Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Води суходолу. Основні річкові системи Південної Америки

0

Парасковіївська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №40
Донецької обласної ради

Географія материків
Урок подорож
Тема: Води суходолу.
Основні річкові системи Південної Америки

2013-2014н.р
вчитель: Севостьянова Р.Л.

Тема уроку: Води суходолу. Основні річкові системи Південної Америки.
Мета: сформувати у учнів загальне уявлення про внутрішні води Південної Америки, дати учням поняття про причини повноводності, поглибити систему знань про внутрішні води, розвивати образну пам'ять, зорову увагу та просторові орієнтації, сприяти вихованню пізнавального інтересу до вивчення Південної Америки.
Обладнання: фізична карта півкуль, фізична карта південної Америки, атласи, зошити, підручники.
Структура і зміст уроку:
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація знань.
Ми продовжуємо вивчати материк Південна Америка і після теми клімат і рельєф ознайомимось з водами суходолу.
Що відноситься до вод суходолу?
До якої оболонки Землі відносяться води суходолу?
Є наука, яка займається вивченням вод суходолу. Це наука – гідрологія.
3. Мотивація навчання та пізнання.
На дошці і в зошитах записати:
Витік –
Гирло –
Річкова долина –
Річище –
Заплава –
Річкова система –
Вододіл –
Водоспад –
Ваді –
За допомогою словника в підручнику пояснити записані поняття.
У нас на уроці присутні гідрологи, які допоможуть визначити знання і підготовленість команд по річкам і озерам Південної Америки.
Вони проведуть невелику екскурсію в світ гідрології.
Вчитель: Допоможе їм «Макет озера» він буде служити оцінкою, копилкою знань.
В ньому знаходяться ракушки, які учасники подорожі будуть отримувати за демонстрацію знань з даної теми.
4. Представлення теми, мета уроку.
По крапельці, по крапельці ми будемо накопичувати свої зання.
Учні читають.
Тема: Види суходолу Південної Америки.
Наша мета: більш детальніше ознайомитись з річковими системами і типами озер в залежності вд їх походження.
Наша подорож умовно буде складатись із блоків:
- Загальна характеристика вод суходолу Південної Америки
- Характеристика найбільших річок
- Особливості озер

