Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Урок

0

Тема уроку.М’яка іграшка як невід’ємний атрибут у побуті та мистецтві українців. Види м’яких іграшок. Пласкі та об’ємні іграшки. Матеріали для виготовлення м’якої іграшки та їх властивості. Інструменти та пристосування (голки, ножиці, наперсток, шпильки) для виготовлення м’якої іграшки.

Мета уроку.
Ознайомити учнів з місцем іграшки у побуті та мистецтві, видами іграшок їх призначенням.
Навчити правильно добирати матеріали для виготовлення іграшки. Виховувати свідоме дотримання учнями правил безпечної праці. Сприяти розвитку творчого мислення. Заохочувати дітей до праці.

Методичне забезпечення.
Зразки та фотографії м’яких іграшок, презентація.
Обладнання, матеріали.
Голка, нитки, шпильки, ножиці, олівці, швацька крейда (мило), тканина.
Мультимедійне обладнання, тканина (бавовняна, вовняна, гладкофарбована, з різними малюнками, фліс, вельвет, велюр, плюш), пряжа, хутро, шкіра, ґудзики, бісер, намисто, дріт, копіювальний папір тощо.

Основні поняття.
Іграшка народна, декоративна, ритуальна, театральна, колекційна, авторська.. Матеріали натуральні та хімічні.

Тип уроку. Комбінований.
Будемо працювати активно, дисципліновано,
уважно,зібрано і дружно.
Якщо хочеш щоб життя тобі посміхнулося,
спочатку сам посміхнися життю.
Хід уроку.

1. Організаційний момент.
1.1. Пролунав і стих дзвінок.
Починається урок.
Всі за парти посідаєм,
Працювати починаєм.
1.2.Доброго дня, діти! Мене звуть Тетяна Михайлівна. Я сьогодні ваша вчителька трудового навчання. На нашу зустріч я чекала і дуже хотіла дізнатися: які ви? Впевнена, що й вам цікаво. Бачу усмішки на ваших обличчях і зацікавленість в очах. Мені дуже хочеться, щоб ми стали з вами друзями. Розраховую на вашу допомогу — старанність у роботі, серйозне ставлення до уроку. Зі свого боку, обіцяю зробити нашу зустріч цікавою і корисною. Бачу, є згода в товаристві. Отже, починаємо урок.
1.3.Психологічна хвилинка.
А тепер доторкніться один до одного, усміхніться один одному й подаруйте чудовий настрій. (Учитель торкається до першої дитини, а діти далі до своїх друзів по черзі -ланцюжком.)
Учитель. Коли ми даруємо добрі слова, чудовий настрій, тепло своїх долоней іншим нам стає теж добре, тепло і затишно на душі.
2. Мотивація навчальної діяльності
Я в барлозі взимку спав,
Мед із вуликів збирав.
Бант на шию пов'язали,
І до іграшок поклали.
Вайлуватий та м'який.
Відгадай, хтоя такий?
Відповідь (Плюшеве ведмежа).
Замість справжньої дитини
Є у кожної дівчини.
Її пестять, одягають,
Спати ввечорі вкладають.
І годують її смачно –
Дуже мамі вона вдячна!
Відповідь (Лялька)
Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником,
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід.
Відповідь(Лисиця)
У нашої бабусі
Сидить дід в кожусі,
Проти печі гріється,
Без води умиється.
Відповідь (Кіт)

Дуже товсті ноги маю,
Тихо їх переставляю.
Височезний я на зріст,
Біля рота маю хвіст!
Відповідь (Слон)
А всі разом це --......( іграшки)
4. Повідомлення теми уроку.

5. Постановка завдань перед учнями.
Учні повинні називати і розрізняти види м’яких іграшок; характеризувати матеріали, які використовуються для виготовлення іграшки;
Учні повинні вміти добирати матеріали, інструменти та пристосування для роботи.

