Від партнерів


Останні публікації

Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Відкритий урок з трудового навчання з мультимедійними презентаціями

1

Тема. Розроблення ескізу декоративного виробу та добір конструкційного матеріалу для проектування.

Мета уроку:

Навчальна:
- забезпечити закріплення знань учнями понять: ескіз, кресленик, клаузура;
- формувати вміння застосовувати метод проектування у практичній діяльності.

Розвивальна:
- розвивати вміння розробляти і виконувати креслення за допомогою креслярського інструменту.

Виховна:
- виховувати акуратність під час виконання графічних робіт.
Обладнання: мультимедійна дошка.
Тип уроку: комбінованій.
Хід уроку.

I. Організаційній момент.
Перевірка готовності учнів класу до уроку.

II. Актуалізація опорних знань.
Для перевірки домашнього завдання використовую прийом «Знайдіть помилку». Питання для перевірки виводяться у вигляді презентації на екран.

1. Необов'язково працювати в халаті або фартуху з нарукавниками та в береті або косинці.
2. На робочому місці повинні знаходитися інструменти й предмети, які потрібні для виконання практичного завдання протягом усього уроку.
3. В окремих випадках можливо користуватися не зовсім справним інструментом.
4. Інструменти й пристосування слід розташовувати на верстаку у такий спосіб, щоб вони трохи ви¬ступали за межі верстака, але не падали додолу.
5. Випилювальний столик не має бути надійно закріплений.
6. У процесі роботи слід сидіти як зручно.
7. Пилочку лобзика слід тримати перпендикулярно до лінії горизонту.
8. Пиляти потрібно ривками, виконуючи рухи вгору-вниз, натискаючи сильно на пилочку, але так, щоб вона не зламалася.
9. Пальці рук слід розміщувати за можливості якнайближче до руху пилочки.
10. Через кожні 45 хвилин треба робити перерву.
11.Працюючи інструментом, за необхідності можна відволікатися і заважати працювати іншим.
12.Якщо немає щітки-зміталки, можна здмухувати тирсу, яка утворилася в результаті пиляння.
13. Колючі й ріжучі інструменти слід передавати гострими частинами «від себе», а брати — «до себе».
14.Після завершення роботи інструменти потрібно залишити в місці, де працював.
За кожну правильну відповідь учень отримує додатковій бал.

III. Мотивація навчальної діяльності.
Наразі, найпоширенішим видом декоративно-ужиткового мис¬тецтва в нашій країні, спрямованим на художньо-естетичне формування матеріально-предметного середовища, є художня обробка деревини. Її характерна особливість полягає в різноманітності функціонального призначення створених виробів (речі домашнього вжитку й меблі, посуд, знаряддя праці, архітектурне й інтерєрне оздоблення приміщень, предмети господарського призначення, культові й обрядові предмети, прикраси, дитячі іграшки ) та способів декорування ( різьблення, інкрустація, інтарсія, маркетрі, розпис, випилювання, випалювання).
Вироби з деревини мають не тільки виключно функціональне (ужиткове) призначення, а й збагачують і доповнюють інтер'єр приміщення, є не¬вичерпним джерелом естетичної насолоди його мешканців, позитивної енергетики, екологічної безпеки; розширюють своїм зовнішнім виглядом уявлення про пластичні форми й декор.
Для отримання якісного виробу необхідно правильно виконати креслення та підібрати необхідний матеріал для роботи враховуючи його властивості та розміри.

IV. Повідомлення темі і меті уроку.
Відображення теми і меті уроку на мультімедійній дошці. Учні записують тему уроку в зошити.
Тема. Розроблення ескізу декоративного виробу та добір конструкційного матеріалу для проектування.
Мета:
- забезпечити закріплення знань учнями понять: ескіз, кресленик, клаузула;
- формувати вміння застосовувати метод проектування у практичній діяльності.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Гра мікрофон. Учні висловлюють свої думки і дають відповіді на запитання.
- Назвіть основні етапи проектної діяльності.
- Що необхідно зробити на першому етапі?
- На якому етапі роботи виконують ескіз майбутнього виробу?

