Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Відмінювання прикметників. Повні і короткі форми прикметників.

0

Українська мова
Тема
Відмінювання прикметників. Повні і короткі форми прикметників. Прикметники твердої і м’якої групи.

СЗШ №235
Імені В.Чорновола
в м. Києві
Котлярова Марія Степанівна

6 класс
Тема уроку. Відмінювання прикметників.
Повні і короткі форми прикметників.
Прикметники твердої і м’якої груп.
Мета:
- Дати учням відомості про поділ прикметників на тверду та м’яку групи, формувати вміння визначати належність прикметників до певної групи, вміння відмінювати прикметники, знаходити орфограму «Букви и, і, ї у відмінкових закінченнях прикметників», обґрунтовувати вибір написання відповідним орфографічним правилам;
- Розвивати навички самостійної роботи при практичному вживанні прикметникових форм;
- Вдосконалювати культуру мовлення;
- Виховувати любов до рідного краю.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу,формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: підручник,таблиця.
Епіграф:Посади калину у краю дитиннім, де ти народився і побачив світ.
Хід роботи
I. Організаційний момент.
1. Методом огляду перевірте наявність виконаного домашнього завдання.
2. Визначити відсутніх.
II. Установчо-мотиваційний етап.
1. Бесіда:
- Яка частина мови називається прикметником?
- Морфологічні ознаки прикметника.
- Яку синтаксичну роль у реченні виконує прикметник?
- Групи прикметників за значеннями.
2. Епіграф
Записати епіграф і пояснити зміст речення.
III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Обґрунтувати навчальну, розвиваючу і виховну мету уроку.
IV. Підготовка до сприймання нового матеріалу. Актуалізація опорних знань.
1. Назвати відмінки і запитання прикметникові.
2. Розподільний диктант.
Прикметники твердої та м’якої груп записати у дві колонки.
Середній, працьовитий, літній, сторонній, молодий, синій, середній, присутній, батьків, Маріїн, Андріїв, мужній, задній, подорожній, певен, жив, ясен, ближній, колишній, житній, художній, телячий, будній, сизий.
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Спостереження над мовним матеріалом.
Визначити, на який приголосний закінчується основа кожного слова.
Весняний, модний, тривожний, літній, навколишній, крихкий, міцний, зовнішній.
2. Коментар учителя. Підсумки.
Залежно від того, на твердий чи м’який приголосний закінчуються основи прикметників, вони поділяються на тверду чи м’яку групи.
3. Робота з підручником.
- Опрацювати теоретичний матеріал.
- Дібрати власні приклади до таблиці.
4. Робота біля дошки.
Провідміняти прикметники далекий, пізній.
VI. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми.
1. Виконання вправи.
2. Вибірково-розподільна робота.
- Записати прикметники у формі Н.в. однини чоловічого роду.
Прибережн… , пшенич… , природн… , висок… , крайн… , міцн… , зовнішн… , західн… , дружн…
- Розтлумачити слова дружний і дружній.
Довідка:дружній-приязний ( дружній погляд )
дружний-одностайний ( дружний клас )
3. Самостійна робота.
Провідміняти прикметники за варіантами:
Весняний,пізній.
4. Протранскрибувати слова.
Осінній,зимовий.
[ос’і?н’:ій],[зимо?вий]
5. Коментоване письмо.
Записати під диктовку текст. Підкреслити прикметники, визначити рід, число відмінок.
1. Стоїш, дивуєшся, вдихаєш, медовий запах черешневий, а місяць, ніби човен срібний, у тишині собі пливе.
( В.Грінчак)
2. Вишневий сад розквітне коло хати, світання човном випливе зелене.
( М.Стельмах )
3. Рожева хмара висне дережаблем.
( О.Слоньовська )
4. Ажурне листя глодових кущів гуде безжурним гомоном хрущів.
( І.Муратов )
5. Пахне ніч липнева матіолою, дише стиглим житом далина.
( Г.Донець )
6. Дощова роса м’яко блищала на придорожніх травах.
( Григір Тютюнник )
6. Творча робота.
Записати словосполучення в орудному відмінку однини, пояснити правопис. Побудувати 2-3 речення, використовуючи їх.
Нижча круча, синя даль, весела пісня, зимовий день, літнє сонце, тепла ніч.

Тест №1
Коло наших ніг пропливає сніжно-біла густа хмара. Молодий пастух пригріє на триметровій берестяній трембіті. Вона співає голосно, хрипко і сумно… У таємничім фіалковім мареві перед нами з великої висоти відкривається долина. Ми бачимо прохолодну зелень лугів, сіро-голубий туман, синяві гори й жовтогарячий зріз
каменоломні. На кудлатій горі чорніють останки вікового замку.

Тест №2
Не раз приходили ми на це місце і восени, і взимку, і напровесні. І кожного разу нам відкривалось усе нова краса. Блакить неба заграла новими відтінками, а смарагдові крони дерев у байраці стали ніжнішими,ласкавішими.
( За В.Сухомлинським)
7. Гра «Хто швидше?»
Від поданих слів утворіть вищий ступінь порівняння, записати в одну колонку форми з суфіксом -ш-, а в другу – з суфіксом -іш-.
Тонкий, далекий, товстий, старий, новий, гладкий, красивий.
VII. Систематизація й узагальнення знань.
1. Відповісти на запитання:
1) Як утворюється просто форма прикметників вищого й найвищого ступенів порівняння?
2) Як утворюється складна форма вищого й найвищого ступенів порівняння?
3) Які прикметники не мають ступенів порівняння? Чому?
4) Яку роль відіграють у мовленні прикметники вищого і найвищого ступенів порівняння?
2. Навчальне редагування.
Прочитати прикметники. Знайти неправильні форми слів. Записати, виправити помилки.
Грушевий, шавлієвий, м’ятній, вишньовий,життьовий, миттьовий, дальний.
VIII. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок.
Подумати і дати відповіді на запитання:
1. Які прикметники належать до твердої, а які – до м’якої групи?
2. Які особливості відмінювання прикметників твердої групи?
3. Які особливості відмінювання прикметників м’якої групи?
4. Як відмінюються прикметники на – - …ій, - …ий ?
IX. Підсумок уроку.
1. Слово вчителя.
2. Рефлексія.
Що я навчився робити на уроці?
X. Домашнє завдання.
1. Опрацювати матеріал за підручником.
2. Дібрати синоніми до слів братній, навколишній, свіжий, запашний.
3. Провідміняти два прикметника ( твердої і м’якой групи ).

Автор: 

Котлярова Марія Степанівна СЗШ№235 ім. В.М. Чорновола м.Києва, учитель

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...