
Важливо пам’ятати, що той, хто запропонував питання і має для нього час, є повним господарем цього часу. Він може говорити сам, ставити питання іншім, пропонувати будь яку діяльність (малювання, анкетування тощо). Якщо в нього залишилось 1-2 хв., він може навіть запропонувати групі перепочити перед наступним питанням.
Кожен з тих, хто говорить, має чітко слідкувати за часом. Для цього він може скористатись своїм годинником або попросити когось нагадувати йому, скільки часу залишилось. Якщо часу не вистачає, він може попросити у когось з тих, хто запропонував свою тему, додати йому 1-2 хв. з свого часу (або взяти цю хвилину з додаткового часу).
Ведучий запитує: „Яке з питань група хоче обговорити зараз?” перед розглядом кожної запропонованої теми.
Обговорення ведеться до того, поки вичерпується порядок денний.

Запрошуємо зробити
Прочитай пам’ятку «Які є обов’язки лідера теми».
ЯКІ Є ОБОВ’ЯЗКИ ЛІДЕРА ТЕМИ
Пам’ятайте!
Добре, якщо кожен з команди спробує себе в ролі лідера. Лідер теми бере на себе зобов’язання сприяти роботі команди під час опрацювання однієї з тем: „Сміття”, „Вода”, „Енергія”, „Рослини”, „Покупки”, „Стосунки”, „Здоровий спосіб життя”. У кожній темі може бути і два лідери або Ти можеш бути лідером кількох тем. Лідер теми не керує, а швидше виконує роль організатора й ініціатора роботи. Він не вирішує проблеми, а намагається допомогти в їх вирішенні.
Спробувавши себе в ролі лідера, Ти відкриєш багато корисного. Твої обов’язки будуть нескладними і, найчастіше, цікавими.
Лідер теми має:
- підготувати додаткову інформацію до певної теми;
- подумати, як представити цю інформацію команді, щоб пояснити, чому саме ця тема є надзвичайно важливою;
- поміркувати, як зробити зустріч команди на уроці ефективною та цікавою;
- провести зустріч команди.

Зараз поглянь на теми і подумай, у якій з них Ти хочеш бути лідером. Скажи про це команді. Разом визначте лідерів тем і запишіть це в зошити за зразком:

Тема Лідер теми
Сміття
Енергія
Вода
Рослини
Покупки
Стосунки
Здоров’я

Пропонуємо зробити вдома
Розпочни дослідження за темою „Сміття”, користуючись таким зразком.

Домашній аудит сміття
Зважуйте протягом тижня пакети зі сміттям, що викидає в сміттєві баки, смітники чи спалює Твоя сім’я. Підсумовуй результати кожного зважування і поділи загальну суму на кількість членів родини. Отриманий результат є індикатором «виробництва сміття в тиждень». Записуй в зошиті отримані результати за таким зразком.

Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота Неділя
кг кг кг кг кг кг кг

Загальна вага відходів:

…… кг

Вага відходів на кожного члена родини:
…… кг

Б. Визнач, скільки різних видів відходів (пластик, папір, скло, метал, батарейки і т.п.) Ти можеш відокремити для вторинної переробки в у себе вдома, запиши їх в зошит.

ТЕМА 3. СМІТТЯ

ЯК ОТРИМАТИ КОРИСТЬ З НЕКОРИСНОГО
Запрошуємо зробити
Прочитай текст. Сформулюй 2-3 основні думки короткими реченнями і запиши їх у зошит. Підготуйся до представлення результатів роботи класу.

У природі немає ніякого сміття. Усе створене природою слугує початком чогось нового.
Але ми, люди, у процесі життєдіяльності створюємо сміття, з яким не знаємо, що робити і куди подіти. Стає все менше і менше місць, де його можна розмістити, тому що люди не хотіли б жити поруч зі сміттєзвалищами. Чим більше місто – тим більше звалище. В Україні під цими горами сміття вмирає земля, на якій можна було б зростити сади та хліби, а підземні води забруднюються настільки, що жителі сусідніх сіл черпають зі своїх колодязів не воду, а незрозумілу рідину, часто непридатну для пиття. Люди сьогодні стурбовані тим, що небезпечні речовини зі сміттєзвалища можуть потрапляти до ґрунтових вод, створюючи проблеми для майбутнього.

Фахівці стверджують...
- Кожного року в містах і селищах міського типу України накопичується біля 1 млрд. тонн твердих промислових відходів, з яких приблизно 10 % знаходять використання як вторинні ресурси. Більшість відходів потрапляє на звалища, терикони, які зараз займають площу 160 000 га, а загальний об'єм їх складає понад 25 млрд. тонн.
- На кожного мешканця Києва на рік припадає приблизно 100 відер або 180–220 кг твердих побутових відходів. За рік у місті утворюється близько 800 тис. тонн, або понад 3 млн. м3 сміття.
- Типовий розподіл вмісту відра для сміття у великих містах України такий: папір – 41 %; органіка – 21 %; скло – 12 %; залізо – 10 %; пластмаси – 5 %; дерево – 5%; ґума і шкіра – 3 %; текстиль – 2 %; алюміній – 1%.

Окрім звалищ офіційних, за які відповідають певні служби, існують ще так звані «стихійні». Ти бачив їх за містом і навіть у самому місті у дворах чи лісопаркових зонах. За них часто взагалі ніхто не відповідає, і мішанина з різноманітних видів сміття розкладається (чи не розкладається) просто неба, отруюючи повітря, воду й землю. Усе це змушує нас змінити наше ставлення до відходів. Так далі тривати не може.
Зізнайся щиро – чи знаєш ти, яка частина того, що Ти використовуєш для себе, стає відходами? Поміркуй, чи не є відходи насправді невикористаними ресурсами?
Опрацювання цієї теми допоможе Тобі навчитися розумніше розпоряджатися тим, що приноситься до твого дому. Можливо, Ти станеш першим серед мешканців вашого дому чи під’їзду, хто не створюватиме ніякого сміття. Розумне використання ресурсів має стати повсякденною звичкою. Це досить складно, але такий спосіб життя мусить бути нашою ціллю, якщо ми хочемо створити суспільство стійкого розвитку. Розглядай це як цікаву подорож і отримуй задоволення від цього!
Щоб змінити свої звички щодо сміття ти можеш діяти за планом.

ПЛАН ДІЙ
- Сортування сміття для подальшої переробки
- Вторинне використання паперу
- Компостування
- Сумки для покупок
- Ремонт
- Друге життя старих речей
- Допомога своїй громаді

Запрошуємо дослідити
Працюючи над темою, зазначай свої результати в зошиті за таким зразком:

Дії Дата початку виконання Розмова з членами родини Виконання дії Очки
Сортування сміття для подальшої переробки 3
Вторинне використання паперу 2
Компостування 2
Сумки для покупок 2
Ремонт 2
Друге життя старих речей 3
Допомога своїй громаді 4
ВСЬОГО ОЧОК

Сортування сміття для подальшої переробки
ЧОМУ ДІЯТИ
Різне сміття, змішане в одному пакунку, ніякої цінності не має. Якщо, наприклад, в партію прозорого скла для виготовлення з нього такого ж прозорого потрапить одна-єдина кольорова пляшка – вся партія буде зіпсована. Це стосується й інших матеріалів. Правильно розсортовані відходи, навпаки, можуть стати цінною сировиною.
ЯК ДІЯТИ
- Дізнайся, куди і як можна здавати розсортоване сміття, адже повсюди є пункти прийому паперу, склотари й металу, подекуди битого скла та пластику.
- Придумай власний практичний спосіб сортування побутових відходів у себе вдома, враховуючи, що окремо слід збирати:
- склотару, яку можна здавати;
- інше скло;
- газетний папір і картон;
- бляшані банки з-під напоїв;
- пластикові пляшки й упаковки;
- металеві відходи;
- шкідливі й небезпечні відходи (отруйні речовини, хімікати, використані батарейки тощо).
- Обговори зі своєю родиною, що і куди треба викидати.
- Відбери все, що можна переробити, включаючи органічне сміття для компостування.
- З’ясуй, чи нема у сусідів та друзів домашніх тварин, для яких ваші харчові відходи стануть чудовою їжею.
- Якщо у Твоєму місті чи селі немає служби з вивозу сміття, домовся з дорослими про перевезення вашого сміття, яке можна переробити, до центру з переробки.
ЩО ПОТРІБНО
Пакети, коробки, корзини, маркери (щоб надписати ємності), транспорт.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
30 хвилин для установки контейнерів для різних відходів, час для обговорення з родиною.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Щоразу, коли Ти здаєш розсортоване сміття, Ти зменшуєш витрати сировини та енергії, зберігаєш природні ресурси.

Вторинне використання паперу
ЧОМУ ДІЯТИ
Виробництво паперу – це велика витрата енергії, вирубка лісів, площа яких і так скорочується на Землі рік за роком. Тому кожен кілограм паперу, повторно перероблений, не лише економить енергію, але й рятує щонайменше одне дерево.
У кожній сім’ї зазвичай накопичується багато старих газет і журналів. Крім того, поштові скриньки постійно завалюють різноманітними рекламними буклетами, більшість із яких надруковано на крейдяному папері, що важко переробляється і не горить у печі.
Ти легко можеш скоротити витрати паперу у своєму домі.
ЯК ДІЯТИ
- Здавай макулатуру до приймальних пунктів.
- Відмовляйся від рекламних листівок. Почепи на поштовій скриньці табличку з написом: «Будь ласка, жодної реклами. Дякую»;
- Не викидай використані аркуші паперу, на звороті яких можна малювати, робити нотатки тощо. Відведи зручне місце для зберігання такого паперу.
ЩО ПОТРІБНО
Частково використаний папір, поштова скринька, коробка, ножиці, ручка, клейкий папір.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
15 хвилин для підпису поштової скриньки і звільнення місця у столі для паперу, що можна використати ще раз.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Одна прочитана газета на день, здана в макулатуру, протягом року зекономить десятки кіловат електроенергії і щонайменше врятує одне дерево. Стільки ж Ти зекономиш, відмовившись від рекламних листівок.

Компостування
ЧОМУ ДІЯТИ
Близько 20 % того, що потрапляє у відро для сміття, складають харчові відходи, з яких можна приготувати компост. Його можна використати для удобрення ґрунту на садовій ділянці, для кімнатних рослин або клумб біля будинку. Рослини будуть вдячні Тобі за гарні поживні речовини, а врожай – буде корисним для Твого здоров’я. Це також швидко відновлює родючість ґрунту на Твоїй ділянці. Чому б Тобі цим не зайнятись?
ЯК ДІЯТИ
- Дізнайся про те, як виготовляти компост.
- Приготуй ящик (яму) для компостування.
- Постав відро з кришкою на кухні чи на балконі.
- Кожного разу збирай харчові відходи до цього відра.
- Кожні кілька днів висипай відходи з відра до ящика (ями) для компостування.
ЩО ПОТРІБНО
Бажання і час. Залишки їжі, відро, дошки для виготовлення ящика або лопата для ями.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
1-2 години на виготовлення ящику або компостної ями. Кілька хвилин кожного для збирання відходів.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
На звалище потрапить на 20% менше сміття, а рослини у Твоїй квартирі, біля будинку і на садовій ділянці одержать харчову підтримку.

Сумки для покупок
ЧОМУ ДІЯТИ?
Скільки поліетиленових пакетів у Тебе та Твоєї сім’ї залишається після тижня постійних покупок? 2 чи 45? Згадайте про супермаркети, кондитерські, книгарні, всі місця, де ви щось купуєте. Пропонуємо Тобі інший спосіб дій, що дасть можливість купувати менше сміття, яке не переробляється і залишається в природі на сотні тисяч років. Ти зможеш отримувати задоволення від своєї турботи про планету кожного разу, коли щось купуєш.
ЯК ДІЯТИ
- Збери всі свої сумки чи рюкзаки.
- Тримай їх у зручному місці.
- Залишай їх десь біля дверей, щоб обов’язково брати з собою кожного разу, коли ідеш щось купувати.
- Кожного разу, коли тебе запитують у магазині, чи давати тобі пакет, посміхнись і скажи: ”Ні, дякую, у мене є мій власний”.
ЩО ПОТРІБНО
Полотняні сумки або рюкзак.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Кілька хвилин, щоб купити або зробити сумки з тканини та кілька секунд, щоб їх використовувати.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Використання полотняних сумок зберігає енергію, економить сировину, зменшує кількість сміття на сміттєзвалищах.

