Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Методичні рекомендації щодо використання корекційного посібника «Ігровий парашут»

0

Пізнати – означає відчути, усвідомити. Усвідомлення відбувається в процесі творчого мислення, яке оживає
через відчуття та емоції

Основна діяльність дитини – найприродніша і найпривабливіша – гра. Через гру дитина пізнає навколишній світ і навчається,у грі дитина має можливість заявити оточенню про свій потенціал.
Саме корекційний посібник «Ігровий парашут» і є цікавою знахідкою для стимулювання активної діяльності дітей, як запоруки розвитку творчих здібностей, фантазії та уяви. Це прекрасне відкриття як для ігор в приміщенні, так і на свіжому повітрі.
Ця технологія використовується за кордоном, зокрема в Японії, Китаї та США для проведення розваг з дітьми різного віку.
Ігровий парашут – це яскравий шмат тканини, діаметром від трьох до семи метрів, складений з різнокольорових сигментів із ручками для тримання. Для гри з парашутом потрібно від 12 до 24 учасників, тоді ручок вистачить на всіх. Грати одночасно можуть як діти одного віку, так і різновікова команда.
Ігри з парашутом не мають вікових обмежень. Однаково цікавими вони є і для найменших - 1.5-2 річних дітлахів, і для підлітків, і для дорослих.
Парашут корисний як для тихих та сором’язливих, так і для активних чи навіть гіперактивних дітей. Під час гри з парашутом вдається розворушити закомплексовану дитину та втихомирити «шустрика». Крім того в таких іграх кожна дитина має право вибору бути учасником гри або спостерігачем.
В основі фізкультурно-оздоровчої і корекційної роботи з ігровим парашутом лежить органічний взаємозв’язок музики, руху і мови. Таким чином парашут можна використовувати і під час музичних занять. Його підіймають та опускають, ходять з ним по колу, одночасно виконуючи дитячі пісеньки, віршики чи лічилки. А ще ігровий парашут – це прекрасний фон для розвитку фантазії. Адже він може перетворюватися на теремок, парасольку, грибок чи величезний океан. По ньому можуть прокотитися хвилі, зірветься шторм, а може в одну хвилину розпочатися і святковий салют з різнокольорових кульок…
Ігри з парашутом – це веселі командні ігри. Завдяки таким іграм у гравців розвивається зорова та слухова увага, швидкість реакції, спритність, емоційна сфера і відчуття співпричетності спільній справі, активізуються рухові навики, орієнтування в просторі, формується вміння утримувати красиву статичну позу, вміння поєднувати рухи зі словами та музикою. Ігри з парашутом сприяють вихованню емоційної чуттєвості, вмінню перевтілюватися, діяти в колективі узгоджено. Як і в інших рухливих іграх, діти вчаться дотримуватися правил та очікувати своєї черги.
Різнобарвне тло та його досить великий розмір (навіть при найменшому діаметрі – 3 м) дозволяє використовувати парашут також і з навчальною метою. Завдяки проведенню таких дидактичних ігор можна вирішувати ряд завдань з сенсорного, логіко-математичного розвитку, стимулювати пізнавальний інтерес до природи та оточуючого світу
Поле можливостей для ігор з парашутом безмежне. Адже ці ігри виникають спонтанно, щодня з’являється нова ідея, гра в грі, і її творцями виступають самі діти.
Далі подаємо перелік ігор, диференціюючи їх на дидактичні та рухливі, від більш простих до ігор з ускладненим змістом.

Блок дидактичних ігор
Веселка
Гра на вивчення основних кольорів. Розстеліть парашут на підлогу, ходіть разом по колу та називайте кожен колір: жовтий, червоний, синій, зелений. Попросіть дитину стати на червоний, стрибнути на зелений, дотягнутися рукою до жовтого і т.д.
Калейдоскоп
Гра розрахована на дітей молодшого дошкільного віку для закріплення кольорів. Гравцям пропонується набір предметів, які потрібно розкласти по секторах парашута, відповідно до кольору.