6. Вивчення нового матеріалу. (виділені в тексті пояснення фрази даються під запис)

6.1.М’яка іграшка як невід’ємний атрибут у побуті та мистецтві українців.
Слово вчителя. У всіх в дитинстві були будь-які іграшки. І звичайно ж особливо улюбленими були м'які іграшки. У когось це був плюшевий ведмедик, у когось зайчик, мавпочка. А чи замислювалися ви про історію виникнення м'яких іграшок?
А щоб дізнатись про історію мякої іграшки пропоную завітати на бал. А які літературні казки які ви вивчали по світовій літературі допоможуть нам?
- Ш. Перро. Казка «Попелюшка»
- Самуіл Маршак .Казка «Дванадцять місяців»
Тож вирушаемо на бал.А на балу прийнято вести світські розмови.Розпочинати свою розмову потрібно зі слів :
Вельмишановне панство…..
Шановне товариство…
Послухайте будь ласка…
А ви знаєте…
Ви й не сподівались ,що…
У вас на столах лежать рожеві картки , номер картки означає почерговість вашої розмови .Розпочну першою я.
1--- Ще перші згадки про іграшки можна зустріти в книгах античного світу. Іграшки Давнього Єгипту це - мініатюрні фігурки кішок, собак, корів, тигрів, виконані з дерева. У Стародавньому Єгипті вперше зустрічаються іграшки з дротовим механізмом руху, завдяки якому, наприклад, крокодил міг відкривати пащу. Багато дитячих іграшок археологи знайшли в Італії на розкопках Помпеї .Безліч іграшок, що зображали мамонта, носорога, ведмедя, було знайдено на території Сибіру. Такі ж іграшки були знайдені і на території сучасної України ці іграшки були з дерева.
2--- Найдавніші ляльки з Єгипту. Вони нараховують близько 4 тисяч років. Ляльки були найрізноманітніші: грубі колоди без рук і без ніг, з руками і ногами з тонких паличок. Волосся робили з дерев'яних або нитяних намистин.
3--- Сучасна назва «іграшки» виникла після 1523 року у Франції.
4--- З усіх видів іграшок м'яка - найпізніша за часом виникнення. М'які іграшки це моделі тварин, які дбайливі мами шили своїм чадам з різнокольорових клаптиків і набивали їх ватою або тканиною.
5--- Озирніться! І ви побачите безліч м'яких іграшок, на будь-який смак і колір, різних майстрів, але найулюбленіша іграшка це ….плюшевий ведмедик.
За минуле століття в світі було продано мільйони плюшевих ведмежат всіх розмірів і кольорів, ставши найпопулярнішою іграшкою у світі.
6--- У плюшевого ведмедика є навіть конкретний день народження. У
США, Великобританії та скандинавських країнах День Плюшевого Ведмедика відзначають 27 жовтня.
7--- Ця іграшка з'явилася завдяки президентові США Теодора Рузвельта і емігранта з Росії Моріса Мічтому .
8---Наприкінці 1902 року президент США на полюванні пощадив
ведмедика. Ця подія стала приводом для жартів - наприклад, в одній з карикатур делегація ведмедів вимагала від Рузвельта укласти з людством пакт про ненапад. Одна з карикатур у газеті потрапила на очі Морісу Мічтому (це псевдонім, його справжнє ім'я, на жаль, невідомо) - емігрантові з Росії, власникові магазину іграшок у Нью-Йорку.
Дружина Морріса - Роуз виготовила першого іграшкового ведмедика за образом і подобою персонажа карикатури. Ведмедик був встановлений на вітрині магазину поруч з карикатурою і на честь президента США отримав ім'я «Ведмедик Тедді» (Тедді - лагідний). Мічтом був вражений, скільки людей почали звертатися до нього з проханням купити цю іграшку.
У 1903 році заснував компанію, яка зайнялася випуском ведмежат.
9--- 27 жовтня 2013 року виповнилося 110 років від дня початку масового випуску плюшевих ведмедів.
10--- У різних країнах світу вийшло до сьогоднішнього дня близько 400тисяч книг різних авторів, в яких головним героєм був плюшевий ведмедик. Найбільш широку популярність здобула казка англійського письменника Алана Олександра Мілна Вінні-Пух; яка, вперше була видана в 1926 році.
11--- Першою м’якою іграшкою українців була лялька мотанка.
12--- Народна лялька мотанка є іграшкою, оберегом родини й роду, символом зв’язку між поколіннями. Головне її призначення – берегти душу свого власника від зла й нечистих помислів.
13--- Символічним є те, що мотанка не шиється, а робиться лише за допомогою ниток, стрічок, шляхом намотування. Обличчя в ляльки немає. Вважається, що мотанка повинна бути безлика, вона не повинна ні на кого бути подібна, щоб нікому не завдати шкоди.
14--- Також своєрідними м’якими іграшками були старослов’янські міфологічні істоти, створені своїми руками, які символізували національну фольклорну стихію та зв'язок між поколіннями .
15---З однією ви нещодавно знайомились на уроках української літератури. Пригадайте? Чи відомий Вам письменник Василь Королів-Старий?.
«ХУХА-МОХОВИНКА»
Була вона й сама така пухка, як мох. Мала довгу вовничку, що, мов шовком, вкривала все її тільце. Сама тільки мордочка була голенька й нагадувала садову жовто-фіалову квіточку — «братки». Та були ще в неї голенькі зісподу, рожеві лапки.
Як і всі інші Хухи, Моховинка так само мала мінливу вовничку, яка враз сама собою робилася того кольору, що й ті речі, біля яких бувають Хухи. Моховиночка найчастіш була зеленою, бо рідко відбігала від своєї зеленої хатки. Але ж, коли вона бігала по соснових старих глянцях, що лежали на землі, то ставала такою ж рудувато-червоною, як вони. Біля потоку була вона блакитною, як вода, на піску — жовтою, як пісок, між кущами шипшини — рожевою, на вересі — фіаловою, на снігу ставала білою.
Була вона добра, лагідна, плоха, звичайненька, слухняна, роботяща. А, граючись з іншими малими Хухами, радо приставала на всяку забавку, до якої її кликали. І ніколи ніхто не бачив, щоб вона колись гнівалась, чи була роздратованою, або ж мала якісь примхи.
16--- Немає в світі дитини, яка не любить м’які іграшки! А якщо цей пухнастий котик, смішний песик або хитра лисичка народжені твоєю фантазією і зшиті власноруч, ти не забудеш їх ніколи. Та й подарунка кращого для друзів не знайти. А хутряними та м’якими можуть бути не лише звичні зайчики та ведмедики, а, виявляється, їжачки та баранчики, бегемоти та динозаври, навіть лебеді та фламінго.

