Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Діалог. Тире при діалозі

0

123.jpg

Урок 47
Тема. Діалог. Розділові знаки при діалозі
Мета: поглибити знання п’ятикласників про діалог, з’ясувати відмінність діалогу від прямої мови, розвивати вміння правильно інтонувати репліки діалогу, а також висловлювання, що вміщують діалог; формувати навички вживання розділових знаків при діалозі; виховувати смак до влучного,доречного й дотепного слова; розвивати логічне мислення, мовлення, емоції, уточнювати й збагачувати словниковий запас учнів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, мультимедійна дошка.
Міжпредметні зв`язки: українська література.

Хід уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
- Робота біля дошки
- Записати речення, накреслити схему кожного. Пояснити вживання розділових знаків. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи.(слайд 1)
Якось сонечко казало: «Буду все собі світить!»
Почув дощик: «Пуття мало, от я краще буду лити.»
« З тебе людям холод,сльота», - каже сонечко і слуха.
Відрік дощик: «Не робота,як почнеться і посуха.»
(П. Грабовський)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Актуалізація опорних знань
- Уважно прочитайте уривок з народної казки. Поясніть,чим він відрізняється від звичайного тексту? Які його особливості? (слайд 2)
- Здорова була, лисичко-сестричко!

- Здоров, вовчику-братику!

- А де це ти взяла бичка-третячка та саночки?

- От, де ж там? Бичка заробила, саночки зробила та й їду.

- Ну то відвези ж і мене!
( З народної казки)
V. Ознайомлення з темою, метою і завданням уроку (слайд 3)
І.Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
- Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу (ст.78)
- Опрацювання схеми « Розділові знаки при діалозі» (слайд 4)

Рд – репліка діалогу
А , а – слова автора Приклади

А:
- Рд!

- Рд, - а.

- Рд, - а. У лісі ми бачили зайця. Він вискочив із-під
куща. Олег підбіг до нього і закричав:
- Ловіть зайця!

- Не лякай вуханя! Звірів не треба тривожити, - стримав його Андрійко.

- Я дала б йому хліба, а ти його налякав, -

сказала с докором Наталка.

VІІ. Виконання вправ на закріплення вивченого матеріалу
Робота біля дошки(слайд 5)
Перепишіть,поставте потрібні розділові знаки.
Зустріла черепаха орла та й каже
Навчи мене літати
Навчу подивився орел
Узяв черепаху вилетів з нею високой питає
Уже привчилась
Уже відповідає черепаха
То пускаю мовив орел
Упала черепаха на землю. Орел підлетів до неї й запитує
То як було летіти
А черепаха каже
Летіти легко але сідати важко
( Народна творчість)
Робота з підручником
Вправа 166( Попрацюйте в парах) Прочитати за особами гумористичний діалог.

Творча робота
- Перебудувати прочитаний фрагмент тексту так, щоб черствість і грубість сина і внука перетворилися на доброту, повагу, турботу. (слайд 6)
Якось у гості до Петра прийшла стара мати. Погостювала. А тут і вечір. Мати і роздумує вголос:
- Що його робити: чи додому йти, чи заночувати у вас? Сутеніє, а дорога далека.
- Ідіть, мамо, додому, - каже син Петро.
А маленький Павлик саме бавився на дивані: коника сідлав, у далеку дорогу збирався, про мандрівку за синє море мріяв.
Як почув, що батько виряджає бабусю, мерщій і своє вставив:
- Я вам, бабусю, коника дам… сідайте на нього і їдьте.
Бабуся одяглася й затулила обличчя хусткою.
(В.Сухомлинський)
VІІІ. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Закінчуємо урок інтерактивною вправою «Мовний крос». (слайд 7)

1. Діалог – це..
2. Діалог може супроводжуватися словами..
3. Висловлювання кожного мовця називається..
4. Кожна репліка пишеться..
5. Якщо висловлювання супроводжується словами автора, то ставимо ті самі розділові знаки, що і…

ІХ. Підбиття підсумків уроку
Х. Домашнє завдання
(слайд 8)
- Виконати за підручником вправу 168
21 параграф ( вивчити правила)

Автор: 

Власюк Тетяна Іллівна, учитель вищої категорії, старший вчитель

Джерело: 

П.Грабовський, Народна творчість, В.Сухомлинський

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...