Провези автомобільчик
Ще одна гра на закріплення кольорів з наймолодшими.
Гравцям пропонують провезти автомобіль по секторах заданого кольору.
Варіант 1. Провезти червоні автомобілі по червоних секторах, жовті по жовтих і т.д.
Варіант 2. Провезти вантажівки по секторах такого кольору, якого вантаж на автомобілі. Наприклад, вантажівка, що везе пісок, поїде по жовтому сектору, а вантажівка з помідорами – по червоному і т. д.

Мій улюблений колір
Для 5-річок можна запропонувати гру, що вправлятиме в побудові складнопідрядних речень зі сполучником тому що та спонукатиме до висловлювання власної думки.
Гравці стають на сектори парашута, відповідно до улюбленого кольору, та пояснюють свій вибір.

Пори року
Гравцям пропонується набір предметних картинок, які слід пов’язати з порами року. При цьому кожен сектор парашута символізує певну пору року, що попередньо проговорюється з дітьми (жовтий – осінь, синій – зима, зелений – весна, червоний – літо).
Гравець витягує картку і шукає логічний зв'язок з певною порою року, пояснюючи свій вибір. Як варіант діти можуть пов’язувати відповіді між собою у логічні ланцюжки.

Відгадай на дотик
Парашут розстелений на підлозі. Гравці сідають навколо нього, кожен біля сектора певного кольору. За сигналом ведучого (наприклад, «жовтий, шукай!»), гравці названих секторів опускають руку під парашут, знаходять там предмет та на дотик намагаються визначити, що їм трапилося.

Художник
Під слова речівки гравці рухаються навколо парашута, розкладеного на підлозі:
Зелений, жовтий і червоний -
Ми пензлик беремо в долоні.
Будемо разом малювати,
Вам про усе розповідати.
На останні слова кожен зупиняється біля певного сектора і розповідає, що він намалює тією фарбою, якою зафарбований його сектор.

Математичне лото
Парашут розстелено на підлозі. До кожного сектора прикріплено цифру. Гравці діляться на чотири команди за кольорами секторів ( жовті, сині, зелені, червоні).
За сигналом ведучого кожна команда повинна заповнити свій сектор логіками такого ж кольору і такою кількістю, як показує цифра на секторі.

Збираємо врожай
Парашут – «комора для врожаю». Кожен сектор – «засік» для овочів і фруктів такого ж кольору. За сигналом ведучого треба зібрати врожай та відсортувати його по «засіках».
Варіант 1. Гравці діляться на дві команди. Одна команда збирає і відсортовує овочі, інша – фрукти.

Асоціації І
Парашут лежить на підлозі. Гравці сидять навколо нього. Ведучий пропонує по черзі дістати з кошика один предмет та покласти його на сектор певного кольору, при цьому пояснюючи свій вибір Таким чином у дітей виникають різноманітні асоціації і не лише за кольором, як от: квітку кладу на червоний сектор, бо це мак і він червоного кольору; квітку кладу на зелений сектор, бо вона росте на зеленій галявині; квітку кладу на жовтий сектор, бо для росту їй потрібне сонечко і тепло і т.д.

Асоціації ІІ
Дітям пропонують придумати слова ознаки, які асоціюються в них з певним кольором сектора парашута. Наприклад, червоний – гарячий, веселий, кров’яний, вишневий, малиновий, солодкий, маковий, помідорний, святковий; зелений – весняний, соковитий, спокійний, трав’яний, жаб’ячий, огірковий, салатовий, смарагдовий, горіховий; синій – водяний, холодний, зимовий, волошковий, сливовий, небесний, джинсовий; жовтий – теплий, сонячний, радісний, яскравий, літній, золотистий, пісочний, банановий…

Блок рухливих ігор
Жени хвилю
Гра на знайомство з парашутом.
Візьміться за ручки парашута всі разом. Підніміть його вгору, потім опустіть. Спробуйте пройтися по колу. Тепер спробуйте так рухати руками, щоб «здійняти хвилі». Як тільки гравці навчаться це робити, можна закидати в центр парашута м’яча і грати, наприклад, волейбол за допомогою парашута.