5. Формування нових знань.
Умовно клас ділиться на команди.
Звернемо увагу на наявність обладнання: атласи, контурні карти.
Під час подорожі нас консультують: гідрологи, геологи, екологи, зоологи.
Знімають нашу роботу фотокореспонденти.
Учитель. Вступне слово.
Загальна характеристика вод суходолу Південної Америки.
Південна Америка має густо розгалужену річкову сітку, що обумовлено особливостями рельєфу і клімату материка. Південна Америка займає лише 12% загального об’єму річкового стоку планети.
Хоча великих озер на материку мало, але серед них є дуже своєрідні. Є численні водоспади, які падають з уступів Бразильського нагір’я.
Відтак, прослухавши мою інформацію команди готові на подорожі.
Спочатку річками Південної Америки.
Але спочатку уточнюючі запитання.
Якими океанами омивається Південна Америка.
Учні: Тихим, Атлантичним. Значить сток річок буде в два океани.
В яких кліматичних поясах розташована Південна Америка?
Вона розташована в таких кліматичних поясах:
Учні:
- субекваторіальний
- тропічний континентальний (пустельний)
- субтропічний рівномірно вологий
- помірний морський
- помірний континентальний.
Значить живлення буде? Дощовим.
Дослідник: Донедавна вчені вважали африканську річку Ніл найбільшою у світі. І віддали першість Амазонці – королеві річок.
Амазонка – так назвали її іспанські завойовники. Воюючи на берегах ріки з індіанцями вони були вражені сміливістю індіанських жінок, які воювали нарівні з чоловіками племені.
Вони нагадали іспанцям античний міф про амазонок. Самі ж індіанці називають Амазонку «Парана Тинго» що означає «Королева річок». І справді, ця ріка – найвеличніша в світі.
Один із витоків Амазонки – Мараньон – бере початок в перуанських Андах, потім змивається з Укаялі і річка отримує назву – Амазонка. Висота з якої витікає Мараньон становить 4500м (з льодовика).
Площа Амазонки понад 7 млн.км2. так, понад чверть вод, що несуть у Світовий океан усі річки планети, становлять саме води Амазонки. Річка збирає води із більш як 500 приток. А на території що зрошується цим водним павутинням, могла б уміститись вся Австралія.
Також у гирлі Амазонки розміщений найбільший у світі річковий острів – Маражо.
На 48 тисячах квадратних кілометрів його площі цілком змогла б розміститися така країна, як Нідерланди.
Амазонська низовина є найбільшою низовиною на Землі. Під час повеній, коли рівень води в Амозонці підвищується на 20 метрів, пласке царство боліт і джунглів затоплюється на багато кілометрів в окрузі, обертаючись на велетенське прісне море, з якого стирчать верхівки дерев.
Уклін Амазонської низовини настільки мізерний, що навіть за тисячу кілометрів від гирла річки дуже помітні океанічні припливи.
Їх особливістю є знаменита «пророка», що означає «гримуча вода».
Від зіткнення могутньої ріки з припливною хвилею,що котиться назустріч, на Амазонці утворюється шестиметровий водяний вал увінчаний пінистим гребенем. Він біжить угору по річці з приголомшливим гулом, змітаючи все на шляху, і горе судну, що не встигне завчасно сховатись у боковій протоці або бухті.
Уже говорилось про витоки Амазонки. Дослідники встановили ще один рекорд цієї річки. Адже вона утворюється злиттям декількох річок. Протяжність усієї грандіозної річкової системи.
Мараньон-Апуримак- Укаялі-Амазонка становить понад 7 тисяч кілометрів.
Тож саме Амазонка стала річкою №1 у світі по довжині, глибина коливається від 70 м до 100м. Ширина основного русла у середній течії 5 км. у нижній – 20км. В Амазонці воду королеви річок називають білою через велетенську кількість мулу, що нею переноситься. Від того вода в Амазонці стає дуже каламутною. Такий цікавий факт. Біля міста Манаус в каламутну – «білу» Амазонку впадає ріка Ріу-Негру, вода котрої, навпаки дуже прозора і здається майже чорною. Та ось води цих двох могутніх річок зміщується не відразу і ще впродовж 15км униз по Амазонці від Манауса можна бачити, як паралельно, в одному руслі течуть дві різнобарвні річки.
Зоолог. Гідний подиву тваринний світ Амазонки. Зокрема у ній водиться 2500 видів риб. Це третина всієї різноманітності рибного царства нашої планети. Серед плавунів є просто унікальні представники іхтіофауни (так учені називають усіх риб загалом). Як от 200 кілограмова, 5 метрова арапоїма, яку вважають найдревнішою рибою на Землі, 2 метровий електричний вугор, що збиває людину з ніг розрядом струму у 300 вольт, велетенський скат зі смертоносним шипом на хвості, річкова акула і звичайно ж знаменита «крихітка» піранья. Про неї навіть існує промовка «Краще один великий крокодил, ніж три маленькі піраньї». Дійсно, згая цих дрібних рибинок, із гострими мов бритва зубами залишає від великої рибини один скелет буквально за лічені хвилини.
Проте чи не найзнаменнішою мешканкою амазонських вод усе ж є анаконда - водяний удав 20 - метрової довжини. Для неї часом стають обідом не лише дитинчата тапірів (травоїдних тварин, схожих на свиней), а й навіть найнебезпечніші хижаки Південної Америки – ягуари, котрі потрапляють в обійми удава при переправі через річку.
Багатий і рослинний світ Амазонки. Зокрема на поверхні її заток гойдається півтора метрове листя найбільшого латаття у світі – Вікторії Регії (лілеї). Такий лист нагадує велетенську зелену сковороду і може витримати вагу підлітка.
Загалом же всю територію, яку зрошують води Амазонки називають «зеленими легенями планети». Цей найбільший масив вологих тропічних лісів є основним поставником кисню в атмосферу.
Еколог. Однак цивілізація дедалі активніше наступає на ріку, і масштаби цього наступу вражають: щогодини зникає 4 квадратних кілометрів джунглів Амазонії і швидкість освоєння цих земель людиною прискорюється щороку.
