Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Любов Пономаренко. «Гер переможений». Наскрізний гуманістичний пафос новели ( конспект уроку, презентація)

0

Тема: Любов Пономаренко. «Гер переможений». Наскрізний гуманістичний пафос новели. Художні засоби його втілення.
Мета: стисло ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Л.Пономаренко,її твором “Гер переможений”, простежити гуманістичний пафос новели, з’ясувати причини такого явища як жорстокість дітей по відношенню до німця,повторити поняття новели як жанру епосу; розвивати уміння аналізувати твір, осмислювати прочитане,грамотно висловлювати свої думки та аргументувати їх, удосконалювати навички виразного читання; виховувати найкращі людські риси – милосердя,чуйність, доброта, гуманність, уміння прощати;викликати інтерес до творчості Л.Пономаренко.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Слово вчителя.
- Діти, проведемо невеличкий диспут на тему: «Жорстокість у світі». Для початку давайте пригадаємо, що ми називаємо диспутом, правила поведінки під час диспуту?( Слово «диспут» латинського походження, що означає «міркую», «суперечу». Правила диспуту:
Якщо хтось говорить – слухай.
Хочеш висловитись – піднеси руку.
Не перебивай того, хто говорить.
Будь активним у диспуті.
- Що значить слово жорстокість?
- У чому виявляється жорстокість у світі?
- Чи жорстокі ви самі?
- Як можна боротися з жорстокістю? (Висновок вчителя: Ми вивчили багато творів, в яких автори піднімають тему жорстокого ставлення людей один до одного, до навколишнього середовища. Сьогодні ми продовжимо говорити про добро і зло, про жорстокість і милосердя, бо саме ці поняття розкриває у своєму творі Л.Пономаренко «Гер переможений»
IІІ. Оголошення теми, мети уроку . Мотивація навчальної діяльності учнів. (Запис у зошиті дати та теми уроку. )
( Слайди №1, 2,3,4 )

іV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя
Твір, який ми будемо сьогодні вивчати за жанром визначається як новела.
- Чи знайоме вам це літературне визначення? Слайд № 5
- Так що ж таке новела? Новела (від італ. novella— новина) — близька до оповідання жанрова форма, яка відзначається чіткістю зображуваних подій, несподіваністю їх розвитку та розв’язки. Тип малої форми оповіді, який виник в епоху Відродження; характеризується динамічною інтригою та увагою до особистості героя, його індивідуальної свідомості та вчинків. Новела — один із жанрів епічного роду літератури)Запис до зошитів
2. Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом Л.Пономаренко
3. Словникова робота
- А що означає слово гуманізм? Слайд № 6

