Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Розробка уроку з української літератури: "Світова велич Шевченка".

1

Тема уроку. Світова велич Шевченка
Мета: закріпити й систематизувати вивчене про роль та місце Т.Г.Шевченка в українській літературі, оглянути вивчену поетичну спадщину Т.Шевченка, його прозу, драматургію, розкрити роль митця у боротьбі за політичну незалежність і культурне збагачення України, виявити «духовний імпульс» національного пророка;
розвивати пам’ять, увагу, спостережливість, вміння узагальнювати виділяти головне, суттєве із потоку інформацій;
формувати кругозір, світогляд школярів;
виховувати почуття національної гідності, любов до рідного краю поетичного слова, повагу до національної культури, світового мистецтва.

Тип урок: комбінований
Обладнання, наочність: портрет Т.Г. Шевченка, картинна галерея його малярського доробку виставка книжок митця, фотографії пам’ятників кобзаря , наукові дослідження про Т.Шевченка, учнівські малюнки до його творів, зразки творчих робіт у вигляді листів до Шевченка, вишивки;
Диск художнього фільму «Т.Шевченко», вислови про Шевченка, стінгазета «Лауреати Державної премії імені Т.Г.Шевченка».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Емоційна готовність школярів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1 Літературна вікторина
1) Народна пісня, яку любив співати Шевченко. «Ой поїжджає по Україні та козаченько… »
2) Композитор, який написав музику до 83 творів митця.(М. Лисенко)
3) Місце перепоховання Т.Шевченка (м. Канів, Чернеча гора)
4) Ім’я художника і написаний ним портрет, який розіграли в лотерею, щоб визволити Т.Шевченка з кріпацтва.(художник К.Брюллов написав портрет В.Жуковського).
5) Рік і місце видання «Кобзаря» .
(1840 р., Петербург)
6) Де побував Т. Шевченко разом із науковою експедицією як художник ?
7) Фортеця, де відбувалася солдатська служба митця. (Орська)
8) Журнал, навколо якого згуртувалися українські письменники, знавці, колишні Кирило – мефодіївці. («Основа»)
9) Запорозький полковник, який уславлюється Т.Шевченком у поезії «До Основ’яненка». (Головатий)
10) Звання Т.Шевченка, що надала йому 4 вересня 1860 р. Рада академії мистецтв. ( Академік)
11) Жанр «Лілеї».(Балада)
12) Кому присвятив сатиричну поему «Кавказ» Т.Шевченко ?
13) (Якову де Бальмену, офіцеру,чкий загинув в одному з походів царського війська на Кавказ, другу Т.Шевченка)

2. Рефлексія
Установити відповідність між жанрами творів та їх назвами.

1. Поема; а) «Доля»
2. Балада; б) «Гайдамаки»
3. Подрожаніє; в) «Великий льох»
4. Посланіє; г) «Музикант»
5. Поезія; д) «Садок вишневий коло хати»
6. Містерія; е) «Ісаія.Глава35»
7. Повість; є) «І мертвим, і живим…»
8. Медитація. ж) «Лілея»

Ключ: 1-б, 2-ж, 3-е, 4-є ,5-д, 6-в, 7-г, 8-а.

ІІІ. Оголошення теми, мети, завдання уроку.

1.Вступне слово вчителя про геніального поета, мислителя, пророка національного відродження в Україні.
2.Обговорення епіграфу уроку
«Він був сином мужика – і став володарем в царстві духа.
Він був кріпаком – і став велетнем у царстві людської культури.
Він був самоуком – і вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим.
Десять літ він томився під вагою російської солдатської муштри, а для Росії зробив більше, ніж десять переможних армій. Доля переслідувала його в житті, скільки лиш могла, та вона не зуміла перетворити золота його душі у ружу, ані любові до людей в ненависті і погорду, в вірш в Бога у зневіру і песимізм.
Доля не шкодувала йому страждань, але й не пожаліла втіх, що били із здорового джерела, життя. Найкращий і найміцніший скарб доля дала йому лише по смерті – невмирущу славу і все розквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново здобуватимуть його твори.
Отакий був і є для нас, українців, Тарас Шевченко ».
IV. Основний зміст уроку.
1. Бесіда з учнями про Тараса Шевченка як народного поета.
Запитання:
• Чому в Тараса Шевченка – художника виникла необхідність висловлювати свої думки в поетичні рядки?
• Як ставилися до поета прості люди?
• Чому в усі часи портрет Тараса Шевченка зберігають чи не в кожному домі?
• Ким став поет для прогресивного людства?

