Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


« Не можна, зачепивши квітку на землі, не потурбувати зірку на небі» (для дітей старшої групи по ознайомленню з довкіллям, мовленнєвої діяльності, валеології, екології та елементами дослідницької діяльності )

0

Конспект заняття на тему:
«Не можна, зачепивши квітку на землі, не потурбувати зірку на небі» (для дітей старшої групи по ознайомленню з довкіллям, мовленнєвої діяльності, валеології, екології та елементами дослідницької діяльності )

Бородянський ДНЗ «Колосочок», вихователь-методист Хорошилова Л.М.

Програмовий зміст:
формувати у дітей уявлення про повітря, як матеріальне середовище. За допомогою дослідницької діяльності показати, що повітря є скрізь: у воді, землі, навколишньому і в нас самих. Розповісти про значення органів, через які повітря потрапляє до організму людини, про значення повітря для живих істот. Розширити знання дітей про лікарські рослини нашої місцевості. Розвивати зв’язність мовлення дітей, мислення, ініціативу. Активізувати словник дітей словами:повітря, екологічна стежинка, дослід, кулька. Виховувати інтерес до довкілля і бережливе ставлення до природи як джерела здоров’я.

Матеріал та обладнання:
вірші,приповідки, прикмети, правила поведінки в природі, склянки для дослідів,цукор, земля, іграшки, трубочки, дзеркальця, гербарій лікарських рослин, пеньочки.