Основне призначення іграшки – бути забавою для дитини, одночасно розвивати інтелект та привчати до певних практичних дій Але й дорослі теж не забувають про іграшки.
Сучасні іграшки мають різне призначення:( давайте утворимо з вами квітку семибарвницю як у казці Валентина Катаєва. Це казка про добру дівчинку Женю, які подарували чарівну квітку. Тільки вона відривала пелюстки для здійснення бажань, а ми навпаки прикріпимо. У вас на партах є пелюстки)
• Розвиваючі іграшки для дітей (різноманітні машинки, ляльки,лялькові меблі та посуд, іграшкові побутові прилади; набори іграшкових інструментів, електронні іграшки).
• Декоративні іграшки для прикраси житла (глиняні, фарфорові, металеві статуетки, кухонні іграшки-грілки, ляльки в оригінальному чи народному одязі, копії машин, літаків, кораблів, великі яскраві та пухнасті м’які іграшки).
• Колекційні іграшки ( будь які іграшки, що мають свою історію або виготовлені в обмежено невеликій кількості для колекцій, часто з дорогих матеріалів або відомими особами).
• Народні іграшки ( ляльки , маленькі предмети побуту, зображення тварин та птахів, виготовлені з природних підручних матеріалів, що склались історично для кожної народності).
• Ритуальні іграшки (часто народна іграшка несе ритуальне навантаження – оберіг – фігурки коней чи птахів, лялька-берегиня;
у східній культурі – різноманітні статуетки богів і тварин, підвіски; фігурки з воску використовують у містичних обрядах)
• Ляльки для театральних вистав (пальчиковий театр, ляльки-рукавички, ляльки-маріонетки, тощо)
• Іграшки-сувеніри.
(Під час пояснення продемонструвати учням іграшки чи їх зображення).