Ремонт
ЧОМУ ДІЯТИ?
Раніше ремонтувати поламані речі було справою звичною. І зараз відремонтувати щось може бути дешевше, ніж придбати нове. Якщо Ти і твої батьки підрахуєте всі речі в вашому домі, які не використовуєте тому, що їх необхідно відремонтувати, Ти будеш дуже здивований, як їх багато. Ти зможеш вдихнути життя в ті речі, які зараз не використовуються.
ЯК ДІЯТИ
- Зроби список речей, які поламані або потребують ремонту.
- З’ясуй, що дійсно може бути полагоджено, а що вже більше непридатне для використання.
- Для речей, які не можеш відремонтувати сам, знайти майстерні і дізнайся, скільки буде коштувати ремонт.
- Візьми деякі поламані речі до школи і відремонтуй в класі або в шкільній майстерні. Якщо потрібно звернись по допомогу дорослих.
- Віддай прилад або якусь річ молодшим дітям для саморобок. Діти часто створюють щось дивовижне з поламаних телефонних трубок і тостерів за допомогою викрутки та фантазії.
ЩО ПОТРІБНО
Речі, які необхідно відремонтувати, обладнання.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Вихідний день: для того, щоб переглянути всі речі, з’ясувати, де їх можна відремонтувати, відвезти туди речі. Якщо Ти будеш лагодити їх сам, треба відвести більше часу.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Кожного разу, коли Ти ремонтуєш щось, Ти зменшуєш потребу у промисловому виробництві такої самої речі, тобто заощаджуєш природні ресурси та власні гроші. Відчуй радість від того, коли Ти щось ремонтуєш, а не викидаєш.

Друге життя старих речей
ЧОМУ ДІЯТИ
Велика популярність магазинів уживаних речей – «секонд-хенд» – свідчить: те, що для одного – непотрібне сміття, для іншого – бажане придбання. Речі, які Ти не хочеш або не можеш зберігати – старий одяг, меблі, іграшки, журнали тощо – можуть отримати друге життя.
ЯК ДІЯТИ
- Переглянь вміст комірчин, антресолі, скринь та валіз у Твоєму домі та збери речі, які вже давно лежать без ужитку.
- Порадься з батьками, що можна зробити з цими речами. Наприклад, віднести речі до пункту збору одягу, подарувати іншим, продати чи роздати меблі, інструменти, одяг.
- Книжки, що тобі вже непотрібні, подаруй бібліотеці або тим, кому вони потрібні.
- Запропонуй однокласникам, батькам чи сусідам організувати розпродаж уживаних речей у дворі чи в школі.
ЩО ПОТРІБНО
Певний час, щоб перебрати речі, фантазія та добрий настрій, деякі зусилля, щоб розлучитися зі старими речами.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Від 1 до 2 годин для відбору та сортування речей.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Кожного разу, коли Ти передаєш непотрібну Тобі річ іншим, Ти зменшуєш їхні потреби у придбанні, а отже у виробництві такої самої речі. Дарувати – це дуже приємно, відчуй задоволення і радість від доброї справи.

Допомога своїй громаді
ЧОМУ ДІЯТИ
Майже скрізь, куди б Ти не подивився, можна побачити сміття, порожні пляшки, недопалки, обгортки, газети. Люди, часто не замислюючись про наслідки, всюди розкидають сміття. Ти можеш припинити це робити сам і зауважувати іншим, коли вони це роблять, а також прибрати сміття навколо разом з друзями. Діючи так, Ти зробиш навколишнє середовище і настрій людей гарнішим, і цим допоможеш планеті.
ЯК ДІЯТИ
- Зустрінься з Твоєю екокомандою, разом знайдіть місце по сусідству і приберіть його від сміття.
- За можливості перебери сміття для переробки.
ЩО ПОТРІБНО
Сумки, рукавички або щось інше для збирання сміття
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
2 – 3 години для збирання та сортування сміття.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Ти покращуєш стан оточуючого середовища, додаєш задоволення людям, які мешкають навколо. Ти можеш пишатися змінами, які відбулися завдяки Тобі.

Запрошуємо дослідити
Проведіть кінцеві вимірювання за темою „Сміття”, користуючись наведеною формою (її треба перемалювати у зошит)
A. Зважуйте протягом тижня пакети зі сміттям, що ви викидаєте в сміттєві баки, смітники чи спалюєте. Підсумовуйте результати кожного зважування і розділіть загальну суму на кількість членів родини. Отриманий результат є індикатором «виробництва сміття в тиждень».
Внесіть отримані результати в таблицю:

Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота Неділя
Кг Кг Кг Кг Кг Кг Кг

Загальна вага відходів:

Перед початком теми …… кг Після завершення теми …… кг

Б. Визначте скільки різних фракцій (пластик, папір, скло, метал, батарейки і т.п.) ви можете відокремити для вторинної переробки в у себе вдома, запишіть їх у таблицю нижче:

Перед початком теми .......... Після завершення теми ……

Пропонуємо зробити вдома
Розпочни дослідження за темою „Вода ”, користуючись такою інструкцією.
A. Перевір крани, труби і душ
У першу чергу Тобі необхідно визначити кількість води, що витікає з крана за одну хвилину. Для цього Тобі необхідно мати вимірювальний посуд і годинник із секундною стрілкою.
Зроби наступне: постав який-небудь посуд під кран чи душ, відкрий кран, як Ти звичайно це робиш, нехай вода заповнює посуд протягом однієї хвилини. Потім визнач об’єм води за допомогою вимірювального посуду. Запиши отриманий результат у таблицю нижче, у стовпчик «об’єм води за хвилину, л/хв чи за одне включення л/ раз».
Б. Перевір туалет і використовувані мийні машини
Визнач скільки використовується води, при кожнім включенні пральної чи іншої машини, пранні, митті посуду вручну. Також перевір обсяг ванни і туалетного бочка. Заповни колонку «обсяг води за хвилину, л/хв чи за одне включення л/ раз».
- Запитай своїх батьків чи знають вони обсяг води, споживаної пральною і/чи іншою машиною. Попроси в них подивитися в інструкціях користувача чи подзвони в магазин, де купуються машини.
- Якщо у вашій квартирі чи будинку використовується старий туалет, запиши 9 літрів. Якщо це сучасний туалет, запиши 3 літри.
B. Поклади листок паперу з ручкою в кожну кімнату, де є вода. Запиши, які машини чи крани знаходяться в цій кімнаті, залиш місце для запису використання води. У ванній кімнаті це може виглядати так, як у формі, що ти бачиш. Попроси кожного члена родини робити протягом тижня записи щораз, коли вони користуються водою.
Г. Наприкінці тижня перенеси дані в таблицю:

Обсяг води за хвилину, л/хв чи за одне включення л/ раз
Перед
програмою

Літрів
Ванна кімната x =
Туалет x =
Душ x =
Ванна x =
Крани x =
Кухня x =
Кран x =
Крани x =
Пральна машина x =
Сума

Д. З’ясуй, яку кількість синтетичних речовин ти використовуєш разом з водою вдома. Результати занеси у таблицю.

Понед. Вівт. Середа Четвер П'ятниця Субота Неділя Всього
Мл або г Мл або г Мл або г Мл або г Мл або г Мл або г Мл або г
Засоби гігєни
Пральний порошок
Засоби для миття посуду
Розчинники, фарби

ТЕМА 4. ВОДА

ВОДА - ЦЕ НАШЕ ЖИТТЯ
Запрошуємо зробити
Прочитай текст і випиши причини, з яких ми маємо змінити своє ставлення до водних ресурсів. Підбери приклади, які доводять правильність кожної з визначених тобою причин. Поділись результатами роботи з однокласниками.

Вода складає 70% ваги нашого тіла і покриває 70% поверхні землі. Без їжі людини може обійтись декілька тижнів, без води – не проживе і п’яти діб. Між тим, на день нам необхідно випивати лише 2,5 літрів чистої води. Це головна субстанція, що проходить по нашим венам, і яку ми передаємо нашим майбутнім поколінням щоб вони були здатні жити.

Фахівці стверджують…
- приблизно 71 % поверхні Землі вкриті водою, але тільки 1% її запасів придатні для пиття, приготування їжі, миття і вирощування сільськогосподарських культур.
- кожен мешканець міста витрачає приблизно 300 літрів води на день. З них на миття посуду – 20 %, душ та ванну – 20 %, туалет – 20 %, прання – 15 %, втрати води через незакриті крани – 15 %, приготування їжі – 5 %, інші витрати – 5 %.
- Як би кожен киянин економив лише 1 літр води на день, то вдалося б зберегти 3000 тон питної води в місті щодня.

Народна мудрість стверджує: “Гарна вода, гарне життя. Погана вода, погане життя. Нема води, нема життя”. Проте сьогодні знайти чисту воду є проблемою, оскільки люди дозволяють забрудненню доходити до ґрунтових вод, озер та річок.

Фахівці стверджують…
Один кубометр води може стати непридатним для пиття, якщо він містить усього:
- 50 г азотних добрив
- 0,1 автомобільного мастила
- 0,000001 г ядохімікатів

Крім того, ми використовуємо багато енергії на транспортування та очищення води, витрачаючи енергію та забруднюючи повітря.
Використання меншої кількості води може знизити ваші домашні витрати на воду, каналізацію та енергію. Піклування про постачання води – це важлива частина стійкого стилю життя. В цій темі Ти дізнаєшся, як бути відповідальним розпорядником еліксиру життя і зможеш змінити власні звички, якщо будеш діяти за планом.

ПЛАН ДІЙ
- Перевірка користування водою
- А між іншим, закручуємо крани
- Я вже чистий?
- Потурбуйся про стоки
-

Для села: колонка, шланг, очистка криниці

Запрошуємо дослідити
Працюючи над темою, зазначай свої результати в зошиті за таким зразком:

Дії Дата початку виконання Розмова з членами родини Виконання дії Очки
Перевірка користування водою 3
А між іншим, закручуємо крани 3
Я вже чистий? 3
Потурбуйся про стоки 3
ВСЬОГО ОЧОК

Перевірка користування водою
ЧОМУ ДІЯТИ
Можливо, Тобі здається, що з крану, з якого постійно падають краплі, загалом витікає небагато води. Але, навіть повільне протікання приводить до втрати 15-18 літрів води на день. При швидкості 1 крапля на хвилину втрати за рік можуть досягати 15 тис. літрів. Несправний зливний пристрій у туалеті може стати причиною втрати 700 тис. літрів води на рік. Цей крок діяльності допоможе вам полагодити всі протікання у вашому домі, а, отже, зменшити даремне витрачання чистої води.
ЯК ДІЯТИ
- Розшукай всі протікання під раковиною, а також навкруги душа, кранів та туалетів, і зроби список. Пошукай калюжі, крапання, забруднення води, цвіль. Зроби список того, що можливо відремонтувати.
- Для того, щоб відшукати, чи не протікає туалет, налий трохи закрашену воду в бачок, коли вже ніхто більше не буде користуватися ним. Не змивай. Замість цього перевір пізніше, десь через півгодини, чи якась кількість води протекла до унітазу. Якщо так, то він протікає.
- Покажи Твої результати батькам і запропонуй звернутися до сантехніка відремонтувати всі протікання або розробити план, як це може бути відремонтоване кимсь з сім’ї.
ЩО ПОТРІБНО
Папір та олівець; фарба; ім’я та телефон сантехніка, матеріали для того, щоб полагодити протікання, що хоче зробити ваша сім’я.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
1–2 години
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Чим більше протікання Ти знайдеш, тим більше води Ти врятуєш. За один день постійного крапання з крану можна втратити 70 літрів води. Це 25 000 літрів за один рік! Твої здібності детектива допоможуть зберегти громадське постачання води.

А між іншим, закручуємо крани
ЧОМУ ДІЯТИ?
Чи тече вода, коли Ти вмиваєшся або чистиш зуби чи миєш посуд? Якщо Ти дозволяєш кранові текти в той час, коли Ти чистиш зуби – 3 хвилини вранці та три хвилини ввечері – виливається до 20 літрів в день. Цей звичайний крок діяльності допоможе тобі знизити власне використання води десь на 80%.
ЯК ДІЯТИ
Прийми рішення закручувати кран в той час, коли Ти дійсно не використовуєш воду.
Спробуй
- Коли миєш руки та вмиваєшся, воду використовувати тільки для того, щоб намочити шкіру та мило, потім закрутити кран. Знову включити воду, щоб сполоснутися.
- Коли чистиш зуби, використовувати трошки води, щоб намочити щітку і набрати трохи води у склянку для того, щоб прополоскати зуби, і закрутити кран. Включити швидко воду для того, щоб прополоскати щітку та стакан.
- Коли миєш посуд, почистити його спочатку у раковині або у мисці, потім набрати гарячої води в раковину або в миску. Сполоснути швидко, а потім залишити сушитися.
ЩО ПОТРІБНО
Твоє рішення і Твоє бачення стійкого майбутнього країни
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Ніякого
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Роблячи цю дію звичкою, Ти економиш літри води в день. Тільки на чистці зубів Ти економиш до 9 000 літрів води кожного року – достатньо для 5-ти – хвилинного душу кожний день протягом 9 місяців! Миття посуду таким чином може заощадити другі 9 000 літрів, або достатньо для цілих двох років миття посуду!