2. Міні лекція з демонстрацією виконання креслення.

2.1. Вибір матеріалу для виготовлення проекту.
Для отримання якісного виробу необхідно вибрати якісну фанеру необхідної товщини, адже від цього залежить кінцевий результат проектної діяльності і виробу в цілому. Розглянемо які бувають види фанери.
Березова фанера
Хороші фізико - механічні властивості деревини берези в поєднанні з багатошаровою структурою забезпечують відмінну міцність такої фанери . Березова фанера володіє такими властивостями як теплі колірні відтінки і красива структура деревини . І як результат така фанера є естетичною та міцною. Такий вид фанери є найпоширенішим .
Хвойна фанера
Даний вид фанери виготовляться в основному із сосни ( можливо так само виробництво з іншої деревини хвойних дерев) , властивості якої забезпечують як привабливий і гармонійний зовнішній вигляд , але й непогані показники міцності при невисокій вазі . Завдяки такому поєднанню властивостей, така фанера знайшла своє застосування в житловому будівництві.
Комбінована фанера
Комбінована фанера має привабливий зовнішній вигляд поряд з невисокою ціною . Таке поєднання досягається за рахунок чергування шарів з хвойного і березового шпону . Це робить доцільним використання такої фанери в меблевому виробництві , при внутрішній обробці приміщень і спортивних залів , для оформленні конструкційних рішень .
Ламінована фанера
Ламінована поверхня фанери створює високу стійкість до різних природних і хімічних умов. Завдяки цьому ламінована фанера є незамінною при виробництві форм багаторазової бетонної опалубки , обшивки і підлог автофургонів і т.д. .
Пропоную вашій увазі переглянути відео «Виготовлення фанери». На відео видно, що фанера виготовляться з шпону склеєного з різної його кількості. Від товщини вибраної заготовки буде залежати висота вашого запланованого виробу.
2.2. Розгляд питання про креслення та клаузуру виробу.
- Креслення — графічний конструкторський документ, що зображує виріб, визначає його конструкцію та містить дані, згідно з якими його розробляють, виготовляють, контролю¬ють, монтують, експлуатують і ремонтують.
- Ескіз — графічний документ тимчасового ко¬ристування, виконаний від руки без викорис¬тання креслярських інструментів, в окомірно¬му масштабі, зі збереженням приблизної пропорціональності елементів зображуваного предмета з дотриманням правил виконання.
- Технічний рисунок — це наочне зобра¬ження предметів, побудоване від руки без застосування креслярських інструментів, в окомірному масштабі.
- Ескізний конструкторський документ — кресленик, виконаний без дотримання масш¬табу і призначений для разового викорис¬тання.
- Клаузура — графічне зображення можливих варіантів майбутніх елементів виробу як у за¬гальному вигляді так і з прорисовкою окре¬мих частин чи деталей.

2.3. Розповідь з одночасним демонструванням правил поділу кола на 3, 4, 6 та 8 рівних частин, що необхідно для правильної побудови креслення майбутнього декоративного виробу. За допомогою слайдів показую зображення об’єктів аналогів.

V. Практична робота.
Проводжу вступній інструктаж.
Підібрати декоративний виріб з запропонованого банку ідей та на основі одержаних знань створити необхідне креслення ( клаузулу) з дотриманням правил побудови для одержання в майбутньому власної конструкції.

VI. Рефлексія.
- Що нового дізнались на уроці?
- Чого навчились?
- Яку роботу виконали?
- Що потрібно зробити для того, щоб мати кра¬щі результати роботи?
- Де можна використати набуті знання та вміння?

VII. Мотивація оцінок.
Виставлення оцінок за виконану роботу на протязі уроку враховуючи додаткові бали за відповіді на прийом «Знайдіть помилку».
VIIІ. Домашнє завдання.
Продумати додаткові можливі варіанти креслень з можливими доповненнями елементів для досягнення кращого результату.

Автор: 

Свиридюк Володимир Васильович,вчитель трудового навчання,КЗ"Архангельська ЗОШ І-ІІІ ступенів"


загрузка...