Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Урок позакласного читання в 4 класі Тема: Літературні казки

0

Урок позакласного читання в 4 класі
Тема. Літературні казки
Мета:
• узагальнити та систематизувати знання учнів про літературні казки;
• познайомити з життям і творчістю Г. К. Вдовиченко;
• створити в уяві дітей художні образи казкових героїв;
• збагачувати словниковий запас учнів;
• заохочувати до перших власних «спроб пера»;
• розвивати пізнавальні й творчі здібності, уяву, фантазію;
• виховувати шанобливе ставлення до книги, інтерес до творчості письменників – казкарів, бажання поповнювати свої знання.

Обладнання: презентація з теми, виставка книг Г. Вдовиченко, чарівна скринька, костюми героїв, малюнки дітей, іграшковий мікрофон.

Тип уроку: урок – відкриття.

Хід уроку

І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
(Тема уроку записана на дошці.)
Під звуки релаксаційного відео:
Сьогодні у нас незвичайний урок -
у світ казки й фантазії зробимо крок.
Із казкою ми зустрічались не раз,
та знову вона завітала до нас.
- Отже, у нас в гостях казка. Адже вона – це вікно, через яке ваша душа дивиться у світ і пізнає його з раннього дитинства.
Кожен з вас пам’ятає, як вечорами мама вкладала вас спати і розповідала або читала казку.
І що воно таке - ота казка? Жила-була вона з прадавніх часів, про які вже й стародавні книги не пам’ятають. І тепер живе вона в народі, у творчості письменників, в кіно та мультфільмах. Бо вона – чудо із чудес!
Казку люблять усі, бо в ній можна почути таке, чого й на світі немає.
А ще казка примушує задуматися, як ти живеш…
Сьогодні ми вирушимо у подорож до прекрасної країни дитинства – світу казок. Адже всі ми любимо мандрувати. На уроці ми зустрінемося із героями й подіями, з якими ви ознайомились самостійно вдома в розділі «Літературні казки». Ще раз перегорнемо сторінки прочитаних казок, замислимось над цінностями нашого життя. Загалом на нас чекає багато цікавих завдань та відкриттів.

ІІІ. Узагальнення знань про літературні казки.
1. І так завдання перше: закінчіть речення.
1. Казка – це … (твір, у якому обов’язково є щось чарівне, незвичайне, фантастичне, нереальне).
2. Казки бувають… (народні і авторські)
3. Казки, що мають автора називаються… (авторські або літературні)
- Молодці!

2. Підбір прислів’я до теми.
-А зараз із двох прислів’їв виберіть те, що більше підходить до теми.
 Казки маленькі, а розуму в них багато. (Повчальний зміст.)
 Хто багато читає, той більше знає.
- Поясніть свою думку.
- Молодці.

ІV. Актуалізація читацького досвіду.
1. Впізнай героя.
- А тепер вирушаємо у мандрівку Країною казок. У казковому королівстві трапилася біда – пропали казкові герої. І ніхто не може їх знайти.
(Стук у двері. Заходить листоноша Пєчкін.)
- Доброго дня! Я – казковий листоноша Пєчкін. І можу вам допомогти. У мене листи від зниклих героїв казок. Ось вони. Прочитайте листи і відгадайте від кого вони.
(Діти читають листи і відгадують від кого вони.)
Лист 1
В ліс по стежці я ходила,
Сірого вовка зустріла.
До бабусі завітала
І її я не впізнала.
Очі, зуби - все страшне!
Чи впізнали ви мене?
(Червона шапочка)
Лист 2
У бору моя хатинка,
Приведе туди стежинка.
В мене кістяна нога,
Звуть мене …
(Баба Яга)

Лист З
Друзі мої - П’єро й Артемон.
Добрими бути - для нас це закон.
Навіть страшний Карабас Барабас
Зрадити дружбі не змусить всіх нас.
(Буратіно)
Лист 4
Моя казка всім відома,
У семи живу я гномів.
Стан тонкий, тендітна ніжка .
Хто я, друзі? ...
(Білосніжка)

Лист 5
На бал я мріяла потрапити завжди
Та шлях закритий був мені туди.
У шати одягла мене хрещена
И подарувала туфельку для мене.
(Попелюшка)
Лист 6
Він звірят усіх лікує,
Від холери їх рятує.
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить.
(Айболить)
- Молодці, діти! Героїв ви вгадали, в казки повернули. Отже, нашу мандрівку можна продовжити, бо нас чекає нова пригода.

