Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Однодольні і дводольні квіткові рослини

0

Тема: Однодольні і дводольні квіткові рослини
Мета: Закріпити і узагальнити знання учнів про однодольні, дводольні рослини, іх значення.
Перевірити чи навчились розпізнавати насіння ряду зернових в овочевих культур.
Активізувати пам’ять, коригувати логічне мислення, зв’язне мовлення.
Виховувати бережливе ставлення до оточуючої природи.
Обладнання: Роздатковий матеріал, гербарій, таблиці. Схеми, опори, набір цифр.
Організаційний момент: Під час підготовки до уроку звертається увага на сімейство хрестоцвітних, розоцвітних, пасльонових, злакових, лілейних.
До уроку учні діляться на три групи, сідають за окремі столи.
Психологічна підготовка.
Відгадайте назву квітки.
Назва її походить від турецького слова «тюрбан, чалма». Ця рослина в 1558 році потрапила в Голландію, за одну цибулину цієї квітки виплачували 5 т пшениці, 10 т рису, 4 бики, 8 свиней, 12 овець, кілька діжок вина. (Тюльпан)
Конкурс 1
Які ви знаєте відмінні властивості класу однодольних і дводольних рослин?
На дошці виписані ознаки рослин і назви рослини?
1. Сітчасте
2. Мичкувата
3. Хрестоцвіті; пасльонові, розоцвіті
4. Одна сам’ядоля
5. Злаки, лілейні
6. Дві сам’ядолі
7. Паралельне, дугове
8. Стержнева
Зачитується текст, в якому пропущені слова, виписані на дошці. По ходу читання учні знаходять відповідь і показують цифру.
«У рослин класу однодольних корнева система …. , у дводольних зародок насінини має …. , а у однодольних ….
У рослин класу однодольних жилкування листя … , в у дводольних …»
Із вивчених сімейств рослин до класу однодольних відносяться …., а до класу однодольних ….
Відповідь: 2, 8, 6, 4, 7, 1, 3, 5.
Конкурс 2. «Відгадайте назву»
Учні одержують гербарні листи без підписів. Завдання — визначити вид, сімейство, клас рослин.
Конкурс 3. «Насіннєва лабораторія»
Практична робота учнів з колекціями насіння. Сміш насіння різних рослин необхідно розділити відповідно за класами у два лоточками з підписами «однодольні» і «дводольні».
Конкурс 4. «Цікаво знати»
Кожна група учнів одержує картку, розкреслену на п’ять клітинок (в кожній із них написано назву одного із сімейств — хрестоцвіті, розоцвіті, пасльонові, злакові, лілейні).
І фішка від 1 до 10.
Вчитель називає цифру і зачитує ознаку, учні радяться і кладуть фішку з цифрою у відповідний прямокутник.
1. Плід — зернівка.
2. Багаторічні рослини с цибулиною чи кореневищем.
3. Стебло — соломина з вузлами.
4. Квітка — чотирипелюсткова.
5. Плід — ягода чи коробочка.
6. Суцвіття — китиця.
7. Дрібні квітки — зібрані в суцвіття колосок.
8. Плід — стручок.
9. Дворічні рослини, плід — коренеплід.
10. Плід — ягода, розмноження вусиками.
Відповідь:
Хрестоцвіті (8) (4)
Злакові (1) (3) (7)
Розоцвіті (10)
Пасльонові (5) (9)
Лілейні (2) (6)
Конкурс 5. «Четвертий зайвий»
Кожен учень одержує 4 гербарних листки, прикріплених до листків паперу, на яких написані букви.
Треба порівняти рослини, виділити серед них зайву рослину. Зайву рослину піднімають вгору і повертають до вчителя зворотною стороною. Якщо відповіді вірні, то на листках можно прочитати текст: «От ми молодці! Ура!»
Конкурс 6. Гра — «Впізнай сімейство»
Учні кожної групи повинні впізнати рослину, яка відноситься до вибраного нами сімейства.
Перед картою кожної групи крейдою малюється круг з підписаним сімейство.
Вчитель читає назви рослин, а один з учнів повинен забігти за 3 секунди в коло, яке означає потрібне сімейств. Хто помилиться, той приносить команді штрафне очко.
Список рослин: Троянда, томат, тюльпан, пшениця, капуста, пирій повзучий, ячмінь, рис, малина, кукурудза, часник, дика редька.
Конкурс 6. «Ай болить!»
Учням пропонується використати одержані на практиці знання. «Ви приходите до товариша, а він хворий. В нього кашель, нежить, болить горло, висока температура», — говорить учитель.
Запропонуйте методи лікування відомими вам рослинами.
Варіанти відповідей:
І група — ліки від кашлю — редька з медом, або кореневище пирію повзучого.
ІІ група — при простуді, температурі жаропонижуючими вважаються сухі квіти і листя малиниЮ запарені у вигляді чаю.
ІІІ група — добре зігріває гортань і бронхи дихання паровою товченої картоплі. Нежить лікується соком цибулі.
Підраховується очко трьох команд. Характеристика відповідей учнів дається вчителем.
Підсумок уроку. Оцінки.

Автор: 

Гордєєва Любов Степанівна, учитель біології, Донецький навчально - виховний комплекс "Гармонія"

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...