Від партнерів


Останні публікації

Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


конспект уроку української літератури на тему: "Наталка як уособлення кращих рис української жінки"

0

Тема: Наталка як уособлення кращих рис української жінки.
Мета: на образі Наталки з’ясувати поняття української жінки, визначити кращі притаманні їй риси, розкрити роль народної творчості у п’есі; розвивати мовлення, уміння відстоювати людську гідність, власні принципи, усвідомлення можливості вибороти власне щастя; виховувати високі естетичні почуття.
Тип уроку:комбінований урок.
Обладнання: тексти п’єси «Наталка Полтавка», мультимедійна презентація, портрет української жінки, картки оцінювання, роздатковий матеріал.

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
- Доброго дня шановні гості,учні. Я рада вітати вас у цьому класі.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Прогнозування теми уроку
Погляньте на екран і дайте відповідь на питання:
- Що зображено на екрані? ( Слайд 1)
Правильно це театр, і не просто театр, а саме той в якому директором був геніальний письменник І. Котляревський. Дивлячись на це зображення чи можемо ми передбачити з чим буде пов’язана тема сьогоднішнього уроку?
Продовжіть речення:
-Я думаю, що сьогодні на уроці ми будемо говорити про…( Слайд 2)
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Отже відкрийте зошити, запишіть число класна робота і тему сьогоднішнього уроку( Слайд 3)
Які ж асоціації виникають у вас з цим словом, допоможе дізнатись вправа « Цікаві букви» розшифруйте кожну букву слова ( Слайд 4)
Т – творчість
Е – ерудиція
А- артист
Т- твори, трупа
Р- репертуар
- Молодці впоралися з цим завданням.
- А без чого ж не буває театру?(Думки учнів: артистів, п’єс, афіш, репертуару…)
- Дійсно, для того щоб працював театр потрібна афіша, театральна програмка. Тож ми з вами зараз створимо власну афішу,не просту ,а « Афішу настрою». Зверніть увагу на дошку: жовтий - веселий, піднесений; червоний - посередній; синій - поганий.( Слайд 5)
- Можемо сказати, що на нашій афіші переважає…
- Афіша в нас уже є, а театральну програмку ви будете створювати самостійно. Програмка в театрі відображає події, які будуть відбуватися на сцені, а в нас показувати результати роботи на уроці. Тому підпишіть кожен свою програмку.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
Театр чарує, захоплює, підносить і має безліч таємниць. Саме з театром пов’язано дуже багато легенд, переказів. Одна з них говорить, що в кожному театрі живе свій дух, який його оберігає, іноді він бешкетує, одягаючи костюми артистів, гуляє коридорами театру. А чи вірите ви в цю легенду?
Переконатися в цьому нам допоможе вправа «Вірю – не вірю»(Слайд 6).
(Умовно дві колонки,вірю плюс, не вірю мінус,записуємо тільки номер питання)
1.П’єсу «Наталка Полтавка» називають першим драматичним твором?(Так)
2.Дія в п’єсу «Наталка Полтавка» відбувається в селі над Ворсклою?(Так)
3.Дія перша починається піснею «Ой я дівчина Полтавка»?(Ні)
4.Наталка кохає Возного?(Ні)
5.Возний прийшов до Наталки, щоб зробити їй пропозицію»(Так)
6.Слова: «Лучче живий хорунжий, як мертвий сотник» належать Возному?(Ні)
7.Возний і виборний співали пісню «Ой доля людськая – доля єсть сліпая»?(Так)
8.Слова «Ніхто не віда, хто як обіда» говорила в п’єсі Терпелиха?(Ні)
9.Петро з’являється з піснею «Сонце низенько,вечір близенько»?(Так)
10.Слова: «Хитрий, як лисиця, і на всі сторони мотається» про Возного?(Ні)
11.Возний називає Петра «Пришельцем»?(Так)
12. П’єсу «Наталка Полтавка» вперше було поставлено у 1819році?(Ні)
Обміняйтеся зошитами оцінка товариша. Кожне питання 0,5бала. Якщо все правильно,то максимальна кількість балів – 6 б. Заносимо свій бал у програмку.
V. Вивчення нового матеріалу
- Одна з проблем, що порушена у творі – це проблема сильної жінки. Сьогодні на уроці ми зупинимося на феномені сильної жінки, з’ясуємо поняття українська жінка,визначимо ,які риси їй притаманні.
Пропоную об’єднатися в міні-групи. На партах у вас є вислови відомих людей про жінку. Опрацюйте ці вислови і складіть Інформативне гроно до української жінки.(Слайд 7)
Чоловіки письменники витворили в своїй уяві збірний культурний архетип ний образ української жінки, яка домінує над чоловіком. Цей образ розпочав своє функціонування в літературі через фольклор, коли люди намагалися впорядкувати сувої знання про світ. Тільки на жінку покладається така відповідальна місія – як зберігати свій рід в єдності, щоб не трапилося лиха.
Козир – дівка була дуже популярною героїнею у літературі ХІХ століття: «Наталка Полтавка» І. Котляревського, «Кайдашева сім’я» І. Нечуя – Левицького, «Сватання на Гончарівці», «Козир-дівка», «Бой – жінка» Г. Квітки Основ’яненка.
Домашнє завдання ви виконували в групах, перевіримо його виконання.
Перша група: Як себе характеризує Наталка?
ВІДЕО
Друга група:Що про Наталку говорять люди?
Третя група:Ваше враження,ставлення до Наталки.
-Дійсно, Наталка була сильною,вольовою дівчиною, поважала звичаї та традиції, прислухалася до думки матері, любила і поважала її. Навіть готова була пожертвувати власним щастям задля спокою і добробуту неньки.
