Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ІГРАШОК, ЯКІ ПОЗИТИВНО ВПЛИВАЮТЬ НА ПСИХІЧНИЙ РОЗВИТОК ДОШКІЛЬНИКІВ

1

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ІГРАШОК, ЯКІ ПОЗИТИВНО ВПЛИВАЮТЬ НА ПСИХІЧНИЙ РОЗВИТОК ДОШКІЛЬНИКІВ
Різновиди іграшок
Всі іграшки умовно можна розділити на декілька груп:
1. Сюжетно-образні іграшки
Ці іграшки дуже поширені і улюблені як дітьми, таки батьками. До цього вигляду відносять іграшки, які відображають образ людини, тварин, транспорту або інших предметів. За допомогою подібної гри дитини можна познайомити з різними поняттями і ситуаціями. Дуже часто у продажу можна знайти комплексні сюжетні іграшки, наприклад набори тварин або техніка.
2. Радіокерувальні іграшки
Сучасні іграшки можуть здивувати навіть дорослих. Ці іграшки справжня радість для будь-якої дитини. Радіокерувальні іграшки дозволяють малюку здійснювати необхідні маніпуляції.
3. Спортивні іграшки
Такі іграшки сприяють фізичному розвитку малюків і підійдуть для особливо активних дітей. Спортивні іграшки у свою чергу діляться на декілька підгруп, які характеризуються своїм впливом на різні м’язи. Деякі спортивні іграшки більше сприяють розвитку активних рухів, бігу, стрибків і т.д. (каталки, велосипеди і т.п.). Інша категорія іграшок більше впливає на зміцнення м’язів рук, розвиває спритність, координацію рухів. До цих іграшок можна віднести м’ячі, кеглі і т.п. Іграшки для спортивних групових ігор допомагають не тільки краще розвинути себе фізично, але і учать спілкуванню в колективі.
4. Повчальні іграшки
Звичайно це настільні ігри, що містять в собі різні кольорові картки. До повчальних ігор можна віднести також кубики, конструктори, лото і т.п.
5. Будівельні іграшки
До цих іграшок відносять набори кубиків, конусів і інших різноманітних фігур що дозволяють дитині проявити всю свою фантазію. Будівельний матеріал може бути крупних, середніх і дрібних розмірів. Крупні і середні деталі сприяють більшій рухливості дітей під час гри, тоді як дрібні деталі привертають в рухи в основному тільки руки. З дрібним конструктором дитині краще грати сидячи за столом.
6. Музичні іграшки
До цих іграшок відносять різноманітні імітатори музичних інструментів, а також озвучені іграшки. Музичні іграшки відмінно підходять для цікавого проведення часу і естетичного виховання.
7. Театральні іграшки
Ці іграшки допомагають відтворити сюжети різних казок, що дуже корисно для всебічного розвитку дитини. За допомогою таких ігор розвивається пам’ять, увага, сприйняття, мова і т.д.
8. Інтерактивні іграшки

Ці іграшки, що говорять з дитиною на його мові. І що говорять саме те, що він хоче і готовий почути. Інтерактивна іграшка розвиває в маляті необхідні в реальному житті якості. Наприклад, інтерактивна собачка відповідає на ласку господаря, їсть смачну кісточку і гарчить від задоволення. Купивши таку іграшку, ви зможете привчити дитяти доглядати вихованця і піклуватися про нього, тим самим підготувавши його до придбання живого щеняти.

9. Військові іграшки
Йдеться про іграшки, що імітують зброю; іграшки-імітатори та конструктори для виготовлення моделей танків, боємашин, гармат, бойових літаків, військових кораблів; солдатики і військові предмети; електронні й комп?ютерні ігри відповідної тематики. Прихильники такого підходу переконані, що ігри (переважно хлопчиків) з військовими іграшками виховують готовність до майбутньої служби в армії, захисту рідної землі. Інші заперечують доцільність використання таких іграшок, оскільки вони впливають на формування жорстокості, мілітарних пристрастей, що суперечить принципу гуманності.
10. Розбірні іграшки
Це іграшки конструктори які формують у дошкільників здатність до аналізу, синтезу, узагальнення, порівняння, класифікації.
11. Технічні іграшки
Використання технічної іграшки розвиває у дитини її конструкційні здібності , формує інтерес до технологій , і сучасної техніки , відтворення загальних функцій машин і механізмів, здатність імітувати у грі основні функції предмета ,створює передумови для технічної винахідливості , і творчості.
12. Веселі іграшки
Будучи заснованими на принципі несподіваності, вони призначені для забави , розваги , їх не можна використовувати у будь-якій грі. Такі іграшки радують дітей несподіваними рухами, звучанням: зайчик, що стрибає; клоун, який перевертається на драбинці; соловейко, що співає, та ін. До них належить багато народних іграшок.
13. Настільні іграшки
Ці іграшки спрямовані вони на вирішення різноманітних дидактичних завдань: розвиток кмітливості, винахідливості, уваги, швидкого орієнтування у формі, кольорі, розмірі, логічного мислення. До них належать парні картинки, лото, шашки, шахи, ігри-подорожі тощо.