2. Загадки із скриньки.
- За далекими морями на високій горі стоїть дуб. На тому дубі була скринька з чарівними предметами. Ось вона. Давайте відгадаємо кому належать ці речі (туфелька, шапочка, банка варення, буквар, три зернятка, глечик з медом).

- Молодці! Герої отримали свої предмети і можуть нас веселити своїм казками.

3. Чарівний калейдоскоп.
(Стук у двері. Заходить казковий астроном.)
- Доброго дня всім! Дозвольте познайомиться! Я казковий астроном. Спостерігаю за зірками. Вони з’являються над тими містами, де живуть зіркові казкарі. А допомагає мені в цьому чарівний калейдоскоп. Ось він. Хто хоче подивитися в нього і розповісти нам проте, що побачить.
(Діти розповідають про казкарів світу).
1 учень. - Я бачу Данію. Місто Копенгаген. Саме тут народилися Русалонька, Снігова королева, Гидке каченя та добрий чарівник Оле-Лукойє. А створив їх Ганс Крістіан Андерсен - син бідних батьків, але людина з дуже багатою фантазією. Він ніколи не мав сім’ї та своїх дітей. Але його казки стали справжніми перлами всесвітньої літератури.
2 учень. - Невже це Німеччина. Місто Ганау – батьківщина двох легендарних братів Якоба та Вільгельма Грімм. Вихідці з багатодітної бідної родини. Юристи за освітою, вони збирали свої казки серед народу. Завдяки їм ми познайомились з Котом у чоботях, пані Метелицею та Сплячою красунею.
3 учень. - Так саме Франція. Париж. У родині адвоката народився один з улюблених дитячих казкарів Шарль Перро. Ріс він замкнутим, але завжди умів відстоювати свою думку. Першу казку написав, коли йому було 67 років. Перро - автор казок «Попелюшка», «Синя борода», «Червона шапочка» та багатьох інших.
4 учень. - Неймовірно, це ж Україна. Село Нагуєвичі Львівської області - місце народження Івана Яковича Франка. Переважна частина творів цього письменника написана для дорослих, але казкові збірки «Три міхи хитрощів» та «Коли ще звірі говорили» призначені саме для маленьких слухачів. Пригоди хитрого Лиса Микити дивуватимуть ще не одне покоління малят.
5 учень. - Калейдоскоп показує Росію. Москва. Тут народився великий російський поет Олександр Сергійович Пушкін. Його літературний дар вперше був помічений ще в роки навчання у ліцеї, а любов до казок з’явилася після спілкування з нянею Аріною Родіонівною. Його дитячі фантазії відкрились на сторінках казок «Казка про царя Салтана», «Казка про сплячу царівну» та інших.
6 учень. - От так дивина, я бачу Італію - батьківщина Джанні Радарі. Саме цей письменник подарував світу доброго Цибулино та потяг «Блакитна стріла» . Він був дуже доброю людиною . Працював у школі вчителем початкових класів. Свої казки створював разом з учнями, які дуже його любили.
7 учень. - Не можу повірити, але це Швеція. Стокгольм. Тут на даху будинку і до сьогодні живе кумедний Карлсон, персонаж якого придумала письменниця Астрід Ліндгрен. Якби не зламана нога авторки, ми б ніколи не дізналися про його пригоди та незвичайні витівки Пеппі Довгої Панчохи. Ліндгрен була дуже популярною на своїй батьківщині та за її межами.
- Дякую всім за цікаві історії, а Вам, чарівний астрономе, за калейдоскоп. Залишайтеся з нами. Ви побачите багато цікавого.
V. Фізкультхвилинка.
-А тепер відпочинемо.

