Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Тема: Вірші-діалоги. Марійка Підгірянка «Розмова про сонце»/ 2 клас. за новою програмою. літературне читання

0

Тема: Вірші-діалоги. Марійка Підгірянка «Розмова про сонце»
Мета: ознайомити учнів із віршами-діалогами;вчити читати за особами, правильно інтонувати речення, різні за інтонацією та метою висловлювання; розвивати образне мислення, зв’язне мовлення; виховувати любов до художнього слова, до природи.
Обладнання: скоромовка, гра, портрет М.Підгірянки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
IІ. Мовленнєва розминка
1. Робота над скоромовкою
Лінь лежить у Ліни в ліжку,
Каже: «Я посплю тут трішки».
Через неї лежебока
Ледь не відлежала боки.
2. Розчитування за складовою таблиці
3. Читайте чітко, весело!
- Гей, Федько! –
Питають люди, -
Чом заліз
У кропиву ти?
- А тому, що
З дідусем
Ми на пасіку
Іідем.
Там такі кусючі бджоли –
Гірш, ніж лікарські уколи,
Нажалю своє тут тіло, щоб не так
Од бджіл
Боліло!
III. Перевірка домашнього завдання
- Конкурс на краще читання з пам’яті вірша Ліни Костенко «Пряля»
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми почнемо ознайомлення з віршами-діалогами, із творчістю української поетеси Марійки Підгірянки.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Бесіда
- Як називають розмову між двома або кількома особами? (діалог)
- Поети не змогли залишити без уваги діалоги і написали цікаві вірші-діалоги. Один з таких віршів написала українська поетеса Марійка Підгірянка
2. Біографічна довідка

- Діти, а чи знаєте ви, хто така Марійка Підгірянка? Ось вона дивиться на нас люблячими очима.
Народилася вона 29 березня 1881р. в селі Білі Ослави недалеко від Надвірної на Івано-Франківщині в сім`ї лісничого. Тут Марійка навчилася розуміти мову сивого лісу. І коли вітер гомонів зі смереками, їй здавалося що він розповідає казки, співає пісні. ЇЇ дитинство і юність пройшли в Уторопах на Косівщині. Тут училася, тут згодом учителювала.
Вона була поетесою, вчителькою, матір’ю. Марійка Підгірянка дуже любила дітей, і коли працювала вчителькою в селі Братишеві, що біля Івано-Франківська, вирішила золити подарунок своїм учням – повезти їх на прогулянку потягом.
До речі, діти ще ніколи не їздили на цій диво-машині. Батьки в них були бідні і не могли дати їм грошей на квитки. Тоді Марійка Підгірянка купила всім дітям квитки, і вони поїхали подорожувати.
Справжнє прізвище Марії Омелянівни – Ленерт-Домбровська.
Марійка так любила свій рідний край, що взяла собі псевдонім Підгірянка.
Фізкультхвилинка
3. Опрацювання вірша М. Підгірянки «Розмова с сонцем» (с. 98)
1) Виразне читання вірша вчителем.
2) Гра «Бджілки». Напівголосне читання вірша учнями.
- Між ким ведеться діалог?
- Які за інтонацією слова дитини? Матері?
- Підготуйтеся до читання вірша вголос: визначте, де треба робити паузи – довшу (між реченнями) і коротшу (в середині речення на місці тире).
3) Читання вірша учнями у парах.
- Чому вірш має таку назву?
- Що найбільше цікавило дитину?
- Про яку рису характеру дитини це свідчить? (Допитливість).
- З якою інтонацією мама відповідала дитині? (Доброзичливо, доступно, з любов`ю)
4) Гра «Обличчям до обличчя»
Учні у парах повертаються один до одного і читають вірш за особами.
- Знайдіть у вірші порівняння.
Прочитайте речення зі звертанням, з пестливими словами.
- Що пряде пряля? Чи довго вона пряде?
- Що пряля накрила своїм полотном? Прочитайте.
- Що відбувається, коли в прялі рветься нитка?
- Що пряля вже встигла зробити?
- Які картини викликають у вашій уяві слова: сніг іде-іде-іде, а вона пряде й пряде; вже напряла хуртовина на шапки для верховин?
5) Гра «Доберіть ознаку»
Гора (яка?) … (висока)
комора (яка?) … (золота)
постіль (яка?) … (біла)
зіронька (яка?) … (тиха)
пташечки (які?) … (веселі).
6) Гра «Хто краще?»
Конкурсне читання вірша за особами.
7) Гра «Добери риму»
Мати – спати;
гору – комору;
вечірня – царівна;
має – засипає;
веселі – із постелі;
встане – погляне;
серденько – раненько.
VІ. Підсумок уроку
- З яким віршем ви сьогодні ознайомилися?
- Що таке діалог?
- Хто автор вірша «Розмова про сонце»?
- Що нового дізналися на уроці про Марійку Підгірянку?
VII. Домашнє завдання
Читати вірш-діалог за особами.

Автор: 

невідомий

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...