Останні роки авторська іграшка набула неабиякої популярності. Матусі виготовляють безпечні, екологічні м’які іграшки своїм діткам, умільці - неповторні подарунки друзям, для декого це стає професією. Навіть у вигляді домашнього рукоділля пошиття іграшок дає можливість втілити свої творчі ідеї у вироби, отримати задоволення від роботи та підвищити власну самооцінку –« я це вмію».
6.2.Види м’яких іграшок
Ви вже в 3 класі шили прості плоскі м’які іграшки - підвіски на ялинку - це нескладно. Плоска іграшка складається з двох однакових деталей – просто одна деталь призначається животиком і обличчям – вишиваємо очі, ротик і носик, другу називаємо спинкою і пришиваємо хвостик. (Продемонструвати учням плоскі м’які іграшки - котик, ведмедик, зайчик)

Об’ємна м’яка іграшка більш складна у виконанні, бо складається з багатьох об’ємних частин; але така іграшка більш точно відтворює фігуру людини чи тварини, частини тіла іграшки можуть бути рухомими (продемонструвати об’ємні іграшки).

Фізкульт – хвилинка
Щось не хочеться сидіти.
Треба трохи відпочити.
В казковому лісі розминка
Настала фізична хвилинка
Руки вгору, руки вниз.
На сусіда подивись.
Руки вгору,руки в боки. Вище руки підніміть.
А тепер їх опустіть.
Плигніть, діти кілька раз.
За роботу все гаразд.
Ваші м’язи всі проснуться,
Ваші губи посміхнуться

6.3. Матеріали для виготовлення м’якої іграшки та їх властивості.
Перші м’які іграшки повинні були максимально точно відтворювати зовнішність тваринки чи людини, тому обирались матеріали відповідного кольору та фактури. В сучасних мультиках та на прилавках магазинів безліч іграшок фантазійних кольорів – зелені, рожеві, жовті та сині коти, песики, ведмедики …Тож, колір тваринки залежить від наявних матеріалів та вашої фантазії.
Для м’якої іграшки знадобляться наступні матеріали :