Червоний вхід, синій вихід
(дорослі грають разом з дітьми)
Парашут прекрасно підходе для активних рухливих ігор з простими правилами. Наприклад, можна оголосити, що ввійти під парашут можна лише через червоний вхід, а вийти навпроти через синій вихід, повертаючись назад ззовні парашута, щоб не було всередині зіткнень. Дорослі підіймають та опускають парашут. А діти вбігають з боку червоного входу і вибігають через синій вихід, якщо їх не торкнувся парашут. Якщо парашут вже опустився, то діти залишаються всередині і чекають нового дня

Оп-ля або Попкорн
Для цієї гри вам знадобляться парашут та легкий м’яч. Покладіть великий надувний м’яч в центр парашута. Нехай малюки візьмуться за ручки парашута. Це чудова гра на координацію, адже діяти потрібно синхронно.
Як варіант зі старшими дітьми можна провести гру «Попкорн». Тепер вам знадобляться багато м’ячиків невеликого розміру. Їх теж потрібно помістити на полотно парашута. Гравці беруться за ручки і підкидають м’ячики вгору. Умова: жоден м’яч не повинен випасти за межі парашута.

Стоїть в полі теремок
Гравці створюють з допомогою парашута купол – теремок. Тепер можна по черзі запрошувати в теремок дітей, вийде прекрасна гра на знайомство. Тим більше, якщо в групі не один Ваня, то ми одразу побачимо всіх дітей з однаковими іменами.
Стоїть в полі теремок
І скликає діточок:
- Ваня, Ваня, забігай,
І в віконце виглядай!
А тепер ти вибігай
Та Андрійка закликай… і т. д.
Таким чином також можна розігрувати одноіменну казку «Теремок» чи «Під грибом».

Море хвилюється або Прогноз погоди
Ця гра підходить для будь-якого віку, вона допомагає як активізувати групу, так і заспокоїти.
Починаємо з маленьких хвиль, потім розкачуємо парашут все сильніше, створюємо шторм, потім поступово зменшуємо хвилі. При цьому можливо коментувати прогноз погоди: уявимо, що наш парашут перетворився на море. На морі невеличкий бриз (легенько трясемо парашут). А тепер здійнявся вітер, хвилі стали сильніші і вищі. Пішов дощ (сховалися під парашут), подув ураганний вітер (сильно трясемо парашут). Засвітило сонце (підіймаємо парашут над головою. Хвилі стихли (опускаємо парашут на галявину)

Горобчики
(ще одна гра дорослих з дітьми)
Дорослі підіймають та опускають парашут, а під ним стрибають на двох ніжках діти-горобчики. Коли звучить команда «Вилітай поскоріш», всі діти вибігають з-під парашута, а потім по команді «Горобчики, додому!» повертаються під парашут, намагаючись при цьому нікого не збити і не штовхнути.
Горобчик-стрибунець,
Сіренький молодець,
Вилітай поскоріше,
Політай веселіше.
Політай, пострибай
І додому повертай.
Горобчики додому!

Хованки
Всі гравці стоять в колі із закритими очима, тримаючись за ручки парашута. За сигналом ведучого одна дитина ховається під парашут. Потрібно швидко відгадати, хто заховався під парашутом. В пригоді стане речівка:
Лісом вітерець гуляє,
Листя з дерева зриває.
Хто сховався – я не знаю,
Відгадай - кого немає?

Каруселі
Гойда - гойда, карусель гойдали
Гойда-гойда, пісеньку співали.
Тихо-тихо не спішіть, каруселі розкрутіть,
А тепер скоріш, скоріш,
Все скоріше і скоріш.
А тепер тихіш, тихіш,
Все тихіше і тихіш На слова пісеньки розгойдуємо парашут і починаємо іти по колу, тримаючись за ручки та поступово то пришвидшуючи, то сповільнюючи ходьбу.