Хід заняття:
- Діти, яка зараз пора року, відгадайте загадку.
Загадка:
Невидимка ходить гаєм,
Всі дерева роздягає.(Осінь)
- Які ви знаєте прикмети осені?
1. Грім у листопаді віщує малосніжну зиму.
2. Блимання зірок у листопаді- ознака погіршення погоди з посиленням вітру.
3. Якщо осінь багата на гриби, зима буде теплою.
4. На горобині і дубі багато плодів- чекай сурової зими.
5. Як листопад дерев не обтрусить, зима довга бути мусить.
- Я вас запрошую в подорож «екологічною стежинкою», яка нас поведе у царство дерев,кущів, де існує природний світ краси та гармонії. (Діти ідуть один за одним, виконуючи коригуючи вправи). Але перш ніж потрапити до лісу, давайте згадаємо, як потрібно вести себе в довкіллі.
1.Ти ідеш гулять малюк,
Будь не ворог, будь лиш друг.
І кого зустрінеш ти ,
Постарайся зберегти.
2. Йдеш травою ти густою
Чи стежиною вузькою
Будь уважний, споглядай,
Комах, жучків, пташок не ображай!
3. Не зривайте квітів, діти,
Дайте ім. на радість квітнуть.
Хай стежинку прикрашають,
З сонцем, вітром розмовляють.
4.Деревце тебе вітає,
Тихо віти простягає
Подружися з ним, малюк,
Не ламай гіллячок – рук.
5.Щоб не капали сльозинки,
І у клена, і в ялинки,
Ти не рви, не топчи, не ламай.
Бережи свій рідний край.
6.Пташкам, тваринам шкоди не завдавай
Живі вони- це добре пам’ятай.
Їм боляче,як і тобі, малюк,
То ж будь не ворог їм , а друг.
7.Не кричи, не гукай, не лякай
У зеленому домі усіх поважай.
Зустрінеш звірят, то низько вклонись
Побачиш цікаве, тихенько всміхнись.
Діти, на нашому шляху зустрілась рослина, яка дуже жалиться. Відгадайте за описом її назву. Вона поширена скрізь: росте і в саду, і в лісі , і на городі, і на пустирях. Нагадує про себе тим, що дуже кусається. (Кропива). Яка користь від неї людям? (Діти розповідають) . Рослина має волосинки, які при дотику ламаються і їдка речовина витікає з листочка і викликає опік. Корисна кропива тим, що в рідині містяться вітаміни, мінерали. Відваром кропиви корисно мити голову.
Подорож продовжується і на шляху зустрічаємо мухомора.(Муляж гриба). Цей гриб дуже красивий, але чи їстівний він чи отруйний? Дійсно, ці гриби отруйні, але водночас і окраса нашої природи. (Діти розповідають) . Наявність мухомора-показник того, що в цій місцевості ростуть їстівні гриби. Мухомори не слід знищувати, тому, що ними лікуються лосі.
Загадка.
Навесні білим цвітом, восени червоним плодом. (Калина). Калина є символом нашої країни. Для українців калина слугувала за ліки. Кожна господиня обов’язково готувала калинові ліки на довгу зиму. Засушували її цвіт, ягоди, листя , гілочки, перетирали з медом, цукром. (Діти розповідають.) Калиновий чай – перший помічник при нежиті, кашлі, серцевих захворюваннях, для регулювання тиску та травлення. Дівчата використовують ягоди для косметичних цілей, соком стиглих ягід протирали обличчя, щоб красиве та рожеве було. Адже калина- символ дівочої краси та вроди. Якщо копали криницю то біля неї садили кущ калини-щоб вода солодкою була.
Існували приповідки:
-Пишна та красива, мов червона калина.
-Щоки червоні, як кетяги калинові.
-Молода дівчина така гарна,як калина.
-Убралася в біле плаття як калина в білий цвіт.
Гра-хоровод «Ой,є в лісі калина»
Діти разом з вихователем зупиняються на лісовій галявинці для відпочинку .
-Діти, що ви відчули та уявили потрапивши до лісу. (Діти розповідають.)
-А хто з вас розкаже , як у лісі дихається?
-Так, легко. А чому?
-Дійсно, в лісі є багато кущів, дерев,які очищають повітря? Тут нема заводів, фабрик, доріг, якими їдуть тисячі автомобілів.
-Діти, а що потрібно робити для того аби повітря було чистішим. (Саджати дерева, кущі та доглядати за ними,
оберігати їх.)
Дидактична гра «Очищувачі і забруднювачі повітря»
Дидактична гра «Виклади сумне і веселе сонечко»
-Що ж таке повітря? Яке воно? Повітря невидиме, але за допомогою чарівної палички спробую показати його вам. Давайте підійдемо до столика чарівного і почнемо чаклувати. Раз, два, три!(Вихователь знімає серветку зі столу, на якому стоять чотири склянки з водою.)
-Діти, що це? Так. Просто склянки з водою. Але саме вони допоможуть нам побачити повітря.
Дослід№1.
(Діти спостерігають).
-Що ви бачите на стінках склянки? (Бульбашки). Це повітря. А хто дихає повітрям у воді? (Риби, водорості та ін).
Дослід№2.
Вихователь викликає дитину, дає грудочку землі. Що це? (Земля. Пропоную кинути грудочку у воду. Що ми побачили? Подивіться, як повітря виходить із землі? Хто дихає повітрям у землі? (Рослини, жуки, черв’яки, кроти та ін.).
Дослід №3.
Дитина кидає грудочку цукру у воду. Повітря є в продуктах.
Дослід№4.
Дитина натискає на іграшку-писклявку. Іграшка пищить, з неї виходить повітря. Отже,повітря є в предметах, що нас оточують.
Дослід№5.
Діти дихають через трубочку в склянку з водою. Повітря є і в середині нас.
-Отже, ми з’ясували, повітря є скрізь: у воді, в землі і в нас самих. Повітря не можна побачити, а можна лише відчути. Поставте долоню перед собою і дихніть на неї. Що ви відчули? Так, тепле повітря. А тепер дмухніть на долоню. Що відчули тепер? Так, повітря прохолодне.
Дидактична гра «Хто де живе».
Психогімнастика « Ми маленькі деревця».
-Діти, а для чого нам потрібно повітря? Правильно. Щоб дихати.
Ми переконалися, що в нашому організмі є повітря, а як же воно туди потрапляє?
Загадка.
Між двома вогниками стоїть горбочок.
Дві дірочки має, свіже повітря вдихає. (Ніс).
-Так, повітря в організм людини потрапляє через ніс і рот. Подивіться в дзеркало на свій носик. Що ви бачите? (Дві ніздрі). Через них людина вдихає повітря. Воно проходить каналами, поверхня яких вкрита безліччю волосинок, які весь час коливаються, мов трава на лузі, коли віє вітер. До цих війок,як до липкого паперу, чіпляються порошинки, що потрапляють до носа разом з повітрям. Ось чому ніс називають фільтром, який охороняє організм аби разом з організмом до нього не потрапив бруд. Внутрішні стінки носа вкриті безліччю кровоносних судин, якими весь час циркулює гаряча кров. Тому повітря в носику гаряче, мов у пічці. Навіть морозне, холодне повітря встигає там нагрітися. Ось чому, щоб не застудитися, треба дихати не ротом, а носом. Крім того , ніс уміє сприймати запахи приємні і неприємні. Іноді запахи нас попереджають про небезпеку(якщо щось горить).
Дидактична гра «Вгадай, чий ніс»
Дихальна гімнастика.
-Ніс повинен бути завжди чистим і здоровим. Обов’язково, у кожного з вас , щоб був носовичок. Повітря нам потрібне для життя, і чим більше ми кисню вдихаємо, тим краще розвивається грудна клітина і більшими стають легені. А для цього треба більше гратись на свіжому повітрі, провітрювати кімнату. А щоб наш організм краще розвивався –необхідно правильно сидіти, приймати правильне положення тіла. Покажіть, як правильно потрібно сидіти. (Діти показують). А ще дотримуватись таких правил:
-Не дихати в обличчя людині, що розмовляє.
-Прикривати ніс і рот хустинкою коли кашляєш або чхаєш. Для чого це потрібно робити? (Щоб не розповсюджувати мікроби).
-Але буває,що ми простужуємося і хворіємо, тому не завжди можемо відчути запахи. І мами вас лікують. Яким чином? (Капають лікувальні краплі для носа, роблять інгаляції з лікарських рослин).
-Ми звертаємось до природи-матінки. Мабуть не знайдеться в світі такої людини, яка б не любила природу.Одні любуються барвами осіннього лісу, інші обожнюють високі гори, бурхливі ріки, а ще інші в захваті від просторого степу. І вже, напевно, можна сказати, що не знайдеться такої людини, яка б не зверталася до цілющих цінностей природи. Ще з давніх- давен передавались знання про лікувальні властивості рослин із роду в рід. Люди старшого покоління добре знаються на травах, адже раніше не було багато ліків і при захворюванні використовували лікувальні властивості рослин. Який гарний ми з вами виготовили гербарій, ніби «хоровод квітів». Зараз ми сплетемо фітовіночок.
Дидактична гра «Вгадай за запахом» (лікарські рослини).
Дидактична гра «Розкажи про лікарську рослинку» (поділ слів на склади).
-Дружіть з природою, з чистим цілющим повітрям, з чистою водою і вам не потрібно буде звертатись до лікарів. Бо саме в пророді закладена основа вашого здоров’я.
Щоб росли ви, дітки, дужими,
Не будьте до себе байдужими.
Про природу рідну все взнавайте,
Всім цікавтесь і все пам’ятайте.
Все тіло своє бережіть
І з народною медициною дружіть.
-А зараз запрошую всіх до нашої фітовітальні на смачний ,запашний чай з лікарських рослин.

Автор: 

Хорошилова Людмила Миколаївна

Отримати сертифікат

Користувацький вхід