Я вже чистий?
ЧОМУ ДІЯТИ?
Вода, що так довго ллється з Твого душу, пройшла надзвичайно довгий шлях. Сніг на гірських вершинах Гімалаїв чи дощ в лісах Амазонки – це теж вода. Скільки води Тобі необхідно, щоб гарно помитися? Для звичайного душу необхідно 18 літрів на хвилину. Це означає, що Ти можеш заощадити, приймаючи душ замість 10 хвилин  5. Цей крок діяльності допоможе Тобі знизити Твоє власне використання води без відмови від задоволення приймати теплий душ.
ЯК ДІЯТИ
Спробуй
- Засікати час прийняття душу, щоб знати скільки води Ти використовуєш.
- Якщо Ти приймаєш ванну, підрахувати кількість води, яку Ти використовуєш кожного разу, щоб гарно помитися. Подумай, чи Ти можеш досягти того ж результату, коли приймаєш душ.
- Гарна мета - це бути не більше 5 хвилин в душі. Досягти цього Ти можеш або приймаючи короткі душі або закриваючи воду, коли намилюєшся.
- Якщо у тебе є вибір, то Ти можеш прийняти душ, щоб помитися і ванну, щоб розслабитися.
ЩО ПОТРІБНО
Часи наручні або великі
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Спеціального часу не потрібно.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Ти економиш багато літрів води, а також енергію, яка необхідна для того, щоб нагріти воду і електроенергію для того, щоб підняти її до Тебе.

Потурбуйся про стоки
ЧОМУ ДІЯТИ
Все, що потрапляє до кухонної мийки чи до унітазу, йде потім на міські очисні споруди. Процес очистки води дуже трудомісткій і дорогий. Окрім того, далеко не всі забруднюючі речовини можна вилучити зі стоків, деякі з них залишаються у стічній воді, частково чи цілком, і порушують власне процес очистки. Потім вони знову потрапляють у довкілля, створюючи загрозу природі і людині.
ЯК ДІЯТИ
- Скороти використання миючих засобів у твоєму господарстві за такою методикою. Спочатку зменш звичну витрату миючих засобів удвічі. Якщо це виявиться неважко, зменш витрати ще у два рази. Роби так доти, поки не знайдеш мінімальну дозу необхідно для утримання чистоти в квартирі/будинку.
- Скороти використання засобів особистої гігієни до необхідної межі, яка забезпечує тобі відчуття чистоти і здоров’я.
- Не зливай до каналізації залишків фарб, розчинників. Це небезпечні забруднювачі води, їх краще зливати в окремі ємності, заведені спеціально для них.
ЩО ПОТРІБНО
Трохи уваги, ємності для зливу шкідливих забруднювачів
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Спеціального часу не потрібно.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Економія сімейного бюджету за рахунок того, що ви менше купуватимете засобів для миття та чистки. Зменшиться навантаження на очисні споруди, а отже, покращиться якість питної води.
Пропонуємо зробити вдома
Заверши дослідження за темою „Вода ” протягом тижня, користуючись таким зразком.

Обсяг води за хвилину, л/хв чи за одне включення л/ раз
Перед
програмою

Літрів Обсяг води за хвилину, л/хв чи за одне включення л/ раз
Після програми

Літрів
Ванна кімната x = x =
Туалет x = x =
Душ x = x =
Ванна x = x =
Крани x = x =
Кухня x = x =
Кран x = x =
Крани x = x =
Пральна машина x = x =
Сума

Кількість за тиждень, мл або г
Перед
програмою Кількість за тиждень, мл або г
Після програми

Різниця
Засоби гігієни
Пральний порошок
Засоби для миття посуду
Розчинники, фарби

Пропонуємо зробити вдома
Розпочни дослідження за темою „ Речі, які ми купуємо ”, користуючись таким зразком:
Знайти виміри того, що ми купуємо, не так легко. Одним зі способів є визначення пропорції продуктів з Екомаркуванням.
Екологічне маркування продукції
Кожного дня ми купуємо товари в різних упаковках і без них, але не завжди звертаємо увагу на позначки, які називаються маркуванням товару. Використання екологічного маркування має свідчити про відповідність якості продукту та безпечності його виробництва і утилізації екологічним вимогам.
Знаки вторинної переробки
Група №1: знаки закликають до переробки продукту та його упаковки, але не контролюється організаціями стандартизації і сертифікації:
А) назва знаку “Петля Мебіуса”; Б) “Recycle – for a better tomorrow” (Переробка – задля кращого майбутнього); В) Суть цих знаків полягає в заклику не смітити, здавати використані вироби на повторну переробку і викидати їх у роздільні сміттєві баки для паперу, скла, пластику, ганчір’я тощо. Знак зустрічається з підписами "Keep your country tidy" ("Тримай свою країну в чистоті!"), або, наприклад, просто "Gracias" ("Дякуємо").

Група №2 “Переробка пластику” ставиться на пластикових виробах, які можуть бути промислово-перероблені. Цифра всередині знаку вказує на тип пластмаси для спрощення сортування. Під знаком ставлять буквений код пластику.
Група №3 Знаки цієї групи є гарантією (на території ЄС), що пакунки або продукція можуть бути використані повторно і приймаються в спеціалізованих пунктах або що пакунок виготовлений з перероблених матеріалів.
А) Продукція може повторно використовуватись чи зроблена з вторинних ресурсів; Б) „Зелена точка” – німецький знак, який дає гарантію, що пакунок буде прийнятий у пункті вторинної переробки; В) Пакунки багаторазового використання
Г) Пакунки виготовленні з вторинних матеріалів

Знаки екологічно чистої продукції
Група № 4 Маркування екологічно чистої продукції різних країн і відповідність їх стандартам якості
А) Новий український знак, що видається Органом добровільної сертифікації підприємства “Екомедсервіс”(Харків). Використання знаку “Екологічно чистий” на етикетці продукту підтверджує якість продукту і відповідність його національним та міжнародним вимогам якості
Б) „Маргаритка” – знак країн ЄС
В) „Скандинавський лебідь” – скандинавських країн (Швецією, Норвегією, Фінляндією і Ісландією)
Г) „Блакитний янгол” – введений у ФРН у 1974 році
Д) „Екознак” – Японії
Позначки державної сертифікації країн
Група №5 Знаки відповідності виробу вимогам: А) директив Ради ЄС ; Б) Росії; В) Білорусії; Г) України
Опис національного знаку екологічного маркування «Екологічно чисто та безпечно»
Знак складається з напису «Екологічно чисто та безпечно» зеленого кольору навколо двох елементів: півмісяця блакитного кольору, розташованого знизу, верхівки якого направлені вгору та паростка, стилізованого під лелеку, зеленого кольору. Паросток перетинає півмісяць по центру і знаходиться на три чверті вище півмісяця, а одну чверть нижче.
Відтворення знаку може здійснюватися будь–яким способом, що забезпечує чіткість зображення. Розмір знаку визначається організацією, яка його використовує.

Попроси своїх батьків збирати усі чеки за тиждень і позначати продукти з екомаркуванням. Збери результати і запиши результати в цю таблицю:

Загальна кількість # продуктів
(видів) Кількість # продуктів з экомаркуванням Кількість # продуктів місцевого виробництва Кількість упаковок, придбаних разом з товаром (шт.)
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вск
всього

РОЗДІЛ 5.ПОКУПКИ

РЕЧІ, ЯКІ МИ КУПУЄМО

Запрошуємо зробити
Прочитай текст і сформулюй до нього не менше 3 питань. Постав ці питання своєму сусідові чи сусідці по парті. Поділись результатами роботи з однокласниками.

Якщо Ти покладеш весь свій одяг, всі записи, CD та всі інші речі, які Ти маєш, в одну купу, то яку вони історію можуть розповісти про Тебе? Хто використовує їх? Скільки речей Ти маєш в своїй шафі, які Ти ніколи не використовуєш – навіть такі, про які Ти можеш зовсім не згадувати?

Фахівці стверджують…
- Після 1985 року обсяг промислових викидів зменшився у зв’язку з суттєвим скороченням виробництва.
- Виробник виробляє тільки те, що користується попитом і купується.
- Екологічно чисті продукти мають менше шкідливих речовин, менше упаковок і часто транспортуються на менші відстані.

Все, що ми купуємо, коштує не тільки гроші, але також і витрачені цінні ресурси. Пластиковий та синтетичний текстиль виробляється з твердого викопного палива, що означає  з старовинних лісів. Дерево, папір та деякий текстиль виробляється з сучасних лісів. Метал видобувається з землі та ще й ми використовуємо велику кількість енергії, щоб виробити метали. Їжа може вироблятися на органічних фермах і тоді на неї ми використовуємо воду, яка в процесі забруднюється, та землю.
Як споживачі, ми маємо велику владу. Якщо ми не будемо купувати якійсь товар  виробники будуть вимушені просто припинити його виробництво. Можливо треба подумати, які ресурси планети не варто витрачати даремно бо є інший шлях і можливості.
Давайте дійсно отримувати задоволення від фантастичних ресурсів Землі – не будемо їх витрачати дарма.

ПЛАН ДІЙ
- Думай, перш ніж купуєш
- З Днем народження!
- Купуй місцеве
- Менше упаковки
- Обирай екологічну продукцію

Запрошуємо дослідити
Працюючи над темою, зазначай свої результати в зошиті за таким зразком:

Дії Дата початку виконання Розмова з членами родини Виконання дії Очки
Думай, перш ніж купуєш 3
З Днем народження! 2
Купуй місцеве 4
Обирай екологічну продукцію 4
Менше упаковки 4
ВСЬОГО ОЧОК

Думай, перш ніж купуєш
ЧОМУ ДІЯТИ
Як часто Ти щось купуєш, а потім розумієш, що воно Тобі зовсім не потрібно? Яка кількість їжі викидається тому, що ніхто не встигає вчасно її з’їсти? Скільки одягу або іграшок просто лежить в твоїй шафі? Все, що ми купуємо, має свою вартість, не тільки для людини, яка це купує, а також і для навколишнього середовища. Матеріали, щоб це виробити, енергія, щоб транспортувати та тримати на складі і так далі. Цей крок діяльності допоможе Тобі запобігати купівлі непотрібних товарів та витраті ресурсів в майбутньому.
ЯК ДІЯТИ
- Проаналізуй покупки Твоєї родини за останній час. Чи дійсно ви використовуєте все те, що придбали? Чи є щось, без чого ви могли б обійтись?
- Перед тим, як Ти щось маєш купувати або вирішити купити – запитай сам в себе: “Чому я це хочу? Чи можу я бути щасливим, якщо я куплю щось менш шкідливе для планети?”
- Спробуй хоча б один день обходитись без покупок
- Шукайте товари, які вироблені та запаковані згідно екологічних стандартів – наприклад, товари, які відмічені як екологічні.
ЩО ПОТРІБНО
Бажання провести невеликий облік та аналіз.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Декілька хвилин часу для обліку та аналізу. Час подумати.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Вам не потрібен час, щоб піклуватися про речі, які вам не потрібні, ви його заощаджуєте. Багато речей, які ми купуємо, або якщо хтось інший для нас купує, насправді не роблять нас щасливішими. Інколи вони коштують нам ще часу та зусиль – та вони завжди ще потребують земних ресурсів. Тому наша відмова від них знижує забруднення та втрату природних ресурсів.

З днем народження!
ЧОМУ ДІЯТИ
Чи колись хтось дарував Тобі те, що Тобі зовсім не потрібно або Ти його зовсім не хочеш? Можливо, якщо Ти будеш ретельно думати про те, що Ти даєш іншим людям, то можливо Ти не будеш робити ту ж саму помилку. Що дуже добре, так це запропонувати час або свої послуги замість якихось речей. Кожна річ, яку Ти не купуєш, економія не тільки для Тебе, а також і для Землі.
ЯК ДІЯТИ
- зроби список того, що Ти можеш зробити для людей, замість того, щоб дарувати їм якісь речі на День народження або на Різдво.
- Використовуй цей список кожного разу, коли Ти хочеш зробити подарунок.
ЩО ПОТРІБНО
Деякі пропозиції, як розпочати Твій список.
Побути нянькою для малюків
Час для масажу
Відрегулювати та відремонтувати велосипед
Сніданок у ліжко
Цукерки (домашнього приготування)
Змагання з шахів
Концерт
Помити собаку
Прогулянка з собакою
Вечір гри в карти
Малювання на обличчях (для вечірки)
Поїздка на риболовлю
Гурманська їжа
Розчісування волосся
Допомога у виконанні домашньої роботи
Ілюстрований гороскоп
Джазовий концерт
Вечір гумору
Час уваги/ слухання
Підписка на журнал
Візит до музею
Прогулянка на природі
Урок малювання масляними фарбами
Вечеря (для друзів) раз на місяць
Пікнік
Рамка для картини
Вірші – свої чи чужі
Листівки – одна на тиждень
Неочікуваний подарунок доброти, яка не будь дія
Читання вголос
Урок сальси
Чистка взуття (одноразовий чи річний ваучер)
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
20 хв. для того, щоб розпочати складати свій список. Ти можеш його доповнювати кожного разу, коли будеш думати про щось нове. Час, щоб робити кожний “подарунок”.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Ти економиш гроші і можливо Планета зберігає багато ресурсів. А Твоя сім’я та друзі будуть дуже задоволені Твоїми творчими подарунками.

