Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Профілактика ВІЛ-інфекції (СНІДу).

0

Тема: Профілактика ВІЛ-інфекції (СНІДу).
Мета: вивчати теоретичні основи та практичні способи профілактики ВІЛ-інфекції (СНІДу); продовжити знайомство учнів з історією боротьби людини з цим захворюванням; повторити шляхи передачі та симптоми хвороби СНІДу(синдрому набутого імунодефіциту); формувати основи здорового способу життя;
розвивати вміння порівнювати, робити висновки, наводити приклади, мовлення дітей;
виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я та здоров’я оточуючих, толерантне відношення до ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД, потребу підлітків в здоровому способі життя.
Обладнання: таблиця «Будова вірусів», слайди презентації.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методи уроку: робота в групах, евристична бесіда.

ХІД УРОКУ.
І.Організаційний момент.
- привітання викладача з учнями;
- виявлення відсутніх;
- перевірка готовності групи до заняття;
- зосередження уваги учнів.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
(фронтальне опитування учнів)
Які особливості мають віруси? Розповідь за допомогою таблиці.
Учень. Вірус – це неклітинна форма життя, що є внутрішньоклітинним паразитом і, потрапляючи в організм, спричинює захворювання. Зрілий вірус складається з нуклеїнової кислоти (ДНК або РНК), оточеної білковою оболонкою капсидом.
Як відбувається проникнення вірусу в клітину? Розповідь за допомогою схеми.
Учень.Типовий процес потрапляння вірусу до клітини починається із приєднання вірусного капсиду до специфічного для даного вірусу рецептора. Проникнення до клітини відбувається за рахунок ендоцитозу або злиття клітинної мембрани й оболонки вірусу.
В чому полягають особливості життєвого циклу вірусів?
Учень. Усередині клітини-хазяїна вірусний капсид руйнується під впливом клітинних ферментів, вивільняючи вірусний генетичний матеріал, на основі якого синтезуються вірусні і-РНК (інформаційні – рибонуклеїнові кислоти) і починається утворення вірусних білків та реплікація вірусного геному. Потім відбувається само збирання вірусних частинок. Вихід готових вібріонів із зараженої клітини часто супроводжується її руйнуванням.
Які вірусні хвороби ви знаєте?
Учень. Вірусні хвороби – це натуральна віспа, герпес, гепатити різних груп, поліомієліт,гострі застудні захворювання, різні форми грипу, кору та епідемічного паротиту (свинки).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Найстрашнішим вірусним захворюванням, яке є невиліковним, тому що ще не винайдені ліки, які б знищували вірус є СНІД – синдром набутого імунодефіциту. ВІЛ-інфекція – тяжке вірусне захворювання, яке характеризується глибоким ураженням імунної системи організму, приєднанням вторинних супутних інфекцій і утворенням пухлин або ураженням центральної нервової системи.
Проблема СНІДу не лише медична, а й соціальна.
ІV. Вивчення нового матеріалу через вирішення проблемного питання.
В чому небезпека СНІДу?
Розповідь викладача з елементами бесіди.
СНІД - синдром набутого імунодефіциту – це остання стадія інфекційної хвороби, що має назву ВІЛ-інфекція. Збудником хвороби є вірус імунодефіциту людини, який уражає клітини крові, так звані лімфоцити, що забезпечують гомеостаз організму людини і захищають його від інфекційних захворювань, розвитку злоякісних пухлин і інших уражень. Унаслідок дії ВІЛ відбувається глибоке ушкодження імунної системи, і людина стає беззахисною перед збудниками різних інфекцій. Хвороба розвивається повільно, протягом 8-12 років і закінчується клінічною картиною, яку називають СНІДом. До цього часу СНІД залишається невиліковною хворобою. Збудник належить до групи ретровірусів. Генетична інформація вірусу закодована в його РНК (рибонуклеїновій кислоті).
Демонстрація відеофільму.
Учень . Часто ВІЛ(СНІД) називають чумою ХХІ століття. Але епідемії чуми хоч і залишали страшні спогади в численних історичних хроніках, та ніколи не забирали життя абсолютно всіх уражених нею. Ті епідемії були жахливі, спустошливі, але все ж залишали після себе не тільки мертвих, але й живих. Одна з характерних рис ВІЛ-інфекції полягає в тому, що людина дізнається про свою позитивність раз і назавжди.
Учень. ВІЛ-інфікований… Це діагноз, страшний вирок. Поки не знайдено ліків від цієї страшної хвороби, тому ця людина буде жити в постійному очікуванні смерті. За офіційними даними на Землі таких людей близько 50 мільйонів ВІЛ-інфікованих та 5 мільйонів хворих на СНІД. Припускають, що реальна кількість ВІЛ-інфікованих удесятеро більша, тому що не всім інфікованим поставлено діагноз.
Викладач Як з’явилася ця хвороба ?
Перший випадок смерті від Сніду було зареєстровано влітку 1981 р. у США. Повідомлялося, що у кількох молодих людей з ослабленим імунітетом, що, як з”ясувалося пізніше, були гомосексуалістами, виявлено саркому Капоши та пневмоцистну пневмонію. Клінічна картина вказувала на вже відомий на той час синдром імунодефіциту, але причини хвороби та шляхи її передачі були невідомі. За час існування цієї хвороби померло більше 28 мільйонів людей. Щодня у світі 16 тисяч людей стають ВІЛ-інфікованими. За статистикою, більшість інфікованих – молоді люди, із них 15% - діти та підлітки.
Учень . В Україні епідемічна ситуація дуже складна. Наша країна продовжує бути в числі лідерів за темпами поширення СНІДу в Європі – на другому місці.
В Україні перший ВІЛ-інфікований був виявлений 1987 р., 1988 р. – зареєстрована перша смерть від СНІДу, а вже 1995 р. поширення ВІЛ-інфекції набуває характеру епідемії. Наразі зареєстровано 1490 випадків інфікування за рік.
Учень . Із 1987 р. в Україні виявлено 62365 випадків ВІЛ-інфекції, із них 80% - молоді люди у віці 15-29 років. СНІД намагається відняти життя в енергійних, молодих, красивих і талановитих: 71,6% уражень припадає на чоловіків, 28,4% - на жінок. Але вчені пропонують, для максимального наближення до реальності, офіційні показники помножити на 10. А це понад 600 тис. ВІЛ-інфікованих на Україні.
У Донецьку виявлено починаючи з 1987 року ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД – 11983 особи, померли – 6915.
Телефон «Гарячої лінії» СНІД-центру в м. Донецьку – 266-71-47.
Викладач. Основною причиною зараження ВІЛ в Україні є ін’єкційне споживання наркотиків (близько 70-80%). На другому місці – статевий шлях, що має тенденцію до зростання. Збільшується кількість дітей, що народилися від ВІЛ-інфікованих жінок.
На державному рівні в Україні здійснюються заходи по протистоянню епідемії СНІДу. 1990 р. створено мережу СНІД-центрів, 1991 р. було прийнято перший Закон «Про запобігання захворюванням на СНІД та соціальний захист населення», 1998 р. внесено зміни до цього закону. Прийнято чотири програми з профілактики ВІЛ(СНІДу). 2001 р. Україна зініціювала Спеціальну сесію Генеральної асамблеї ООН з ВІЛ(СНІДу), на якій була прийнята Декларація про сприяння боротьбі з ВІЛ(СНІДом). 2002 р. в Україні було проголошено роком боротьби зі СНІДом. Але самих державних заходів недостатньо. Необхідна участь громадськості, необхідне розуміння всього трагізму ситуації, складності проблеми кожним із нас.
ВІЛ – це вирок, що не дає шансів на одужання, але ми можемо допомогти продовжити життя. Убезпечити себе від зараження смертоносним вірусом – турбота кожного із нас. Ця хвороба підступна. Навіть високоморальна людина не може бути впевнена, що її діти та онуки застраховані від ризику зараження на ВІЛ, якщо СНІД почне «гуляти» серед цілого покоління. Тому необхідно толерантно ставитися до ВІЛ-інфікованих людей.
« Бережіть в собі людське!» – цей заклик має стати головним гаслом нашого часу.
Давайте повторимо шляхи передачі СНІДу.

