Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Конспект уроку з природознавства в 1-В класі на тему "Хто такі комахи? Дослідницький практикум "Як живуть комахи?"

2

Мета. Ключові компетентності: вміння вчитися (організовувати своє робоче місце, орієнтуватися в часі, планувати свої дії, доводити роботу до кінця); загальнокультурна компетентність ( розвиток мовленнєвих здібностей та норм відповідної культури, опанування моделі толерантної поведінки ); громадянська компетентність (усвідомлення своєї належності до різних елементів природного, етносоціального й соціально-культурного середовищ); здоров’язбережувальна компетентність ( уявлення і поняття про безпечну поведінку, взаємозв’язок організму людини з природнім оточенням ); компетентність з ІКТ ( здатність учня орієнтуватися в інформаційному просторі, володіти і оперувати інформацією, вміння добувати, осмислювати, опрацьовувати та використовувати інформацію з різних джерел, користуватися різноманітною довідковою літературою ); соціальна компетентність ( здатність продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі та команді, використовувати різні ролі й функції в колективі ).

Предметні компетентності: інформаційна (обробка та класифікація інформації), самоорганізаційна (планування діяльності та чітке виконання алгоритму), комунікативної (вміння виступати, відповідати на запитання, задавати запитання, висловлювати власну позицію); формування вмінь виокремлювати найважливіші ознаки предметів природи; формування елементарних уявлень і понять про об’єкти та явища природи, їхні взаємозв’язки та залежності у системі «природа – людина»; формування мисленнєвих дій та операцій шляхом аналізу, порівняння, узагальнення й класифікації природних об’єктів; оволодіння початковими науково-дослідницькими вміннями під час проведення спостережень та дослідів; засвоєння традицій українського народу у ставленні людини до природи.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Очікувані результати:
? учні знають істотні ознаки комах;
? знають будову тіла комах;
? поширили знання про комах.

Обладнання: малюнки з тваринами та комахами, таблиця будови комах, комп’ютерна презентація, картки - пазли, малюнок « Царство комах».

Хід уроку
I. Організаційний момент (Слайд 1)
Станьте, діти, всі рівненько
Щоб урок пройшов гарненько
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрий день!»
- Діти, а тепер посміхніться один одному і нехай хороший настрій буде в нас увесь цей час.
ІІ. Хвилинка фенологічних спостережень (Слайд 2)
- Спочатку послухаємо синоптика з повідомленням про погоду на сьогоднішній день.
- За даними метеоцентру на сьогоднішній день в Хмельницькій загальноосвітній школі №21, а зокрема в 1- В класі очікується такий прогноз погоди: безхмарне небо на уроці, сильний вітер від піднятих рук та глибоких знань, опади у вигляді великої кількості посмішок. Нашій вчительці і всім присутнім синоптична лабораторія бажає: нехай проблеми та незгоди не роблять вам в житті погоди.
Але це, звичайно, жартівливий прогноз.
– А насправді зараз пора року зима, місяць – січень, день тижня – вівторок, стан неба – похмурий, опадів немає. У народі кажуть: „Якщо січень мокрий та з відлигами – чекай холодного літа. Якщо січень сухий, морозяний, то літо буде сухе і спекотне. ”