Сонечко і дощик
Якось дітки в ліс пішли
І грибочки там знайшли – йдемо по колу
Присідаємо скоріше,
Щоб грибочків стало більше – присідаємо, імітуючи збирання грибів
Зашуміло, загриміло,
Чорна хмара налетіла - імітуємо вітер (коливання парашутом)
Гей! Ховайтеся, малята,
Буде дощик поливати – підіймаємо руки вгору, утворюємо з парашута парасольку і ховаємося під неї.

Зміна вартового
Гравці стоять у колі, тримаючись за ручки парашута, кожен біля сегмента певного кольору. На рахунок «три» руки треба підняти вгору і по команді ведучого ( наприклад, «Синій!» ) названі кольори, пробігаючи під парашутом, повинні помінятися місцями.

Черепаха
Діти навколішки сидять, тримаючись за ручки парашута і промовляють слова:
Черепаха - аха-аха
У воді сиділа-діла,
Черепаха - аха-аха
Свої ніжки мила-ила.
Діти інтенсивно створюють хвилі на парашуті:
Крокодили-дили-дили
Пропливали-али-али,
Черепаху-аху-аху
Налякали-али-али. Дружно ховаються під парашут і починають крокувати в одному напрямку – черепаха втікає

Передай далі
Всі гравці стоять в колі, тримаючись за парашут. По команді потрібно передати свою ручку сусіду, рухаючись по колу, щоб парашут не впав на землю.

Займи своє місце.
Це гра на зразок музичного стільця. Парашут лежить на галявині. Кожна дитина займає один сектор і під музику діти рухаються по колу. Тепер слід один сектор забрати (сховати його під інші) і знову продовжити гру. Як тільки музика скінчиться, потрібно зайняти вільне місце. Кому місця не вистачило – вибуває з гри.

Чий черевик?
Гравці розраховуються на «синій-жовтий-зелений-червоний» за кольором свого сектора. Тепер нехай, наприклад, сині і жовті гравці знімуть свій черевик і кинуть його під парашут. На рахунок один парашут підіймається – потрібно знайти свій черевик. Парашут опускається знову. На рахунок два – підіймається, і опускається знову, на рахунок три – остання спроба знайти свій черевик.

Пусте місце
Гравці, тримаючись правою рукою за парашут, рухаються за годинниковою стрілкою, а ведучий йде в протилежному напрямку зі словами:
Я навколо обійду
І в віконце загляну.
Підійду тихенько,
Постукаю легенько.
Тук-тук-тук – всі діти зупиняються. Гравець запитує: «Хто прийшов?»
Ведучий називає своє ім’я і продовжує:
Повернувся ти спиною,
Позмагаємось з тобою.
Раз, два, три – біжи!
Ведучий і гравець біжать в протилежних напрямках по колу, виграє той, хто першим займає пусте місце біля парашута.

Кіт і мишка
Цю гру краще проводити в приміщенні на м’якому килимі. Всі гравці, крім двох ведучих, тримаються за краї парашута. Ведучі знімають взуття і домовляються, що будуть не ходити, а лише повзати на колінах. Гравець «кіт» повзає зверху по парашуту, а гравець «мишка» повзає під парашутом по колу ближче до краю. В цей час всі останні гравці, що сидять навколо парашута, створюють хвилі і таким чином заважають «котові» побачити, як рухається під парашутом «мишка». Завдання «кота» помітити і спіймати під парашутом втікаючу «мишку». Виходити за край парашута не можна.

Автор: 

Дарченко Л.Г., методист дошкільної освіти центру дошкільної, початкової, спеціальної та інклюзивної освіти ХОІППО; Ліщук О.В., вихователь ДНЗ №8 м.Хмельницький

Отримати сертифікат

Користувацький вхід