Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Сценарій екологічного лото

0

Весна пробуджує від сну всю землю чарівну
Сценарій екологічного лото, присвяченого первоцвітам рідного краю.
Підготувала Бадіон Т.М. –
педагог-організатор
Верхньотокмацької зош
І – ІІІ ступенів.
Мета: Розвивати в учнів почуття особистої відповідальності за збереження навколишнього середовища, виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: фотоальбом «Первоцвіти Запорізької області»; фотостенди, книжкова виставка, планшети, 4 комплекти завдань на кожну станцію, стіл учнівський – 6 шт.
Місце проведення: рекреація ІІІ поверху Верхньотокмацької зош І – ІІІ ступенів.
Ведучий 1: Дорогі друзі та наші гості. Ми раді вітати вас усіх в нашому інтелектуально-розважальному клубі «Пізнайко».
Ведучий 2: Колись давно, ще в ті часи, коли на землі існувала гармонія, а людина була тільки малесенькою частиною матінки-Природи, жили-були дивні квіти. Ці квіти були такими нетерплячими та допитливими, що не могли витримати довгої зимової сплячки, а починали прокидатися ще у люті морози, а ледве пригріють перші несміливі промені сонця, а вони вже витикають з-під снігу свої гарненькі голівоньки. Більш поважні сусіди ще додивлялися останні сни під теплою сніговою ковдрою, а вони вже весело поглядали навкруг і ніжно дзеленькали у свої голівки-дзвоники: «Прокидайтеся! Скільки можна спати! Погляньте, як гарно навколо!». Сонечко ніжно зігрівало їх своїми тонюсінькими промінчиками і додавало до їхнього білого забарвлення легеньких золотавих відтінків. Квіточки на радощах струшували своїми голівоньками з себе сніг, і на світ божий витиналися вже й зелені стебельця з широкими пластинками листя. За декілька днів все починало зеленіти, а тишу білого «великого мовчання» починали порушувати розбуджені маленькими сміливцями птахи, що своїм чарівним співом сповіщали увесь світ про прихід весни.
Ведучий 1: Як ви думаєте, про кого складено цю маленьку казочку?
А яку ще казочку ви знаєте про підсніжники?
А чому, на вашу думку ці події відбувалися колись, невже зараз щось змінилося в природі?
І хто ж є головним винуватцем цих змін?
Ведучий 2: Як ви вже здогадалися, наша сьогоднішня гра буде присвячена найпершим весняним квітам – первоцвітам.
Ведучий 1: Весняний день – прозорий, голубий,
Навколо пахне ніжно-білим цвітом,
Під вікнами торкочуть голуби,
Щебечуть на подвір’ї жваві діти.
Душа чутлива, мов ота струна,
До барв весняних, запахів та звуків,
Так може чарувати лиш Весна
Після холодних місяців розлуки.
Ведучий 2: Всі ми – діти планети, то ж сподіваємось, що наша гра зібрала саме таких хлопчиків та дівчаток, які зможуть прийти на допомогу природі.
Ведучий 1: В нашій грі беруть участь чотири команди: три класних колективи нашої школи і команда гостей. Для початку давайте придумаємо назву своїй команді, але при цьому бажано, щоб назва мала безпосередній зв'язок з темою нашої гри.
(команди придумують назви).
Ведучий 2: Просимо капітанів команд сказати свою назву.
(Капітани команд представляють назву команди)
Ведучий 1: Тепер, коли ми вже знайомі з командами, необхідно познайомитися з вашими помічниками-консультантами, до складу яких увійшли найбільш досвідчені члени дитячого екологічного об’єднання «Ехо» - неодноразові переможці обласних екологічних зльотів та конкурсів.
Ведучий 2: А оцінювати нашу гру та вирішувати спірні питання буде журі у складі:
1. Солоха Світлана Олексіївна – вчитель біології, керівник еколого-краєзнавчого гуртка школи.
2. Бадіон Олександр Петрович – вчитель екології рідного краю, керівник туристсько-краєзнавчого гуртка школи.
Ведучий 1: Світ прекрасний навколо тебе –
Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі, гори і ріки –
Нехай він буде таким навіки!
Нехай людина добро приносить,
Бо світ навколо любові просить!
Ведучий 2: Давайте познайомимося з правилами нашої гри. Наша гра називається «Екологічне лото». В процесі гри ви познайомитеся з представниками Червоної книги, які зростають у нашій місцевості.
Ведучий 1: Як і в кожному лото вам належить заповнити пусту табличку відповідними картинками. Але ці картинки повинні дістатися вам під час вашої екскурсії нашою казковою країною первоцвітів. На кожній зупинці вашого маршруту на вас чекають різноманітні завдання, у разі їх виконання ви будете отримувати різну кількість картинок, які потім ви будете вивішувати на своїх таблицях у відповідності до їх назви. Якщо ви почепили картинку не на своє місце, вам не зараховується проходження станції. Для того, щоб ви могли звірити назву своєї картинки, ви можете користуватися плакатами та фотографіями первоцвітів, що знаходяться в нашій залі.
Ведучий 2: Поки капітани команд отримують ваші маршрутні карти, давайте проведемо перший конкурс – невеличку вікторину, під час якої ви можете отримати свої перші картинки до лото.
Ведучий 1: Я буду задавати вам запитання, а ви даєте письмову відповідь, заносячи їх до спеціальних табличок. Після того, як прозвучить останнє запитання, ви скажете їх вголос. Отже починаємо.
Вікторина «Первоцвіт»
Ведучий 2: 1. У грецькій міфології був один юнак, що цілими днями вдивлявся у воду струмка, милуючись своїм відображенням. Вирішивши покарати його за себелюбство, боги перетворили юнака на прекрасну квітку, що завжди тримає голівку схиленою, як той юнак. Як звати квітку і цього юнака?