VІ. Розширення читацького кругозору.
- А чи відоме вам слово «казкотерапія»?
- Всі знають, що казка вміє не тільки навчати, але і лікувати. Людина, читаючи казку, розслабляється. Лікує себе позитивними думками. Навчається у казкового героя гарним вчинкам, вчиться бути щасливим, вірить в майбутнє.
Отож, почнемо казкову терапію. І сьогодні нашим лікарем казко-терапевтом буде сучасна талановита письменниця Галина Вдовиченко. Її життя цікаве, мов казка.
Ось послухайте.
Давним-давно 21 червня 1959 року на далекому Кольському півострові за Полярним колом народилася маленька дівчинка Галинка. А далі…(виходять діти).
VІІ. Знайомство з автором.
Вправа «Знаю сам, поділюся з іншими».
У дитинстві разом з родиною часто переїжджала з місця на місце. Дуже любила вона бувати у бабусі з дідусем у селі Отинія на Івано-Франківщині. Там вона чула чарівні казки та цікаві історії.
Тож недарма вона любила читати і читала будь-де. Якщо траплялася цікава книжка, то поринала в неї з головою. Могла, навіть, не почути свого імені, коли хтось кликав. І через це часом траплялися кумедні історії.
Ішов час. Дівчинка виросла. Закінчила Львівський національний університет і стала письменницею. Сюжети казок приходили до неї із життя, із спостережень за навколишнім світом. Так народилася перша казка-повість для дітей «Мишкові миші». А потім стали з’являтися інші казки.
Енергії Галини Вдовиченко вистачає на все: і на творчу діяльність, і на захоплення. Вона дуже любить подорожувати Україною, кататися на гірських лижах, створювати дизайн одягу та інтер’єрів. А ще має незвичайне захоплення – колекціонує рукавички.
Галина Вдовиченко – любляча матуся і бабуся. Саме онуки надихають її на створення цікавих незвичайних казок.
VІІІ. Робота з творами.
- Отже, прийшов час познайомитися з її творами.
Головний кіт.
- Запрошую всіх до нашої затишної кав’ярні «36 і 6 котів». Проходьте, сідайте. Як приємно зустрітися разом героям незвичайних казок Галини Вдовиченко.
Давайте познайомимося. Розкажіть хто ви і з якої казки завітали.
- Дозвольте розпочати мені. Я Сова. Живу у казці «Як Сова хотіла стати жайворонком». Я дружу з маленьким жайворонком. Ми дуже любимо спілкуватися і ділитися одне з одним враженнями від подій, що відбулися з кожним із нас. Але зустрічаємося ми лише вранці і ввечері, і то на короткий час, адже ведемо різний спосіб життя. Я – нічний, а жайворонок – денний. Мене так приваблював день, що одного разу я змінила свої звички. А що з цього вийшло ви дізнаєтеся, коли прочитаєте книгу.
- А я Чорна курка. Ви думаєте, що я звичайна птаха, якби не так! Галина Вдовиченко помітила мене і поселила у казку «Чорна курка». Адже девіз мого життя «Курку з курсу не зіб’єш! Яких тільки пригод зі мною не траплялося. Я була редактором газети «Чорнокурківський вісник». До речі, дякуючи їй, багато дітей навчилися правильно писати. А ще я вмію танцювати фламенко. А саме головне – у мене є мрія. Я хочу літати і тому багато працюю, щоб її досягти. Прочитайте мою книгу і дізнаєтеся, як здійснювати мрії.
- Я теж хочу розповісти про свою книгу. Мене звуть Мишкова Миша. Ви, навіть, уявити не можете, які пригоди сталися зі мною та моїми друзями із книг «Мишкові Миші» та «Зірковий час Мишкових Мишей». Ми створили мишачий рок-гурт. Адже всі любимо співати і виступати на сцені. Нас об’єднала любов до музики. Всі наполегливо трудилися, допомагали одне одному на концертах. І доля посміхнулася нам. Ми стали зірками. Хто мріє про сцену, прочитайте книжку. Ми поділимося з вами секретами успіху.
Головний кіт.
- Друзі, у вас чудові історії. І я думаю, що діти, які не читали ваші книги, із задоволенням їх прочитають.
Але ми не всі зібралися тут. Відсутні герої прислали нам відео про свою книгу. Давайте переглянемо його.
( Буктрейлер – «Ліга непарних шкарпеток»)
Головний кіт.
- Отже, кому сподобалися непарні шкарпетки, обов’язково прочитайте цю книгу. Адже тема шкарпеток важлива. Вони завжди чомусь губляться.
А тепер, я хочу розповісти про свою книгу «36 і 6 котів». Трапилося так, що одного дощового вечора я і мої друзі залишилися без домівки. У пошуках нового житла ми постукали до пані Крепової. Уявляю, що вона подумала побачивши котів і 6 малих кошенят. Але все таки дозволила нам залишитися. Ой, скільки веселих пригод сталося в її домі. Ми, навіть, відкрили власну кав’ярню, де веселимо відвідувачів танцями та співами. А недавно у нас з’явилося нове захоплення – дряпопис. Наші вироби мистецтва прикрашали кав’ярню , всі милувалися ними. Але згодом картини зникли. І зараз наші детективи розслідують цей злочин. Приєднуйтеся до них. Читайте книгу. Хоча бачу і тут є малюнки про нас і наших друзів з книг Галини Вдовиченко. Розгляньте їх, як буде час, і ви неодмінно впізнаєте нас.
А наша кав’ярня зачиняється. Чекаємо на вас у бібліотеках, адже це цікаві і захоплюючі казки. До речі з чудовими ілюстраціями.
Всі герої разом: До нової зустрічі!
ІХ. Робота з книжковою виставкою.
- До сьогоднішнього уроку я підготувала виставку книжок Галини Вдовиченко. Давайте познайомимося з нею.

