RSS-матеріал


Підписатись на E-mail:

Користувацький вхід

Практичне заняття «Окомірне знімання з планшетом невеликої території»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


0

Практичне заняття «Окомірне знімання з планшетом невеликої території» допоможе в проведенні навчальної практики в 6 класі
з географії, та поглибити систему знань про план місцевості і сформувати практичне вміння учнів складати план на місцевості, виконувати елементи полярної і азимутальної зйомок.

Практичне заняття «Окомірне знімання з планшетом невеликої
території»
Мета: поглибити систему знань учнів про план місцевості; сформувати практичне вміння учнів складати план на місцевості, виконувати елементи полярної і азимутальної зйомок.
Обладнання: планшет на штативі, компас, шпилька, візирна лінійка,рулетка, олівець, чисті листи паперу (формат А4), транспортир, лінійка.
Тип уроку: урок практичного застосування учнями отриманих знань.
Структура уроку:
І. Організаційний момент
II. Практична робота в класі.
III.Практичне завдання для учня на місцевості
IV.Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
Хід уроку
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перед виходом на місцевість вчитель у класі проводить бесіду з попередження дитячого травматизму. Клас ділимо на групи (4-5учнів). Для кожної групи видаємо інструкцію-завдання.
II.ПРАКТИЧНА РОБОТА В КЛАСІ.
Ділянку для проведення зйомки вчитель обирає заздалегідь і визначає об'єкти, які будуть наноситися на план.
Розповідь учителя.
Зйомка місцевості – це процес польових робіт, які виконуються з метою складання планів, карт, профілів.
Окомірна зйомка – контурна зйомка місцевості, яка виконується на планшеті з компасом за допомогою візирної лінійки. Окомірна зйомка буває полярна і маршрутна.
Для проведення зйомки необхідна тринога, планшет – це невелика дошка розміром 30 х 40 см з аркушем цупкого паперу, пластика або фанери; компас, візирна лінійка – витягнута тригранна призма.
Позначаємо на плані своє місцезнаходження за допомогою шпильки. Тепер кладемо на планшет візирну лінійку таким чином, щоб вона своїм краєм торкалася шпильки. Потім спрямовуємо верхнє ребро лінійки почергово на ті об'єкти на місцевості, які ми хочемо зобразити на плані, і креслемо на планшеті лінії візування на кожний предмет. Рулеткою вимірюємо відстань до кожного об'єкта, відкладаємо ці відстані в масштабі плану на планшеті і викреслюємо умовні знаки, що позначають кожний з предметів. Стираємо лінії візування. Цей спосіб складання плану місцевості називається полярним.
Другий вид зйомки місцевості — азимутальна зйомка. З тієї ж точки
(полюса) визначаємо азимути на всі об'єкти, які будуть наноситися на план, і вимірюємо відстань до них. Все це фіксуємо у зошит і в класі складаємо план місцевості.Для цього на чистому листі паперу малюємо лінію північ — південь і позначаємо точку полюса. Від неї відкладаємо за допомогою транспортира визначені на місцевості азимути і відстані в обраному масштабі. Об'єкти місцевості позначаємо умовними знаками.
III. Практичне завдання для учня на місцевості.
Завдання 1.Виконайте окомірне знімання пришкільної ділянки і складіть план місцевості.
Для виконання роботи потрібні:
планшет, компас, папір для креслення, кнопки, олівець, гумка, візирна лінійка, рулетка, зошит для обчислень.
Довідковий матеріал
Планшет- це лист фанери або картону з закріпленим на ньому компасом і папером для креслення.
Зорієнтувати планшет: зорієнтувати компас, закріплений на планшеті; позначити стрілкою на плані напрям північ-південь.
Компас- це прилад для визначення напрямів на сторони горизонту. Кріпиться до планшета.
Візирна лінійка — це тригранна лінійка. (Якщо візирної лінійки немає, використовуйте звичайну, поставивши її на «ребро»).
Порядок виконання роботи:
— зорієнтуйте планшет;
— прокресліть на листі напрям північ-південь;
— виберіть масштаб;
— позначте місце, де ви стоїте;
— проведіть напрям на об'єкт знімання;
— відміряйте відстань до об'єкта знімання;
— перерахуйте відстань у масштабі;
— відкладіть відстань на лінії напряму на об'єкт;
— позначте об'єкт знімання умовним знаком;
— подальшу роботу над планом виконуйте, починаючи з п. 5 до п. 9,залежно від кількості об'єктів, які позначаються на плані.

Завдання 2.Визначте азимути усіх об’єктів плану місцевості і складіть план місцевості .
Порядок виконання
- З точки (полюса) визначаємо азимути на всі об'єкти, які будуть наноситися на план, і фіксуємо в таблицю яку заздалегідь креслимо в зошиті;
Назва об’єкту Азимут Відстань на місцевості, (м) Відстань на плані, (см)
- вимірюємо відстань до них;
- складаємо план місцевості.
(Кожній групі видаємо інструкцію – завдання.)
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
Вчитель перевіряє роботи учнів і робить виставку кращих планів.
V. Домашне завдання: Підготувати інформацію про погоду; взяти календар погоди який вели в 6 класі.

Автор: 

Дідушко Валентина Володимирівна, вчитель географії Білоцерківської загальноосвітньої I-IIIст. школи №11

Голосування

Чи відчуваєте Ви професійне (емоційне) вигорання у вашій роботі вчителя?:

Останні коментарі