(Нарцис)
Ведучий 1: 2. Ця квітка – символ чистоти любові й суму. Давньоруські легенди пов’язують її появу з морською царівною Волхвою. Сльози царівни, засмученої тим, що Садко віддав своє серце земній дівчині Любаві, падаючи на землю, проросли прекрасними і ніжними квітами, чий запах став уособленням ніжності й любові. Польською мовою ці квіти називають «Лане вушко», тобто вушко лані, адже литки квітки справді дуже схожі на вушко цієї прекрасної тварини. Що це за квітка?
(Конвалія)
Ведучий 2: 3. Ця квітка – справжній красень, за що його називають сніговим дзвіночком або молочною квіткою.
(Підсніжник)
Ведучий 1: 4. Назвіть цілющу рослину, що має таку ж назву, як і один з творів Фенімора Купера про індіанців Америки та сучасний художній фільм.
(Звіробій)
Ведучий 2: 5. Квітка ця ніжна, але смілива й нетерпляча. Ще не зійде сніг, а вже крізь весняну ніздрювату снігово-льодову скоринку пнеться цупкий паросток.
(Проліска)
Ведучий 1: 6. Придивіться до листочків цієї квітки – з одного боку вони холодні, а знизу зігріє ваш погляд пухнаста поволока. Її яскраво-жовті кошики згодом перетворюються в білі пухнасті кульки, які вітер розвіває по білому світу.
(Мати-мачуха)
Ведучий 2: 7. Інколи в народі красу цієї квітки називають диким тюльпаном. У негоду та вночі ці квіти закриваються, ніби справді засинають.
(Сон-трава)
Ведучий 1: 8. Квітка ця зовсім невеличка, навіть непомітна, прикриває свої квіточки округлими зеленими листочками. Завжди цвіте разом із своїми сестрицями. Вона дарує лісові приємний аромат, а людям – ліки.
(Фіалка)
Ведучий 2: Прозвучало останнє запитання вікторини і ми перевіримо ваші відповіді. Я називаю номер питання, журі дає правильну відповідь, а ви виставляєте плюси чи мінуси у відповідних клітинках вашої таблички. Той, хто дав найбільше правильних відповідей, отримує три картинки, хто менше – дві, а найменше – одну.
(Перевірка відповідей)
Ведучий 1: А зараз ви всі вирушаєте у похід нашою чарівною країною. Ваші капітани отримали маршрутні картки та карту країни первоцвітів. То ж бажаємо вам щасливої дороги.
(Команди розходяться по станціях и виконують запропоновані завдання)
Станція «Агітаційна»
Раді вітати вас на нашій станції.
Ми часто шукаємо зірку з небес,
Щоб звірити тихо таємне бажання.
А квітку весняну, це чудо з чудес,
Зриваєм безжально, стоптавши вагання...
А їм, первоцвітам, й мороз не страшний,
В снігах розкошує привітна родина.
В них ворог один, здичавілий, страшний,
— Байдужа, безжальна і хитра людина.
Таким віршем поет намагається виразити своє ставлення до того, як людина поводиться у природі. На нашій станції вам належить за десять хвилин скласти текст заклику охороняти первоцвіти і випустити агітаційну листівку. У цьому вам допоможуть ваші домашні заготовки та листівки з малюнками, але без тексту.
За консультацією ви можете звертатися до нашого консультанта.
(Учасники випускають листівки)
Станція «У гармонії з Природою»
Ви прибули до станції «Правила поведінки у природі».
Колись Антуан де Сент-Екзюпері промовив вустами Маленького Принца: «Є таке правило: ти прокинувся, вдягнувся, приведи у порядок свою планету, адже Земля – наш спільний дім».
Чи ж пам’ятаєте ви правила поведінки у природі?
Прочитайте це невелике оповідання і відзначте помилки, яких допустилися діти під час перебування у природі.
Прогулянка до лісу
Ось нарешті настала весна. Тепле ласкаве сонечко розтопило сніг, і почало все оживати навколо. П’ятикласники збиралися на екскурсію до лісу. Миколка взяв свого футбольного м’яча, Сергійко прихопив фанатську дудку, Тетянка – стареньку книжку для гербарію. Весело щебечучи наближалися вони до невеличкого ліска.
- Ой, погляньте, що це за гарні квіти, - закричала Оленка, і стрімголов помчала до лісової галявини, де несміливо витикали свої ніжно-рожеві голівоньки брандушки та крокуси.
- От і добре, - сказала Тетянка, - нарешті і в нашому гербарії будуть ці чарівні квіти.
- А давайте нарвемо їх та поставимо у вазі, щоб і наш клас виглядав найкраще в школі.
Діти обступили квіти і почали зривати їх складаючи у гарний весняний букет.
- Дивіться, сова! – закричав Миколка, - а яка вона велика!
- То ще не все, а знаєте, яка вона величезна, коли розправляє крила. – сказав Сергійко і затрубив у свою дудку.
І справді, сова злетіла з дерева і, розправивши крила, полетіла геть, а разом з нею і горобці та синички та інші птахи, що шукали тут свою поживу та оберігали ліс від всіляких шкідників.
Розташувавшись на широкій галявині, хлопці змайстрували ворота та почали ганяти у футбол, голосно виражаючи своє захоплення, а дівчата плести віночки та співали пісень. А на обід напекли картоплі і залишили багаття догоряти. Ох і весело провели вони вихідний.
А коли поверталися, зустріли стареньку бабусю і радісно загукали:
- Доброго дня! А ми у лісі були.
- Воно й видно. – сумно сказала бабуся і відвернулася.
Що ж не так зробили п’ятикласники?
(Учасники заповнюють таблицю)
Взяли на екскурсію зайві речі (м’яч, дудка, книжка)
Голосно кричали
Витоптували траву та квіти
Збирали гербарій
Рвали квіти
Зганяли птахів