Х. Спроба пера.
- У нашому класі теж є казкарі. Вони пропонують вашій увазі свої казки.
(Розповіді маленьких казкариків.)
ХІ. Тест «Чи зможете ви бути казкарем?»

1. За столом ви зазвичай:
о - розмовляєте
□ - мовчите
 - створюєте шум.

2. Звичайно, у вас є плюшевий ведмедик:
о - ви не можете заснути без нього;
□ - ви його вже давно розтерзали;
 - ви дуже швидко зрозуміли, що це іграшка для малюків.

3. Ви хотіли б бути:
о - незвичайно красиві;
□ - як усі;
 - таким, який ви є.

6. На березі моря:
о - ви засмагаєте;
□- купаєтеся і будуєте замки з піску;
- займаєтеся підводним полюванням.

7. Для вас жаба:
о - земноводне;
□ - може бути, прекрасний принц, зачарований чаклуном;
- обов'язковий атрибут чорної магії.

8. У ліжку ввечері:
о - ви одразу засинаєте;
□ - охоче послухаєте історію;
 - довго крутитесь.

Якщо у вас найбільше о - ви охоче віддаєтеся мріям, ще вірите в Діда Мороза. Ви вмієте зацікавити тих, хто вас оточує вашими відкриттями, реальними і вигаданими. Ви – майбутній казкар.

Якщо у вас □ - ви – реаліст і ваша казка навряд чи сподобається оточуючим. Але шанси є.
Якщо у вас більшість : у вас практичний розум, почуття реальності, і казки не привертають вас. Можливо ви майбутній винахідник або науковець.

VІ. Підсумок уроку
1. Сенкан.
- Ось і закінчилась мандрівка казковою країною. А зараз складемо сенкан про казку.
Пам’ятка
1 рядок – один іменник (тема).
2 рядок – два прикметники, що характеризують тему.
3 рядок – три дієслова, що характеризують тему.
4 рядок – фраза (речення), що характеризують тему.
5 рядок – синонім до слова – теми.

Казка
Чарівна, цікава.
Веселить, захоплює, навчає.
Вчить, як на світі жить.
Чудо.
2.Очікувані результати.
Вправа «Мікрофон».
- У нас на уроці присутній журналіст «Чорнокурківського вісника». Вам слово.
- Дорогі друзі! Поділіться вашими враженнями від уроку.
(З мікрофоном підходить до дітей.)

- Дякую! У новому номері нашої газети зможете прочитати свої інтерв’ю.

3. Заключне слово вчителя.
- Читайте! Під шелест сторінок ви завжди перенесетесь у казковий світ. Вивчайте казки! Переказуйте! Складайте! Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас і після нас. Хай вчать нас, як треба по правді жити.

Швидко спливають хвилинки,
От і прощатись пора.
Я на прощання вам зичу
Щастя, здоров’я, добра.

Автор: 

Сьомкіна Світлана Володимирівна, вчитель початкових класів, Комунальний заклад “Навчально – виховний комплекс № 2 (середня школа I–III ступенів – дошкільний навчальний заклад) м. Покров Дніпропетровської області”

Отримати сертифікат

Користувацький вхід