Основні матеріали для деталей іграшки.
• Штучне хутро з ворсом різної довжини – коротким, середнім, довгим (натуральнее хутро можна використовувати в окремих деталях чи для оздоблення). Штучне – ідеально підходить для пошиття об’ємних набивних іграшок
• Різноманітна тканина – з натуральних та хімічних волокон, різна за будовою та оздобленням; бажано, щоб зрізи тканини не сильно осипалися. Розмір клаптиків залежить від розміру деталей – іноді шматочки тканини із сірникову коробочку стають у нагоді.( тканина бавовняна, вовняна, гладкофарбована, з різними малюнками, фліс, вельвет, велюр, плюш) Ситець, сатин вирізняються яскравістю і барвистістю малюнків. Вони підходять для виконання ляльок, звіряток, лялькового одягу, подушечок-думочек, аплікацій, робіт у стилі печворк. Махрова тканина, з якої виготовляють рушники і банні халати, пухнаста і м'яка, схожа на шкірку тварин. З неї виходять кумедні звірятка. Фланель і байка мають на поверхні маленькі ворсинки, з них теж можна шити звіряток з м'якою шкіркою. Вовняні тканини щільні, можуть бути ворсові і гладкофарбовані, з орнаментальними рисунками, в смужку і в клітку; підходять для пошиття звірят, панно, подушечок. легко розтягуються вздовж і впоперек (це їх головна особливість). З трикотажної тканини можна шити все, що завгодно: клоуна, ляльку, покемона, кубики або кульки.
• Шматочки білої, чорної та кольорової шкіри – натуральної та штучної– згодиться пара від загубленої пальчатки, місцями потертий широкий пояс, уцілілі шматочки старої сумки, халяви старих осінніх чобіт, тощо.
Оздоблювальні матеріали .
• Відрізки різноманітних стрічок, мережива, тасьми, резинки, тощо.
• Фурнітура – різні гудзики та намистини; непотрібна біжутерія – кліпси, підвіски, ланцюжки, тощо.
• Нитки вишивальні та для вязання.
Зєднувальні матеріали.
• Нитки швейні – міцні, краще армовані, різних кольорів (щоб добирати під колір тканини).
• Клей – ПВА, ТИТАН.
Наповновач.
• Синтепон, поролон, синтепух, холлофайбер (найбільш екологічний матеріал, використовується для наповнення диванних подушок). Можна використати інші обємні матеріали – вату, обрізки тканини – але тоді іграшка буде важкою та не такою мякою на дотик. Перших ведмедиків, взагалі, заповнювали деревяними ошурками.
• Мяка проволока (приблизно 2 мм товщиною) для каркасів – алюмінієва чи мідна, краще в пласликовій ізоляції.
( Під час пояснення вчитель демонструє зразки матеріалів).

Обираючи матеріали для конкретної іграшки, потрібно визначити вимоги до виробу та обрати матеріали з відповідними властивостями.
Іграшки для маленьких дітей повинні, в першу чергу, бути безпечними – міцними, екологічно чистими, легко пратися; також вони повинні бути естетичними та недорогими. Таким вимогам відповідають натуральні тканини – бавовняні та лляні; наповнювач – холлофайдер; очі, носик та ротик іграшки краще вищити нитками (гудзики та намистинки маля може відірвати); проволочний каркас краще не використовувати взагалі.
Інша ситуація з декоративними та колекційними іграшками – тут головною вимогою є естетичнічть, далі екологічність та міцність, а вже потім економічність. Для таких іграшок можна використовувати різноманітні мареріали – як натуральні, так і хімічні, доцільне оздоблення та фурнітуру, клейові зєднання, каркаси.

6.4. Інструменти для шиття м’якої іграшки.
Які інструменти потрібні вам під час роботи над м'якою іграшкою. Їх небагато, і всі вони вам добре відомі. Допоможе нам чарівна скринька.
О та вона не відчиняється. А потрібно відгадати загадки:
- Два кільця, два кінця,
А посередині - цвях ( Ножиці)
- Я блискуча,гостренька,
Маю вічко маленьке,
За собою несу
Довгу- довгу косу (Голка)
- Є у голочки подружка,
що прив’язана до вушка.
Слід у слід за нею ходить,
візеруночки виводить. (Нитка)
? Щоб жили всі дружно в мирі:
Скло, пластмаса, гума, шкіра, —
Всіх здружу я, крім людей.
Здогадались, хто я?.. (Клей).
- Маленький хлопчик заліз на стовпчик (Наперсток)
Отже це ножиці, нитки, голки і шпильки,клей, бажано ПВА чи силіконовий— він добре клеїть і тканину, і хутро, і шкіру, а висихаючи, не лишає плям. До того ж його легко змити з рук та зі столу.
Наперсток він вам буде конче потрібний, коли ви шитимете цупку тканину або хутро.
А тепер пригадайте:
• Як мають виглядати якісні голки та булавки? (гострі, рівні, неіржаві).
• Де можна зберігати голки та шпильки? (в гольниці, в подушечці для голок, на магніті; категорично забороняється у маленьких мяких іграшках).
• Як правильно зберігати ножиці під час роботи? (із зімкнутими лезами, кільцяси до себе, справа (зліва для шульги) на відстані від краю стола, щоб випадково не впали).
• Як правильно передавати ножиці? Продемонструйте. (кільцями вперед, тримаючи пальцями за зімкнуті леза).
• Як відміряти оптимальну довжину нитки для ручного шиття? Продемонструйте. (Тримаючи двома пальцями за кінчик, обвести нитку кругом ліктя знову до пальців).