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу.
- На попередньому уроці ми з вами говорили про тварин.
1. Інтерактивна гра « Незакінчене речення»
Тварини належать до … (живої природи)
Тому що вони …(народжуються, ростуть, їдять, дихають, відмирають)
Тварини поділяють на 2 групи …(дикі та свійські).
За дикими тваринами люди … (не доглядають).
За свійськими тваринами люди …(доглядають).
2. Гра « Живі тварини»
У вас на партах лежать малюнки. Вийдіть до дошки хлопчики з малюнками, де зображено диких тварин.
- Дякую, молодці!
- А тепер вийдіть хлопчики з малюнками, де зображено свійських тварин.
- Дякую, молодці!
- А чи залишились ще на партах малюнки? Вийдіть хлопчики. Хто це? ( Діти по черзі називають комаху: муха, комар, бджілка, мураха).
- Як можна назвати одним словом? ( Комахи)
ІV. Повідомлення теми уроку.
- Ви, мабуть здогадалися, що сьогодні на уроці ми з вами будемо говорити про комах, побуваємо у найбільшому царстві,у царстві комах.(Слайд 3) Погляньте на нього.
Інтерактивна гра « Очікування»
- Що ви очікуєте від уроку? ( Я очікую, що на уроці буде цікаво; я дізнаюсь щось нове про комах, я очікую погратись в ігри). А ще ви сьогодні дізнаєтесь, діти, про істотні ознаки комах, про частини, з яких складається їх тіло.
- Я теж очікую, що ви будете активні, старанні, кмітливі, працьовиті, як справжні комашки.
- Але наше царство комах виглядає якимось сумним, невеселим: сонечко не сяє, квіти не цвітуть. У чому справа? Ви не знаєте діти? (відповіді дітей). Гляньте, лист. Відкриємо, може щось дізнаємось?
Любі друзі!
Колись у нас було весело та гамірно. Ми часто ходили в гості один до одного, дружили, грались, розважались. Та злому чарівникові це не сподобалось і він нас зачарував. Допоможіть нам, знищіть чари, розв’яжіть завдання злого чарівника. Можливо і ми вам станемо в пригоді.
- Ну, що, діти, допоможемо комахам? (Так)
- Тож не гаймо часу, до роботи приступаймо.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Завдання 1. ( Слайд 4.) Розгорніть підручники і подивіться на комах. Яких вам доводилось бачити?Назвіть. Чим відрізняються? (Розміром, забарвленням, формою). Порахуйте скільки лапок у кожного? (6 лапок). То що спільного у всіх комах? (6 ніг) прикріпити комашку
2. Завдання 2. ( Слайд 5.) Скажіть з скількох частин складається тіло комах? ( Слайд 5)(3) . Це голова, груди, черевце. прикріпити комашку
3. Завдання 3. (Слайд 6.) Гра « Впізнай комаху»
Цілий день вона літає,
І з квіток нектар збирає,
Буде в місті й на селі
Мед солодкий на столі. (Бджілка)

У червоного малятки
На спині краплинки – цятки,
Чорні вуса, голова,
Любить лагідні слова. (Божа корівка)
Навесні барвиста квітка
На галявині розквітла.
Лиш поглянути хотіла
Враз знялась і полетіла. (Метелик)

Сидить у куточку
і тче сорочку. (Павук)

Ніс довгий,
Голос тонкий,
Хто його вб’є,
Свою кров проллє. ( Комар)

Я дзижчу, дзижчу, дзижчу,
Я літаю і кружляю
Біля носа, біля вуха.
Відгадайте, як я звуся?. (Муха)

Гра «Видали зайве» з малюнків-відгадок (зайвий - павук)
- Скільки ніжок повинно бути у комах?
- Чи всі тут на малюнках – комахи? Прикріпити комашку

Фізкультхвилинка «Бджілка»
- Хто це шкребеться у моїй шухляді? Бджілка!( Слайд 6 звук)
Що? Не просто бджілка!А музика!
Вона пропонує нам відпочити і потанцювати.( Слайд 7)

3. Завдання 4. Дізнайся чи всі комахи корисні?
- Якщо я буду говорити про користь, яку приносять комахи, тоді ви плескаєте в долоньки, а якщо про шкоду – тупайте ногами.
? Збирають мед;
? Поїдають шкідливих комах;
? Переносять різні хвороби;
? Дарують радість і хороший настрій;
? Поїдають молоденькі зелені листочки
- Молодці, ви були уважні!
- А тепер з розвішаних фотографій оберіть ті, на яких зображено корисні комахи.( муха, комар, бджола, мураха) прикріпити комашку

