Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Урок письма для 2 класу Тема. Добирання спільнокореневих слів.

0

Урок письма для 2 класу
Розробила: вчитель початкових класів загальноосвітньої школи І - III ступенів №6 Донецької області Шпота Т.М.
Тема. Добирання спільнокореневих слів.
Мета: закріплювати вміння розпізнавати та добирати спільнокореневі слова, добирати слова із заданим коренем; закріплювати знання про вивчені частини мови; збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати пізнавальний інтерес, навички грамотного й каліграфічного письма, увагу. Зміцнювати бажання вчитися, виховувати спостережливість, охайність.
Обладнання: таблиця «Пиши красиво й правильно», лист, кольрові картки, предметні малюнки, записи на дошці, картки із слoвами.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сядьте, діти, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько.
Голову вище підніміть,
Свої плечі розведіть.
Мені, діти, усміхніться,
Веселіше подивіться.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Вправи на повторення
1.1 Малюнковий диктант
(Діти записують у зошитах назви предметів на малюнках, підкреслюють орфограми.
Взаємоперевірка, 1 диктує, називає орфограми. Задаються додаткові питання)
Відгадайте загадку.
• Гуляє в полі, та не кінь,
Літа на волі, та не птиця. (Вітер)
— Як назвати вітер, що не дуже сильний? (Вітерець)
— Як називають сильний вітер? (Вітрюган)
(На дошці вивішуються ці слова)
— Визначте корінь у цих словах.
— Які слова називають спорідненими?
— Назвіть перший звук у цих словах?
— Дайте характеристику цьому звуку. .
— Якою буквою на письмі ми його позначаємо?
1.2 Каліграфічна хвилинка
Букву В ми сьогодні і пропишемо.
Вв вм ов вс вч вд .
Щоб букви правильно писати,
Про каліграфію не слід забувати.
Букви пишемо гарненькі,
Щоб були усі рівненькі.
(Нагадати правила посадки при письмі)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Ой, я й забула, до нас надійшов лист. Тут написано: «Учням 2-А класу від Петрика П'яточкіна».
— Дорогі друзі! Зараз я знаходжусь у королівстві «Споріднених слів». Я дуже хочу додому, до мами, але король не відпускає. Він дав багато завдань, а як їх виконати, — не знаю, тому що в школі був неуважним, неслухняним. Допоможіть мені, і я обіцяю вам, що стану гарним учнем!
— Ну що, допоможемо Петрикові?
А ось і завдання від короля, які треба виконати.
— Виконуючи завдання, ми добиратимемо споріднені слова, складатимемо із ними речення. Удосконалимо своє вміння визначати корінь, а також закріпимо знання про вивчені частини мови і доведемо Петрикові, що діти нашого класу на уроках уважні, слухняні та розумні.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Завдання « Прояви кмітливість»
- Прочитайте речення
Водовоз віз воду з водопроводу.
— Що це за речення?
— Навіщо потрібні скоромовки?
—Знайдіть у ній спільнокореневі слова.
— Який корінь у них?
Увага! Я стверджую, що слово водовоз є спільнокореневим і до слова віз.
Вам треба подумати і показати за допомогою світлофора ваше рішення.
(Так, згодні – зелений, ні – червоний, не знаю – жовтий)
— Поясніть свою думку.
— Покажіть ще раз своє рішення, може у когось змінилась думка.
— Як називається явище, коли один звук в корені змінюється на інший?
— А зараз послухайте маленьке повідомлення про складні слова. (Юля одержала завдання заздалегідь знайти інформацію про складні слова)
— Так як називаються слова, які мають 2 корені?
Фізкультхвилинка
2. Завдання «Мовна розминка»
На дошці були записані групами споріднені слова, але налетів вітерець- пустунець і все переплутав. Випишіть групами споріднені слова, позначте в них корінь.
Мороз, сніг, сніговий, морозець, холод, сніговик, морозний.
— Яке слово не потрапило до жодної групи? Чому?
— Воно ж, як і мороз означає стужу?
— Як називаються слова зі схожим значенням, але різні за написанням?
— А слова з протилежним значенням?
— Підберіть антонім до слова холод. (тепло, спека)
3. Завдання «Поетичне»
(Робота за підручником с.128) Вправа 1
— Прочитайте вірш. Про що розповідається у вірші?
— Вставте пропущені слова.
— Знайдіть спільнокореневі слова.
4. Гра « У гостях».
( Для цієї гри треба об’ єднатися в команди за рядами.)
На дошці три будиночки, у яких записані корені -ліс-, -зим-, -сад-. Завдання для кожного ряду: які слова-родичі «прийдуть» у гості у кожен дім?
Запишіть ці слова. Визначте корінь
5. 3авдання «Проблемне питання»
Інтерактивна вправа.
В словах: Літо, літечко, літній, літак однаковий корінь - літ-.
Увага! Я стверджую, що всі ці слова – спільнокореневі, у них спільний корінь - літ-.
Вам треба подумати і показати за допомогою світлофора ваше рішення.
(Так, згодні з моїм твердженням – зелений, ні – червоний, не знаю – жовтий)
— Поясніть свою думку. Доведіть, що не всі слова споріднені.
— Покажіть ще раз своє рішення, може у когось змінилась думка.
Фізкультхвилинка (вправи для очей)
- Голова нерухома. Підняти очі вгору, опустити вниз. Подивитися вправо, потім- вліво. Повторити 6-8 разів.
- Відкинутись на бильце стільця. Вдихнути. Видихнути. Повторити 5-6 разів.
Руки витягти вперед, подивитись на кінчики пальців, підняти руки вгору стежити очима за руками, не піднімаючи голови, руки опустити Повторити 4-5 разів.
5.3авдання «Цікавинка»
Гра «Склади слово».
- Візьміть із першого слова першу букву, з другого — другу, з третього — третю і т. д. Складіть слово.
Улянка, школа, червень, сарафан, переїхати, хлібина, дівчина.
— Що ви записали? (Україна).
— Визначте корінь в цьому слові.
— Що для цього треба зробити?
— Давайте складемо алгоритм за яким треба визначати корінь.
(Складання алгоритму)
1. Підберіть спільнокореневі слова. (Край, країна, українка)
2. Порівняйте значення і написання цих слів.
3. Знайдіть спільну частину.
- А зараз послухайте маленьке повідомлення про походження назви нашої країни. (Настя одержала завдання заздалегідь знайти таку інформацію )
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Молодці, діти, ви виконали всі завдання короля і він відпустить Петрика П'яточкіна додому.
Я сподіваюсь, що повернувшись він буде уважним і слухняним і буде гарно працювати на уроці, як ви.
Інтерактивна вправа. «Незакінчене речення»
Прочитайте і доповніть твердження.
• Корінь слова — це...
• Спорідненими називаються слова, які...
• Щоб визначити в слові корінь, треба...
Рефлексія (само оцінювання)
Поді своїми враженнями від сьогоднішнього уроку за допомогою світлофора.
Якщо вам було цікаво, щось дізналися нового,виконання завдань не викликало труднощів –
зелений колір. Якщо вам було цікаво, щось дізналися нового, але виконання завдань викликало труднощі – жовтий. Якщо вам було нецікаво, нічого не дізналися нового, завдан-
ня було виконувати важко – червоний.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (диференційоване)
Вправа з підручника (3, с. 128).
Вправа з підручника (4, с. 128).

Автор: 

Шпота Тетяна Миколаївна, вчитель початкових класів, загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №6 Димитровської міської ради Донецької області

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...