Учні.
- статеві контакти з ВІЛ-інфікованими;
- під час використання нестерильного медичного інструментарію, зараженого вірусом;
- через донорську кров;
- від інфікованої матері – дитині під час вагітності, пологів, вигодовуванні грудним молоком.
Викладач. Зараз ми з вами пограємо в гру, яка зветься «Світлофор», група об’єднується в три команди:
перша команда – Зелене світло – ризик відсутній,
друга команда – Жовте світло – середній ризик;
третя команда – Червоне світло – високий ризик.
Викладач читає твердження, а кожна група записує ті ствердження, які належать до їхньої групи ризику. Потім по одному учневі від команди зачитують та аргументують твердження.
Приклади тверджень.
1. Пірсинг. (Червоне-можливе використання нестерильного інструментарію ).
2.Дружба та розмови. (Зелене – не передається повітряно-крапельним шляхом).
3.Сидіння за однією партою. (Зелене – не передається повітряно-крапельним шляхом).
4. Татуювання. (Червоне-можливе використання нестерильного інструментарію )
5.Використання нестерильного медичного інструментарію. (Червоне –контакт з зараженою вірусом імунодефіциту кров’ю).
6. Укус комахи. ( Зелене – не розвивається в тілі комахи).
7. Піклування за хворим на СНІД. (Жовте – можливе потрапляння крові на слизові оболонки людини).
8. Загальне використання посуду. (Жовте – можливе потрапляння крові на посуд).
9. Загальне використання манікюрних ножиць. . (Червоне-можливе використання нестерильного інструментарію).
10. Братання кров’ю. (Червоне –контакт з зараженою вірусом імунодефіциту кров’ю).
11.Прийом у стоматолога. (Червоне-можливе використання нестерильного інструментарію )
12.Переливання крові. (Червоне –контакт з зараженою вірусом імунодефіциту кров’ю).
13. Використання декількома особами наркотиків ін’єкційним шляхом. (Червоне - можливе використання нестерильного інструментарію )
14.Секс без використання презерватива. (Червоне – контакт з зараженою спермою та вагінальними виділеннями).
15.Грудне вигодовування дитини ВІЛ-інфікованою жінкою. (Червоне – потрапляння до організму дитини зараженого грудного молока).
Оцінка виставляється учням групи за кількістю правильних тверджень.