4. Завдання 5. ( слайд 8). Як живуть мурахи?
- (Слайд 9)В житті мурашок багато цікавого і нам невідомого
- Щоб розпочати нашу подорож дайте відповідь на запитання ( Слайд 10).
- Я просила вдома пошукати разом з батьками інформацію про цих комах. Що дізнались ви?( слайд 11).
- Учень. Я знаю, що мурашок називають лісовими санітарами, тому що вони знищують 15-20 тисяч шкідливих комах за день, а корисних не чіпають. Мурашки, як і бджоли працьовиті. Живуть ці комахи сім’ями.
- То чому мурах називають санітарами лісу? ( Бо вони знищують шкідливих комах).
- А чи хочете ви потрапити всередину мурашника? ( Слайд 12).
- Учень.(Слайд 13) Будиночок мурашок дуже цікавий. Горбик на поверхні – це тільки частина мурашника. В підземній частині багато ходів, комор. Мурашки завжди безпомилково знаходять дорогу додому. На зиму запасаються їжею, закривають ходи і не з’являються на поверхні аж до весни. Вони підлягають охороні. Якщо ви побачите в лісі необгороджений мурашник, обгородіть. Ви зробите велику роботу по охороні природи.
- Як потрібно оберігати мурах? ( Не можна руйнувати мурашники, обгороджувати).
- Учень. А я з мамою склала віршик. Ось послухайте:
Не ображайте ви мурах,
Вони корисні дуже,
Не ображайте цих комах,
Вони природі служать.
- Часто можна почути, як про людину кажуть,
• Старається, як мураха.
- Про яку людину так кажуть? (працьовиту, наполегливу)
Скоромовка
Великі мурахи грали у шахи,
А маленькі мурашки – у шашки.
- Дякую, діти, ви гарно підготувалися! І мурашка просить з вами погратися. ( Слайд 14) прикріпити комаху

5. Завдання 6. ( Слайд) Гра «Склади комаху» із 4-х та 6-ти
частин. Робота в парах.
- Як називається комаха. Чи дійсно це комаха? По чому це видно? Прикріпити комашку

Закріплення вивченого матеріалу.
1. Казка « Суперечка тварин»(Слайд 15)
Якось на лісовій галявині зібралися тварини і стали сперечатись, хто найважливіший і кого з комах потрібно знищити. Ведмідь каже:
- Комах найбільше на землі. Давайте залишимо лише корисні, а то ці комарі та мухи тільки кусаються та переносять хвороби, а оси крадуть у бджіл мій мед. Давайте залишимо лише бджіл і метеликів.
А жабки і птахи відповідають:
- Це тобі комарі і мухи, оси заважають, але якщо їх не буде, то ми загинемо, це ж наша їжа!.
- І вирішили тоді тварини …
- Що вирішили як ви думаєте? (комахи всім потрібні).
Висновок.
2. Гра «Допоможіть бджілці»( Слайд 16)

- Взимку холодно бджілці в ніжки. Допоможіть їй. Скільки черевичок треба їй придбати?
-
Підсумок уроку.
1. Гра «Мікрофон»
- Я дізналась про (комах)
- Я запам’ятав, що у комах (6 ніг, голова, груди черевце)
- Я зрозуміла, що комах потрібно (оберігати).
2. Рефлексія « Чи збулись ваші очікування?»
3. Зникли чари з царства комах. Веселіше стало в ньому. А тепер візьміть комах підійдіть до малюнка і розташуйте їх таким чином: якщо ви здобули нові знання, то прикріпіть вище землі, якщо у вас виникали труднощі - на рівні землі.
4. (Слайд 17) Комахи вам дякують за допомогу і передають гостинці, у кошику.
5. – Дякую, урок закінчено.

Автор: 

Хемич Наталія Миколаївна, вчитель початкових класів Хмельницької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №21

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...