Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Українська мова, насправді, буває і західною, і східною

0

Українська мова, насправді, буває і західною, і східною

Але в чому реальні проблеми у української мови в Україні? По-перше, в тому, що його намагаються нав'язати. Тобто, не сам милуєшся і приходиш до того, що тобі хочеться на цій мові розмовляти, а тебе залякують свій агресивністю українські шовіністи. Звичайно, націоналісти різні, але особисто автору цієї статті на шляху зустрічалися занадто злобні «патріоти», готові перегризти глотку кожного «москаля» — як Тарас Шевченко заповідав. А у Кобзаря, між іншим, було і багато творів, які, чомусь, не включають в шкільну програму. Наприклад, «Моськальова криниця», в якій він описує, як заздрісний українець убив працелюбного росіянина, або «Прогулянки із задоволенням і не без моралі», написані Шевченком російській мовою і де він називає Україну Малоросією, і так далі. Примітно: агресивно проти росіян наш Кобзар висловлювався тільки на початку свого творчого шляху, коли йому було 20-26 років. Твори ж, написані ним в 40 - 47 років, вражають своєю мудрістю і відсутністю «кровятины» на квадратний сантиметр його тексту. Але біда в тому, що у вітчизняних шкільних підручниках піарять якраз не мудрість великого письменника Тараса Григоровича.

По-друге, проблема у нас в тому, що, сперечавшись до капаючих слюней про необхідність для всіх вивчати український, професори в державних вузах так і не можуть домовитися про затвердження єдиної вимови для українських слів. У результаті виявляється, що якнайкраща вимова рідної мови може бути у жителів західної України. Питання: чому це? А ось так. Саме південно-західні (галицькі, закарпатські, буковинські) діалекти, що випробували вплив і польського і словацьких мов, опиняються в більшій шані у професорів і вчителів історії України. Ні, не подумайте, нічого не маємо проти, — констатуємо факт.

Але існують ще і південно-східний (придніпровський) діалект, який був покладений в основу літературної мови. Він заснований на києво-полтаво-слобожанському говорі. Якби Тарас Шевченко або Леся Українка зараз поступали в наш сучасний вищий учбовий заклад, то провалили б і вступні іспити, і тестування. Тому що в їх віршах ми бачимо багато слів, які діють на професорів, південно-західних діалектів, що є носіями у вузах, як на бика — червона ганчірка. Наприклад, Шевченко пише у вірші «На вічну пам'ять до Котляревському»: «Згадай добрі, — серце в'яне: Чому не залишилося?». За одне таке слово «залишилося» професор у вузі поставить двійку. Тому що це - ніякий не синонім до українського «залишилось», а страшна калька з російської мови. Але таких слів і у улюбленого Кобзаря, і у батька нинішньої художньої української мови і батька «Енеїди» Івана Котляревського можна по декілька налічити в кожній творчій строфі.

І ось справжня біда в тому, що немає у нас єдності між інтелігенцією, якій дається право писати підручники для тих, що вивчають українську мову. Що діють на сьогодні в країні правила українського правопису були затверджені ще в 1989 році. Нагадаємо, що саме тоді Верховна Рада того, що вже не існує УРСР прийняла закон «Про мови в Українській РСР», де українській мові надали статус державної мови. А 14 листопада 1989 затвердили Український правопис - по ньому українській мові взагалі тоді повернули деякі правила правопису 1928 роки (найпомітніше — повернення букви «г»). І скоро вже виконатися двадцять років, як правила правопису української мови ніхто не переглядав. Це і дає широку лазівку для самоствердження кожному поважаючому себе професору крупного українського державного вищого учбового закладу. Вони просто вважають своїм обов'язком випускати особисті підручники української мови, де заповідають учням, як (на їх думку) потрібно правильно говорити по-українськи.

Ні ж, щоб всім українським професорам разом зібратися і домовлятися: хлоп'ята, будемо ми схиляти слово «пальто» і «метро», а також говорити «катедра» «кафедра», і «літокрил» замість «літак», або ж не будемо? І насправді, досить би вже знущатися із студентів і дорослих, охочих дійсно серйозно вивчати українську мову. Але, воістину, не має меж самолюбність людське, а в нашому випадку — професорське. У вищих учбових закладах тих же країн «демократичної» Європи і Північної Америки, які всі так люблять згадувати, і в «недемократичній» Росії, якраз напрацьована єдина думка: який говір, як діалекти (західні або східні?) являються саме діалектами, а що з них - літературна мова. І поки це залишається в нашій країні невиясненим, захід і схід України стикаються лобами в літературному спілкуванні.

Автор: 

Крюкова А.Г. учитель російської мови і літератури
Слободенюк В.І. учитель української мови і літератури

Отримати сертифікат

Користувацький вхід