Купуй місцеве
ЧОМУ ДІЯТИ
Якщо купувати продукцію місцевого виробництва, то можна значно знизити навантаження на навколишнє середовище й зекономити енергоресурси. Продукти, вироблені неподалік, не вимагають витрат на тривале транспортування й не потребують спеціальної упаковки. Крім того, як свідчать дослідження, людині найкорисніше харчуватись саме тими продуктами, які вирощуються в місцевості її проживання.
ЯК ДІЯТИ
- Перед тим, як купувати продукти, дізнайся де вони вироблені.
- Купуй продукцію місцевого виробництва
ЩО ПОТРІБНО
Допитливість і бажання.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Трохи часу, щоб дізнатись про місце виробництва товару.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Якщо хоча б четверту частину покупок складатимуть продукти місцевого виробництва, Ти і твоя родина зекономите стільки енергії, скільки витрачається на роботу холодильника протягом року.

Менше упаковки

ЧОМУ ДІЯТИ
Якщо річ виявилася зайвою, то можна її і не купувати. Такими зайвими речами є упаковки. Подумайте, скільки на них витрачено паперу, фарби, пластмаси, скла чи алюмінію. І все це заради того, щоб річ потрапила в бак для сміття…
ЯК ДІЯТИ
- Перед тим, як щось купувати, подивіться, чи не можна це ж саме купити без упаковки
- Використовуй для чогось корисного упаковку, яка залишилась
ЩО ПОТРІБНО
Трохи бажання і фантазії
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Спеціального часу не потрібно
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Зменшиться кількість сміття вашій оселі

Обирай екологічну продукцію
ЧОМУ ДІЯТИ
Серед продуктів, що купує твоя родина можна побачити як ті, що мають екологічне маркування, так і ті, що його не мають. Проте екомаркування означає, що цей продукт вирощений на екологічно чистій території, без хімічних добрив, не містить шкідливих для організму домішок, його упаковка може бути легко перероблена. Для того, щоб забезпечити собі більше здоров'я та подбати про планету достатньо лише обрати продукти з відповідним знаком.

ЯК ДІЯТИ
- Перед тим, як щось купувати, подивіться, чи є на упаковці товару відповідні знаки
- Переконуй батьків і друзів купувати саме таку продукцію
ЩО ПОТРІБНО
Бажання зберегти здоров'я власне і оточуючих і трохи уваги під час покупки.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Кілька секунд, щоб розглянути товари.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Енергію, що використовується на виробництво шкідливих домішок, хімічних речовин та добрив, власне здоров'я.

Пропонуємо дослідити
Заверши дослідження за темою „Що ми купуємо ” протягом тижня, користуючись таким зразком.

Перед
Загальна кількість продуктів Кількість продуктів з экомаркуванням Кількість продуктів місцевого виробництва Кількість упаковок, придбаних разом з товаром (шт.) Після
Загальна кількість продуктів Кількість продуктів з экомаркуванням Кількість продуктів місцевого виробництва Кількість упаковок, придбаних разом з товаром (шт.)

Пропонуємо зробити вдома
Розпочни дослідження за темою „Енергія”, користуючись таким зразком.
Порахуй споживання енергії у вашому будинку
Визнач, скільки енергії споживають прилади і машини у вашому будинку.

Прилади Середнє в родині з 3-4х осіб У моєму будинку
Потужність (Вт) Час використання в тиждень (години) Кількість використаної енергії (kВтг) Потужність (Ут) Час використання в тиждень (години) Кількість використаної енергії (kВтг)
Холодильник
Телевізор
Пральна машина
Комп'ютер
Пилосос
праска
Магнітофон/ CD-плейер Відеомагнітофон
Радіо
... 250 Вт
100 Вт

200 Вт
1200 Вт

1000 Вт
80 Вт
100 Вт
800 Вт
20 Вт 42 г
35 г

2 прання
15 г

2 г
1 г
10 г
5 г
0.5 г
10 г 10.5 k Втг
3.5 k Втг
3.0 k Втг
3.0 k Втг
2.4 k Втг
1.0 k Втг
0.8 k Втг
0.5 k Втг
0.4 k Втг
0.2 k Втг

Усього: 25.3 kВтг

Для підрахунку кількості спожитої електроенергії для освітлення вашого будинку, визнач потужність усіх використовуваних лампочок і час, який вони використовуються:

Кімната Лампочка(і) потужність (Ут) Час освітлення за день Кількість використовуваної енергії (квт)
Кухня
Ванна кімната
Коридор
Кімната 1
Кімната 2
Кімната 3
... x 7 днів
x 7 днів
x 7 днів
x 7 днів
x 7 днів
x 7 днів =
=
=
=
=
=

Всього :

Приклад
Припустимо, що на кухні ви / у тебе вдома використовуються дві стандартні лампочки, кожна по 75 Вт, і вони включені по 4 години на день (Лампочка потужністю 75 Вт використовує 0.075 kВт за 1 годину роботи):
75 Вт x 4 г = 0.3 kВтг x 2 лампочки = 0.6 kВтг x 7 днів = 4.2 kВтг у тиждень

Порівняй рахунки за електроенергію
Корисно порівняти підрахунки з рахунком за електроенергію. Попроси батьків дати тобі рахунок за електроенергію за останні місяці (від 4-х до 12-ти місяців). Для отримання більш повної картини, попроси рахунки за використання газу. Запиши дані, зазначені в рахунках у таку таблицю.

Період між зняттям показників по лічильниках, зазначеному на рахунку Кількість використовуваної енергії (квт) Середнє споживання енергії за тиждень (kВтг) Кількість використовуваного газу (м3) Середнє споживання за тиждень (м3)

Приклад:
Нехай два останніх рахунки за електроенергію включають період від 14-го січня до 13-го квітня (13 тижнів). Кількість використовуваної енергії за цей період склала 540 КВтг.
Середнє споживання енергії за тиждень у твоїй оселі складає: 540 КВтг/ 13 тижнів = 41.4 КВтг у тиждень.
Середнє споживання електроенергії на людину в родині з 4-х людина складає близько 10.5 КВтг.
Подібним чином ти можеш розрахувати використання газу.

Перевір лічильники
Якщо тобі складно знайти старі рахунки за електроенергію, ти можеш визначити споживання електроенергії і газу зараз. Для цього двічі протягом тижня запиши дані відповідних лічильників:

Дата Споживання електроенергії Споживання газу
Покази лічильника (КВтг) Споживання енергії між вимірами (КВтг) Покази лічильника (м3)
Споживання газу між вимірами (м3)

Середнє споживання електроенергії в тиждень на одну людину: Середнє споживання газу в тиждень на одну людину

Приклад:
У понеділок ти подивився(лась) на лічильник і записав(ла) в таблицю його покази, що склали, наприклад 36660. На наступному тижні в той же час ти знову дивишся на лічильник, і зараз його покази складають 36700. Різниця між цими двома значеннями складає кількість використаної за тиждень електроенергії. У цьому випадку 36700 – 36600 = 40 КВтг. У родині з 4-х людей, це складає в середньому 10 КВтг на людину в тиждень.

Дата Споживання електроенергії Споживання газу

Покази лічильника (КВтг) Споживання енергії між вимірами (КВтг) Покази лічильника (м3)
Споживання газу між вимірами (м3)
Понеділок 7е березня
Понеділок 14е березня 36660
36700
40

Середнє споживання електроенергії в тиждень на одну людину: 10 Середнє споживання газу в тиждень на одну людину

ТЕМА 6. ЕНЕРГІЯ

ЕКОНОМИТИ ЕНЕРГІЮ – ЦЕ РОЗУМНО
Запрошуємо зробити
Прочитай текст і випиши причини, з яких ми маємо економити енергію. Підбери приклади, які доводять правильність кожної з визначених тобою причин. Поділись результатами роботи з однокласниками.

Основні джерела енергії, яка надходить до наших будинків у вигляді тепла і електрики – нафта, газ та вугілля. Останніми десятиріччями велику роль відіграє також атомна енергія. Але використання цих джерел призводить до певних проблем.
Насамперед воно призводить до забруднення природного середовища. Труба теплової електростанції чи котельної, що димить, викидає у повітря десятки тон різноманітних шкідливих речовин. Це веде також до глобального потепління, кислотних опадів, озонових дірок. Крім того, забруднюються вода, ґрунти, відчужують під шахти, електростанції, відвали та терикони великі території. Ми відчуваємо ці наслідки на власному здоров’ї. Про небезпеку атомної енергетики говорити не доводиться – всі пам’ятають про аварію на Чорнобильській АЕС.
Окрім того, нафта, природні гази і вугілля є невідновлюваними ресурсами: якщо вони вже використані, то це – назавжди. Можливо, вже час для нас навчитися використовувати розумно наше дорогоцінне пальне і більше дбати про навколишнє середовище? До того ж економія енергії сьогодні означає серйозну економію грошей.
Кардинальний шлях вирішення цих проблем полягає у скороченні виробництва та споживання енергії. Розрахунки показують, що можна обходитись значно меншою кількістю енергії без погіршення умов життя.

Фахівці стверджують…
- Енергозбереження в 4–5 разів економічно вигідніше, ніж виробництво еквівалентної кількості енергії.
- Навантаження на енергосистему, як правило нерівномірне протягом доби: з 9 до 15 години – максимум завантаження, з 22 до 5 – години провалів, коли енергія просто не потрібна, а вугілля, нафта і газ для її виробництва однаково витрачаються.
- Електрична лампочка дає 95% тепла і 5% світла. Якщо витирати пил з лампочок, освітлення може збільшитись до 15 %. За час експлуатації однієї економічної електролампочки зберігається до 500 кг вугілля.

Щоб заощадити гроші, допомогти природі та зберегти ресурси, які наша планета створювала мільйони років ти можеш діяти за планом.

ПЛАН ДІЙ
- Останній вимикає
- Теплий светр
- Блискуча ідея
- Власна енергія
- Мої способи пересування

Запрошуємо дослідити
Працюючи над темою, зазначай свої результати в зошиті за таким зразком:

Дії Дата початку виконання Розмова з членами родини Виконання дії Очки
Останній вимикає 4
Теплий светр 2
Блискуча ідея 4
Власна енергія 4
Мої способи пересування 3
ВСЬОГО ОЧОК

Останній вимикає
ЧОМУ ДІЯТИ
Ти можеш діяти кожного разу, коли Ти виходиш з приміщення. Все, що Тобі необхідно – це вимикати прибори. Цей крок діяльності знизить витрати енергії, забруднення повітря та допоможе твоїй родині менше платити за електроенергію.

ЯК ДІЯТИ
З’ясуй своє бачення стійкого розвитку вашої громади. Уяви собі Землю як близьке й дороге Тобі місце. Нехай ця картинка стає перед Тобою кожного разу, коли Ти виходиш з кімнати.
- Якщо Ти останній, хто виходить з кімнати, вимкни за собою світло.
- Коли Ти виходиш з кімнати вимкни за собою всі прилади, якими Ти користувався – радіо, магнітофон, телевізор, відео магнітофон.
ЩО ПОТРІБНО
Твоє бачення стійкого розвитку
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Кілька секунд
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Ти зможеш скоротити витрати енергії як мінімум на 10% без особливих зусиль. Якщо Ти скоротиш власне використання електроенергії на 1 кВт/год., то зекономиш 1,4 кВт/год., оскільки на доставку електроенергії до Твоєї оселі також витрачається енергія.

Теплий светр
ЧОМУ ДІЯТИ
В багатьох будинках, де є автономне опалення, воно працює на трохи вищу температуру, ніж це потрібно. Ти можеш її понизити, це і тобі буде зручно. Проте різниця є досить вагомою, оскільки опалення, можливо, нараховує більше чверті вашого рахунку за електроенергію! Зниження температури лише на один градус визначає економію енергії на опалення десь на 5 %. Цей крок діяльності – один з найпростіших методів заощадити енергію.
ЯК ДІЯТИ
Зустрінься з домашніми і обговори з ними цю дію, попроси інших робити це разом з Тобою. Протягом дня, коли всі дома підтримуй температуру “светра” –близько 19-21 С. Перед тим, як іти спати або коли нікого не має вдома, можна знизити температуру до „ковдри” – тобто 15-17 С.
Опалюй потрібне
ЩО ПОТРІБНО
Светр або кофта, ковдра
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Кілька хвилин для зустрічі та кілька секунд на перемикання системи опалення.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Ти зберігаєш енергію та гроші, і якщо у системі вашого дому використовується викопне паливо, Ти покращуєш якість повітря. Ти робиш зміни у Твоєму світі!