Станція «Відгадайка»
Перші квіти проростають
З цибулиночок малих,
Красну весну зустрічають,
Розпізнайте, діти, їх.

Я той сніг колю «голками»
Зелененькими листками,
Білу квітку вивільняю,
В ноги березню схиляю.
Підсніжник
Я весною зацвітаю,
Синім цвітом серед гаю,
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не стане влітку.
Проліска
Вона цвіте в травневі дні
Між великим листом,
Виснуть квіточки дрібні
Запашним намистом
Конвалія
Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло,
Потім стало біле-біле
І за вітром полетіло
Кульбаба
На стеблинці волохатій
Шість пелюсток лінуватих,
Гарна квітка навіть в сні
Усміхається весні
Сон-трава
Листочки тугенькі
Коротка стеблинка,
Ледь-ледь голубенькі
Повзучий …
Барвінок
Пахучі рослинки на схилі зростали,
Під листям широким голівки ховали,
Квіти пахучі зростали привітні
Й на радість хорошій людині розквітли.
Фіалка
На стрункій високій ніжці,
Біля річки, у ліску,
У косинці білосніжній,
Всім, хто йде, поворожу.
Ромашка
У траві росту і в лісі,
Всі мене збирають, рвуть,
Квіти жовто-золотисті,
Ніби зірочки цвітуть.
Тюльпан, зірочки

