Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Екологічне виховання засобами художньої літератури

0

Об’єктивною умовою актуалізації проблеми екологічного виховання є поси-лення техногенного навантаження на природне довкілля, невід’ємною части-ною якого є людина. Забруднення водойм, повітря, ґрунту, невиправдане ви-користання отрутохімікатів, катастрофічні наслідки Чорнобильської аварії – все це свідчить про те, що екологічні проблеми досягли критичної позначки, набули глобальних масштабів.
Екологічне виховання слід розглядати як екологію особистості, екологію ду-ші, екологію культури, ґрунтуючись на концепції М. Вересова, в основі якої лежить ідея: екологічна освіта — залучення особистості до Культури.
Отже, ціннісний компонент змісту дає можливість розкрити дітям значення «природи як частини Культури», природи як універсальної цінності: естетич-ної, практичної, пізнавальної; виявляти ціннісне ставлення до власного дому — Землі, явищ духовної (казки, пісні, народні ігри, звичаї, традиції тощо) та матеріальної культури; орієнтування дітей на культурно-національні і зага-льнолюдські цінності у ставленні до природи.
Ніколи в своїй роботі по ознайомленні дітей з природою, вихованні любові до неї, вихователь не обходиться без художньої літератури, яка сприяє збага-ченню мови, формуванню уміння образно мислити, відтворювати свої вра-ження, розвиває інтерес до природи. Через художню літературу діти вчаться любити природу, бачити в ній прекрасне, глибше і тонко відчувати її красу. Прослухавши вірш, оповідання, перейнявшись його теплом, діти починають уважніше придивлятися до рослин, до всього, що живе довкола них.
Діти охоче сприймають від дорослих не лише довідкову інформацію про на-вколишнє, а й казки, легенди, пісні, вірші про природу. Ось чому майже в кожному дитячому садку нашого міста по краплині збирають цей матеріал. Наприклад: Народні прикмети про весну: (3-4), літо (2-3), зиму (2-3), осінь (2-3); вірші про природу (2-3).
Під час роботи на заняттях я пропонувала своїм підопічним різноманітні за-вдання: розповісти про що шепоче дерево, яким вони бачать літо, зиму, вес-ну... Дівчата й хлопчики фантазували, складали невеличкі розповіді, не схожі на розповіді товаришів. Це сприяло розвитку мислитель них процесів, моно-логічного мовлення, комунікабельності.
Готуючись до зустрічей з вихованцями, я щоразу намагалась принести їм щось нове, цікаве – загадку, приказку, пісню або вірш.
Збережемо деревце в долині,
Щоб шуміло на тугих вітрах, -
Стане більше цвіту Україні,
В нім зів’є своє гніздечко птах.
Збережімо річку і криницю.
Пізнаваймо глибше, до пуття
Відкриваймо кожну таємницю,
Зберігаймо землю і життя.

В зміст бесід за літературними творами варто включати запитання, за допо-могою яких виявляється можлива поведінка дитини в подібних ситуакціях: “Як би ти поступив, коли б побачив кошеня, що потрапило в біду?” Діти, хоч подумки, але знаходять способи протистояти поганому, і в цьому цінність їх міркувань.
З дітьми середньої групи можна провести “Бесіду про живу і неживу приро-ду”.
Тема: Бесіда про живу і неживу природу.
Дидактична гра “Живе – неживе”(середня група)
Мета: Формувати у дітей поняття про живі і неживі об’єкти природи та про їх значення для людини, виховувати любов до природи, бережне ставлення до неї.
Обладнання: Горщики з висадженими насінинами і камінцем.
Хід заняття:На столі два горщики.
- Діти, що ми садили в горщики? (Насінинку в один горщик, а камінець – в другий).- Що змінилось у горщику, де покладено камінець?
- А що змінилось у горщику, де посаджено насінинку?
(З’явилось тендітне стебельце, насінина проросла).
- Чому насінина росте, а камінь – ні?
- Тому, що насінина жива, а камінець неживий. Все, що існує в природі, діти, поділяється на живе і неживе. Що в кімнаті живе? Що живе є надворі? Чи є в кімнаті неживі предмети? Які неживі предмети є на ділянці?
- Все живе, діти, живиться і має дитинчат. Це рослини, тварини, люди. Вода, земля, пісок, повітря – неживі.
- І живу й неживу природу потрібно любити і берегти.
- Чи можуть рослини, тварини і люди жити без повітря?
Якщо люди будуть піклуватися про природу, вона завжди буде квітучою і щедрою і всім буде добре жити.

Автор: 

неизвестный

Джерело: 

интернет

Отримати сертифікат

Користувацький вхід