Блискуча ідея
ЧОМУ ДІЯТИ
Є новий шлях освітити Твоє життя – це економічні лампи! Вони забирають десь на 70% менше електроенергії, але забезпечують таку ж кількість світла, як і стандартні лампи і вони можуть слугувати десь в 10 разів довше. Цей крок діяльності спрямовано на те, щоб заощадити гроші та знизити забруднення.
ЯК ДІЯТИ
- Зроби у кожній кімнаті інвентаризацію всіх систем освітлення, кількості лампочок та кількості їх Ватт.
- Зайди в місцевий магазин, де продаються лампи, і розпитай про різноманітні види ламп, які у них є.
- Зроби підрахунок і пам’ятай, що Ти заощадиш більше енергії, якщо, навіть буде замінено лампу, яка горить навіть всього дві години на день. Розпочни з одної або з двох, що найбільше використовуються.
- Разом з домашнім “міністром фінансів” зроби план заміни всіх лампочок денними, кімната за кімнатою.
ЩО ПОТРІБНО
Папір і олівець, економічні лампочки.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
15 хвилин, щоб вивчити домашню систему освітлення та план освітлення, зайти до магазину, щоб перевірити ціни та підрахувати.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Економія електроенергії знижує забруднення, спричинене тим, що енергетичні заводи спалюють паливо для того, щоб виробити електроенергію. Одна економічна лампа зберігає близько 270 кілограм вугілля на звичайну лампочку. Яка блискуча ідея!

Власна енергія
ЧОМУ ДІЯТИ
Чи знаєте ви, що є дуже простий метод покращити якість повітря? Просто переключіться на інший вид енергії: вашу власну! Цей крок діяльності допоможе Тобі стати частиною нового напрямку в багатьох країнах, від Сполучених Штатів до Швеції та Данії, якщо Ти частіше ходитимеш пішки або користуватимешся велосипедом.
ЯК ДІЯТИ
- Переглянь місця, котрі Ти відвідуєш майже кожного тижня. Подумай про маршрути, куди Ти можеш добиратися пішки або на велосипеді, Ти можеш навіть їхати на роликах або на лижах в взимку.
- Заміни хоча б один маршрут засобами пересування, які рухаються з твоєю допомогою.
- Носи рюкзак, щоб було зручніше носити свої речі, покупки та папери.
- Якщо ти використовуєш велосипед чи ролики на вулиці, будь обережним і виконуй правила дорожнього руху.
- Запропонуй друзям і однокласникам приєднатися до тебе. Ти зможеш поділитися останніми новинами, а також покращити якість повітря.
- Розглянь інші методи подорожі за допомогою власної енергії.
ЩО ПОТРІБНО
Гарна пара взуття для ходьби або бігу, велосипед, лижі або ролики; рюкзак.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
15 хвилин для розробки плану
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Ти покращуєш якість повітря, яким ми всі дихаємо, можливо заощадиш гроші, отримаєш гарне фізичне навантаження та чисте повітря. Ти стаєш більш фізично загартованим, робиш повітря більш здоровим для пташок, а також для всіх живих істот, а воду – чистішою для рибок. Твої прості старання – це дійсно величний подарунок Світові.

Мої способи пересування
ЧОМУ ДІЯТИ
Для подорожей, де твоєї власної енергії не зовсім достатньо, піднімись по транзитній драбині: автобуси менш забруднюючі, ніж машини, поїзди, трамваї і тролейбуси – кращі, ніж дизельні автобуси.
ЯК ДІЯТИ
- Зроби список маршрутів, якими Ти можеш подорожувати до школи або поза школою.
- З’ясуй, чи твоя подорож може бути посунута по транзитній драбині, перевір розклади та ціну.
- Пам’ятай про транзитну драбину, коли плануєш свої нові подорожі.
- Обговори з іншими домашніми, чи ще хтось хоче взяти участь в цьому разом з тобою.
ЩО ПОТРІБНО
Папір і ручка, розклад громадського транспорту.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Зібрати розклади і зробити план.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Ти покращуєш якість повітря, економиш пальне чи електрику і робиш Світ кращим для кожного!

Запрошуємо дослідити
Заверши дослідження за темою „Енергія ”, користуючись таким зразком.

Питання Всього до початку теми Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота Неділя Всього після опрацю
вання теми
Споживання електроенергії в тиждень на одну людину:
Споживання газу в тиждень на одну людину:
Пересування пішки чи на велосипеді замість транспорту (кількість раз)
Пересування менш забруднюючим видом транспорту (кількість разів)

Тема 8. СТОСУНКИ

ЧОМУ СТОСУНКИ - ЦЕ ВАЖЛИВО
Запрошуємо зробити
Прочитай цей текст і закінчи у зошиті речення: „Я думаю, що гарні стосунки між людьми є важливими, тому що...”. Тобі треба також навести 2-3 приклади на підтримку своєї думки.

Часто люди не усвідомлюють, що крім навколишнього середовища на них впливають і відносини всередині суспільства, родини чи колективу. Негативні стосунки можуть призводити не тільки до зіпсованого настрою, а й до серйозних проблем зі здоров’ям, скорочення життя людини, порушення нормального ритму роботи колективу, підприємства, інколи до напруження в державі. Людини потрібні душевний комфорт і спокій, бо тільки такі умови є оптимальними для її існування та розвитку. Тому гармонійні стосунки між людьми є важливим чинником стійкого розвитку людства.
За довгу історію людством нагромаджено сумний досвід воєн, конфліктів, сварок. На міжособистісному рівні ми, на жаль, інколи зустрічаємось з образою, неповагою, зверхністю, нахабством. З іншого боку, є багато способів зробити Твої стосунки з оточуючими людьми набагато більш приємними і плідними. Важливо лише намагатись почути, зрозуміти, співпрацювати з іншими.

Фахівці стверджують...
Маленька дитина росте і розвивається набагато швидше, якщо в сім’ї вона оточена любов’ю і турботою і навпаки крик та сварки призводять до нервових захворювань, розумової та фізичної відсталості.
За останні 6000 років на Землі було лише 37 років без війни у будь-якому куточку планети.

Можна спробувати жити взагалі без сварок, конфліктів, в атмосфері взаємної поваги та розуміння. Це досить складно, але такий спосіб життя мусить бути нашою метою, якщо ми хочемо створити суспільство стійкого розвитку. Розглядай це як пригоду і отримуй задоволення від цього!
Щоб змінити свої звички щодо стосунків з людьми ти можеш діяти за планом.

ПЛАН ДІЙ
- Активне слухання
- Порозуміння
- Шакал чи жираф
- Крок назустріч

Активне слухання
ЧОМУ ДІЯТИ
Напевно у Твоєму житті бували випадки, коли Ти розумів: Тебе не слухають. Мабуть Тобі було неприємно, образливо, зникало бажання говорити. Для будь-якої людини під час спілкування дуже важливо відчувати, що її слухають. З іншого боку, коли ми слухаємо когось неуважно, ми не тільки ображаємо її і можемо зіпсувати стосунки з нею назавжди, але й втрачаємо значну частину інформації. Часто це призводить до непорозуміння чи перекривлення того, про що йшлося. Отже, вміти слухати – це важливо.
ЯК ДІЯТИ
- Уважно слухай співрозмовника.
- Використовуй мову тіла, звуки і жести підтримки та уточнюючі запитання.
- Уникай того, що може заважати людині висловлюватись.
- Виказуй повагу до людини, з якою спілкуєшся.
ЩО НЕОБХІДНО
Бажання спілкуватись, повага до співрозмовників
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Спеціального часу не потрібно. Використовуй цю навичку завжди під час спілкування.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Ти отримуватимеш максимум необхідної інформації, задоволення від гарних стосунків з іншими, зекономиш час на перепитування та нерви від непорозуміння.

Порозуміння

ЧОМУ ДІЯТИ
Ти грав коли-небудь у „зіпсований телефон”? Ця гра показує, як легко викривляється інформація. У житті таке відбувається, коли один зі співрозмовників недостатньо чітко висловлює свою думку, а інший – не зрозумів чи зрозумів зовсім інакше, але не перепитав його. Наслідки бувають сумними: взаємні образи, виникнення різноманітних пліток, чуток, руйнування відносин, сварки тощо. Вберегтися від цього легко, якщо навчитись прийому парафразування.
ЯК ДІЯТИ
- Висловлюйся чітко і конкретно, щоб інші могли тебе зрозуміти.
- Перепитуй співрозмовника, чи правильно ти його зрозумів.
- Став уточнюючі запитання, щоб запобігти викривленню інформації.
- З метою прояснення повторюй висловлене співрозмовником, починаючи словами: «Якщо я вірно зрозумів…
ЩО НЕОБХІДНО
Бажання порозумітись
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Спеціального часу не потрібно. Використовуй цю навичку завжди під час спілкування.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Власний час і нервову енергію, які витрачаються у випадку непорозуміння. Задоволення, яке Ти й інші відчувають, розуміючи одне одного.

Жираф, а не шакал

ЧОМУ ДІЯТИ
Чи помічали ви, що одне й те саме, сказане різними словами справляє на нас протилежне враження. На одні слова ми ображаємось, а інші (про те саме) сприймаємо як дружню пораду. У чому секрет цього перетворення? Як навчитись говорити з людьми так, щоб не викликати до себе негативного ставлення? Цього можна досягти, якщо пам’ятати про жирафа і шакала.
ЯК ДІЯТИ
- Якнайчастіше використовуй етикетні словосполучення та слова, які називають чарівними: спасибі, дякую, вибачте, перепрошую, будь ласка тощо.
- Не звертайся до інших за прізвиськами, якщо не хочеш почути їх на свою адресу.
- Не кажіть іншим „Ти це робиш неправильно” або „Ти завжди…”
- Намагайся завжди назвати людину за ім’ям, це їй приємно.
- Не зривай свою злість чи роздратування на інших, не кричи.
- У випадку роздратування зроби глибокий подих і подумай про те, що жираф може сказати у цій ситуації. Попрактикуйтесь у цьому зі своїми товаришами з екокоманд.
- Не вказуй іншим на їхні відмінності чи особливі потреби (окуляри, колір волосся, довжину носа тощо).
- Якщо Ти хочеш, щоб людина зробила щось по іншому, спитай їй спокійно: Чи не буде тобі зручніше, якщо ….?
ЩО НЕОБХІДНО
Бажання мати гарні відносини з іншими. Витримка.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Спеціального часу не потрібно. Використовуй ці навички завжди під час спілкування з іншими.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Це допоможе тобі жити у спокої та злагоді, врівноважено ставитись до інших. Тиша – це теж ресурс, який ти збережеш.

Крок назустріч
ЧОМУ ДІЯТИ
Коли люди сваряться від них на адресу співрозмовника найчастіше можна почути слово „Ти”, яке супроводжується образою, звинуваченнями, принизливими епітетами тощо. У відповідь зазвичай звучить „А ти -…” з повторенням того самого негативного набору. Така розмова завжди веде до загострення конфлікту, погіршення чи остаточного руйнування відносин.
Такої ситуації можна уникнути, якщо замість загострення розмови зробити крок назустріч людині, з якою говориш. Часто буває досить лише використати замість „Ти-повідомлення” – „Я-повідомлення”.
ЯК ДІЯТИ
- Погодься з тим, що люди мають право на іншу, відмінні від твоїх, точку зору та інтереси.
- Приймай іншу точку зору.
- Шукай компромісу та можливості зробити «Крок назустріч».
- Не провокуй конфлікти.

ЩО НЕОБХІДНО
Бажання і мужність першим зробити крок назустріч.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Спеціального часу не потрібно. Використовуй цю навичку завжди під час розв’язання спірних питань.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Своє здоров’я і здоров’я інших, яке страждає від сварок. Економиш власний час, який витратиш на залагодження конфлікту. Твоїм ресурсом стає приємне відчуття від власної душевної сили й толерантності.

Запрошуємо дослідити
Виконай вправу „Я й інші” за наведеною інструкцією.
1. Візьми аркуш паперу. Постав в середині аркуша крапку і напиши поряд літеру „Я”.
2. Тепер подумай про всіх людей, з якими Ти найчастіше зустрічаєшся, розмовляєш. Це можуть бути Твої друзі, члени сім’ї, сусіди –вчителі, однокласники, товариші по команді тощо, а також і Твої суперники. Намагайся пригадати якомога більше людей. Познач кожну особу, з якою Ти спілкуєшся великою крапкою на цьому ж аркуші паперу, поруч напиши її ім’я. При цьому розташовуй крапки над позначкою „Я”, якщо Ти думаєш, що вони є “вищими” за Тебе (вони більш авторитетні, старші, сильніші, чогось досягли, більш ніж Ти), або нижче позначки „Я”, якщо вони є, на Твою думку, “нижчими за тебе”. Розташуй їх поряд із собою, якщо вони є одного рівня з Тобою.
3. Поєднай себе з усіма крапками, що Ти намалював. Зроби лінію більш товстою для тих людей, з якими Ти маєш більш тісні зв’язки і тонкою там, де Ти поєднуєш себе з людьми, які посідають найменше місце у Твоєму житті.
4. Поглянь по черзі на кожну лінію. Якщо Ти думаєш, що Твої стосунки з тією чи іншою людиною є позитивними, постав “+” поруч з її ім’ям. Якщо ваші стосунки є негативними, зроби позначку “-”. Деякі з них можуть бути нейтральними для Тебе: позначка “о” означає зокрема, що ваші стосунки не можна визначити ані як позитивні, ані як негативні.
Це є Твоя соціальна мережа. Ти – всередині цієї мережі.
5. Погляньте на лінії з позначками “+”. Виділіть одного чи двох людей, які можуть стати вашими “партнерами”, коли ви будете працювати над цією темою. Запишіть їх у свій записник. Після уроку попросіть їхньої згоди допомогти вам.
Знайдіть свого “суперника” (людину, яка робить вам “виклик”). Погляньте на “-” лінії. Оберіть одну (чи більше, але не більше 3), людину, стосунки з якою ви б хотіли реально покращити. Запишіть її (їх) у свій записник. Не кажіть цим людям, що обрали їх.
6. Покладіть свій малюнок у конверт, заклейте його і підпишіть на ньому своє ім’я. Віддайте його вчителю для збереження.