2.Складання плану до тези «Основоположник нової української літератури»

• Родоначальник революційно – демократичного напрямку нової української літератури.
• Грізний суддя і обличитель усього самодержавно – кріпосницького ладу, непримиренний ворог поміщиків і царизму.

• Утвердив критичний реалізм в українській літературі, всебічно розкрив народне життя, показав класову боротьбу за волю народу.
• Розвинув і вдосконалив існуючі жанру балади, послання, поеми, розширив тематику літературних творів, прилучив вітчизняну літературу до кращих досягнень світової літератури.
• Прокласти шлях нової літератури, яким пішли найвидатніші передові українські письменники – Марко Вовчок, Панас Мирний, Іван Франко Павло Грабовський, Михайло Коцюбинський, Леся Українка.
• Політичні, моральні, естетичні погляди Тараса Шевченка, теми, сюжети, образи його творів мали і мають велике значення для розвитку інших видів мистецтва (композиторів, художників, скульпторів, розвитку театру)

3.За підручником опрацювати статтю с. 252-254.
Записати висновки про роль Тараса Григоровича Шевченка в розвитку української літературної мови.
• Утвердив певний склад словника і граматичний лад української мови, які стали нормою зразком для письменника, преси, театру.

• Тарас Шевченко відібрав від загальнонародної мови все найбільш яскраве є істотне, розкрив у своїй творчості багатство, гнучкість, красу і милозвучність українського слова.

• Сміливо використовував у своїх творах слов’янізми,книжні слова і вирази для передачі філософських, політичних, і літературних понять.

• Мова Тараса Шевченка стала зразком для наступних українських письменників.

4.Повідомлення учня на тему
«Світове значення творчості Тараса Григоровича Шевченка»

• Вивів українську літературу в ряди великих літератур.

• Твори поета перекладаються багатьма мовами світу і видаються великими тиражами.

• Шевченкознавство як складова частина світової науки про літературу нараховує сотні дослідження різних наукових жанрів (монографії, літературні портрети, розвідки, нариси, статті, огляди) і творів художньої публіцистики (біографічні романи, повісті, оповідання).

• Вперше в історії він порушив тисячолітню «німоту соціальних низів».

• У своїх творах він глибоко співчував скривдженим, а трагедію сироти чи вдови підносив до світського рівня.

5. Повідомлення учня про творчі задуми, надії, прагнення у «Щоденнику» Тараса Шевченка, який називав «Журналом». У низці записів письменник викладає свої роздуми, власні погляди на мистецтво, вміщує відгуки про твори О. Герцена, М. Гоголя М. Вовчка. «Щоденник» Тараса Григоровича Шевченка як мемуарно – публіцистичний твір літературознавці вважають одним із найвидатніших у світовій літературі.
6. Демонстрація на екрані та коментарі вислови визначних діячів світової культури про Тараса Шевченка.
• «Він був найбільшим народним поетом з усіх великих поетів світу. Поезія Шевченка була явищем єдиним і неповторним. Немає для неї відповідника в світовій літературі».