Міні-практикум (робота в группах )
На столі розложена різноманітна тканина, фурнітура. Кожна група маючи карточку-завдання, виконує та демонструє класу результати.

1. Доберіть матеріали та оздоблення для виготовлення сердечка-валентинки у подарунок мамі . Обгрунтуйте свій вибір.

2. Доберіть матеріали та оздоблення для виготовлення мякого ведмедика у подарунок однокласниці. Обгрунтуйте свій вибір.
3. Доберіть матеріали та оздоблення для виготовлення мякої зірочки у подарунок малечі . Обгрунтуйте свій вибір.

При потребі учні классу виправляють неточності.
Вчитель демонструє мяку зірочку, сердечко – валентинку та пухнастого ведмедика.

9. Підсумки уроку.
Підходить до завершення наша казка. Усі на світі казки закінчуються щасливо. Зараз і ми побачимо як завершується наша казка . Давайте виконаємо тести. Графічний тест( правила заповнення)візьміть смайли
Тест «Усмішка»
1. Українська м’яка лялька:
А: лялька мотанка
Б: лялька Барбі
В: ведмедик Тедді
2. Ляльковий посуд та меблі за призначенням відносяться до:
А: декоративних
Б: розвиваючих
В: ритуальних
3. Ляльки - рукавички за призначенням відносяться до:
А: декоративних
Б: розвиваючих
В:ляльки для театральних вистав
4. Іграшка, яка складається з двох однакових деталей називається:
А: об’ємною м’якою іграшкою
Б: комбінованою м’якою іграшкою
В: плоскою м’якою іграшкою
5. Тканина (бавовняна, вовняна, гладкофарбована, з різними малюнками, вельвет, велюр, плюш) це :
А: оздоблювальні матеріали
Б: основні матеріали для деталей іграшки
В: наповнювач
6. Синтепон, поролон, синтепух, холлофайбер це:
А: наповнювач
Б: основні матеріали для деталей іграшки
В: оздоблювальні матеріали
Зєднайте утворені крапочки що у вас вийшло?
Ви подарували мені посмішку, а значить справились с завданням.
10. Підсумок уроку
11.Оцінювання учнів на уроці. Домашнє завдання.
Давайте порахуємо отримані бали за урок .

Добрати матеріали для виготовлення плоскої іграшки – ведмедика. Підготувати тканину для використання. Підготувати голку, шпильки та нитки в колір тканини.
Наш урок ,наша дивна казка добігла до кінця. Ми сьогодні зустрічалися з казками у яких добро перемагає зло. І лише той красивий і обличчям і душею,хто добра іншому бажає.

Життя — це просто дивна казка,
В яку приходимо лиш раз.
Тут для людей любов і ласка,
І світло сонечка для нас.
І небеса бездонні сині,
Чарівні зорі в небесах.
Життя складне, але цікаве.
Його не взнаєш до пуття.
Буває радісне й лукаве...
Але... Спасибі за життя!
А вам я кажу спасибі за урок до побачення!

11. Прибирання робочого місця.

Автор: 

Черниш Тетяна Михайлівна,вчитель трудового навчання,Стадницька ЗШ І-ІІступенів,Вінницька обл.,Вінницький район

Отримати сертифікат

Користувацький вхід