2. Вимоги до іграшок
Іграшка повинна:
• розвивати творчі здібності дітей;
• мати ігрову динаміку, бути максимально дійовою, оборотною, щоб з нею можна було активно діяти, розігрувати свою роль, щоб вона спонукала до відтворення всіх відомих дошкільнику дій і відносин, що характеризують цю роль;
• бути педагогічно доцільною, художньо досконалою, відповідати гігієнічним вимогам (бути такою, щоб її можна було мити, фарбувати безпечною фарбою, дезинфікувати);
• відповідати віку дитини, і в залежності від віку бути різноманітною за тематикою і призначенням;
• бути системною (серії, набори, комплекти іграшок для дітей різного віку), всебічною (усіх необхідних для всебічного розвитку видів), функціональною (враховувати вікові зміни у діяльності дитини), динамічною (рухливість частин, дієвість механізмів тощо);
• відповідати віковим закономірностям розвитку ігрової діяльності дітей. Знаючи процес розвитку ігрової діяльності, враховуючи індивідуальні особливості розвитку дитини і виховні завдання, можна добирати іграшки для своєчасного формування і вдосконалення психічних процесів, розвитку здібностей і тим самим сприяти розвитку дошкільника. При цьому іграшки повинні дещо випереджати за своїми функціональними можливостями досягнутий дитиною рівень розвитку.

3 Якою може бути сучасна іграшка?
За матеріалом, який використовується при виготовленні іграшок, іграшки бувають м’які й теплі, і це матеріал, який не відштовхує дітей від іграшки, а викликає бажання ще раз доторкнутися до неї.
Крім м’яких матеріалів, виробники іграшок для дітей з успіхом використовують гуму, пластмасу, метал, штучне хутро (натуральне суворо заборонене), дерево й інші матеріали. Дерево є в асортименті тільки у вітчизняного й китайського виробника. Якщо в останнього це ігри й конструктори для розвитку логіки, розраховані на дітей від трьох років, то український виробник пропонує діткам уже від півтора років досить прості, але надзвичайно якісні й веселі товари: барвисті пірамідки, гачечки, дзиги, кубики, бирюльки, іграшки-каталочки тощо. Вони, на відміну від пластмасових, приємніші для дитячих ручок, надійні й не мають зайвих деталей. У їх основі тільки дерево й безпечна фарба. Узявши за держачок таку каталочку, дитина з задоволенням покотить перед собою мистецьки зробленого кольорового папугу або червоно-зелену жабу. Видима простота таких виробів сприяє розвиткові дитячої уяви й допомагає зрозуміти, що все геніальне просте: пісок сиплеться, вода ллється, глина ліпиться, а дерево росте.
За ступенем готовності іграшки бувають готові, збірні-розбірні й так звані напівфабрикати (іграшки, які треба «доробити» самому). До перших сміливо можна віднести все те, що не розбирається, не розсипається, не розкладається, не збирається й не зшивається. Тобто в якому вигляді іграшку купують, у такому ж стані вона має бути в усіх іграх вашого маляти (винятком можуть бути тільки прикрашені бантом заячі вуха або перев’язана «з лікувальною метою» голова). Головне призначення збірних-розбірних іграшок — розвивати в дитини відчуття зовнішнього ритму, моторику, закласти розуміння об’єму й форми, дати поняття про співвідношення частин, допомогти виробити логіку мислення. Для дітей молодшого дошкільного віку класичною іграшкою цього ряду педагоги й психологи одностайно називають пірамідку, різновидів якої нині в магазинах безліч. Сучасна пірамідка може мати від чотирьох до десяти кілець, кульку-затичку (або голову персонажа якої-небудь мультяшки), тримач і навіть хистку основу, що робить складання ще цікавішим, оскільки маля зосереджується не тільки на тому, щоб підібрати кружечки за розміром, але й учиться справлятися з основою, яка постійно вислизає.
Незамінними за своєю ігровою значущістю й навчальністю для дітей будь-якого віку є пазли й конструктори. Останніх просто-таки не перелічити: дерев’яні, паперові, металеві, магнітні, пластикові. Багатство асортименту цього різновиду іграшки може задовольнити не тільки найдопитливішу дитину, але й найвимогливіших батьків. Дуже якісні ігри-конструктори випускає Росія. Зазвичай виробники цієї країни дотримуються всіх потрібних стандартів: якщо це інструкція, то в ній названо й перелічено все — від піших самураїв і пластикових дерев до брошури з історичним описом; у схемі чітко описується кожна деталь, наводяться способи її кріплення тощо; у маркіруванні споживач може знайти справді вичерпну інформацію про товар.

Автор: 

Гєйдарлі Гамая Шагін кизи

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...