Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Розробка уроку "Я і світі"

0

Тема. Я в суспільстві
Мета. Сформувати в учнів поняття «суспільства», «толерантності»; розвивати вміння аналізувати, приймати рішення, обирати правильну позицію; виховувати спостережливість, уважність до інших людей, чуйність, взаємоповагу, людяність, терпимість.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Пригадай (Слайд 2-4)
— Чим людина відрізняється від інших істот? (Людина є членом суспільства. Людина – істота, яка наділена мовленням, мисленням, а також здібністю вчитися, творити.)
— Оберіть ознаки людини як представника суспільства.
Народжується, харчується, росте, розмовляє, дихає, міркує, плаче, розмножується, радіє, працює, спілкується, помирає.
— Що ми називаємо суспільством? Оберіть правильну відповідь.
а)сукупність людей, об’єднаних певними стосунками,способом виробництва ;
б) група людей, яка складається з чоловіка й дружини та їх дітей;
III. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку
—. Уявіть собі, що ваш друг отримав погану оцінку і дуже засмутився з-за цього. Як ви поступите в такій ситуації?. Чому ви будете співчувати своєму другові?
- А якщо ви побачите дитину, яка плаче через те, що впала і поранилася, будете їй співчувати?
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про правила існування людей у суспільстві, дізнаєтесь, що ж означає слово ”толерантність”.( Слайд 5)
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 78)
— Чи погоджуєтеся ви з думкою, що жодна людина не існує сама по собі, і кожен із нас може жити лише серед людей?
Кожен із нас належить до певного колективу, групи, вікової категорії.
— Розгляньте малюнки на с. 78.
Ким є діти в різних ситуаціях?
2.Розповідь вчителя.
Люди живуть у світі не відокремлено. Кожна людина належить до якоїсь групи, спільноти людей. Саме в суспільстві ти народжуєшся, навчаєшся, розвиваєшся, працюєш. Без суспільства ти взагалі не можеш стати людиною. Ти неповторна людина.
Усі люди різняться між собою. Одні мають білий колір шкіри, інші – чорний або жовтий. Одні люди високі, інші –невисокі. Одні стрункі, інші – повні. Люди звертають увагу на відмінності, але це не означає, що хтось є кращим за інших. Хоча в історії були випадки, коли лише через колір шкіри чи соціальне походження принижували інших людей, вважали їх гіршими за себе.
Ви не схожі один на одного і, щоб мирно співіснувати, нам треба миритися з цим розмаїттям. Зараз проведемо дослід, який показує, що ми дуже різні. Візьміть однакові аркуші паперу. Потім усі одночасно виконайте наступні дії:
1. Складіть аркуш навпіл.
2. Відірвіть верхній правий кут.
3. Знову складіть навпіл.
4. Відірвіть правий верхній кут.
5. Знову складіть.
6. Знову відірвіть правий верхній кут.
7. Складіть аркуш надвоє.
8. Якщо можна, відірвіть правий верхній кут.
9. Розгорніть аркуш і покажіть іншим яка фігура у вас вийшла.
Чи можемо сказати, що хтось виконав роботу неправильно? Чому аркуші відірвані так по-різному? Чи можете ви сказати, що всі, хто відірвав аркуші інакше, ніж ви, є гіршими за вас? Чого навчає ця вправа?
Дуже важливо сприймати людей такими, якими вони є, навіть коли їх уподобання відмінні від твоїх. Але інколи ми стаємо сліпими і не хочемо прислухатися до чужої думки і вважаємо свою думку правильною. Навчіться поважати тих, хто відрізняється від вас! Будьте толерантними.
Слово «толерантність» - це спроможність, вміння терпіти, миритися з чужою думкою, бути поблажливим до вчинків інших людей.
Уявіть собі таку ситуацію: два друга, Саша і Коля, розмовляючи про своїх домашніх тварин, починають сперечатися і сваритися, бо Саші подобаються собаки і він вважає їх самими розумними створіннями, а Колі подобаються кішки, він вважає їх найкращими тваринами у світі. Хлопчики посварилися і більше не розмовляють.
- Як ви думаєте, із-за чого виникла суперечка? (Із-за нерозуміння.)
- Хто з хлопчиків прав? (Ніхто.)
- Чому хлопчики повинні навчитися? (Приймати чужу думку.)
Всі ми різні люди, у нас у всіх різні смаки, звички, різні таланти. Хтось любить тварин, комусь подобаються машини, хтось любить читати, а хтось відмінно грає у футбол, комусь подобається малювати, а комусь-танцювати і т. д. І це не означає, що хтось з нас гірший або кращий, розумніший чи дурніший. Кожен з нас унікальний і неповторний, тому ми повинні цінувати і поважати один одного, тобто бути толерантними.
3.Словникова робота.
— Знайдіть у словничку (с. 140–141) слово толерантність. Дізнайтеся його значення.
Толерантність – терпимість до думок, поглядів, традицій інших людей.(Слайд 6)
Визначення слова толерантність різними мовами земної кулі звучить по-різному:
в іспанській мові воно означає здатність визнавати відмінні від своїх власних ідеї або думки;