Запрошуємо зробити
1)Пригадай ситуації життя, коли Ти розумів, що ваш партнер або партнерка Тебе не слухають… Обговоріть в парах: що ви відчували тоді? Чи було це вам приємно? За якими ознаками ви здогадалися, що вас не слухають?
2)Подумай: що означає бути активним слухачем?
Це означає виконувати основні правила активного слухання, з якими Тобі треба бути знайомим:
Використовуй мову тіла: сідай обличчям до того, з ким говориш, нахиляйся вперед, встанови контакт очима.
Застосовуй звуки та жести заохочення: підтримуй співрозмовника доброзичливою посмішкою, словами “так-так”, “м-м-м…” тощо, хитанням головою.
Використовуй уточнюючі запитання – короткі запитання, що допомагають прояснити ситуацію, уточнити дещо з того, що вже відомо. Їх треба застосовувати обережно: коли людина схвильована або роздратована, слід повністю утриматися від будь-яких запитань, а дати їй висловитися.
Чого бажано уникати під час активного слухання:
- Перебивати.
- Демонструвати позою або виразом обличчя, що ви не готові зараз слухати.
- Давати поради.
- Змінювати тему розмови або переводити розмову на себе.
- Давати оцінки людині, яка говорить.
- Підганяти того, хто говорить.
Але важливим є також чітке повідомлення того, що думаємо. Часто причиною невдач є розбіжність між тим, що ми говоримо і тим, як сприймають це наші слухачі. На це впливає невдалий вибір слів, неправильні їх відмінки та закінчення, нечіткі або багатослівні формулювання. Тому, висловлюючись:
- Чітко формулюй свою точку зору, підбирай слова, зрозумілі Тобі і співрозмовнику.
- Говори від себе: “я думаю”, “я вважаю”, “я відчуваю”.
- Будь конкретним – не говори загальних або всім відомих речей.
- Старайся зацікавити партнера по спілкуванню.
3)Тепер спробуй застосувати ці правила.
Повернись до свого сусіда або сусідки і протягом 1 хвилини розповідай про себе на тему: “ У вільний час я люблю …”. Хай Твій партнер або партнерка, вислухає Тебе, застосовуючи прийоми активного слухання.
Потім ті, хто слухали, протягом півхвилини, переказують почуте. Занотовувати почуте не можна.
Потім поміняйтесь ролями.
4)Обговоріть, які прийоми активного слухання продемонстрував ваш партнер? Чого вам не вистачало, коли ви говорили? Що вам було легко: розповідати, слухати, переказувати? А що важче?
Зробіть для себе висновки. Що ви вже умієте? Чому ще треба навчатись?
Спробуйте ширше застосувати активне слухання у своїй поведінці.

Запрошуємо зробити
Чи погоджуєшся Ти, що інколи люди уважно слухають одне одного, але все ж таки не можуть порозумітися? Це може залежати від того, що ми приписуємо співрозмовнику думки, емоції чи потреби, зовсім йому не притаманні. Єдиний спосіб уникнути такої проблеми – переконатися, чи добре ми зрозуміли співрозмовника. Способом такої перевірки є “парафразування”, тобто повторення, переказування своїми словами того, що сказала інша людина, починаючи зі слів: “Ти маєш на увазі те, що…” або “Якщо я правильно зрозумів/ зрозуміла…”
Спробуйте влаштувати між декількома (4-6 осіб) добровольцями класу (це може бути одна з екокоманд) короткий обмін думками на тему: “Чи завжди легко порозумітися хлопцям і дівчатам в класі?”
Умова: кожне висловлювання повинно починатися з повторення змісту розповіді попереднього промовця зі слів: «Якщо я правильно зрозумів (зрозуміла)…»
Обговоріть у колі, чи був цей прийом парафразування корисним? Чому? Чи допомагало це зрозуміти іншу людину?
Спробуйте ширше застосувати парафразування у своїй поведінці.

Запрошуємо зробити
Інколи своєю поведінкою люди нагадують тварин. Наприклад, коли людина говорить іншим неприємні речі, намагається принижувати їх, причому робить це навмисно і в присутності інших це нагадує поведінку шакала у відомій книзі Р.Кіплінга „Мауглі”. Таку поведінку і називають поведінкою шакала. Коли шакал говорить, інша людина почуває себе погано.
Протилежністю поведінці шакала є поведінка жирафа. Її основними ознаками є спокійна споглядальна позиція, доброзичливість у словах і вчинках, увага до почуттів інших. Коли говорить жираф, то інші почувають себе добре – навіть якщо жираф говорить щось критичне.
Подумай, чи можеш Ти згадати відповідні приклади з життя і обговори їх зі своєю командою протягом 5 хв.
Продовжуй роботу протягом наступного тижня. Це буде “фото-сафарі”, де Ти будеш спостерігати за шакалами і жирафами. Тобі не треба мати камеру, але потрібний папір для нотаток.
Розділи сторінку навпіл за зразком:

Шакал Жираф

Тобі треба зібрати 3-5 ознак поведінки шакалів і кілька ознак поведінки жирафів і записати їх у таблицю. Відслідковуй і власну поведінку. Чи є у тебе ознаки шакала і жирафа? Запиши й їх так само.

Запрошуємо зробити
Об'єднайтесь у пари. Один з пари має стиснути праву руку в кулак, а партнер - знай¬ти спосіб розтиснути цей кулак, не застосовуючи фізичних зусиль.
Через одну хвилину зупиніться і обговоріть в колі :
- хто з вас розтиснув кулак?
- що ви відчували?
- що відчували ті, хто тримав кулак і не розтиснув його?
Проведіть обговорення за такими питаннями:
- чому так сталося?
- чи легко було розтиснути кулак?
- що ви відчували, коли розтиснули кулак чи не розтиснули його?
- для чого ми робили цю вправу?

Запрошуємо зробити
Коли виникає конфліктна ситуація люди, як правило можуть поводитись двома способами, за¬стосовуючи словесні формули, що називається "Я-повідомлення" і "Ти-повідомлення".
"Ти-повідомлення" звучить, коли людина звинувачує іншу в егоїзмі, недбалості, жадобі, жорстокості, неуваж¬ності. У такій розмові весь час звучить «Ти– такий….» , «Ти завжди…» і т.п.
«Ти-повідомлення» завжди веде до поглиблення конфлікту.
Але у цьому випадку можна зайняти і іншу позицію, говорити про себе і свої почуття, постійно вживаючи слова “Коли я бачу, чую…., я відчуваю, що….”, “мені шкода…”, «у майбутньому мені б хотілось…»
"Я-повідомлення" – це перший крок до позитивного розв'язання конф¬лікту.
Як ви думаєте, чому є різниця між результатами "Я-повідомлення" і "Ти-повідомлення"? Спробуйте ширше застосувати "Я-повідомлення" у своїй поведінці.

Запрошуємо дослідити
Виконай повторно вправу „Я й інші” за наведеною інструкцією.
1. Візьми аркуш паперу. Постав в середині аркуша крапку і напиши поряд літеру „Я”.
2. Тепер подумай про всіх людей, з якими Ти найчастіше зустрічаєшся, розмовляєш. Це можуть бути Твої друзі, члени сім’ї, сусіди –вчителі, однокласники, товариші по команді тощо, а також і Твої суперники. Намагайся пригадати якомога більше людей. Познач кожну особу, з якою Ти спілкуєшся великою крапкою на цьому ж аркуші паперу, поруч напиши її ім’я. При цьому розташовуй крапки над позначкою „Я”, якщо Ти думаєш, що вони є “вищими” за Тебе (вони більш авторитетні, старші, сильніші, чогось досягли, більш ніж Ти), або нижче позначки „Я”, якщо вони є, на Твою думку, “нижчими за тебе”. Розташуй їх поряд із собою, якщо вони є одного рівня з Тобою.
3. Поєднай себе з усіма крапками, що Ти намалював. Зроби лінію більш товстою для тих людей, з якими Ти маєш більш тісні зв’язки і тонкою там, де Ти поєднуєш себе з людьми, які посідають найменше місце у Твоєму житті.
4. Поглянь по черзі на кожну лінію. Якщо Ти думаєш, що Твої стосунки з тією чи іншою людиною є позитивними, постав “+” поруч з її ім’ям. Якщо ваші стосунки є негативними, зроби позначку “-”. Деякі з них можуть бути нейтральними для Тебе: позначка “о” означає зокрема, що ваші стосунки не можна визначити ані як позитивні, ані як негативні.
Це є Твоя соціальна мережа. Ти – всередині цієї мережі.
5. Подивись, до кого тепер Ти ставишся найбільш позитивно, а хто є тепер Твоїм “суперником”.
6. Отримай у вчителя конверт з попереднім малюнком соціальної мережі. Відкрий його і порівняй два малюнки. Чи є в тебе якійсь прогрес щодо суперників? Що ще змінилось? Чи допомогли Тобі ті, на кого Ти сподівався як на партнера? Чи можеш Ти особисто тепер допомагати комусь іншому?
7. Зроби помітки у своєму записнику. Обговори їх з вашою командою. Пам’ятай: Ти сам обираєш, про що Тобі хотілося б поговорити відносно цієї роботи. Вони можуть задати Тобі питання, але Ти можеш відповідати на них, тільки за бажанням.

Пропонуємо зробити вдома
Розпочни дослідження за темою „Здоров’я ”, користуючись таким зразком.

Домашній аудит Здоров’я
Спостерігай протягом тижня за своїм способом життя. Записуй в зошиті отримані результати спостережень за таким зразком. Заповнюй таблицю кожного дня.

Питання Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота Неділя Всього
Скільки рецептів здорової їжі ти знаєш?
Скільки з них ти вмієш готувати?
Скільки у твоєму раціоні видів місцевих сезонних продуктів?
Скільки ти вживаєш видів фруктів та овочів (з них місцевих)?
Скільки вегетаріанських страв в твоєму раціоні?
Скільки круп’яних страв ти вживаєш?
Скільки разів на тиждень ти вживаєш м’ясні страви?
Скільки часу ти пересуваєшся транспортом?
Скільки часу ти пересуваєшся пішки?
Скільки разів на тиждень ти робиш ранкову гімнастику?
Скільки часу ти проводиш біля телевізора та комп’ютера ?
Скільки часу ти буваєш на свіжому повітрі?
Скільки часу ти слухаєш гучну музику?

ТЕМА 8. ЗДОРОВ’Я

ЯК РОЗПОРЯДИТИСЯ СКАРБОМ
Запрошуємо зробити
Прочитай текст. Уяви, що зараз у Тебе відбудеться зустріч з його автором. Підготуйся до неї, склавши 2-3 питання до нього. Ти можеш запитати про те, що незрозуміло або про що ти хотів би дізнатись більше. Представ свої питання однокласникам і спробуй разом з ними знайти відповіді.

Людині від природи дано здоров’я. Воно є неоціненим скарбом, яким людина може розпорядитись на власний розсуд. Стан здоров’я визначає і щастя людини, (важко бути щасливим, коли у тебе щось болить) і її здатність досягати вершин майстерності у професії, і створити повноцінну сім’ю. Стан здоров’я окремих громадян складає здоров’я держави і суспільства. Здорові люди – цінність людської цивілізації.
Під здоров’ям розуміють правильну, нормальну діяльність організму, його гармонійний фізичний і психічний стан. Такий стан значною мірою залежить від того, як ми задовольняємо свої фізіологічні потреби: у їжі, питній воді, русі. Результати того, яким чином ці потреби задовольнялись протягом життя, ми можемо спостерігати на людях середнього і похилого віку, серед яких можна зустріти як тих, хто зберегли працездатність, гарний настрій і самопочуття, так і тих, хто нажили купу хвороб.

Фахівці стверджують...
- За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, здоров’я людини лише на 10 % залежить від якості медичного обслуговування. На 50% воно визначаться способом життя, на 20% спадковістю, на 20% станом навколишнього середовища.