Дослідник. А Парана – друга за величиною річка Південної Америки, яку корінне населення називає «мати моря». Вона має 2 витоки. Один із них бере початок за сто кілометрів від Атлантичного океану. І лише через декілька тисяч кілометрів Парана виносить свої води в той же Атлантичний океан. Мутний слід річки на відстані 100-150км від берега. Парана пересікає декілька географічних поясів, на відміну від Амазонки, яка протікає в одному географічному поясі.
Різна кількість опадів, які поступають з різних частин басейну річки не одинакові. В верхових Парани більше всього дощів випадає влітку, а нижній течії – взимку. По водності Парана займає 6 місце в світі серед крупних річок планети. На річці, яка проходить через тверді породи є пороги і водоспади.
Одним із самих живописних є водоспад Ігуасу. Він розташований на кордоні Бразилії і Аргентини. У перекладі з мови інків «Ігуасу означає «велика вода», так воно і є. В сезон повноводдя за добу через каскад проходить майже мільярд тон води. Вода падає з урвища, що має форму півмісяця, в улоговину, що лежить на 82 метри нижче. Комплекс водоспадів має ширину – 27км, їх кількість доходить до 275, залежно від пори року і натиску води.
Скелі між водоспадами покриті лісовими хащами. Найбільший водоспад має назву «Паща Диявола».
А приблизно раз у сто років, під час засухи, водоспад пересихає. У такі періоди на місці водоспаду видніється базальтовий уступ.
Уперше європейці побачили водоспад у 1541 році. Це були іспанці. Блукаючи в хащах вони почули незрозумілий гуркіт. Рухаючись на звук, вони прийшли до величезного водоспаду.
Вражені його красою вони назвали його «Стрибок діви Марії матері Божої». невдовзі цю назву забули.
Гідролог. Довжина річки Парана – 4400 км, а площа басейну – 3,1 млн. км2. Вона має найбільш складний режим харчування.
Геолог. Мільйони роки тому, коли поверхня Землі була вкрита вулканами, розпечена лава рухалася зі сторони екватора до південного полюса. З часом, вогняний потік зупинився і застиг. Так відбувалося кілька разів, і в тому місці, де лава зупинилася, утворилися величезні базальтові «сходи». Минулоще кілька мільйонів років, і коли почали танути льодовики, через них пролягло русло новоутвореної річки з надзвичайно красивим каскадом водоспадів. Так вчені пояснили виникнення водоспаду.
Гідролог. Літній підйом рівня води Парани у верхів’ях змінюється осіннім у нижній течії, що пов’язано з циклонічними дощами у субтропічному поясі та затримкою паводкових вод в долині її притоки Парагваю.
Тому коливання витрат у Парани значно більші, ніж у Амазонки. Середня витрата становить 17 400 м3/с, максимальна - 45000м3/с, а мінімальна 6200 м3/с.
Еколог. У 1916р. один із перших повітроплавців – бразильський льотчик Альберто Сантус – Дюмон здійснив політ над штатом Парана вздовж річки Ігуасу.
Побачивши каскад водоспадів, він уже не міг заспокоїтись. Альберто вважав, що така краса обов’язково повинна стати надбанням всього людства. Крім того, здійснюючи польоти над тропічними лісами, він не міг не бачити, як з кожним роком їхня площа зменшується, як підступають сільгоспугіддя до водоспаду. Тому льотчик постійно звертався до урядів Бразилії та Аргентини з проханням утворити навколо Ігуасу національні заповідники, щоб зберегти водоспад для нащадків. У 1919 році Бразилія, а через кілька років і Аргентина нарешті утворили на своїх територіях національні парки.
В 1984 році неподалік водоспаду на річці Парана було побудовано найпотужнішу в світі електростанцію «ітайпу».
Коли на «ітайпу» відкриваються шлюзи і з висоти 196 метрів падають тони води – це справляє величезне враження.
Але воно відразу тьмяніє, коли перед очима туристів постає могутній водоспад. Творіння рук людських все ж таки не може змагатися з красою та величчю створеного природою.
Учитель. Попрацюємо з підручниками. Прочитайте опис. Поясніть вираз: Південна Америка найбільша на внутрішні води.
Дослідник. Оріноко – четверта за розмірами річка Південної Америки.
Вона бере початок на Гвінейському плоскогір’ї. впадає в Атлантичний океан. Саме на Оріноко можна побачити дивне явище природи. На своєму шляху річка зустрічає скелю і тому розбивається на два рукави. Головний несе свої води в Атлантичний океан, а менший повертає на південь і змивається з Амазонкою.
Гідролог. Басейн Оріноко займає площу близько 1 млн.км2. Витоки річки були встановлені лише у 1951р. і тоді ж була встановлена її довжина 2740км.
В басейні Оріноко дуже багато крутих уступів, з яких спадають водоспади.
На річці Чурун знаходиться самий високий водоспад світу Анхель (1054м).
Живлення Оріноко як і всіх річок Південної Америки – дощове. Найбільш повноводною вона буває з червня по серпень.
Учитель. На відміну від Північної Америки в Південній Америці великих озер мало. Озера материка зосереджені на півдні Анд і мають льодовикове походження.
Дослідник. В Центральних Андах розміщене високогірне озеро Тітікака. Воно лежить на висоті 3812м. і є самим великим високогірним озером світу. Має глибину 304м. воно має стік в озеро Поопо Маракайбо - найбільше озеро Південної Америки. Це озеро – лагуна. Воно виникло у впадині земної кори на півночі материка.
Еколог. Сучасні виробництва шкідливо впливають на чистоту озер. На жаль, вони поступово забруднюються.
Учитель. Відтак, ми ознайомились з водами суходолу Південної Америки. Пропоную провести бліц-турнір на знання географічних назв, пов’язаних з темою: Води суходолу Південної Америки. Але зараз працюємо індивідуально. Кожний учень індивідуально працює з атласом і намагається першим відповісти на поставлені вчителем запитання. Правильна відповідь оцінюється одним балом. Перший, хто набрав 5 балів, стає переможцем і заохочується учителем.
Оскільки у змаганні не передбачена біля карти, учитель заохочує до роботи з картою атласу.
Подорожуємо річками Південної Америки.
1 етап подорожі. Починаємо подорож з:
Перуанських Анд, Мараньон, Укаялі, Амазонка, Амазонська низовина.

Автор: 

Сєвостьянова Ріта Лук'яніва

Отримати сертифікат

Користувацький вхід