Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Поема Дж. Байрона «Мазепа»: історична основа та романтичний міф. Риси романтичного героя в образі Мазепи. Образ Мазепи в поемах В.Сосюри «Мазепа» та О.Пушкіна «Полтава».

1

Тема. Поема Дж. Байрона «Мазепа»: історична основа та романтичний міф. Риси романтичного героя в образі Мазепи. Образ Мазепи в поемах В.Сосюри «Мазепа» та О.Пушкіна «Полтава».
Мета: поглиблювати знання учнів з теорії літератури про романтизм, романтичного героя, поему; розвивати навички компаративного аналізу літературних творів, виховувати любов до історії України, патріотизм.
Обладнання: репродукції портретів І.Мазепи; виставка літературних творів різних поетів та письменників, які зверталися до образу І.Мазепи; таблиці «Характеристика І.Мазепи в поемах О.Пушкіна та В.Сосюри», «І.Мазепа в поемах О.Пушкіна та В.Сосюри», «Образ Мазепи в літературі XVII-XX століть».
Тип уроку: текстуальне вивчення художнього твору з елементами компаративістики.

Хід уроку.

І. Організаційний момент. Оголошення теми і задач уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Створення асоціативного портрета Байрона.
Байрон – поет, борець, романтик…
(втілення справжніх людських чеснот, ідеал для майбутнього покоління, пристрасть, розчарування, сила духу, гостре відчуття прикрощів життя, байронічний герой, «всесвітня скорбота», національно-визвольний рух, ліро-епічні поеми).
2. Повторення літературознавчого поняття поема (віршований твір, значний за об’ємом, у якому зображуються важливі події загальнолюдського значення та яскраві характери; розповідь супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів).
III. Мотивація навчальної діяльності.
1. Слово учителя.
У творчому доробку Байрона не тільки поезії. Він відомий світу і як автор поем «Гяур», «Корсар», «Лара», «Шільйонський в’язень» та інших. Світову славу і визнання молодому автору принесла його поема «Паломництво Чайльд Гарольда». А в 1818 році, під час перебування в Італії, Байрон пише ліро-епічну поему «Мазепа».
2. Бесіда:
- Чи не здивувала вас назва поеми?
- Що вам відомо з уроків історії про Мазепу?
- Чи відомі вам заслуги гетьмана в розвитку культури України?
3. Презентація портретів, які належать пензлю різних художників.
4. Слово учителя.
І.Мазепа – одна із тих постатей, життя і вчинки якої і сьогодні викликають суперечки як істориків, так і літераторів, художників, звичайних людей. Політичний діяч, військовий, дипломат, меценат. Йому випала нелегка доля як за життя, так і після смерті.
5. Повідомлення учня «Історичний портрет І.Мазепи».
6. Слово учителя.
Та поряд з реальною історією життя І.Мазепи народжується і живе міф.
Розповідь учителем міфу про прив’язаного до дикого коня молодого Мазепи, повернення молодого скакуна в українські степи.
IV Робота над темою уроку.
1. Образ І.Мазепи у літературі XVII-XX століть. Робота з таблицею.
2. Слово учителя.
То хто ж такий Мазепа? Чи вдалося Байрону створити свій варіант образу Мазепи – одного з найколоритніших, найцікавіших українців? Спробуємо розібратися в цьому.
3. Виразне читання та коментування уривків поеми.
4. Бесіда:
- Яке враження справила поема?
- Які епізоди мають найбільший емоційний накал?
- Які риси характеру героя відзначає поет?
- Чи можна назвати Мазепу байронічним героєм?
- Чому Байрон називає Мазепу титаном?
- Чи є у цьому зв'язок із титаном Прометеєм?
- Які риси характеру могли б об’єднати Мазепу і Прометея?
- Які два образи Мазепи створено Байроном у поемі?
5. Робота в групах:
1 група – характеристика образу Мазепи в старості;
2 група - характеристика образу Мазепи в молодості.
6. Колективна робота - визначення рис романтичного героя в образі Мазепи, запис в зошитах:
похмурість;
трагічна нескореність;
самотність;
сильні почуття, що не знаходять розуміння у людей;
шляхетність і незалежність.
7. Повідомлення двох груп учнів – «науковців», що досліджували образ Мазепи у поемах В.Сосюри та О.Пушкіна.
8. Прийом «Коло ідей».
Тож, «змалюйте» портрет Мазепи в поемах В.Сосюри та О.Пушкіна, спираючись на прослуханий матеріал і подані таблиці (на мультимедійній дошці).
Очікувані відповіді: образ І.Мазепи в поемі В.Сосюри не є ідеалізованим. Для самого поета Мазепа – видатний політичний діяч, великий гетьман, який хоче бачити Україну вільною, суверенною. В.Сосюра рішуче відкидає версію про зрадництво Мазепи. Поет намагається показати, що зрада царю не була зрадою Україні, поневоленої російським царизмом. Автор сприймає трагедію Мазепи як трагедію Богом обраного Мойсея, за яким «не пішов… народ», «не зрозумів його він мрії». Мазепа в поемі В.Сосюри – геній, талант, просвітитель, меценат. Саме будівництво храмів Мазепою найбільше імпонує поетові. В зображенні В.Сосюри Мазепа – політик і поет, аристократ і воїн, дипломат і будівничий.
Образ І.Мазепи в поемі О.Пушкіна «Полтава» намальований загалом як абсолютно негативний, в «чорних кольорах». Поет використовує слово «злий» - 15 разів, а слово «злодій» - 9 тільки в прямій характеристиці гетьмана, це не враховуючи спільнокореневих слів. В О.Пушкіна Мазепа жорстокий і підступний, хитрий і властолюбивий, ненависний і мстивий. Він політичний інтриган, злодій і зрадник. Поет порівнює його з Іудою. Навіть коханець він «жорстокий».
9. Слово учителя.
Відтворений образ Мазепи і в музиці. Перелік музичних творів, у котрих використано мотив Мазепи, налічує 21 позицію. Приваблива історія про Мазепу була підхоплена поетами, художниками. Мазепі присвячено 186 гравюр, 42 картини, 6 скульптур, 17 літературних творів.
V. Підбиття підсумків уроку.
1. Прийом «Мозковий штурм» - назвати причини популярності образу І.Мазепи в мистецтві (жадібність громадськості до екзотики та сенсацій навколо популярної особистості, Мазепа – бунтар, любов до волі, поразки в боротьбі із силами зла роблять його близьким до Прометея; Мазепа – поет).
2. Прийом «Мікрофон» - продовжте речення: «Сьогодні на уроці я замислився / зрозумів / відчув, що…»
VI. Домашнє завдання: створити міні-презентації за темами «Образ Мазепи в музиці» - 1 варіант; «Образ Мазепи в живописі» - 2 варіант.

