Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Ступені порівняння якісних прикметників, їх творення та правильне вживання в мовленні

1

Українська мова
Тема
Ступені порівняння якісних прикметників,їх творення та правильне вживання в мовленні

СЗШ №235
Імені В.Чорновола
в м. Києві
Котлярова Марія Степанівна

6 клас
Тема уроку. Ступені порівняння якісних прикметників,їх творення та правильне
вживання в мовленні
Мета уроку: - ознайомлення шестикласників з відомостями про ступені порівняння
прикметників та їх творення;
- формувати вміння правильно утворювати форми вищого і найвищого ступенів
порівняння якісних прикметників , правильно й доречно вживати їх у мовленні;
- виховувати почуття відповідальності за збереження краси природи; любов до краси.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції ).
Обладнання: ілюстрації пейзажів «Пори року» , таблиця.
Епіграф: «Любіть травинку , і тваринку , і сонце завтрашнього дня»
(Ліна Костенко)
Хід роботи
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми та мети уроку.

1. Актуалізація опорних знань .
Бесіда:
- Назвати самостійні частини мови.
- Морфологічні ознаки прикметника.
- Які є групи прикметників за значенням?
- Яку синтаксичну роль виконують у реченні прикметники?
2. Визначити в реченнях прикметник. Виписати їх.
Погодою на сінокосі завідувала наша фамільна ворона. Вона бездоганно вгадувала наближення дощу ще при безхмарному ясному небі.
(О. Довженко )
Орачу мій,господарю великий, гостило в тебе сонце за столом!
(М. Стельмах)
На ранок випала пороша холодна, мокра і густа. Тоді листоноша мені приніс твого листа. (М. Руденко)

3. Пояснення епіграфа уроку.
Любить травинку, і тваринку, і сонце завтрашнього дня.
Ліна Костенко.
III. Розвиток пошукової пізнавальної діяльності шестикласників.
1. Прочитати подані форми прикметників. З’ясувати, чи змінюється значення прикметників при утворенні нової форми.
Короткий-коротший-найкоротший
Легкий-легший-найлегший
2. Виконання письмового завдання за підручником-вправа
IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Коментар учителя.
Якісні прикметники виражають ознаку, яка може виявлятися більшою або меншою мірою, тому їм властиві ступені порівняння-вищий і найвищий.
Прикметники, які показують, що в предметі більше тієї самої якості, ніж в іншому, є формами вищого ступеня порівняння.
Берізка вища за тополю.
Прикметники, які показують, що в предметі найбільше тієї самої якості, порівняно з іншими предметами, є формами найвищого ступеня порівняння.
Ця квітка найкраща.
2 Робота з підручником.
Виконання вправи, опрацювання теоретичного матеріалу.
V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загально пізнавальних і творчих умінь з теми.

1. Лексико-фразеологічна розподільна робота.
Прочитати подані фразеологічні звороти, які у своїй будові мають прикметники. Записати фразеологізми в три колонки. Від якісних прикметників утворити вищий і найвищий ступені порівняння.

1) Фразеологізми із якісними прикметниками
2) Фразеологізми з відносними прикметниками
3) Фразеологізми з присвійними прикмет

За холодну воду не братися, заяча душа, за милу душу, вивести на чисту воду, наче турецький святий, співати старих пісеньок, як з телячого хвоста сито, як солоного зайця ганяти, у свинячий голос, до нових віників пам’ятати, у золоті верби ростуть, сон рябої кобили.
2. Розтлумачити фразеологічні звороти( дивись довідку ).
Довідка:ледарювати, боягуз, охоче, з великим задоволенням, викрити кого-небудь у нечесних діях, дуже бідний, пропагувати відоме, часто хибне, нікудишній, бігати без передишки, занадто пізно, запам’ятати надовго, нічого путнього не виходить, вигадувати, говорити неправду, пусте.
3. Творча робота ( у групах ).
Уявити ситуацію:вам випала нагода виступити перед своїми ровесниками з темою «Моя батьківщина в майбутньому».
Скласти усний твір-міркування,використовуючи прикметники різних ступенів порівняння.
4. Робота з підручником.
Виконання письмово завдання-вправа
5. Вибіркова робота.
З наведених прикметників виписати ті, що не утворюють ступенів порівняння. Аргументувати свій вибір.
Старезний, старуватий, зеленавий, маленький, охайний, свіжий, прекрасний, крутий, рідкуватий, дрібнесенький, талановитий, пахучий, видний, синій, милий ,кривий, здоровий.
6. Пояснювальний диктант.
Записати диктант. Найти в тексті прикметники, у яких ознака може виявлятися більшою чи меншою мірою.
VII. Підсумок уроку.
1. Рефлексія.
Що я навчився на уроці.
2. Висновок вчителя. Підсумки.
VIII. Домашнє завдання.
1. Підготувати повідомлення на лінгвістичну тему «Ступені порівняння якісних прикметників у текстах наукового стилю».
2. Утворити ступені порівняння прикметників ( 7 прикладів ).

Автор: 

Котлярова Марія Степанівна СЗШ№235 ім. В.М. Чорновола в м. Києві, учитель

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...