Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній

0

Українська мова
Дата: 04.02.2014р. Клас: 3 – В Вчитель: Керімова Л. В.
Тема: Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній. Вправи на визначення роду іменників.
Мета: Ознайомити учнів із поняттям роду іменників. Формувати вміння визначати рід іменників. Розвивати мовлення. Збагачувати словниковий запас. Виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: презентація, таблиця, сигнальні картки Ч.р., Ж.р., С.р., картки для роботи в парах, словникові слова, кубик, перфокартки для індивідуальної роботи, мікрофон.
Тип: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організація учнів до роботи
Пролунав дзвінок,
Починаємо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім третім класі
Діти – просто молодці.
-Діти, а який у нас зараз урок? (українська мова)
Рідну мову ми вивчаєм,
Її любим, не забуваєм.
Рідну мову будем знати,
Берегти і поважати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми та мети уроку.
- Ми продовжуємо працювати над «Іменником» . Сьогодні ви поглибите свої знання з цієї важливої теми, навчитесь змінювати іменники за родами. Загалом на вас чекає багато цікавих вправ і завдань.
- Працювати ми будемо за таким планом.(Учні ознайомлюються з планом роботи)
1. Вправа «Кубування»
2. Каліграфічна хвилинка
3. Розподільний малюнковий диктант
4. Словникова робота
5. Фізкультхвилинка
6. Гра «Визнач рід»
7. Робота в парах
8. Самостійна робота
9. Вправа «Незакінчене речення»
- А зараз розгорніть зошити. Згадаємо , як потрібно сидіти під час письма.
- Запишемо дату в зошиті.
- І тему сьогднішнього уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Інтерактивна вправа «Кубування» (Слайд 2)
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик , діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
- Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного кубика»
2. Каліграфічна хвилинка ( Слайд 3 )
Повторіть написання літери “Р”(ер)- великої та маленької
Доберіть і запишіть іменники, які починаються буквою “ер”
Підкресліть іменники – назви істот.
ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
1. Відгадування загадок
По подвір’ї ходить птах
І співає по складах. (Півень) ( Слайд 4)
• Дивиться на землю, як зерно клює,
Дивиться на небо, як водичку п’є. (Курка) (Слайд 5)
2. „Казочка про Півника та Курочку”.( Слайди 6 - 9 ).
- Діти, а зараз послухайте невеличку казочку про Півника та Курочку.
Жив собі Півник. Та була у нього Курочка. ( Слайд 6 )
Одного разу знесла Курочка яєчко. ( Слайд 7 )
А з нього з’явилося пухнасте Курчатко. (Слайд 8 )
Півник-тато та Курочка-мама піклувались про Курчатко-дитинчатко. Сім’я жила дружно.
3. Проблемна ситуація ( Слайд 9 )
- Прочитайте слова, записані у стовпчик.
- Півник
- Курочка
- Курчатко
- Що їх об’єднує? (Всі вони – іменники, назви істот.)
- Чим вони відрізняються?
4. Пояснення нового матеріалу
Слово Півник яким словом можна замінити? (Він)
Слово Курочка ? (Вона)
Слово Курчатко? ( Воно)
- Це слова-помічники , з допомогою яких ми будемо визначати рід іменників.
Висновок : Іменники бувають чоловічого, жіночого і середнього роду.
- Здогадались, яке слово можна додати до іменника чоловічого роду? Жіночого? Середнього? ( Слайд 10)
5. Ознайомлення з теоретичним матеріалом в підручнику (с. 23)
- Віршоване правило ( Слайд 11)
Дітям пам’ятати слід,
Що іменник має рід.
Чоловічий - значить «він»:
Учень, хвіст, портфель, пінгвін.
А жіночий рід - «вона»:
Дружба, ластівка, весна.
Є й середній рід - «воно»:
Вухо, яблуко, вікно.