у французькій мові - відношення, при якому допускається, що інші можуть думати чи діяти інакше, ніж ти сам;
у англійській мові - готовність бути терпимим, поблажливим;
у китайській мові - бути великодушним по відношенню до інших ;
в арабській мові - прощення, поблажливість, м'якість, милосердя, співчуття, прихильність, терпіння, прихильність до інших;
в українській мові - здатність терпіти щось або когось (бути витриманим, витривалим, стійким, вміти миритися з існуванням чогось, когось).
- Як ви думаєте, чому так актуальна толерантність в даний час?
4. Вправа « Асоціативний ряд» ( Слайд 7)
Давайте спробуємо на кожну літеру слова толерантність назвати рису характеру, притаманну толерантній людині.
5. Гра « Закінчи речення» (Слайд 8-9)
А тепер спробуємо закінчити речення:
Бути толерантним – означає… .
поважати інших, незважаючи на розходження;
бути уважним до інших і звертати увагу на те, що нас зближує.
Проявляти толерантність – означає:
дбайливо ставитися до всього живого на нашій планеті;
разом боротися з насильством;
розуміти один одного, щоб будувати мирне майбутнє.
Дуже важливо в сім’ї і в будь-якому колективі дотримуватись правил толерантного спілкування:(Слайд 10)
1. Бути завжди уважним.
2. Бути терпимим в спорі і аргументувати свою думку.
3. Бути гуманним і милосердним.
4. Не ображати співбесідника.
6.Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота в парі
Прочитайте історію на с. 80 підручника й обміркуйте.
— Чим, на вашу думку, завершилася ця історія? Яке правило порушила Оксана?
— Які три «Не можна» слід запам’ятати?
2.Тест «Чи толерантна я людина?»
(Вибери ту відповідь, яку ти вважаєш вірною)
1. Тебе зрадив товариш
а) ти йому помстишся
б) ти будеш намагатися налагодити з ним відносини.
2. Коли говорять про дітей, що постраждали від війни
а) ти почув і забув
б) співчуваєш і хотів би чимось допомогти.
3. Ти не згоден з кимсь
а) ти не даси йому договорити
б) ти його дослухаєш.
4. На уроці ти вже відповідав
а) ти хочеш відповідати ще
б) ти даси змогу відповідати іншим.
5. Молодша сестра розмалювала твій зошит
а) ти з нею сваришся і кричиш на неї
б) ти її прощаєш, але пояснюєш, чому так робити не можна.
6. З тобою поводились жорстоко твої однолітки
а) ти відповідаєш тим же
б) ти говориш ”ні, я не буду це терпіти” і прагнеш заручитися допомогою своїх друзів.
Якщо в тебе всі «б».
Ти проявляєш високу толерантність. В майбутньому будеш відповідальним, активним громадянином.
3. Вправа « Як проявляти толерантність»
Проаналізуйте ситуацію, оберіть свій варіант відповіді й поясніть його.
Ситуація1.(Слайд 10)
Дмитро має нетипову для хлопця зачіску – занадто довге волосся. Як поводитися тим, кому такий стиль не подобається.
Варіанти:
1. Постійно демонструвати своє негативне ставлення, в різкій формі рекомендувати змінити зачіску.
2. Виходити з того, що людина має право на самовираження, і може робити будь-що зі своїм волоссям.
3. Вимагати слідувати загальному стилю одягу та зачіски на заняттях у школі.
Ситуація 2.(Слайд 11)
Юрко постійно виявляє неповагу, обзиває та дражне своїх однокласників. Що робити?
1. Відповідати, обзивати та дражнити його.
2. Уникати спілкування з ним.
VІ. Підбиття підсумків.
1. Вправа « Мікрофон»
— Які правила стосунків між людьми в суспільстві ви знаєте?
— Яких правил дотримуєте?
— Що таке толерантність?
— Яку людину вважають толерантною?
2. Притча
Жив собі хлопець із жахливим характером. Якось батько дав йому мішок із цвяхами і сказав по одному забивати у паркан щоразу, коли хлопець втратить терпець і посвариться з кимось. Першого дня хлопець забив 37 цвяхів. Згодом він навчився себе опановувати, і кількість забитих цвяхів щодня зменшувалася. Хлопець зрозумів, що легше навчитися стримувати свої емоції, ніж забивати цвяхи.
Нарешті настав день, коли він не забив жодного цвяха. Син підійшов до батька і сказав про це. Тоді батько наказав синові витягти з паркана по цвяху у ті дні, коли він не втратить самоконтролю і ні з ким не посвариться.
Минали дні, і згодом син міг сказати батькові, що в паркані не залишилося жодного цвяха. Батько підвів сина до огорожі та сказав: « Ти добре поводишся, синку, але подивися, скільки дірок залишилося… Огорожа вже ніколи не буде такою, як колись…»
Коли ви з кимось сваритеся і кажете йому щось неприємне, ви залишаєте в іншій людині такі рани, як ці діри. І рани зостаються, попри те, скільки разів потім ви просите вибачення. Словесні рани заподіюють такий самий біль, як фізичні. Діти, не забиваймо цвяхів ворожості, нерозуміння і жорстокості в душі людей. Будьмо толерантними, а, отже, розуміймо одне одного.
VІІ . Домашнє завдання . С. 78–81.

Автор: 

Дорошенко С.М.
[email protected]

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...