Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Ліна Костенко << Крила>>

0

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Департамент освіти і науки, молоді та спорту
Чернівецької обласної державної адміністрації
Вижницька районна державна адміністрація Чернівецької області
Долішньошепітський навчально-виховний комплекс

Баранюк Н.М.

( вчитель світової літератури,
української мови та літератури)

Долішній Шепіт
2014

Мета: на прикладі поезії «Крила» розкрити духовне наповнення людини — її «крилатість», що проявляється індивідуально, звертаючи увагу на духовне багатство як найбільший скарб у її житті; розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки (зокрема, про духовне наповнення кожної людини у реальному сучасному житті), логічно мислити, співставляти, узагальнювати; формувати світогляд, кругозір школярів; виховувати почуття поваги, пошани до людини, її творчих та індивідуальних здібностей, прищеплювати любов до мистецтва слова.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Л. Костенко,
музичне супроводження, дидактичний матеріал
( картки).

Хід уроку
Епіграф
Яке глибоке щастя — жить,
Буть гідним імені людини,
Народу й людськості служить!
М. Рильський

І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1.

2. Складання сенкана.
(Сенкан - своєрідний вірш без рими з 5 рядків.)

Ліна Костенко
Безкомпромісна, чесна, самобутня;
Долає, вірить, пише;
Не пішла на компроміс із совістю; ( Не продала свого таланту;
Поетеса виняткового таланту. не кривила душею;
залишилася
(королева української поезії) стійкою у своїх переконаннях)

3. Учні під музичне супроводження розповідають вірш напам’ять з поеми «Чайка на крижині». Визначаються найкращі виконавці поезії.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Конкурс «Знайка»
Розгадайте кросворд за твором Л. Костенко «Чайка на крижині»,
<< Крига на Одрі >>.

По горизонталі: 1. Що сталося з льодом, коли він бився об каміння берегове ? (Кришився). 2. Зима бідувала в старій із торішніх зів`ялих .... (Трав) 3. Самотня чайка пливе по ... (Одрі широкій) 4. Перша частина поеми («Надбережжя») 5. Коли зима лютувала, то рядно ожеледиць…(Стелила) 6. Нащо крилатим під ногами... (Грунт) 7. Дивна людино! Я ж маю ... (Крила)
По вертикалі: 1. Місце перебування самотньої чайки. (Крижина)

ІV. Оголошення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності школярів
Проблемне запитання.
Що символізують крила у вірші Л.Костенко << Крила >>?

V. Основний зміст уроку

1. Слово вчителя.

- Пригадайте хто першим змайстрував крила?
- З чого Дедал виготовив крила для Ікара (грецька міфологія).
- Чи скористалися вони крилами?
- Що відчув Ікар в польоті?
- Назвіть істот в природі, які мають крила. (Птахи, мухи, бджоли, коники...). Для чого вони їм потрібні?

2. «Кубування»

- Застосовуючи метод кубування, визначте призначення крила як частини організму.
Крило:
• рівновага;
• захист від негоди;
• подати крило — вияв дружніх стосунків;
• засіб для здобування їжі;
• засіб пересування.

3. Відеоролик . Богдан Ступка << Крила>> (Л.Костенко)

4. Робота над поезією Л. Костенко «Крила»
4.1. Бесіда за питаннями.

• Яке враження у вас склалося від вірша?
• Про що розповідається у вірші?


• Чому, на ваш погляд, Л. Костенко зазначає, що людина має крила?
• Які риси характеру Л. Костенко цінує в людині?
• А чи має крила сама поетеса? Якщо так, то які? Власну думку обґрунтуйте.
• Як, на вашу думку, мати крила людині — це обов’язок чи довільне бажання?
• Яку людину вважають духовно багатою?

4.2 «Гронування

- Складіть інформаційне гроно про людські крила.

( Людські крила: Правда. Чесність. Довір'я. Вірність у коханні. Вічне поривання. Щирість до роботи. Щедрість на турботи. Пісні, надії, поезії, мрії.)

4.3 Евристична бесіда.
Про що говориться в першій частині вірша?
Чим друга частина не схожа на першу?
(Протиставленням «правди пташиної» та «правди людської».
Які художні засоби використані у вірші?
(Риторичні запитання:
«А як же людина?»
«А що ж людина?»
Риторичний оклик: «А крила має!»
Повтори: «У кого — ...», «А крила має!»)

