Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Тренінгове заняття для дітей старшого шкільного віку «Творець власного життя»

0

Тренінгове заняття для дітей старшого шкільного віку «Творець власного життя»
Вступне слово
Практичний психолог. Вітаю всіх учасників нашої зустрічі! Пропоную привітатися нетрадиційним способом, без жодних слів. Таке вітання називається «струм».
Вправа «Струм» (3 хв)
Мета: створення позитивного емоційного тла зустрічі, згуртування групи, активізація уваги учасників.
Усі беруться за руки, утворивши одне велике коло. Ведучий потискує руку сусіда праворуч, той передає «струм» далі по колу. Коли потиск - струм доходить до ведучого, він спрямовує його в інший бік.

Прийняття правил роботи групи (5 хв)
Практичний психолог. Як ви знаєте, всі люди поділяються на дві категорії: одні вважають, що правила існують для того, аби їх дотримуватись, а інші переконані, що правила існують для того, аби їх порушувати. До якої категорії належимо ми? Звичайно, порушувати правила інколи буває дуже приємно, але ми як цивілізовані люди будемо спілкуватись, дотримуючись певних правил. Для чого це потрібно? Для того, щоб нам на зустрічі було:

• приємно;
• цікаво;
• безпечно;
• корисно.
Як же будемо спілкуватися, щоб досягти такого результату?
Учасники групи пропонують правила методом мозкового штурму. Далі психолог записує правила роботи групи, об'єднуючи схожі пропозиції та доповнюючи список своїми. Після формулювання кожного правила просить групу затвердити його.

Орієнтовні правила роботи групи:
Називати одне одного так, як він представлявся.
Говорити від себе.
Конфіденційність.
Доброзичливість, толерантність.
Щирість.
Право на «вето».
Активність.
Принцип «тут і тепер».
Говорити по черзі.
Утримуватись від критики та порад.

Інформування про мету тренінгу.
Практичний психолог. Ми зібралися для того, щоб стати творцями свого життя. У цьому нам допоможуть упевненість у собі, позитивне мислення та почуття самоповаги.
Впевненість – це один із ключових моментів для досягнення бажаної мети в житті. У свою чергу, коли ми домагаємося того, що хочемо, то почуваємо себе впевненіше і відчуваємо велику впевненість у собі. Це взаємний процес, що починається з усвідомлення впевненості, хоча часто, коли люди тільки починають якусь справу, вони не почувають упевненості, що може створити труднощі. Бо, коли ми не відчуваємо впевненості у собі, іншим легко зломити нас найменшою критикою в нашу адресу чи з приводу того, що ми робимо. Потім, без твердої впевненості в собі, ми легко можемо почати погоджуватися з ними і відмовлятися від своїх поглядів замість того, щоб об’єктивно розглядати будь-яку критику як думку про нашу поведінку, а не як критику нас особисто. Перевага об’єктивного погляду на речі полягає в тому, що ми можемо перетворити будь-яку критику в можливість змінитися і рости, якщо вважаємо критику справедливою, чи не звертати уваги на неї, як на висловлення, з якими ми не згодні, якщо вважаємо критику не справедливою.
Річ у тім, що коли в нас немає внутрішнього почуття самоповаги, любові до себе, ми потрапляємо в полон сприйняття нас іншими людьми і можемо легко дозволити цим поглядам придушити нас. У свою чергу, це може викликати багато негативних наслідків, наприклад, ми не будемо домагатися і тому не отримаємо те, чого ми хочемо досягти. Потім, якщо ми не відчуємо впевненості у своїх позитивних якостях, то будемо себе оцінювати нижче і, як наслідок, одержуватимемо менше – менший престиж, менше уваги, найменше всього у всіх сферах життя. І навпаки, якщо будемо працювати над створенням упевненості в собі і самоповагою, ми не лише будемо краще себе почувати, а й отримувати більше всього, що хочемо. Ми будемо домагатися цього, будемо знати, що заслуговуємо на це, і інші люди також погодяться з цим. Ми своєю позицією будемо передавати ці думки, і коли інші люди зрозуміють наші думки, їм не залишиться нічого іншого, як погодиться.

Вправа «Очікування» (3 хв)
Учасники записують очікування від тренінгу на стікерах, після чого всі проговорюють їх уголос по колу. Потім приклеюють стікери (у формі квітів) на зображення великого «дерева сподівань».

