Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


урок англійської мови 4 клас

0

Тема: Життя суспільства

Підтема: Будинки та домівки

Мета: Навчити описувати свій дім (квартиру) з опорою на текст-зразок, використовуючи прийменники місця й конструкцію
there is\ there are. Розвивати здібності учнів у розумінні змісту тексту з допомогою різних типів вправ. Розширити уявлення учнів про особливості облаштування британських помешкань. Виховувати повагу учнів до традицій інших народів.
Обладнання: підручник, робочий зошит, картки з малюнками кімнат, картки для самостійної роботи, мультимедійна система.

Хід уроку
Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
Greeting. 1. Привітання.
Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку
Teacher: The theme of our lesson is “Houses and Homes”. The task of our lesson is to answer two questions:
Where can people live?
What is the best place to live?

Warming up 3.Уведення в іншомовну атмосферу.
Teacher: At the beginning of our lesson let us warm up a little. Your task is to finish the sentences.
Учитель зачитує речення а учні називають потрібне слово (слова записані на дошці).
Kitchen, bathroom, living-room, study, bedroom, stairs,
garden, dining-room
1.You cook your meals in the ………. .
2.You watch TV in the ………. .
3.You can wash your hands and face in the ………. .
4.You find flowers and trees in the ………. .
5.You sleep in the ………. .
6.You work in the ………. .
7.You eat in the ………. .
8.You use ………. to go upstairs.

Основна частина уроку
Presenting 1. Вчитель запитує про типи помешкань, в яких живуть люди.
Where do you live?
Do you live in a house or in a flat?
What other types of houses do you know?
Teacher proposes children to watch the presentation and to learn the new words.
Vocabularies and Practice 2. Учні переглядають презентацію та знайомляться з новими словами, повторюють за вчителем.
(презентація типів помешкання на мультимедійній дошці)

Reading 3. Учні отримують тексти на картках та читають текст «ланцюжком», потім відповідають на запитання.

1.Прочитай текст та дай відповіді на запитання.
Jim lives in a nice house in a beautiful town of Chester. There is a big living - room, a small dining-room, a kitchen, two bedrooms and a bathroom. In the living- room there are two comfortable armchairs, a sofa and a TV with a CD player. There is a new cooker and a fridge in the modern kitchen. There are two bedrooms with an old wardrobe. There is a bath but there isn’t a shower in the bathroom. There is a lovely garden behind the house.
1.Is there a big living room in the house?
2.Is there a big dining room in the house?
3.Are there three bedrooms in the house?
4.Is there a TV with a CD player in the living room?
5.Are there two armchairs in the kitchen?
6.Is there a lovely garden behind the house?

Post-reading activities 4. Учні знаходять прикметники, що описують іменники у тексті.
(індивідуальна робота на картках)
2. До поданих іменників підбери прикметники з тексту.
a ……….house a …………..kitchen
a ……….town a …………..cooker
a ……….living-room an …………..wardrobe
a ……….dining-room a …………...garden
a ……….armchair

Relaxation 5. song “If you are happy and you know”
Pre-listening activities 6.Учитель пропонує учням звернути увагу на нові слова на дошці та готує їх до сприйняття інформації на слух.
You will see the film about British homes. Try to understand more information and draw your attention to the details.
Listening and watching 7. (відео «Домівки британців»
Post-listening activities 8. Діти виконують завдання True\False
1.Вибери правильний варіант.
1.The living-room has got … .
a) a desk b) a fire place c) a mirror
2. Mother is … .
a) cooking dinner b) making some tea c) doing the washing up
3. They usually eat in the … .
a) kitchen b) living-room c) caf?
4. The average person in Britain drinks … cups of tea per day.
a) 10 b) 4 c) 8
5. Tom is … .
a) reading b) writing c) doing his homework
6. The dog’s name is … .
a) Spot b) Chelsie c) Oscar
7. A lot of English people really like … .
a) gardening b) farming c) playing computer games
2. Постав « v » біля правильних та « х» біля неправильних
pечень.
1.The Robinsons can watch TV, play games and read books in the living-room.
2.The most important thing in the kitchen is fridge.
3.There is a computer in the dining room.
4.Julie is doing her homework now.
5.Tom’s hobby is basketball.
6.British people like to have cats, dogs, birds, rabbits and fish as pets.
7.The most famous home in Britain is Buckingham Palace.

Після виконання завдань до фільму, учні називаючи типи будинків знаходять під малюнками зашифроване слово.
On the blackboard you can see the word “HOME”. This word is the answer to our question: What is the best place to live? I suppose you can not object that the best place to live is your home. But why do you like your homes?
Check on homework 9. Учні презентують свої відповіді на запитання чому ви любите свій дім, які вони приготували вдома.
( можливі варіанти відповіді)
…because I was born here.
…because my family and I live here.
…because it is so warm and cozy place.
…because I have what I need here.
… because I have my lovely room and my favourite piano here.
…because my parents are kind and they help me here.
…because it is the best place for me, so light and native.
…because I feel myself so comfortable and happy here.
…because I helped my parents to built my house.
…because I have a lot of pictures and furniture here.
…because my parents understand me every minute here.
…because my flat is my second mother.
…because I have so friendly family here.
…because it is not cold here.
…because my home is very safety.
…because I become elder here.

Заключна частина уроку
Homework 10. Описати свою квартиру в 10 реченнях, використовуючи слова з уроку.
Summarizing 11. Did you like the lesson ?
What was the most interesting thing at our lesson?
What was the most difficult thing?

Автор: 

Качан Інна Миколаївна, вчитель, гімназія

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...