Станція «Весняна мозаїка»
Ми вітаємо вас на нашій станції.
- Головне очима не побачиш.
Проникливе тільки серце, бо побачити красу природи можна лише здійснивши чудо. Тому що краса природи – саме чудо. Це – таємниця природи. Це – вічність Природи. Це – її нескінченість. – говорив Маленькому Принцеві Мудрий Лис.
Але для того, щоб відчути Чудо Природи, необхідно інше чудо – прозріння людини, осяяння її. А це не що інше, як прорив у нескінченість Природи.
Ми пропонуємо вам за допомогою вашої уяви та пам’яті скласти картинку первоцвіту з і відгадати його назву.
(Учасники складають мозаїку і відгадують назву рідкісного первоцвіту)
Станція «Кросворд»
На нашій станції вам за 10 хвилин необхідно розгадати фотокросворд. Якщо ви правильно назвали рід рідкісної рослини, поданої на фотографії, то у виділених клітинках по вертикалі ви зможете прочитати назву екологічної групи, до якої всі вони відносяться.
(Учасники розгадують кросворд)
П І Д С Н І Ж Н И К
Б Е Л Е В А Л І Я
Б Р А Н Д У Ш К А
К О Н В А Л І Я
С О Н
Г І А Ц И Н Т И К
П І В О Н І Я
Ф І А Л К А
Р Я С Т К А
П І В Н И К И