- Робота з таблицею. Зверніть увагу , які закінчення мають іменники чоловічого , жіночого та середнього роду.
6. Коментоване списування (вправа 49) (Слайд 12)
Спиши речення, вставляючи замість крапок слова мій, моя, моє, він, вона, воно.
1. ….. брат – агроном,..... працює в полі.
2...... сестра – вчителька, ….. працює в школі.
3. ….. пальто висить у шафі, ….. нове.
(1. Мій брат – агроном, він працює в полі.
2. Моя сестра – вчителька, вона працює в школі.
3. Моє пальто – висить у шафі, воно нове).
7. Розподільний малюнковий диктант ( Слайд 13 )
- Записати іменники у три стовпчики, розподіливши їх за родами.
Ч.р. Ж.р. С.р.
олень ручка вікно
олівець книжка серце
пенал лялька радіо
зошит дівчинка поле
стіл небо
хлопчик

8. Словникова робота ( Слайд 14)
- Відгадайте загадки, запишіть відгадки, запам’ятайте їх написання.
• По дроту ходить,пітьму розгонить. Електрика
• Немає рота й язика,
та цілий день не замовкає.
Воно говорить і співає,
Танцюй собі, коли заграє. Радіо
- Визначте рід іменників-відгадок .
V. Фізкультхвилинка ( Слайд 15 ) («Морозець»)
VІ. Осмислення нових знань в процесі практичної діяльності
1. Гра « Визнач рід»( з використанням сигнальних карток)
- Я буду називати іменники, а ви сигналізуйте карткою, якого роду цей іменник.

- Сонце, шкарпетка, пиріг, учень, Галя, робітниця, теля, молоко, дошка, блюдце, диктант, кінь, жито, дощ, сестра.

2. Робота в парах ( Слайд 16 )
До поданих слів чоловічого роду дібрати спільнокореневі іменники, жіночого, середнього роду. Записати за зразком. Визначити рід.
Зразок. Ведмідь (ч.р.)- ведмедиця(ж.р.),ведмежатко(с.р.)
(Робота на картках)
Карточка №1

Зразок. Ведмідь (ч.р.)- ведмедиця (ж.р.) - ведмежатко (с.р.)

Слон (ч.р.) -
Лис(ч.р.) -

Карточка №2
Зразок. Ведмідь (ч.р.)- ведмедиця (ж.р.) - ведмежатко (с.р.)
Вовк (ч.р.) -
Тигр( ч.р.) -

Карточка №3
Зразок. Ведмідь (ч.р.)- ведмедиця (ж.р.) - ведмежатко (с.р.)
Качур (ч.р.) –
Гусак (ч.р.) -

Карточка №4
Зразок. Ведмідь (ч.р.)- ведмедиця (ж.р.) - ведмежатко (с.р.)
Заєць (ч.р.) –
Їжак (ч.р.) -

Карточка №5
Зразок. Ведмідь (ч.р.)- ведмедиця (ж.р.) - ведмежатко (с.р.)
Кіт (ч.р.) –
Кріль (ч.р.) -

3. Самостійна робота .Завдання ( Слайд 17)
Учні 1варіанта – випишуть іменники чоловічого роду
Учні 2варіанта – випишуть іменники жіночого роду
Учні 3варіанта – випишуть іменники середнього роду
- Слова ( Слайд 18)
- Самоперевірка виконання (Слайди 19,20,21)
VІІ. Домашнє завдання ( деференційовано)
С.р . – с.24, впр. 51
Д.р.- з орфографічного словника виписати по 5 іменників ч.р, ж.р,с.р.
В. р. - з орфографічного словника виписати по 7 іменників ч.р, ж.р,с.р. + з трьома словами на вибір скласти речення .
С.23 – вивчити правило ( для всіх )
VІІІ. Підсумок уроку .
- Діти, чи всі завдання , що запланували, ми виконали ?
- Кому було легко працювати на уроці? Підніміть руки.
- А в кого виникали якісь труднощі під час виконання завдань? Підніміть руки.
- Кому було важко працювати? Підніміть руки.
- Технологія « Незакінчене речення» ( з мікрофоном)
На уроці я дізнався, що …
Для мене було цікавим…
В країну «Іменника» екскурс здійснили,
Знаннями новими себе збагатили!
Тепер чітко знаєм іменника рід.
І будем писати усе ми як слід!

Автор: 

Керімова Лариса Вікторівна,вчитель початкових класів Валківського ліцею імені Олександра Масельського


загрузка...