Вправа «Великі збори звірів» (30 хв.).
Призначення: формування почуття власної гідності, впевненості в собі, розвиток уміння постояти за себе, за свої права.
Сюжет:
По лісовому радіо оголошено великі збори звірів. Мета зборів – обговорити існуючі порядки, оскільки за останній час у верховний суд надійшло чимало скарг від звірів. На цей період не діють усі попередні закони. Звірі збираються на великій лісовій галявині, де призначена зустріч.
Етапи:
1) Уявіть себе в образі будь-якої тварини, що вам на цей момент ближча духом. Не говорячи, кого ви обрали, покажіть це мімікою та жестами. Група повинна здогадатися, хто був зображений.
2) З числа представлених тварин вибираються судді в кількості трьох осіб.
3) Групи «подібних» тварин розходяться і продумують свої вимоги. Судді в цей час виробляють основні правила поведінки в лісі. Далі ведуть збори судді.
4) Представники груп виносять на обговорення свої вимоги, а потім йде їх обговорення.
5) Судді змінюють місцями агресивних і неагресивних тварин. Знову «тварини» розглядають це питання в підгрупах, але вже з нової позиції. Потім загальне обговорення.
6) Судді просять знову повернутися у «свої шкіри». Обговорення по підгрупам. Потім – загальне. Чи змінилися вимоги, якщо змінилися, то як?.
7) Судді підбивають підсумки. Говорять про права звірів (наприклад, право на життя, на життєвий простір, на продовження роду тощо, а також про обов’язки, наприклад загальної мобілізації у разі лісової пожежі і т.п.).
8) Аналіз.

Чи домоглися ви того, чого хотіли? Якщо ні, то чому?
Які способи були використані для цього?
Які думки, відчуття у вас виникли в процесі гри?
Наприкінці вправи залишіть час, щоб група обговорила свої враження, поділилася почуттями і реакціями на різні ролі.
Під час обговорення тренер виходить на такі поняття як впевненість у собі ті почуття власної гідності.

Вправа «Переформулювання змісту подій» (10 хв.).
Практичний психолог. Ми всі частини більш широкої системи, і ніхто з нас не знає реального значення того, що відбувається в більш широкому контексті. Багато притч чудово це ілюструють. Ось наприклад, один чоловік помирає в результаті випадкового інциденту. Який жаль! Потім з’ясовується, що він відправився в подорож, щоб убити халіфа. О, як добре, що він загинув! Потім з’ясовується, що халіф збожеволів, і в найближчі два роки стане нещастям для всієї країни. Як шкода, що та людина не дісталася до нього!...
Зараз оберіть собі партнера, з яким ви ще не працювали. Розкажіть йому про ситуацію, коли були стривожені і перелякані, той випадок, коли ви не зробили чогось, про що потім шкодували чи про те, коли ви «були не на висоті».
Ваш партнер вислухає вас і перекаже вашу ситуацію позитивною мовою (для цього треба знайти сильні сторони як у поведінці людини, що розповіла ситуацію, так і в самих обставинах). Поміняйтеся місцями.

Вправа «Хто я?» (10 хв)
Практичний психолог. Продовжте речення «Я – ...» 10 разів, щоразу використовуючи інакші іменники.
Проаналізувавши всі характеристики за схемою, можна простежити, які особливості «Я-образу» вам відомі більше, а які ви ігноруєте.

Схема класифікації «Я-образу»:
1. «Я» - фізичне» (зовнішній вигляд).
2. Належність до групи (ім'я, стать, вік тощо).
3. Захоплення, інтереси.
4. Стосунки, конфлікти.
5. Рефлексію (критичний чи схвальний самоаналіз).

Практичний психолог. Мені здається, що не менш цікавим для вас буде заглиблення в «Я-проекцію» (відображення того, яким мене бачать люди).