Війна – страшне слово. Вона несе горе всім. Кров, біль, страждання випали на долю чоловіків, які із зброєю в руках пішли на фронт, а також на долю дітей, жінок, старих, що залишилися в окупації, тяжко працювали, потерпали від голоду та холоду.
- Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово війна?
- Полонений?
- Події Великої Вітчизняної війни Слайд № 7-26
- Як ви розумієте слова Герберта Гувера? Слайд №26
- Чи можна простити ворога? Слайд № 27 ( к-ть записати на дошці _)
4. Робота над текстом твору. Словникова робота Слайд № 28
- шнель-швидко,
- бидлота- образливе звертання до полоненого,
- гут-добре,
- кіндер-діти,
- барак-місце проживання німців,
- фрау-звертання до жінки в Німеччині,
- нужник-,
- гер-пан,
- Лейпціг-місто в Німеччині,
- вдова-жінка, яка поховала свого чоловіка.
4. Виразне читання по абзацах новели «Гер переможений» та обговорення ідейного змісту новели. Евристична бесіда.
- Тож яку проблему порушила письменниця у творі?( Письменниця порушила важливу проблему, яка схвилює навіть найчерствішу душу: про любов до людей, гуманне ставлення)
Тема: зображення гуманного ставлення до полонених німців, які відбудовували зруйноване місто (взаємостосунки Фрідріха з дітьми, самотніми жінками).
Ідея: засудження війни, жорстокості; уславлення гуманізму, чуйності, доброти.
Основна думка: ненависть, зневажливе ставлення до полонених німців змінюється на доброту, чуйність, співпереживання, бо простий німець — заручник фашизму Слайди №29
- Чи можна простити ворога?
Хто змінив свою позицію? Чому? Слайди № 30 ( порівняти із записами на дошці)
- Чи праві були діти, коли зробили з паличок хрест, розкидали маленьку «державу» Фрідріха?
( діти неправі.Так! Армія Гітлера була жорстока, але сьогодні німець був полоненим, беззахисним, слабким і хворим. Просто людина, яка викликала до себе співчуття. Так! Він німець, але як бачимо, був хорошим батьком, любив працювати на землі – сіяв, вирощував.
Фрідріх опинився на фронті скоріш за все не з власної волі, а за наказом свого головнокомандуючого. Не можна нам відповідати жорстокістю на жорстокість. Дуже багато наших співвітчизників зрозуміли це. Слайди № 31
Висновок вчителя: Діти жорстоко ставились до полонених. Не могли простити вбивцям своїх батьків і дідів. Навіть добре ставлення до них Фрідріха не зм'якшувало їхніх сердець.
Війна – відворотне, жахливе явище суспільства. Але треба в будь – якій ситуації залишатися людиною. Жорстокості у світі не повинно бути. На жорстокість треба відповідати добром.

V. Закріплення набутих знань..
1. Проведення тестового опитування зі взаємоперевіркою Слайди № 32,33,34
1. Як полонені німці ставилися до зведення будинків?
а) Із великим почуттям відповідальності; б) абияк; в) з любов’ю і розпачем.
2. Будинок, який зводили німці, міг би, на їх думку, стояти на околиці:
а) Берліна; б) Лейпцига; в) Дрездені.
3. Які квіти посадив Фрідріх, скопавши маленьку грядочку? а) Чорнобривці; б) мальви; в) нагідки.
4. Чим пригощали жінки полонених німців? а) Печеним гарбузом; б) вареною картоплею; в) сухим хлібом.
5. Як німці віддячували жінкам за їх увагу? а) Сплачували гроші; б) всміхалися їм;
в) низько прихилялися перед ними.
6. Фрідріх полюбляв показувати фотокартку, на якій можна було побачити: а) русяву жінку з усмішкою на обличчі; б) двох дівчаток у білих сукеньках і білих черевичках; в) його самого, молодого і красивого.
7. Діти своє місто, розруйноване під час війни, називали:
а) жалюгідним; б) жахливим; в) злиденним.
8. Незважаючи на те що діти дражнили Фрідріха, він їм: а) грав на сопілці; б) робив з паперу ляльок; в) співав німецькою.
9. Під осінь німець захворів і йому на відміну від інших полонених дозволялося: а) лікуватися; б) лежати під стіною барака; в) виконувати неважку роботу.
10. Із цегли Фрідріх виробляв: а) ляльок для дітей; б) прикраси; в) посуд.
11. Коли люди переселилися у новий дім, який був збудований полоненими німцями?
а) Навесні; б) влітку (наприкінці серпня); в) восени (в кінці листопада).
12. Про що, здавалося, хотіли спитати дівчатка, які були зображені на фотокартці Фрідріха?
а) «Для чого нас замуровано у стіну нового будинку»? б) «Ви не бажаєте з нами познайомитися?»
в) «Ви не знаєте, де наш тато?»
VI. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.
1. Рефлексія: Слайди №35
2.Слово вчителя
Свою помилку оповідач зрозуміла, коли стала дорослою. Але ми з вами, з точки зору сьогодення, повинні бути милосердними, вміти прощати, любити людину, якщо вона зрозуміла, що вчинила жорстоко та спокутує свою вину.
VII. Домашнє завдання Слайди № 36, 37

Автор: 

Клівець Тетяна Олександрівна, учитель української мови та літератури КЗШ № 73

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...