Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Сплять засніжені дерева. Екологічна прогулянка-милування деревами.

0

Мета:Вчити розпізнавати взимку дерева за формою крони,кольором кори,розміщення гілок та бруньок; розповісти, що рослинам добре коли їх накрили снігом, стимулювати інтерес і допитливість у пізнанні довкілля; сприяти розвитку спостережливості, вихованню естетичних почуттів, любові до природи рідного краю.
Попередня робота:Бесіди про зиму, зміни, які відбулися у житті живої природи взимку; розгляд ілюстрацій зимового пейзажу. Читання віршів, оповідань із збірки " Первоцвіт ".
Матеріал:Дві склянки з водою:звичайна і підсоложена винесені ще зранку надвір.
Хід прогулянки.
Білий сніг у парк упав
На дубочки молоденькі,
На ялинки зелененькі.
Притрусив сніжком доріжки,
Всі горбочки, моріжки,
Біло-біло в парку стало,
Так багато снігу впало!
- Недарма зиму називають чарівною, казковою порою. Іноді кришталева зимонька дарує нам справжні чудеса, які ніколи не залишають байдужем.І от саме сьогодні, у цей гарний день, зима приготувала для нас, малята, один із своїх чарівних сюрпризів.
- Подивіться, будь-ласка довкола. Яке воно навколо? ( Біле, пухнасте, гарне. )
- Що ж, діти, сталося з деревами, коли прийшла зима, як вона змінила їх? ( Вкрила білим покривалом ). Подивіться уважно: чи встигли цього року приготуватися до приходу зими дерева? Як це зробили вони? ( Скинули листя ). Правильно. Що зараз лежить на гілочках дерев, там, де нещодавно росли листочки? ( Гілочки дерев вкриті снігом ). Подивіться уважно: бачити, як попригиналися віти дерев: вони аж посхилялися до низу.
- Чому це так? ( Сніг дуже важкий, деревам важко його тримати на своїх гілочках ).
( Діти обережно струшують сніжок із кількох гілок і спостерігають, що буде з ними. Зробити висновок: сніг струсили, деревцю стало легше, і його віти піднялися вгору ).
Вихователь:Ми звільнили деревця від снігу, а тепер давайте роздивимось їх уважно. Хоч на гілках нині немає листочків, проте неважко впізнати деревця, якщо знати про них дещо цікаве. Ось перед нами перше дерево.
- Яке це дерево? ( Береза). Чому ви так легко здогадалися? ( Це єдине у світі білокоре дерево, тоненькі гілочки нахилені до низу ). Розгляньте уважно гілочку. Зверніть увагу - вона гола; на ній є маленькі горбинки. Що це? ( Бруньки ). У них, мов у схованці, ховаються молоді листочки. У такій схованці вони не бояться ні морозу, ні вітру, ні снігу. Дрімає берізка, набирається сил, щоб знову зазеленіти весною. Берізка білокора, тому її так легко впізнати. Інші ж дерева дуже подібні одне до одного. Щоб їх впізнати потрібно роздивитись плоди, гілочки, бруньки, кору. Йдемо далі.
- Ми підійшли до якого дерева? ( Тополі ).
- Чи легко взимку впізнати тополю? Чому? ( Вона навіть без листя схожа на свічечку ). Як розміщені гілочки? ( Одна біля одної тягнуться вгору, притискаються до стовбура ). Роздивіться гілочки тополі. Які в неї бруньки? ( Великі, вкриті великими лусочками ). Зверніть увагу, що вони розташовані на гілці почергово, одна зправа, інша вище - зліва, наступна - знову справа, і так до самої верхівки гілочок. Помилуйтеся тополькою,яка вона гарна у своєму зимовому вбранні. Скажіть їй ласкаві слова ( тополька,тополинка,тополечка ).
Фізкультхвилинка:
Руки вгору - підтягнутись,
Раз - два, раз - два.
Що найнижче нахиліться.
І до сонечка всміхніться.