Вправа «Характеристика» (5 хв)
Ведучий пропонує письмово охарактеризувати кожного учасника якимось прикметником і приклеїти стікер із цим записом ззаду на стілець. Так усі отримають про себе чимало характеристик.
Ця вправа ще й рухлива, тому що учасники ходять між стільцями.
Практичний психолог. Перш ніж задовольнити свою цікавість, поглянувши на зворотний бік стільця, давайте поспостерігаємо за своєю «Я-проекцією». Для цього по колу кожен із вас продовжить речення: «Про мене сказали б...». Тепер давайте подивимось, як насправді нас охарактеризували люди, і дізнаємось нарешті про «Я-реальне»
Можливо, ви довідалися про себе щось нове. Якихось характеристик очікували, а якісь стали для вас приємною або ж неприємною несподіванкою. Щоб завершити нашу зустріч на радісній ноті, давайте похвалимо одне одного, зробимо одне одному компліменти.
Часто буває так, що у компліменті людина бачить лестощі, і незважаючи на очікуваний ефект емоційної насолоди, комплімент її навіть дратує. Щоб цього не відбулося, я хочу звернути вашу увагу на те, що:
1. Схвалення — це оцінне твердження, в якому людину порівнюють з іншими, причому таке порівняння — на її користь.
2. Комплімент — це словесний позитивний вияв уваги, яким констатується реальний факт з урахуванням ситуації, в якій людина перебуває зараз.
Практичний психолог. Зараз ви отримаєте інформаційний аркуш, який можете взяти з собою. І нехай поради, які ви прочитаєте в ньому, будуть для вас корисні. Та не забувайте їх виконувати!
Інформаційний аркуш: «Поради щодо підвищення самооцінки»
Пам’ятайте про свої позитивні якості, замість того щоб запам’ятовувати погане.
В усьому, що ви робите, намагайтеся знайти позитивне. Привітайте себе з цим успіхом.
Постійно згадуйте про успіхи. Дуже легко принижувати себе у кожному зручному випадку.
Дозволяйте собі щодня отримувати здорове задоволення, роблячи залежності зайвими.
Пробачайте свої помилки. Ми можемо ставитися до себе досить суворо, але все-таки робимо їх. Визнайте свою помилку й адекватно компенсуйте збиток.
Не перекладайте провину на інших – це ознака безсилля. Так само не перегинайте палку, обвинувачуючи в усьому тільки себе.
Учіться любити своє тіло.
Дійте так, ніби ви були непереборним, легким у спілкуванні, винятково розумним, гідним любові та інших радощів життя, і ви будете таким.
Шукайте й приймайте допомогу, підтримку й пораду, коли потребуєте цього.
Поводьтеся з собою добре. Ваша самоповага ніколи не підніметься, якщо ви не будете ставитися до себе належним чином.
Пам’ятайте, той, хто любить себе, виглядає краще, має прекрасне здоров’я й добре ставиться до оточуючих людей.
Відмовтеся від переконання, що ви – «безнадійний випадок» і «невдаха», якого ніхто «ніхто не любить». Якщо ви думаєте так, то це може стати істиною, тому що ви самі переконуєте в цьому оточуючих.
Учіться слухати, на даючи оцінок і не роблячи порівнянь.
Умійте сказати «ні». Найчастіше ми занадто швидко погоджуємося зробити те, про що нас просять, боячись несхвалення чи гніву з боку інших людей чи вважаючи себе «гарним», тільки якщо поступилися комусь, щоб зробити приємність.
Відмовтеся від балаканини, скарг, бажання помсти, від усіх неспроможних прагнень, що підривають вашу цілісність і особисту силу.
Пам’ятайте, що ви недосконалі – і це прекрасно. Ви – людина, що може помилятися й виправляти свої помилки. Досконалість недосяжна, а наявність деяких вад буває привабливішою і природною
Визнайте себе таким, який ви є, - унікальний, оригінальним, людяний. Живіть сьогоденням, і ви отримаєте більше задоволення від життя.

Рефлексія заняття та очікувань (4 хв)
• Які почуття виникали у вас сьогодні протягом зустрічі?
• Що дивувало, що було приємним, що заважало і що допомагало?
• Що спадало на думку?
• Що запам’ятається надовго?
Запис ступеня реалізації очікувань учасників від зустрічі на особистих стікерах, після чого очікування проговорюють уголос по колу. Далі всі учасники приклеюють стікери (у формі зрілих плодів) на зображення великого «дерева сподівань».
Прощання
Практичний психолог. А тепер давайте попрощаємося до наступної зустрічі, висловивши по колу всім свої побажання. Дякую за роботу!

Автор: 

Абасалієва О.М., практичний психолог, викладач психології Красноградського коледжу КЗ "ХГПА" ХОР

Отримати сертифікат

Користувацький вхід