Викладач. Кожен хворий на СНІД, відповідно Закону України, повинен уживати заходів для попередження поширення інфекції, медперсонал також несе кримінальну відповідальність за зараження вірусом імунодефіциту.
Давайте згадаємо симптоми СНІДу. Демонстрація слайд-шоу.
Учні:
- збільшення лімфатичних вузлів, одночасно в кількох місцях: на шиї, у ліктьових згинах, під руками, паху;
- прогресуюча втрата ваги (режим харчування незмінний);
- часті гнійні та запальні ураження слизової оболонки рота, шкіри та статевих органів;
- підвищення температури тіла, що тримається більше ніж місяць;
- сухий кашель більше місяця, що не піддається лікуванню;
- знесилення та підвищена пітливість, особливо вночі;
- часті простудні захворювання.
Для нашого покоління вихід один – це профілактика. А профілактика потребує ґрунтовних знань. Достовірна наукова інформація про ВІЛ(СНІД), про профілактику передачі ВІЛ – єдина зброя проти вірусу імунодефіциту людини.

V. Узагальнення і систематизація знань. Фронтальне опитування.
Як передається СНІД?
Учень. Статевим шляхом, з зараженою вірусом кров’ю, від хворої матері до дитини.
Назвіть групи ризику.
Учень. Гомосексуалісти, повії, наркомани, люди з відхиленням від звичайних норм моралі, невірні подружжя.
Як дізнатися, хвора людина на СНІД чи ні?
Учень. Пройти анатомічний тест на СНІД у поліклініці.
Яке покарання і чи передбачено воно взагалі за зараження СНІДом? Учень. У Кримінальному кодексі України ( ст.. 1082) за зараження вірусом СНІДу іншої особи – позбавленя волі до 5 років, а якщо вона заразила іншу, знала про те, що вона хвора, - до 8 років, за розголошення таємниці тестування на СНІД – до 2 років.

VІ. Підведення підсумку, виставлення оцінок. Про що нове ви дізналися в процесі вивчення теми уроку? Придумайте сенкан на тему ВІЛ-інфекція, СНІД.
Наприклад: СНІД
Безжальний, підступний,
Вбиває імунітет людини
Давайте зупинимо безжального вбивцю
Синдром набутого імунодефіциту.
Про що повинна пам’ятати кожна людина? Як зупинити епідемію під назвою СНІД? (Учні повідомляють по одному твердженню):
- здійснювати санітарно-профілактичні заходи з боротьби зі СНІДом;
- проводити контроль донорської та плацентарної крові, її препаратів та інших біологічних рідин;
- у лікарнях та інших закладах здійснювати контроль за стерилізацією ріжучих та колючих інструментів;
- пам’ятати, що основний шлях зараження - статевий, тому обирати захищений секс;
- дотримуватися Закону України «Про запобігання захворюванням на СНІД і соціальний захист населення»;
- дбати про соціальний захист, милосердя та співчуття до ВІЛ-інфікованих осіб та хворих на СНІД;
- створювати служби профілактики ВІЛ-інфекції, служби здоров’я, анонімне обстеження.

VІІ. Домашнє завдання (диференційоване).
Середній рівень:Опрацювати матеріал параграфу №36.
Достатній рівень: Дати усні відповіді на запитання с. 193.
Високий рівень: Підготувати доповіді з теми «Профілактика ВІЛ(СНІДу) та інших вірусних хвороб».

Автор: 

Дикань Ірина Володимирівна, учитель хімії, Донецький навчально - виховний комплекс "Гармонія"

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...