Треба усвідомити: за своє здоров’я насамперед відповідаєш ти сам. Змінивши себе, свій спосіб харчування, обсяг фізичного навантаження і ставлення до свого здоров’я кожна людина здатна прожити довге, яскраве, повноцінне життя без хвороб і лікарів.
Фахівці стверджують...
- За даними ВООЗ переважна більшість захворювань зору пов’язана з недотриманням гігієнічних правил.
- Ми те – що ми їмо! Неправильне харчування породжує більшість хвороб, від яких зараз страждає людство. В гонитві за швидким приготуванням їжі та більш гострими відчуттями, раціон людини значно більше ніж на половину складається з консервованої, замороженої, пересоленої, перевареної, рафінованої їжі, що серйозно порушує гармонію в організмі
- Більшість добавок до продуктів харчування у процесі їх виробництва токсичні! Наприклад, нітрити - для надання ковбасам привабливого, стійкого рожевого кольору; селітра – як консервант сиру й бринзи (300мг на 1л молока). Допустима норма для нітритів – 20мг на 100г м’яса (0,02% - не так вже і багато ?!) Здається це дрібниця, але за даними німецьких біологів, людина в середньому за рік з’їдає їжі в 16 разів більше, ніж важить сама.
- 90% вегетаріанців більш врівноважені і спокійні. Вони живуть довше і менш вразливі до ракових і серцево-судинних захворювань.
- Людина повинна споживати стільки їжі, щоб її кількість відповідала енергетичним витратам організму (їжу треба «заробити» фізичним навантаженням).
Стань здоровим і отримуй задоволення від цього! Щоб змінити свої звички щодо здоров’я ти можеш діяти за планом.

ПЛАН ДІЙ
- Правильне харчування
- Споживай місцеве
- Більше зеленого
- Рухи
- Турбота про здоров’я

Запрошуємо дослідити
Працюючи над темою, зазначай свої результати в зошиті за таким зразком:

Дії Дата початку виконання Розмова з членами родини Виконання дії Очки
Правильне харчування 4
Споживай місцеве 3
Більше зеленого 3
Рухи 4
Турбота про зір 4
Звук, що береже слух 3
Зручні меблі 2
ВСЬОГО ОЧОК

Правильне харчування

ЧОМУ ДІЯТИ
Те, яким чином ми харчуємось і що ми їмо дуже важливо для нашого здоров’я, до того ж звички харчування, що в нас сформувались впливають на навколишнє середовище. Наприклад, м’ясне харчування так само обтяжливе для Твого організму, як і виробництво м’яса для природи. Виробництво їжі для сім’ї з чотирьох осіб є джерелом майже такого ж забруднення, як і один автомобіль, оскільки веде до руйнування ґрунту, ландшафту, тваринного та рослинного світу. Отже, обираючи, що з’їсти, пам’ятай про навколишнє середовище, але не забувай і про себе.
ЯК ДІЯТИ
- Склади для себе власний харчовий раціон, корисний і для здоров’я і для природи.
- Експериментуй з новими корисними для здоров’я і для природи рецептами й пропонуй їх своїм знайомим.
- Створи власний часовий режим харчування і дотримуйся його.
- Заміни хоча б одну макаронну страву круп’яною.
- Заміни цукор і цукерки медом, родзинками, курагою.
ЩО ПОТРІБНО
Блокнот чи зошит для запису раціону, режиму харчування та нових рецептів. Книги про здорове харчування, які можна у бібліотеці чи придбати.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
3-4 години на пошук інформації, 1 годину на консультування з батьками та фахівцями, від 10-15 хв. до 1 години на приготування здорової їжі
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Власне здоров’я, природні ресурси. При повному переході на таку систему харчування сім’я з 3 осіб економить в рік 1300 квт електроенергії.

Споживай місцеве

ЧОМУ ДІЯТИ
Найкращим для засвоєння людським організмом є ті продукти, що вирощені в тій місцевості, де людина мешкає. Люди немов пов’язані з природним середовищем своєї батьківщини. І навпаки, привезені здалеку, вирощені в іншому кліматі, на інших ґрунтах продукти можуть здаватись нашому організму «чужими» і засвоюватись неохоче, з великими труднощами. Якщо Ти хочеш полегшити роботу своєму організму і зберегти здоров’я, варто звернути на це увагу.
ЯК ДІЯТИ
- Вживай більше місцевих сезонних продуктів, насамперед фруктів і овочів.
ЩО ПОТРІБНО
Твій свідомий вибір
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Декілька секунд щоб зробити вибір. Декілька хвилин на розмову з батьками.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Енергію на перевезення продуктів, що вироблені за межами твоєї місцевості. Власне здоров’я .

Більше зеленого
ЧОМУ ДІЯТИ
Виробництво м’ясних продуктів потребує значно більших ресурсів, ніж рослинних. Територія, що потрібна для вирощування м’ясних тварин настільки велика, що на ній можна виростити в десятки разів більше поживних рослин для людей.
Вегетаріанське меню робить людський організм більш витривалим до фізичних і психічних навантажень.
ЯК ДІЯТИ
- Заміни хоча б одну м’ясну страву вегетаріанською.
ЩО ПОТРІБНО
Твій свідомий вибір
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
1-2 години на пошук інформації про вегетаріанські рецепти, 1 годину на консультування з батьками та фахівцями, від 10-15 хв. до 1 години на приготування їжі
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Енергію та ресурси на виробництво м’ясної їжі. Власне здоров’я.

Рухи
ЧОМУ ДІЯТИ
В народі говорять: „рух – це життя”. Фізичні вправи сприяють кровотоку, наповнюють організм енергією, спалюють калорії, що вживаємо з їжею, не дають можливості відкладатися солям, жирам та іншим шкідливим речовинам у тканинах нашого організму. Фізичне навантаження сприяє гарній осанці, фігурі, привабливому зовнішньому вигляду людини. Фізично міцні, рухливі люди довше залишаються здоровими та молодими. Напруження м’язів під час руху, бігу, стрибків чи плавання надає задоволення, почуття бадьорості, радості.
Проте, сьогодні діти сидять у школі та за комп’ютером чи перед телевізором, дорослі - в автомобілях і за робочими столами, навіть до місць відпочинку ми їдемо, а не йдемо. Тому хворобою ХХІ століття називають гіподинамію (відсутність або нестачу в людей фізичного руху та навантаження). Отже, вставай і рухайся!

ЯК ДІЯТИ
- Намагайся рідше користуватися транспортом і більше ходити пішки, їздити на велосипеді, роликових ковзанах.
- Роби ранкову гімнастику і фізкультпаузи під час розумового навантаження.
- Заміни одну годину біля телевізора або комп’ютера на прогулянку.
- Грай у рухливі ігри на свіжому повітрі зі своїми друзями не менш ніж 0,5 години в день.
- Знайди місця відпочинку, до яких можна дістатися пішки, і відпочивай там.
- Частіше перебувай в тиші природи. Обирай місця відпочинку на природі: ліс, озеро, гори, здійснюй з друзями прогулянки за місто, село у вихідні дні та під час канікул. Відпочивай активно, рухаючись і граючи.
ЩО ПОТРІБНО
Бажання бути красивим, здоровим і щасливим. Велосипед або роликові ковзани, спортивне знаряддя.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
0,5 години в день на рухливі ігри, не менше 1 години на прогулянку, 15 хвилин на ранкову гімнастику, 5 хвилин перерви кожної години сидячої праці.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Бензин чи електроенергію, коли ідеш, а не їдеш. Власне здоров’я.

Турбота про зір
ЧОМУ ДІЯТИ
Здоров’я залежить від багатьох факторів, тому турбота про здоров’я включає в себе і догляд за станом свого зору чи слуху, психіки, м’язової статури, хребта та суглобів тощо. Тому варто замислитись, наприклад, чи достатнім є світло, коли ми працюємо, чи є воно природним, бо як стверджує народна мудрість, куди зазирає сонце, там лікарю робити нічого.
ЯК ДІЯТИ
- Зроби освітлення робочого місця достатнім.
- Роби регулярні вправи для очей.
ЩО ПОТРІБНО
Нічого, крім бажання..
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
10 хвилин в день на вправи для очей, до 1 години на пересування меблів.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Власне здоров’я.

Звук, що береже слух
ЧОМУ ДІЯТИ
А чи знаєте ви, що шум – це теж сміття? Його підвищений рівень приводить до розладу нервової системи, підвищенню тиску, розвитку хронічної втоми і глухоті.
ЯК ДІЯТИ
- Регулюй силу звуку домашньої аудіо- і відеоапаратури.
ЩО ПОТРІБНО
Нічого, крім бажання..
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Спеціального часу не потрібно
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Власне здоров’я.

Зручні меблі

ЧОМУ ДІЯТИ
Інколи уникнути негативних впливів на здоров’я дуже просто. Достатньо лише пересунути ліжко чи письмовий стіл, поміняти стілець на більш зручний.
ЯК ДІЯТИ
- Правильно розташуй вдома меблі, ліжко та ін. (враховуючи природне освітлення, сторони світу, свіже повітря, віддаленість електроприладів тощо).
ЩО ПОТРІБНО
Нічого, крім бажання..
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
До 1 години на пересування меблів
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Власне здоров’я.

Запрошуємо дослідити
Заверши дослідження за темою „Здоров’я ”, користуючись таким зразком.

Домашній аудит Здоров’я
Спостерігай протягом тижня за своїм способом життя. Записуй в зошиті отримані результати спостережень за таким зразком. Заповнюй таблицю кожного дня. Порівняй свої результати з попередніми.

Питання Всього до початку теми Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота Неділя Всього після опрацю
вання теми
Скільки рецептів здорової їжі ти знаєш?
Скільки з них ти вмієш готувати?
Скільки у твоєму раціоні видів місцевих сезонних продуктів?
Скільки ти вживаєш видів фруктів та овочів (з них місцевих)?
Скільки вегетаріанських страв в твоєму раціоні?
Скільки круп’яних страв ти вживаєш?
Скільки разів на тиждень ти вживаєш м’ясні страви?
Скільки часу ти пересуваєшся транспортом?
Скільки часу ти пересуваєшся пішки?
Скільки разів на тиждень ти робиш ранкову гімнастику?
Скільки часу ти проводиш біля телевізора та комп’ютера ?
Скільки часу ти буваєш на свіжому повітрі?
Скільки часу ти слухаєш гучну музику?

Пропонуємо зробити вдома

Розпочни дослідження за темою „Рослини”, користуючись таким зразком.

Домашній аудит рослин
Підрахуйте, скільки рослин живе у Твоїй квартирі чи будинку, скільки серед них лікарських. Чи є такі, які Ти насадив та піклуєшся про них. Чи є поруч з Твоїм будинком дерева, посаджені Тобою, скільки їх? Чи вирощує Твоя родина город на балконі чи підвіконні? Скільки в ньому видів рослин? Чи виготовляєш ти цілющі чаї та напої з корисних для здоров’я рослин, скільки разів на місяць ти це робиш? Записуй в зошиті отримані результати за таким зразком.

Питання для дослідження Результати досліджень перед початком теми
Скільки рослин живе у вашій квартирі чи будинку
Скільки серед них лікарських
Скільки Ти насадив та піклуєшся про них
Чи є поруч з Твоїм будинком дерева, посаджені Тобою, скільки їх
Чи вирощує Твоя родина город на балконі чи підвіконні? Скільки в ньому видів рослин
Чи виготовляєш ти цілющі чаї та напої з корисних для здоров’я рослин, скільки разів на місяць ти це робиш?

Тема 7. РОСЛИНИ

ЯК ДРУЖАТЬ МІЖ СОБОЮ ЛЮДИ І РОСЛИНИ
Запрошуємо зробити
Прочитай назву тексту і першій абзац. Спробуй передбачити, про що йтиметься у ньому далі. Складіть у зошиті короткий (з 2-3 пунктів) план передбачуваного змісту тексту.
Тепер прочитайте текст до кінця, визначте, наскільки співпали ваші передбачення з текстом. Поділіться своїми міркуваннями з класом.

Нашу країну не можна уявити без широких полів, квітучих садів, зелених лісів. Ми так звикли до зеленої картинки мальовничої України, до плодючої землі, що не можемо й уявити щось інше. Тому де б ми не жили ми завжди прагнемо оточити себе рослинами, висаджуючи їх навколо будинку, на підвіконні, балконах, у парках і скверах.
Це тому, що рослини не тільки красиві, а й дуже корисні для людини. Вони допомагають нам очищати воду, яку ми використовуємо та повітря, яким ми дихаємо. Вони дають їжу та ліки, меблі та одяг, захищають нас від електромагнітних випромінювань різних приладів (комп’ютера, телевізора). Контакт з ними несе сильний психологічний заряд, бо вони прикрашають наше життя і дарують сприятливу атмосферу.
Рослини – це живі істоти в нашій оселі. Ми з ними дуже схожі. Рослини, так саме, як і ми, потребують води, живлення, турботи. Вони потребують особливого ставлення до себе. Кажуть, рослини дуже чутливі, відгукуються на добро і ласку та гинуть у поганому психологічному кліматі.
Вони також майже єдині живі істоти, які можуть брати енергію прямо від сонця і використовувати її для того, щоб вирости, Без рослин не було б тварин, а це означає, щоб не було людей.