Таблиця. Іван Мазепа в поемах О.Пушкіна та В.Сосюри

Поема "Полтава" О.С. Пушкіна Поема "Мазепа" В.М. Сосюри
1. Его кудрявые седины... 1. Стоїть старий... Він сивий весь...
2. ...взор опасный. Враждебный взор. 2. Його зіниці світять дико...
3. В нем любовь
Проходит и приходит вновь,
В нем чувство каждый день иное... 3. Він дарував на мить любов І знов, байдужий, далі йшов.
4. Любовь смиренная моя (Марии) Встречает хладную суровость. 4. Спокійно серце в нього стука... Іван хова холодну скуку.
5. Те песни, кои он слагал... 5. Я бачу, ти не тільки паж, Але й поетом бути можеш.
6. Святой невинности губитель! 6. Хоч все було із нею в згоді, Він почував себе як злодій.
7. Но чем Мазепа злей, тем сердце в нем хитрей и ложней... 7. Мазепі стало млосно й радо, Скривила губи лють терпка.
8. Как сила гетмана грозна. Как он врагов своих карает. 8. В крові рубається Мазепа.
9. Его лукавый разговор... 9. Юнак лукавий і хоробрий...
10 Вокруг Мазепы раздавался Мятежный крик: "Пора! Пора!" 10. Готові! Ми давно готові! Веди нас, батьку!
11. Теперь он мощный враг Петра... 11. Мазепа дума, як на крицю Знайти ще дужчу силу-гнів... Ну як йому (Петру) заткнути пельку?
12.... черные помышления... Твердея в умысле своем, Он с гордым шведским королем Свои сношенья продолжает. 12. Та ще він зрадник. Чорні мрії В душі от всіх охороня І проти матері Росії Готує тайно повстання.
13. Но где же гетман? Где злодей? 13. Це злодій.
Це супостат, а не гетьман.
14.3абыт Мазепа с давних пор! Лишь в торжествующей святыне Раз в год анафемой доныне. Грозя, гремит о нем собор. 14. Його в церквах Петро прокляв, І вся Вкраїна проклинає...
15.И где ж Мазепа? Где злодей? Куда бежал Иуда в страхе? 15. Я, мов Іуда той проклятий, На рідний не ступлю поріг.

Таблиця. Характеристика І. Мазепи в поемах О. Пушкіна та В. Сосюри

Автор, назва твору Характеристика І. Мазепи
О.С. Пушкін
Поема "Полтава" "Старый коршун", "гетман скрытный", "душа мятежная, ненасытная", "коварная душа", "воля злая", "злобный недруг", "старик суровый", "речь сурова", "змеиная совесть", "старец мрачный", "в груди кипучий яд нося", "коварные седины", "любовник жестокий", "враждебный взор", "губитель", "сердце ... хитрей и ложней", "лукавый разговор", "дерзкий хищник", "черные помышления", "в объятиях злодея", "мощный враг Петра", "стесненная злоба", "отмстить ... клятву дал", "бесстыдный, старец нечестивый", "мрачный дух не знал покоя", "злодей", "бежал Иуда в страхе".
В.М. Сосюра
Поема "Мазепа" "велет, богатир", "такий стрункий і одинокий", "в очах ... вогонь", "владні очі", "мій чорнобривий", "голос ніжний", "руки бархатні і чулі", "ґречно зроблений уклін", "твої слова як зорі й рожі, в них і любов, і туга, й гнів", "Україна - край мій милий", "вільно розмовля і по-французьки, й по-латині", "я так люблю твої дороги, моя Україна сумна! Ти на груді моїй як рана", "оборонець України", "в душі його вирує жага свободи", "не коритися нікому", "бути вільним кожну мить", "крик Мазепи нову енергію бійцям улив", "юнак хоробрий", "любив Вкраїну він душею і зрадником не був для неї*", "церкви Мазепа будував", "хіба народу не любив я?", "не раз за нього (за народ) я молився", "він був талант, а може, й геній", "серце для добра открите", "людей, як пісня, чарував", "за суверенність України боровся він", "герою нещасливий мій", "він серцем біль народу чув", "збудує він життя нове", "сонце золоте".

Автор: 

Баршак Вікторія Олександрівна, вчитель російської мови та літератури, світової літератури Полтавської гімназії

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...