Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Урок на тему "О. Пушкін. Вступ до поеми «Руслан і Людмила». Синтез фольклорних і літературних елементів у творчості О. Пушкіна."

0

Тема: О. Пушкін. Вступ до поеми «Руслан і Людмила». Синтез фольклорних і літературних елементів у творчості О. Пушкіна.
Мета: ознайомити учнів зі змістом вступу до поеми О. Пушкіна «Руслан і Людмила» та його художніми особливостями; розвивати навички виразного читання, аналізу поетичного твору, висловлення своєї думки щодо прочитаного; виховувати любов до художнього слова, естетичні почуття.
Обладнання: різні видання поеми «Руслан і Людмила», презентація Power Point, портрет письменника , мультфільм.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Сказка - ложь, да в ней намек, Добрым молодцам урок.
A.C. Пушкин
I . Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми продовжуємо наше знайомство з творчістю О.С. Пушкіна поемою «Руслан і Людмила», але в ній, не дивлячись, що це поема, як і в казках, також йде мова про чарівних, казкових героїв.
- Ми будемо докладно вивчати лише пролог до поеми «Руслан та Людмила»
- Отже, тема уроку «О.С. Пушкін. Вступ до поеми (пролог) «Руслан і Людмила».
Запис у зошит
III. Актуалізація опорних знань
1.Бесіда
• Яким ви уявляєте собі О. Пушкіна?
• Що особливого було в біографії поета?
• Яка з цих якостей, на вашу думку, найбільш характерна для Пушкіна: патріотизм, талановитість, мужність, освіченість? Свою думку обґрунтуйте. (Кожна з цих рис була притаманна поетові.)
( протягом уроку вчитель використовує презентацію Power Point)
2. Літературна вікторина «Калейдоскоп» (Учні за наведеними уривками з казок О.Пушкіна згадують їхні назви)
У синьому небі зірки блищать,
У синьому морі хвилі плещуть;
Хмара по небу йде,
Бочка по морю пливе. («Казка про царя Салтана ...»)
Ще з ночі в нього все ходором ходить,
Виоре нивку, заскородить,
Піч затопить, усе заготує, закупить,
Яєчко спече та сам і облупить. («Казка про попа і наймита його Балду»)
Жив старий із своєю старою
У самого синього моря;
Вони жили в старій землянці
Рівно тридцять років і три роки.
Старик ловив неводом рибу,
Стара пряла собі пряжу. («Казка про рибака і рибку»)
Виринуло те бісенятко,
Занявчало, як голодне кошенятко. («Казка про попа і наймита його Балду»).
Ломить він од дуба сук,
У тугий згинає лук,
Від хреста шнурок шовковий
Натягнув на лук дубовий,
Рівну гілочку зломив,
Стрілку легко загострив
І пішов пополювати,
Дичину роздобувати. («Казка про царя Салтана…»)
Денне світло затіняє,
А вночі як сонце сяє,-
Місяць у косі блищить,
На чолі зоря горить.
А сама вона, як пава,
Походжає величаво,
Як розмову поведе -
Наче горлиця гуде. («Казка про царя Салтана…»)
Тільки гнати його з очей звеліла.
Тут підбігли пани та бояри,
Старого у шию заштовхали.
А на дверях сторожа надбігла,
Та сокирами ледь не зарубала. («Казка про рибака та рибку»)
Любе дзеркальце, скажи
Та мій сумнів розв’яжи :
Хто на світі наймиліший,
Найгарніший, найбіліший? («Казка про мертву царівну та сімох богатирів»)
Низько в пояс уклонилась,
Лагідно перепросилась,
Що, мовляв, до них зайшла,
Хоч непрохана була. («Казка про мертву царівну та сімох богатирів»)
Царю! Батьку милостивий! –
Воєвода стогне сивий. –
Встань, велителю! Напасть! –
Що таке? Заснуть не дасть! –
Цар крізь позіхи до нього. –
Га? Хто там? Чого й до чого? (Казка про золотого півника»)
…Одійди, як хочеш жить!...
Дід почав був сперечатись,
Та не з кожним слід змагатись:
Цюкнув цар його жезлом
Просто в лоб. Упав мішком
Бідолаха. («Казка про золотого півника»)
Чи любите ви читати казки? А слухати? Сьогодні ми відкриємо потайні двері в добру, казкову країну «Лукомор?є» і познайомимося з її жителями. Адже в казках завжди дива, несподіванки, приємні сюрпризи. А щоб чудеса збувалися, ви повинні бути в доброму настрої, відповідати на запитання, думати і бути активними на уроці.
Казкові історії про злу мачуху та добру пасербицю, про вередливу стару, яка хотіла багато і, врешті-решт, залишилася ні з чим, про заздрісних сестер, про білочку в кришталевому будиночку, яка гризе золоті горішки, та багато інших розповідала Олександру Сергійовичу Пушкіну його няня Орина Родіонівна. Як майстер-ювелір, поет обробив ці народні казки у витонченій поетичній манері і видав світові справжні брильянти, які є окрасою не лише російської, а й світової літератури.