Фахівці стверджують...
- У сонячний день листя загальною площею 25 кв.м дає за годину стільки кисню, скільки потрібно на той же час одній людині.
- У медицині всіх народів і часів рослини завжди були найпоширенішим засобом лікування. Так, кропом городнім люди лікуються понад 12 тис. років, валеріаною лікарською – понад 8 тис. років, часником – біля 5 тис., а цілющі властивості соку алое відомі понад 3 тисячі років.
- Хвойні ліси забезпечують одну третину світової потреби у деревині. Вони ж використовуються при виготовленні паперу.
- В Червону книгу України занесено 151 вид рослин, які підлягають охороні і знаходяться під захистом закону.
- Середня забезпеченість українських міст зеленими насадженнями складає біля 12 кв. м на людину при нормі 21 кв. м, при цьому в центрі міста вона може знижуватись до 5 кв. м
- В такій індустріально розвиненій країні як США вартість житла зростає на 10-20%, якщо поблизу нього ростуть великі дерева.

Людська цивілізація не завжди дружня до рослин. Вона ставиться до них споживацькі, безжалісно вирубуючи вікові ліси, варварські знищуючи багато видів рослин, створюючи неможливі умови для їхнього зростання та відновлення. Вже сьогодні великі міста потерпають від нестачі рослин, а отже кисню для дихання людей.
Для того щоб видрукувати 330 екземплярів нашого підручника було потрібне ціле дерево. Будемо сподіватись, що члени екокоманд повернуть природі цей борг.
Пам’ятай, що кожна рослина – друг не тільки Твій, а й людства. Не давай комп’ютерам та іншим технологічним досягненням закрити від Тебе прекрасний і різноманітний зелений світ. Розглядай допомогу рослинам як важливу справу і отримуй задоволення від цього!
Щоб змінити свої звички щодо рослин Ти можеш діяти за планом.

ПЛАН ДІЙ
- Посади рослину вдома
- Посади дерево
- Город на балконі
- Зелена аптека

Свій участок на городі (тепличка), збери лікарські рослини для домашнього лікування (посади)
Запрошуємо дослідити
Працюючи над темою, зазначай свої результати в зошиті за таким зразком:

Дії Дата початку виконання Розмова з членами родини Виконання дії Очки
Посади рослину вдома
2
Посади дерево 3
Зелена аптека 3
Город на балконі
2
ВСЬОГО ОЧОК

Посади рослину вдома
ЧОМУ ДІЯТИ
Давайте пройдемось по власній або будинку і спробуємо подивитися на них з точки зору зрощування корисних та красивих рослин, адже вони створять корисний та комфортний мікроклімат у вашій оселі, стануть помічниками в боротьбі з хворобами, джерелами шкідливих випромінювань, поповнять харчовий раціон. Чим більше рослин Тебе оточує, тим здоровішим стає Твоє життя.
Рослини не тільки приносять в наш дім красу, але і збагачують новими знаннями: щоденний догляд за ними, уважне спостереження за їх ростом і розвитком дозволяють нам глибше проникнути у світ живої природи, дізнатися про її таємниці.

ЯК ДІЯТИ
- Знайди у своїй оселі місце, де Ти хотів розташувати рослину у горщику. Зверни увагу, наскільки воно буде комфортним для неї (як падає світло, чи далеко батарея опалювання).
- Дізнайся з книжок, з порад інших чи відвідування магазину, яким рослинам підходять ті умови, які в тебе є та якого догляду потребує та чи інша рослина.
- Обери рослину, яку ти хотів би мати вдома, купи або знайди старий горщик (стару пластикову коробку та ін.) для квітів, придбай готову земельну суміш або виготуй її сам, змішавши у рівних пропорціях чорнозем, торф і пісок. Придбай носіння, паростки або корінці.
- Посади рослину і доглядай її.
ЩО ПОТРІБНО
Земля для рослин, насіння або паростки рослини, горщик чи коробка, ваша любов до рослин
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
1 година для збору інформації, 1 годину, щоб підготувати посадку, 10 хвилин для посадки, кілька хвилин щоденно для поливу.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Ти відкриваєш шлях для затишку і радості у своєму домі, повітря стає чистішим, Твій настрій і настрій Твоїх близьких покращується. Ти отримуєш задоволення від догляду за рослиною.

Посади дерево

ЧОМУ ДІЯТИ
Загальновизнана істина – ліси можна вирубувати у тому обсязі, в якому вони пізніше будуть відновлені. Якщо Ти середньостатистичний мешканець нашої країни, Ти використовуєш для власних потреб одне дерево кожні два роки Твого життя. Чому б не посадити одне дерево або кілька, щоб проявити свою вдячність?
Цей крок допоможе Тобі цінувати дерева і бути більш обережним з предметами, які виготовлені з дерева.
ЯК ДІЯТИ
- Дізнайся у вашому місцевій адміністрації, чи є програма висадки дерев у твоєму місті чи районі. Якщо так, то візьми у ній участь.
- Якщо ні, то придбай молоде деревце в місцевому розсаднику і запитай про те, як його садити або попроси когось, у кого є сад – дати гілочку і пояснити, як про неї піклуватися, поки вона буде готова для висадки.
- Посади дерево правильно: відстань між саджанцями має бути не менше 4 м.; яма має відповідати ширині коренів; саджанець потрібно підперти і прив’язати до підпірки; після посадки його треба полити.
- Не забувай потім піклуватися про своє дерево: якщо треба поливай його, обкопуй і прополюй навколо.
ЩО НЕОБХІДНО
Один або два саджанці та лопата
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Кілька годин, щоб купити та посадити дерево та час, щоб споглядати за цим чудом
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Якщо Ти цінуєш дерева, розумієш яку роль вони відіграють, забезпечуючи нас продуктами, роблячи наше навколишнє середовище більш привабливим і даючи нам кисень, Ти будеш ставитись до них більш вдумливо. Твоє піклування про навколишнє середовище може надихнути інших робити те ж саме.

Зелена аптека
ЧОМУ ДІЯТИ
Життя сучасної людини стало занадто напруженим. Нервові стреси, фізичні та розумові навантаження ослаблюють імунну систему людини, її здоров’я. Вживання хімічних лікарських препаратів не дає бажаного ефекту, вимагає величезних фінансових затрат, часто викликає алергію.
Багато людських хвороб можна лікувати рослинами або попередити їх. Люди з давніх здавен використовували чудодійні властивості рослин навіть у лікуванні укусів змій і дуже складних захворювань. Звичні кімнатні рослини на Твоєму підвіконні можуть мати надзвичайні лікарські властивості. Наприклад, сік алое незамінний при порізах і опіках, а його настоянка з медом використовується як ліки від легеневих захворювань. Кожна лікарська рослина є надзвичайно корисна для Тебе.

ЯК ДІЯТИ
- Дізнайся, які саме лікарські рослини ростуть чи можуть бути посаджені у тебе вдома. Наприклад, алое, герань (її ефірні масла очищують повітря і знімають нервову напругу), кактус (приймає на себе електромагнітні випромінювання від комп’ютера та ін. приладів).
- Розведи на своєму підвіконні одну чи кілька таких рослин і піклуйся про них, використовуючи за потреби.
- Збери рецепти виготовлення чаїв, напоїв, відварів з використанням трав чи плодів.
- Готуй цілющі напої постійно ( для профілактики захворювань) чи у разі хвороби.

ЩО НЕОБХІДНО
Земля для рослин, насіння або паростки рослини, горщик чи коробка, ваша любов до рослин. Трави чи плоди для виготовлення напоїв, кухонний посуд.

СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
2-3 години для збору інформації, 1 годину, щоб підготувати посадку, 10 хвилин для посадки, кілька хвилин щоденно для поливу.
Від кількох хвилин до півгодини, щоб приготувати цілющі напої.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Ти забезпечуєш гарне самопочуття собі і своїм близьким, зберігаєш своє здоров’я вживаючи природні ліки замість хімічних, до того ж зменшуючи необхідність виготовляти їх і витрачати ресурси.
Ти зберігаєш гроші, необхідні для придбання ліків і приготування цілющих напоїв та чаїв, дбаєш про своє здоров’я та здоров’я друзів.

Город на балконі
ЧОМУ ДІЯТИ
Щоб взимку і навесні мати на столі екологічно чисту свіжу зелень, тай ще вирощену власноруч треба мати для цього місце і бажання. Для цього підійде Твій власний балкон. Вирощувати тут можна практично все –помідори, кріп, салат, редис, квіти. А можна просто виставляти сюди навесні свої кімнатні рослини.
ЯК ДІЯТИ
- Зроби грядки на балконі найпростішим способом – у ящиках, поліетиленових мішках, пластмасових ємностях.
- Посій насіння зелених культур (кріп, редис, салат, пекінська капуста, гірчиця, часник, ріпак) або щось інше за бажанням.
- Регулярно знаходь час, щоб піклуватися про свої рослини.
ЩО НЕОБХІДНО
Ємності для рослин, ґрунт (краще – торфогрунт, щоб не перевантажувати балкон), насіння, розсада, джерело води для поливу, найпростіше укриття (плівка).
СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ
Кілька годин, щоб купити та посадити рослини, та час, щоб доглядати за ними.
ЯКІ РЕСУРСИ ТИ ЕКОНОМИШ
Ти отримуватимеш задоволення від роботи в городі на балконі, користь від харчування овочами просто з грядки, гарну можливість переробки й використання харчових відходів, приємність від споглядання за живими рослинами.

Запрошуємо дослідити
Проведіть кінцеві вимірювання за темою „Рослини”, користуючись наведеною формою (її треба перемалювати у зошит)
Домашній аудит рослин

Питання для дослідження Результати досліджень перед початком теми Результати досліджень після завершення теми
Скільки рослин живе у вашій квартирі чи будинку
Скільки серед них лікарських
Скільки Ти насадив та піклуєшся про них
Чи є поруч з Твоїм будинком дерева, посаджені Тобою, скільки їх
Чи вирощує Твоя родина город на балконі чи підвіконні? Скільки в ньому видів рослин

Тема 9. НОВИЙ СТИЛЬ МОГО ЖИТТЯ

Наш курс підходить до завершення. Сьогодні Ти перегорнеш останні сторінки нашого підручника. Але життя продовжується і дуже важливо те, яким Ти ввійдеш у своє завтра.
Як мешканець Землі, Ти можеш допомагати утримувати нашу красиву планету життєздатною. Ти переконався у цьому?
Ми можемо це робити, тому що нас багато. Більше ніж один мільйон людей в 20 країнах – діти і дорослі – вже почали таку діяльність. Запрошуємо в це коло!
Подумай над тим, які конкретні кроки Ти можеш робити далі і дати собі власну обіцянку. Обов’язково запиши її. Вона може виглядати так або по іншому. Головне, щоб вона стала для Тебе керівництвом до дії.

Обіцянка
Я буду ...
... економити (зберегти) ресурси
1. Використовувати папір (більш) бережливо
2. Переробляти наші органічні відходи
3. Віддавати речі, в яких я більше не маю потреби
4. Носити з собою пакети для відвідування магазину
5. Стану “водним детективом” – буду пильнувати всі протікання та вказувати на них для подальшого відремонтування
6. Не залишати відкритими водні крани без потреби
...жити у “більшій гармонії ” з природою
7. Вживати меншу кількість м’яса
8. Вживати принаймні одну вегетаріанську їжу на тиждень
9. Вибирати, де можливо, місцево вирощену їжу
10. Взяти на себе відповідальність хоча б за одну вуличну рослину
11. Посадити дерево
12. Взяти за звичку прогулюватись на природі
... зберігати енергію
13. Вимикати світло в пустих кімнатах
14. Вимикати обладнання що не використовується
15. Дізнаватися про лампи з низьким поглинанням енергії
16. Їздити на велосипеді або ходити пішки, коли можливо
... допомагати іншим
17. Розповісти друзям та родичам про обіцянку та запропонувати їм приєднатися
18. Дарувати іншим свій час, а не речі
19. Робити щось гарне для когось щодня
20. Допомагати створювати демократичну, дружню атмосферу в школі

Коли Ти обрав свої дії, запиши їх та повісь обіцянку на стіну у своїй кімнаті або іншому місці, де Ти часто будеш її бачити!
Бажаємо успіхів!

Автор: 

Автори-укладачі:
Пометун О.І., Панченков А.О., Пилипчатіна Л.М., Сєрова Г.В., Сущенко І.М.

Уперше чую про такий предмет!!!!! Це екологія? екологія душ? Чи щось інше?

Це дуже гарний і корисний предмет. У нашій школі він викладається, як курс за вибором. Він вчить дітей не забруднювати навколишнє середовище, економити природні ресурси, вести здоровий спосіб життя і багато чого ще. Діти люблять цей предмет ще й за те, що думка кожного тут є правильною. Вони вчаться працювати у екокомандах, а головне чути один одного.

Голосування

Чи відчуваєте Ви професійне (емоційне) вигорання у вашій роботі вчителя?:

Останні коментарі