• «Твори Шевченка робить людей кращими, ласкавішими, людянішими» (В. Островський, російський педагог)

• «Т.Шевченко був нашою втіхою і розрадою, нашою підпорою і натхненням» (канадська газета ,«Українське життя»)

• «він всюди… як свій»
(Чеський вчений)

• «Геній Шевченка своєю творчістю зігріває серця мільйонів… і тому він схожий на сонце. А хіба сонце може належати лише одному народові?»
(Вірменин Т. Севунц)

• «Шевченко могутнім закликом будить гноблених з усього світу»
(Француз Стебер)

• «Завдяки Шевченкові скарби української душі повною річкою вилилися загальний потік людської культури»(Луначарський, Росія)

• «Тарас Шевченко не має собі рівних у світовій літературі»(Курелла, Німеччина)

• «Його геній розрісся, як дерево, простягнувши корону над віками»
(Камілар, Румунія)

• «Поки б’ється серце людей, звучатиме і голос Шевченка» (Хікмет, Туреччина).

• Не вмре повік твоє святе ім'я!
Йому, як сонцю, вічно пламеніти!
І буде пісня народжена твоя,
Мов океан розбурханий, гриміти.

8. Повідомлення учня про вшанування пам'яті Т. Шевченка

• Відзначення 200-річчя від дня народження Т. Шевченка на державному рівні.

• Список перекладів популяризаторів Шевченкового «Кобзаря» в різних країнах налічує понад сотню імен.

• Тарасова гора - особливе місце шанування пам'яті Т. Шевченка.

• Починаючи з 1962 року, щорічно присуджується премія імені Т. Шевченка за найвидатніші досягнення в галузі літератури і мистецтва.

• На тексти «Кобзаря» 120 композиторів створили більше 500 хорових, сольних, оперних, хореографічних творів.

• Ім'ям Т. Шевченка названі навчальні заклади, вулиці, бульвари. Могила Т. Шевченка оголошена державним заповідником.

• Створено ряд музеїв поета.

• Мільйонними тиражами видаються його твори.

• Ім’я Т. Шевченко стало символом боротьби з насильством, корупцією, проти гніту за незалежність і свободу.

• За рішенням ЮНЕСКО, ювілей Т. Шевченко відзначаються в усіх державах світу.

• В різних країнах світу встановлені пам'ятники Т. Шевченку.

9.Повідомлення учня на тему народна творчість про Т. Шевченка
( прислів’я, перекази, легенди, анекдоти )

Коментар прислів’їв:

• Шевченків «Заповіт» облетів увесь світ.
• Хто Шевченка прочитав, той багатший серцем став.
• Шевченко народ захищав, а про себе забував.
• Тарасова «Катерина» - це народна дитина.
• Шевченків «Заповіт» житиме тисячу літ.
• За те цар Шевченка боявся, що той людям долі добиватися.
• Цар Шевченка гноїв, та душі не зломив.
• В наш чудовий час вічно житиме Тарас.

10. Інформація учня про письменників – лауреатів Шевченківської премії (коментар учня до стінгазети)

11. Огляд виставки – малюнків учнів до творів Т. Шевченка, обговорення їх.

12. Ілюстрація кінематографічна (фрагмент фільму «Тарас Шевченко поет художник»)
13. Ілюстрація наукових учнівських робіт про генія української нації. Обговорення листів до Т. Шевченка.

V.Підсумок уроку

1. Слово вчителя про відзначення 200- річчя від дня народження
Т. Шевченка в Україні і світі.
2. Складання сенкантів про Т. Шевченка.

2.1 Шевченко
Пророк, вільнолюбивий.
« Караюсь, мучусь, але не каюсь»
Поет, художник, новатор, геній.

2.2 Шевченко
Світовий велетень.
Бореться, викриває, захищає.
Поет, новатор, живописець.
Велетень.

2.3 Кобзар
Народний співець.
Оспівує, возвеличує, восхваляє.
Борець, політик, пророк.
Прометей.

VI. Визначення рівня успішності учнів на уроці
Обгрунтування оцінок.

VII. Домашнє завдання
Прочитати п'єсу «Назар Стодоля»

Автор: 

Котлярова Марія Степанівна СЗШ№235 ім. В.М. Чорновола в м. Києві

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...