А тепер хай всі малята
Пострибають мов зайчата.
- Мандруємо далі, і засніжена стежина підвела нас до іншого дерева. Складно відповідсти відразу що це за дерево.
- На що ви звернули увагу коли підійшли до нього? ( На пучечки ). Саме за ними взимку впізнають ясена ( зриваю пучечок крилаток і показую їх дітям ). Це плоди ясена - крилатки.
- Якого вони кольору? ( Жовтого ). Скільки їх у пучечку? ( Багато ). Всю зиму висять крилатки на ясені на радість пташкам. Поміркуйте, чому плоди ясена називають крилатками? ( Вони мають "крильце" ). Роздивіться крильце яке воно? ( Тоненьке,легеньке, жовте ). А ось це потовщення - спеціальний мішечок, де і знаходиться насінина. Крильця допомогають насіннячку перелітати на нове місце. Підхопить вітер крилате насіннячко, понесе його через дерева, будинки, вулиці тай покладе його на землю і буде воно спати до весни. А весною у насіння з`явиться важлива робота - рости новому ясенку. Пригадайте скоромовку: "Ясен - батько, я синок, ясиновий я синок".
- А ось біля цього дерева також є крилатки, але це не ясен. Чи важко впізнати клена взимку?
- Чому? Свої крилатки клен скинув ще восени і тому його впізнають за гілками (вони великі, прямі, рівні ). А ще дуже міцні. Не дарма у давнину із кленів виготовляли списи, стріли. Тай назва "Клен" означає - гострий,сильний. Будьте красиві як кленочки і прикрашайте землю добрими справами так, як її прикрашають клени.
Вирушаємо далі по сонному парку.
- Що це за дерево нас вітає? Ви дізнаєтесь як відгадаєте загадку:
Краса всього парку,
Людям тінь, якщо жарко.
Дасть різьблену посуду
І полікує простуду ( Липа )
- Як змінилась вона взимку? Що бачите на гілочках? ( Плоди - горішки ).
- Які вони? ( Маленькі,кругленькі,чорні,сухі ). Вони опадають з дерева на протязі всієї зими. Гнані вітром, вони несуться над землею разом із снігом, там де залишиться горішок - через пару років проростає маленька липка. А ще липка взимку стає їдальнею для птахів. До неї прилітають поласувати горішками дятли, сойки, прибігають білочки.
- А он серед білого снігу особливо примітна ялинка. Як називаються листочки ялинки? ( Хвоїнки ). Мабуть хвоїнки не бояться морозу то й залишаються на зиму на гілочках. Наші ялинки, мов у білих шубках.
- Чому ж не ламаються під вагою снігу гілки? А це, тому що гілки ростуть під нахилом вниз і через це сніг падає з них. Зверніть увагу на верхні гілки.
- Що на них росте? ( Шишки ).
- Які вони у ялинки? ( Довгі, великі, тоненькі, коричневі ) .
- У цих шишках ( показую ), є насіння. У ялинки воно дозріває взимку. Висипаються насінинки із шишок на сніг і чекають весни, щоб прорости. А ще шишки полюбляють зимуючі птахи: дятли і шишкарі видовбують з них смачне насіннячко.
Давайте повернемося до нашого досліду. Що сталося? В білій склянці вода почала вкриватися льодяною кіркою. Яка була вода у склянці? ( Звичайна ). У червоній склянці вода незамерзла, тому що, у ній був цукор. Взимку дерева не замерзають тому що, у їхньому соку також є цукор. Взимку дерева і кущі не ростуть, вони перебувають у стані спокою, вони сплять. Але, все рівно потребують охорони і бережного ставлення. Давайте нагорнемо до стовбура снігу, щоб було тепло корінню, а весною багато води. Та побажаємо нашим деревам спокійного та безпечного зимового сну.
-

Автор: 

Пищенюк Ірина Володимирівна, вихователь, ДНЗ № 23

Отримати сертифікат

Користувацький вхід