Ведучий 2: Чи всі команди прибули на нашу останню станцію?
От і закінчилася ваша подорож нашою чарівною країною. Зараз вам належить виконати останнє завдання – зібрати ваше лото. Якщо у когось не вистачає картинок, не сумуйте, ви зможете доповнити своє лото під час весняних екскурсій, експедицій та прогулянок нашою екостежиною. То ж починайте!
(Команди складають лото)
Ведучий 1: Ви успішно пройшли увесь нелегкий маршрут і поки журі перевіряє правильність виконання останнього завдання давайте послухаємо невеликий виступ нашої шкільної екологічної агітбригади.
(Виступ агітбригади)
1-й учасник.
Ти пелюстка чарівна,
З казки дивної прийшла!
Тож полинь за небосхил,
До зірок і до світил.
Лети з півночі на схід,
Через захід, без доріг,
Завертай до нас на південь
Й клич у гості друзів всіх.
Як прилинеш свій політ,
Нам відкрий ти Дивосвіт.
Звучить музика. З'являється Казкар.
Казкар. Вірте чи не вірте, а жив собі на світі учень Антон. Він себе не мучив: учив уроки абияк, погуляти був мастак. М'яча ганяв, траву топтав, до всього іншого діла не мав. Та якоїсь днини сталася причина: закохалась раптом мамина дитина. В неї ж, як шафран лице. І струнка, мов деревце. Сказати одним словом — екологічно здорова.
На сцені з'являються Антон та Олена.
Хлопець
На тебе, моя дівчино,
Я б дивився до загину!
М'яч на тебе б проміняв,
Ще й комп'ютера додав!
Дівчина
То дурниці — не дари!
їх собі, як хоч, бери.
Якщо ж хочеш догодити,
Роздобудь мені води!
Щоб вода ота текла
Із живого джерела,
Щоб у ній, як у свічаді,
Видна вся земля була!
Казкар. Йде Антон додому, сльози ллє додолу. Соплі, як китиці, до мами хилиться.
Антон і мати.
Мама
Чом сердитий, як їжак?
Чи у школі щось не так?
Чи погано пообідав?
Чи поспав, бува, не так?
Х лопе ць
Та яка вже там їда?
В мене інша є біда:
Закохався у дівицю,
Їй пече якась вода.
Мама
Не сумуй же, мій синок,
Хутко скличемо гурток,
Обійдемо все село
І знайдемо джерело!
К а з к а р. І на ранок наш загін всі зібрались як один. По степах наших блукають, джерело оте шукають. Та ось знаходять і руки розводять. Джерело в ЯРУ, заплуталось у траву, землею засипане — ледве дихає.
Дівчинка-Джерельце виконує танок зі стрічкою.
Джерельце
Буду я від струмочків усіх говорити:
Бережіть нас, ми річки великої діти!
Із глибин на поверхню земну витікаєм,
Хоч маленькі, та силу велику ми маєм.
Хочуть воду воду живу вам принести криниці,
Але може і мертвою стати водиця!
Тож, щоб чистими води у ріках зостались,
Подолайте байдужість, користь і недбалість!
Антон та Олена.
Хлопець
Вчора ти хотіла пити,
Тож зумів я догодити!
Від любові ожило
Бондаревське джерело!
Степу буде легше жити,
Яр зумів я зупинити!
До героя ти авжеж
На побачення прийдеш?
Дівчина
Якщо й справді те зробив,
Джерельце вже оживив,
То знайди ще й первоцвіти,
Це вже буде диво з див!
Антон і мама.
Мати
Ти чого надувсь, як сич?
І від їжі вернеш лич?
Вже й води тобі добули,
Та кажи, у чому річ?
Хлопець
Та тепер моя біда
Вдвоє більша, ніж вода.
Забажала первоцвітів
Вередлива молода.
Де ж я буду їх шукати,
Як не знаю навіть звати?
Доведеться мені, мабуть,
З туги, мамо, пропадати!
Мати
Ти ж, синок, не зовсім пень,
Тож, як прийде новий день,
Миттю мчи в бібліотеку,
Наче молодий олень.
Там є книга, знають діти,
Зібрані в ній чудо-квіти.
Книга та Червона зветься,
Заспокоїть тобі серце.
Казкар. Книга хлопцеві сказала, які квіти заховала. Не знати, щоб то було, а допомогло джерело: землю щедро напувало, життя квітам дарувало. Випрямив тендітний стан на очах у всіх шафран, закружляли в танці мушки біля ніжної брандушки. Всіх тюльпан охороняв, листя мов списи підняв. Ось і квітка розцвіла. У наш степ весна прийшла.
З'являється квітка, всередині якої дівчинка. Квітка розкриває пелюстки й Дівчинка-Квітка виходить на сцену.
Квітка
Молю людину: квітку не зірви,
В руках бездушних вмить вона зів'яне!
В мені краса, мільйон цілющих сил,
Я сотні раз в пригоді людям стану!
Аптеку не в містах, а на полях,
В лісах, на луках слід тобі шукати.
Зцілю хвороби, звеселю в свята,
Та треба лиш не камінь, серце мати.
Казкар
Ох, і хлопець, молодець!
Ключ до всіх знайде сердець!
Тільки будемо спокійні,
Як всьому буде вінець.
Казку можна завершити,
Тільки ж правди ніде діти,
Що дорослих важко вчити
В домі ріднім не смітити.
Де ж хороший взять кінець?
Ось біди новий гінець.
Дівчина
Друзі! Квіти бережіть
І ніколи їх не рвіть.
Бо чарівної краси
Не побачим я і ти.
Хай вони ростуть у лузі,
Бо всі квіти – наші друзі!
Ведучий 2: А зараз ми нарешті дізнаємося кінцевий результат нашої гри-подорожі. Надаємо слово журі.
(слово журі)
Ведучий 1: Наша гра наближається до свого кінця, але перед тим, як попрощатися до наступних конкурсів ми хочемо запитати,
А чим же запам’ятався сьогоднішній день для вас?
Ведучий 2: Що нового ви дізналися під час сьогоднішньої подорожі?
Як після всього, що ви сьогодні дізналися, будете поводитися у природі?
Ведучий 1: А закінчити нашу зустріч мені хочеться ось такими словами:
3 легенд прийшли всі первоцвіти.
Вони в легендах і живуть.
Весняні зорі — ці перші квіти
У ваших душах хай живуть.
Невже в майбутньому на світі
Не будуть квітнуть дивні квіти:
Конвалії й фіалки ніжні,
І вісник березня — підсніжник?
Невже ми більше не побачим,
Як сон-трава росою плаче?
Троянда степу, квітка мрії
Жар-цвітом Землю не зігріє?
Ми всі господарі природи
Тож збережемо її вроду.
Ведучий 2: Дякуємо всім за участь у грі. До наступних зустрічей у нашому інтелектуально-розважальному клубі «Пізнайко».

Автор: 

Бадіон Тетяна Миколаївна

Отримати сертифікат

Користувацький вхід