Так як ми говоримо про театр, а всі знають,що театру не існує без акторів,тож вітайте наших акторів, які покажуть нам невеличку інсценізацію.(Діалог Наталки з матір’ю)
Вправа «Вільне висловлювання»
-Чи схожі теперішні стосунки дочок з матерями на тодішні? Чому?
-Як ви ставитесь до сучасних відносин між батьками й дітьми?(Слайд8)
Прослухайте діалог Наталки з Возним.(Зачитування). Дайте відповіді на питання.
• Чи була б щаслива із Возним Наталка? Чому? Щоб вона втратила?
• Через що, на думку Полтавки, соціальна нерівність є суттєвою перешкодою для подружнього життя? (Наталку не тільки не приваблює «чин преважний» і багатство возного, вони її лякають. Розумна, вольнолюбива, з твердими поглядами на життя, вона добре усвідомлює, що багатий пан не може бути їй, простій людині, справжнім, щирим другом, що він не шануватиме її, буде на неї дивитися з презирством і обходитися з неповагою, перетворить її на кріпачку. Одруження з возним для Наталки означає поневолення, а одруження з Петром — вільність)
• Які риси характеру Наталки допомагають їй у боротьбі за своє щастя? (У боротьбі за своє щастя вона не вдається до якихось витівок, змов, підстроювань, обдурювань. Методи її боротьби цілком витікають з її характеру: рішуча, щира, мужня, вона прямо і відверто заявляє про своє небажання зв’язати долю з нелюбом, висловлює свої погляди, захищає і відстоює їх, відкидаючи все, що стоїть на її шляху. Захоплюючись сміли- вістю і послідовністю Наталки, Микола вигукує: «От дівка, що і на краю пропасті не тільки не здригнулась, но і другого піддержує». Образ Наталки змальовано реалістично)
• Чому в боротьбі проти звичаїв свого середовища героїня виявилася переможницею? (Під тиском матері й обставин Наталка змушена була відступити від своїх позицій, але поява Петра знову надихає її на боротьбу. Навіть тоді, коли не тільки мати проти неї, а й сам Петро відступається, Наталка не складає зброї. Рішуча і смілива, вона не побоялася зламати «узаконений порядок»)
• Чому Наталка погоджується на одруження з Возним? Чи можна це було прогнозувати? Чи зрадила своїм рішенням Наталка Петра?
• Як ставиться Петро до Наталки ? Що відрізняє його від коханої?
Театру не буває без антракту. Антракт. Запрошую вас у «Буфет ідей». В буфеті, звичайно, п’ють каву і ласують тістечками. А чи зможете ви це зробити ми зараз подивимося.
Вправа «Брейк кава»(Учасник виходить до дошки, обирає каву або тістечко,і від того дасть він відповідь на запитання чи ні,залежить з’їв чи випив він щось у буфеті)
-Закінчився вже антракт , пролунав дзвінок, час братися до роботи.
Попрацюймо з підручником і виконаємо вправу «Скарбничка фольклору»
Випишіть з твору народну мудрість, поясніть.
- Чого надають прислів’я і приказки п’єсі «Наталка Полтавка»?
Напевно, всім вам відомо ,що театр-це не гра одного актора, а існують цілі театральні трупи.тож давайте уявимо себе акторами і попрацюємо в парах.
Вправа «Акторська майстерність» ваше завдання обрати діалог ,та обіграти його.
От ми з вами відчули себе акторами, а зараз трішки помріємо. Заплющіть очі, уявіть, що ми перенеслись в часи Наталки Полтавки. Уявіть, що ви стоїте біля річки Ворскли, віє легесенький вітерець,від якого листя на верболозі виспівує тихеньку пісеньку, а на березі стоїть Наталка. Продумайте три питання, які б ви їй задали . Запишіть їх у зошит.
- А тепер оплесками вітаємо Наталку.
• Чим же чарує цей образ простої дівчини не одне покоління? (Наталка завжди чарує великою пошаною до матері, до старших, своєю працелюбністю, дівочою чистотою, скромністю і відданістю великому коханню. Полтавка — це гімн вели- кому коханню, цей образ буде приваблювати ще не одне покоління людей. Нехай же молодь наслідує це велике, чисте кохання...)
VІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
Повернімося знову до театру. Це не просто споруда, це осередок культури, навіть його стіни виховують, навчають, облагороджують. Уявіть, що ми йдемо театральним коридором, де ви можете побачити портрети відомих діячів, акторів. (Слайд )
А я вас запрошую в коридор, де на стінах висять зображення та портрети українських жінок, а наш художник Корнійчук Валентина В’ячеславівна уявляє українську дівчину такою.
Наше з вами завдання завершити цей портрет. Для цього на квітках напишіть кращі риси української жінки, а на стрічках – враження від уроку та побажання сучасним дівчатам.
- А я хочу побажати, щоб ви завжди були такими як Наталка: стриманими, поважали своїх батьків,і завжди пам’ятали про них.
- Отже, підсумуйте наш сьогоднішній урок
- Як на ваш погляд, чому Наталку «всі матері приміром ставлять своїм дочкам»?
VІІ. Домашнє завдання:
Для розуму: вивчити біографічні відомості про Г. Квітки - Основ’яненка.
Для душі: скласти асоціативне гроно до слова «традиція».
Для серця: написати висловлювання «Значення родини і кохання в житті людини».
Саме з цим у нас буде поєднана наступна тема.

Автор: 

Бережна Олена Сергіївна, учитель української мови і літератури

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...