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. слово вчителя
Олександр Сергійович Пушкін народився в Москві у 1799 році в дворянській сім’ї. У родині Пушкіних усі захоплювались літературою, складали вірші. Свою освіту Пушкін отримав від своєї бабусі Марії Олексіївни Ганнібал. Саме вона навчила малого Сашка російської мови. Він дуже сильно любив свою бабусю, але особливу любов він мав до своєї няньки Орини Родіонівни, простої та доброї селянки. Ця дивовижна російська жінка знала багато казок, віршів, приказок. Як відомо, зі слів своєї няні Орини Родіонівни Пушкін записав кілька народних казок, серед них була й така: «Що за диво,- говорить мачуха,- ось що диво: біля моря-лукомор'я стоїть дуб, а на тому дубі золоті ланцюги, і по тих ланцюгах ходить кіт; угору йде - казки розповідає, вниз іде - пісні співає. царевич прилетів додому і з благословення матері переніс перед палац дивний дуб». У цьому ж зошиті поета були й знайомі нам рядки з прологу до поеми «Руслан і Людмила» «Край Лукомор'я дуб зелений...».
2. Повідомлення учнів про сюжет казки-поеми о. Пушкіна «Руслан і Людмила» (переказ)
3. слово вчителя
- на уроці ми докладно познайомимося лише з прологом до поеми.
4. словникова робота
Поема - великий віршований твір, в якому розповідається про життя та подвиги героїв, дається оцінка їхнім учинкам; пролог - вступ;
лукомор'я - вигин морського берегу у формі лука; витязь - лицар, воїн;
смарагдовий - яскраво-зеленого кольору; ватаг - ватажок, командир.
5. Прослуховування «Прологу» в презентації.
Виразне читання «Прологу» до поеми о. Пушкіна
«Руслан і Людмила»
Спочатку читає вчитель, потім - учні (у перекладі та мовою оригіналу).
6. обмін враженнями про прочитане
7. Евристична бесіда, виконання пошуково-дослідницьких завдань.
1. Яке враження справило на вас прочитане?
2. Чому, на вашу думку, його називають «зібранням» російських казок?
3. Як ви гадаєте, чому автор використовує так багато застарілих слів?
4. Які казки ви згадали, коли слухали пролог?
- Що значить «руський дух»? чи відчули ви його й у який спосіб?
y Герої яких російських народних казок згадуються в пролозі до пушкінської поеми? («Царівна-жаба», «Мар'я-Царівна», «Баба Яга», «Казка про Івана-царевича, Жар-птицю і Сірого Вовка», «Кощій Безсмертний» та ін.)
y Запишіть усіх героїв та фантастичні образи, які населяють казковий світ лукомор'я. (Лісовик, русалка, хатка на курячих ніжках, тридцять витязів, чаклун, богатир, царівна, бурий вовк, Баба Яга в ступі, цар Кощій, королевич, грізний цар, ватаг морський)
y Зі скількох частин складається, на вашу думку, пролог? (З трьох: зачину (рос. присказки) - 1-6 рядки; основної частини - 7-29 рядки та кінцівки - 30-33 рядки, характерної для казок.)
y У пролозі часто (14 разів) повторюється слово «там». З якою, на вашу думку, метою? (Щоб підкреслити, що все діється десь там - у казці.)
У кінці прологу автор говорить, що і він «там був», «і мед... пив», «і кіт учений Своїх казок» його вчив. Що це значить? (Це означає, що в душу поета назавжди ввійшов чарівний світ російської народної казки.)
Порівняйте текст оригіналу та перекладу. Зробіть висновок про якість перекладу (точність, художність).
Словничок до тексту оригіналу
• Неведомый - невідомий, незнаний;
• дол (застаріле) - долина;
• видения - дива, видіння, фантастичні картини;
• брег - берег;
• витязь - воїн, лицар;
• чредой - по черзі, один за одним;
• дядька (застаріле) - вихователь;
• пленяет - бере у полон;
• чахнет - худне, хворіє.
8. Робота в парах.
Поєднайте в логічні пари предмет та його ознаку

Дуб бурий
ланцюг грізний
кіт руський
доріжки смарагдові
страхіття чудові
берег зелений
витязі нечувані
хвилі невідомі
ватаг дикий
цар золотий
вовк морський
дух учений
9. Перегляд мультфільму «Край Лукомор’я дуб зелений”
V. Підсумок
1. Заключне слово вчителя.
В пролозі поет стверджує, що і простонародне може бути прекрасним, в цьому творі автор довів, що любити батьківщину – це насамперед цінити народну творчість, багатство душі простого російського народу.
Читайте Пушкіна, вивчайте Пушкіна, а головне – любіть Пушкіна.
2. Інтерактивна вправа «Закінчи речення»
На уроці я…
VI. Домашнє завдання
1. Вивчити напам’ять пролог “Край лукомор’я…” стор 81-82
2. Відповідати на питання стор 83-84; малюнок до прологу.

Автор: 

Башуцька Зоряна Зіновіївна

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...