Слово вчителя.
• Читаючи поезію «Крила» Л. Костенко, кожний із вас, мабуть, звернув увагу на символічне значення людських крил. Чим дорослішою стає людина, і крила її стають більшими.
• Для чого людині потрібні крила? Хіба вона літає?
• Так. Людина літає не тільки уві сні. Крила для кожного є тим глибоким духовним наповненням, що проявляється індивідуально.
• Чому людина має крила, а не може полетіти?
• Це залежить у більшій мірі від неї самої, її прагнення, бажання, цілеспрямованості, наполегливості, старанності. Тому кожен повинен прагнути до самоствердження, подолання життєвих труднощів у сучасному житті, а цьому допоможуть наші крила.
4.4 Бесіда-порівняння за текстом.
Що потрібно в житті для птаха, а що для людини? (Птасі —
небо, воля, хмари; для Людини — земля, поле, пара)
Коли говорять людині, що у неї виросли крила за плечима?
Чим людські крила відрізняються від пташиних? Як про це
говориться в поезії?

5. Теорія літератури.

Алегоричний образ

Образ крил у віршах Ліни Костенко «Крига на Одрі» й «Крила» — алегоричний. - Пригадай, що таке алегорія. Алегорія — це інакомовлення; наділення тварин, птахів, рослин, предметів рисами характеру людини. Із цим визначенням ми ознайомилися в 6 класі, коли з'ясовували, які жанрові особливості має байка. Проте таке визначення алегорії вузьке. У ширшому розумінні алегорія — це спосіб двопланового художнього зображення, що ґрунтується на приховуванні реальних осіб, явищ і предметів під конкретними художніми образами з відповідними асоціаціями. У вірші Ліни Костенко «Крила» конкретним художнім образом є крила (один план художнього зображення), а прихованим реальним явищем є такі людські якості, як піднесення, натхнення, упевненість, незалежність (другий план художнього зображення). Отже, образ крил в однойменному творі Ліни Костенко алегоричний.

Крила — це символ духовності, багатства думки, емоційного піднесення, могутності, незалежності й впевненості.Образ крил уособлює усі ті чесноти, які роблять людину Людиною. У греків крила символізували любов і перемогу. Давньогрецький філософ Платон вважав крила символом розуму.Їх зображують на взутті (як у Меркурія), що означає здатність до величезного духовного піднесення (Словник символів).

6. Закріплення вивченого матеріалу

Диференційована робота в групах

Група № 1

Складання творчого інформаційного грона «Людські чесноти»

Група №2

Які рядки вірша «Крила» переконують у тому, що він є логічним продовженням теми попередньої поезії
«Чайка на крижині»?
Доведіть, що вірш << Крига на Одрі >> та << Крила >> - це диптих

Група № З
Назвіть фразеологізми зі словами крила та поясніть їх значення.

Група № 4
Подорож по літературах світу.
Для чого Оля Алексєєва разом зі своїми друзями мріє побудувати літальний апарат?

Група № 5

Чим пояснити те, що у людей бувають різні крила? Відповідаючи, посилайтеся на текст твору.

7. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів.

8. Домашнє завдання.

Вивчити вірш <<Крила >> напам`ять;
Підготувати усний міні –твір на тему <<Мати крила- це… >>.

9. Підсумок уроку.

Заключне слово вчителя

Яке глибоке щастя — жить,
Буть гідним імені людини,
Народу й людськості служить!
М. Рильський

- У творах Ліни Костенко, з якими ми познайомилися, йшлося про «крилатість» людини, про її мрію осягнути навколишній світ, зрозуміти його, жити з ним у гармонії. Людина створена з добра і зла, тому вона і добра, і зла. Все залежить від її вибору. Але завдяки мужності, розуму, бажанню пізнати світ, підкорити небо, стихії, завдяки «крилатості» й відбувається прогрес людства. Адже Ліна Костенко стверджує: кожна Людина має крила!

Автор: 

Баранюк Неллі Михайлівна
Вчитель світової літератури,
української мови та літератури
Долішньошепітський НВК

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...